ikt op in Libanon Dit zijn geen rebellen met wie je romantisch bij het kampvuur over 'de strijd' kunt discussiëren PZC Donderdag 15 mei 2008 1 3 Libanon Hezbollah Zittend op een paar 'show'-raketten zwaait een sympathisant met de Hezbollahvlag. foto Mohammed Zaatari/AP Historie: Ontstaan uit Ottomaanse rijk. Onder Frans bestuur na eerste wereldoorlog. 1920: Uitroepen van de staat Groot-Libanon. 1943: Onafhankelijk van Frankrijk. 1958: Opstand moslims 1968-1973Aanvallen Palestijnse verzetsgroepen op Israël en Libanees leger 1975-1990: Burgeroorlog, Syrië en Verenigde Naties sturen troepen. 2005: Syrië trekt feger terug 2006: Israëlische inval Vlaggen: ibanese hoofd- \b :er zo goed als 'eteld afgesloten aanhangers van ui God. Overal ef.èn en hekken. je door", roept die niet ouder is ijk Amre Moesa, j hoopt een drei- wenclen. nthoud bij de ;eblindeerde aar Moesa er wel- icamera op de goed idee. Want ezbollah zitten toppen de au- ?ts op me inrijdt :n open. Keurig pringen uit de tera. De een wil :elt voor om het i. Mijn Libanese at we de tape on- i de Hezbol- rrij vest onder achinegeweer op hebben ingele- let hele incident luurd. Ti de chaos. Niets iet gaat om Hez- e sjiitische partij 'artij van God be rde verzetsorgani- t zijn geen rebel- men of met wié r 'de strijd' kunt i. Om een politi- naar de media-af- gsbrief Vervol- 'n en klaar is vrouwenafdelin- De Arabische wereld staat bekend om de chaos. Niets mag en alles kan. Behalve als het gaat om Hezbollah, de Partij van God. De sjiitische verzetsorganisatie is de strakst georganiseerde beweging in het Midden-Oosten. door Harald Doornbos gen, een bureau voor kinderen, een politieke afde ling, een humanitaire tak en een militaire afdeling. Die laatste is het bekendst en heet 'Het Islamitische Verzet', het leger van Hezbollah. De meeste kantoren zijn gelegen in Dahieh, de zuide lijke buitenwijk van Beiroet waar vrijwel alleen maar sjiitische moslims wonen. Hier patrouilleren al jaren geen Libanese politie en strijdkrachten meer; Hezbol lah is er heer en meester. Natuurlijk niet openlijk. Want Hezbollah - en dan zeker het Islamitische Ver zet - is niet alleen een strak georganiseerde organisa tie, het is tevens een zeer geheimzinnige club. Een lid zal zelden toegeven dat hij tot de organisatie behoort, en al helemaal niet dat hij onderdeel uitmaakt van het Islamitische Verzet. Alles wat er aan afbeeldingen van soldaten op internet te vinden is, is door de orga nisatie zelf gentaakt en verspreid. Niet door onafhan kelijke journalisten. Omdat sjiitische moslims ook in het zuiden van Liba non wonen, heeft Hezbollah dit deel van het land nu in handen. Van de ongeveer 1,5 miljoen Libanese sjiie ten, zo bleek onlangs uiteen opiniepeiling, staaf 97 -procent achter Hèzbollah. Hoe heeft het zo ver kunnen komen dat Hezbollah de helft van Libanon controleert? Dat heeft in belang rijke mate te maken met de sjiitische, islamitische re volutie in Iran van 1979. Vanaf dat moment hebben de Iraniërs geprobeerd om hun revolutie te exporte ren naar andere delen van de wereld. Logischerwijs gingen de Iraniërs op zoek naar plekken in de wereld waar sjiieten wonen. Dan kom je al snel uit in Irak en Libanon. Vanuit de Iraanse hoofdstad Teheran zijn de Iraanse zeloten vervolgens begonnen met het opzetten van revolutionaire, islamitische groepen in deze twee landen die luisteren naar Iran. Tot aan de Iraanse revolutie kende Libanon een sjiiti sche partij. Die heette Harakat Amal, was seculier en zette zich in voor de 'emancipatie van de sjiieten'. In 1982 verscheen Hezbollah op het toneel,.Met finan ciële en militaire steun uit Iran, maakte zij de Libane se sjiieten duidelijk dat religie en politiek één zijn. Hun hoofdpunten: religie beheerst 24 uur per dag al le elementen van het leven, en Israël dient vernietigd te worden. Tripoli^ LIBANON Beiroet SYRIË Damascus Hassan De strijd tussen het seculiere Amal en Hezbol lah - waarbij Amal de linkse en Hezbollah de religieuze sjiieten vertegenwoordigde - werd vanwege Iraanse steun (inmiddels zo'n 800 mil joen dollar per jaar) in het voordeel van de laatste be slist. Vanwege al dat Iraanse geld heeft Hezbollah in middels honderdduizenden sjiieten aan zich gebon den. Nadat Israël twee jaar geleden duizenden appar tementen had gebombardeerd in de zuidelijke wij ken van Beiroet, kreeg iedere Hezbollah-familie zo'n 40.000 dollar van de beweging om het huis te her bouwen. Anderen konden fluiten naar een vergoe ding. Sinds de jaren negentig is Hezbollah de belangrijkste sjiitische partij van Libanon. Ze rekruteert jonge jon gens in de verpauperde wijken van Beiroet en stuurt die voor militaire trainingskampen naar Zuid-Liba- non of Iran. Hezbollah mag dan tienduizenden leden hebben (politiek, humanitair), de gewapende tak telt slechts zo'n tweeduizend fulltime strijders. In tijden van oorlog kan het leger worden aangevuld tot zo'n 10.000 soldaten. De Iraanse link blijft cruciaal. De band bleek overdui delijk bij de dood van het hoofd van het Islamitische Verzet, Imad Mugniyah. Toen die eerder dit jaar werd vermoord in Syrië, was de belangrijkste gast op zijn begrafenis niemand minder dan de Iraanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Hezbollah in Libanon ISRAËL Hezbollah gebieden LIBANON Oppervlakte: 10.500 km2 (ongeveer een derde van Nederland, grenzend aan Israël, Syrië en de Middellandse Zee). Hoofdstad: Beiroet. Inwoners: Bijna 4 miljoen. Geloof: 60 procent moslim - soennieten, sjiieten, druzen, alawieten. 39 procent christen - maronieten, Grieks-orthodoxen, Grieks-katholie ken, Armeens-orthodoxen, Armeens- katholieken, protestanten. Macht in Libanon: Om de macht te verdelen is de presidenten maroniet,- dé premier een soenniet, de parlementsvoorzitter een sjiiet en de opperbevelhebber van het leger een maroniet. 128 parlementszetels verdeeld over 11 religieuze groepen. Leider Hezbollah:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13