Economie Energienota vanaf juli flink hoger Zeeuwse horeca houdt actiedag over toekomst Een tasje voor in de douche, met zuignappen voor het gemak (h) Husqvarna De mooiste momenten beleef je opnieuw bij NostalgieNet Lichte daling aantal vacatures Monuta komt met 'groene' uitvaart Kroes: TomTom mag Teie Atlas overnemen Sony onverwacht in rood door gamesdivisie KLM verhoogt opnieuw brandstoftoeslag Technologiesector fuseert er op los ^nosulgie bib m^wêêsêw profiteer van de voorjaars acties op www.husqvarna-actie.nl PZC Donderdag 15 mei 2008 1 5 Gasprijs stijgt met zeker 15 procent en stroom wordt ook duurder. door Chris van Alem AMSTERDAM - Huishoudens moe ten er rekening mee houden dat de energienota vanaf 1 juli flink ho ger wordt. Dat is het gevolg van de alsmaar stijgende prijzen van olie en gas op de wereldmarkt. Volgens GasTerra, een afsplitsing van de Nederlandse Gasunie, stijgt de gasprijs met zeker 15 procent. Ook stroom wordt duurder nu de prijs van steenkool ten opzichte van vorig jaar verdubbeld is. Blijven de olieprijzen oplopen, dan moet rekening worden gehou den met een verdere stijging van de gasprijs van wel 20 procent la ter dit jaar, denkt GasTerra. Ener gie wordt vanaf volgend jaar hoe DEN HAAG - De dynamiek op de Nederlandse arbeidsmarkt neemt af Dat is voor het eerst in vier jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden er in het eer ste kwartaal 266.000 vacatures ver vuld. Een jaar eerder waren dat er 275.000. Ondanks de daling is het aantal vacatures nog steeds hoog. Eind maart stonden er 242.000 va catures open, 7000 minder dan een jaar eerder. Het recordaantal van 253.000 vacatures werd bereikt in september vorig jaar. terneuzen - De organisatie praat over een 'actiedag voor Zeeuwse horeca-ondernemers', maar het symposium in het Terneuzense Scheldetheater is vooral ook een dag om na te denken.Want er komt nogal wat op de horeca af, stelt organisator jan-Henk Berkel van Loontjes Automaten. dan ook duurder vanwege de door het kabinet aangekondigde verho ging van het btw-tarief van 19 naar 20 procent. Nuon en Essent, de grootste ener giebedrijven van Nederland, verho gen hun tarieven met ingang van 1 juli. Beide bedrijven kunnen nu niet zeggen hoe de prijsstijging uit valt. Pas volgende maand worden definitieve tarieven bekendge maakt. De aangekondigde tariefstij ging doet de tariefdaling die Nuon en Essent vorig jaar juli doorvoer den teniet. Nuon verlaagde de gasprijs vorig jaar juli met 8,6 pro cent en de stroomprijs met 3,5 pro cent. wq Volgens GasTerra stijgt de gasprijs met zeker 15 procent. Ook stroom wordt duurder nu de prijs van steenkool ten opzich te van vorig jaar verdubbeld is. door Ondine van der Vleuten DEN BOSCH - Een plastic tasje in vier kleuren, met douchebenodigd heden er in, en zuignapjes er op om het aan de douchewand te be vestigen. Te koop voor 5,95. Met dat idee hebben negen studenten van de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen gisteren de landelijke jury in Den Bosch overtuigd. De con currentie bestond uit zes winnen de concepten van andere hbo-stu- Hij somt op: het nieuwe rookbe leid, accijnsverhogingen, de nieu we wet op de kansspelbelasting en vele andere vormen van regelge ving. Berkel: „je zou denken: het wordt de horeca bijna onmogelijk gemaakt om te overleven; in de be drijfsvoering zijn er zo veel belem meringen. Bovendien constateren Op 1 januari werd gas al 5 procent duurder, terwijl de stroomprijs met 6 procent daalde. Essent maakt er geen geheim van dat er niet aan tariefsverhoging te ontkomen valt. „je hoeft geen ge leerde te zijn om te constateren dat de prijzen van olie en gas maar blijven stijgen", zegt een woord voerder. Zelfs de dalende koers van de Amerikaanse dollar kan de prijs verhoging niet dempen. „De dol lar is een kwart goedkoper gewor den in dezelfde periode dat de olie twee keer zo duur werd. Daar gaapt dus een gat tussen", zegt de woordvoerder van GasTerra. Hij constateert ook dat de gebruikelij ke prijsdaling van olie na het win terseizoen zich niet meer voor doet. „Het lijkt erop alsof de hele discussie over het tekort aan olie over een jaar of twintig nu in de denten uit de rest van het land. „De concurrentie was stevig, maar de jury vond ons ondernemings plan en onze marketingstrategie erg sterk", zegt Wouter Duin (stu dent commerciële economie aan de HZ). Op 10 april kwam Stowlt door de Zeeuwse finale. Direct daarop stroomden de bestellingen bin nen. Na de eerste grote order (350 stuks voor de Rabobank) hadden we in verscheidene regelingen ook tegenstrijdigheden, waardoor bij ondernemers veel vragen leven. Ons doel is de landelijke politiek eens wakker te schudden." Het thema van de Zeeuwse actie dag maandag 19 mei (aanvang 12.00 uur) is dan ook: 'Is er nog een toekomst voor horeca-onder- prijzen al zijn schaduw vooruit werpt." Nuon maakte gisteren de cijfers over het eerste kwartaal bekend. Minder winst op stroom en op handel in energie hebben Nuon een zwakke start van 2008 be zorgd. De winst daalde met 23 pro cent tot 318 miljoen euro. Dat kwam ook door stijging van pro ductiekosten, salarissen en marke ting. Dankzij het koude voorjaar werd meer gas en stroom verkocht en steeg de omzet met 6 procent tot 1,8 miljard. Nuon bereidt zich voor op de wettelijk gedwongen af splitsing van het netwerkbedrijf. Dat moet een volledig zelfstandige onderneming worden, los van het moederbedrijf Het zelfstandige netwerkbedrijf, met Arnhem als hoofdzetel, zal vijfduizend werkne mers tellen en heeft een geschatte jaaromzet van 1,3 miljard euro. de jonge ondernemers hun investe ring al terugverdiend. De rest is pu re winst. Uiteindelijk gaat het ech ter om de studie: „Het is de bedoe ling dat we dit project na een jaar afsluiten. Dus we gaan nu kijken of er een bedrijf is dat het concept wil kopen. De Hema bijvoor beeld." Stowlt gaat in juni naar de Europese finale in Brussel. Daar doen veertien landen mee. El www.stowit.nl nemers'. De organisatie heeft voor de beantwoording van die vraag een uitgebreid programma met fo rumdiscussie en drie workshops samengesteld. In het forum zitten onder anderen de parlementariërs Brigitte van den Burg (WD) en Ad Koppejan (CDA). APELDOORN - Monuta en Staatsbos beheer hebben de handen ineenge slagen. De uitvaartorganisatie komt met twee doodskisten van Nederlands FSC-hout, afkomstig uit duurzaam beheerd bos van Staatsbosbeheer. Wanneer voor een uitvaart een van de duurzame kisten wordt gebruikt, wordt daar voor een boom teruggeplant in een Nederlands bos. Ook wil Mo nuta klanten ertoe aanzetten mi lieubewuste keuzes te maken. Mo nuta wijst erop dat de rouwstoet door de uitlaatgassen de grootste vervuiler is van de hele uitvaart. AMSTERDAM - De producent van navigatiesystemen TomTom heeft van de Europese Commissie toe stemming gekregen om de produ cent van digitale kaarten Tele Atlas over te nemen. Dat maakte euro commissaris Neelie Kroes van Me dedingingszaken gisteren bekend. De Europese Commissie stelt geen voorwaarden. Het oordeel van Kroes heeft maan den langer op zich laten wachten dan de bedrijven hadden gehoopt. TomTom wilde de overname aan vankelijk in 2007 afronden. TOKIO - Het Japanse elektronica concern Sony heeft in het afgelo pen kwartaal onverwacht een ope rationeel verlies geleden van 4,7 miljard yen (29 miljoen euro). So ny leed opnieuw verlies bij zijn ga- mestak en moest bovendien afboe ken op zijn beleggingsportefeuille. Een jaar eerder wist Sony ook niet uit de rode cijfers te komen. Toen verloor het 113 miljard yen, mede door hoge opstartkosten van de spelcomputer PlayStation 3. Sony verwacht dat de gamesdivi sie volgend jaar winst boekt. AMSTELVEEN - KLM verhoogt op nieuw de toeslagen die passagiers moeten betalen ter compensatie van de gestegen olieprijs. Voor in tercontinentale vluchten geldt al een brandstoftoeslag van meer dan too euro per traject. Dat heeft de KLM gisteren bekendgemaakt. De toeslag voor vliegreizen binnen Europa gaat vanaf morgen met 4 euro omhoog tot 35 euro per tra ject. KLM-passagiers op intercontinen tale vluchten zien de extra kosten met 10 euro stijgen tot 108 euro. AMSTERDAM - De waarde van fu sies en overnames in de technolo giesector is vorig jaar wereldwijd gestegen met 44 procent tot 127 miljard euro. Het aantal afgeronde transacties kwam ten opzichte van 2006 24 procent hoger uit op 713. Dat blijkt uit onderzoek van ad- vies- en accountantsfirma Pricewa- terhouseCoopers. Het is volgens de onderzoekers niet waarschijn lijk dat dit jaar opnieuw een re cord wordt gevestigd, maar de ont wikkelingen zijn ondanks de mon diale krejietcrisis niet ongunstig. en bijzondere momenten van de jaren 50,60 en 70 en 80. Gewoon te ontvangen op de kabel in bijna heel Nederland. Ook NostalgieNet kijken? Vraag ernaar bij uw kabelexploitant of kijk voor een voorproefje op www.nostalgienet.nl bij Rider 13C€ 3999,- Ga voor de spectaculaire voorjaars aanbiedingen en het adres van een geautoriseerde Husqvarna dealer bij u in de buurt naar de speciale website: bij R147S 3-in-1 maaier 599,- www.husqvarna-actie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15