Zeeland Queeste naar Politie en gemeente bejubelen relatief rustige Renesse Tour Goeree wil regionaal inkoopbureau Ongeluk als vermaak voor de gretige massa 3 Neptunus met drietand terug op stadhuis 26 Woensdag 14 mei 2008 pzc Pinksteren trok zo'n 80.000 toeristen naar Schouwen-Duiveland. door Martijn de Koning zierikzee - 'Eén groot feest', 'trots op iedereen' en 'erg blij'. Opluch ting overheerst bij de gemeente Schouwen-Duiveland en de poli tie Zeeland na een erg druk maar relatief rustig pinksterweekeinde in Renesse. Ondanks wat 'kleinere dingen, die je altijd wel hebt', was de Renesse Tour dit jaar volgens een politie woordvoerder 'één groot feest'. „Vergeleken met andere jaren was het nóg drukker, terwijl er veel minder incidenten waren." De po litie was aanwezig in auto's, op fiet sen en met paarden. Onder hen een aantal Duitse agenten, die de gasten uit hun land wat makkelij ker benaderen dan de Nederland se dienders. De teller bleef uitein delijk steken op één gewelddadige beroving, één vechtpartijtje, een paar gevalletjes van vernieling en enkele boetes voor openbare dron kenschap. Dat valt inderdaad wel mee op een bezoekersaantal van 40.000, vindt ook wethouder Wij nand Renden. „Een groot compli- Een medewerker van de gemeente schept plastic bierglazen uit putten langs de Hogezoom na het pinksterweekeinde. foto Marijke Folkertsma ment dus voor iedereen die daar aan bijgedragen heeft." Volgens Renden is de communicatie en sa menwerking tussen de betrokken partijen prima verlopen. „De hore ca, de ondernemersvereniging, het PQ De pakweg 40.000 bezoekers van de Renesse Tour gedroegen zich afgelopen weekeinde over het algemeen prima. Politie en gemeente zijn er blij mee. susteam de gemeente, de politie; het werkte allemaal prima." De wethouder toont zich ook tevre den over de nieuwe manier van vergunningverlening. „Omdat het hier om een evenement ging, heb ben we bijna alle vergunningen in één keer kunnen uitgeven. Niet ie dere ondernemer hoefde dus apart aanvragen in te dienen." In totaal verbleven volgens Renden 80.000 toeristen op het eiland. Gemeenten besparen door eilandelijke samenwerking. door Piet Kleemans goedereede - De vier gemeenten op het Zuid-Hollandse Goe- ree-Overflakkee gaan samen met het Intergemeentelijk Samenwer kingsverband Goeree-Overflakkee (ISGO) een regionaal inkoopbu reau van de grond tillen. Op ter mijn verwachten de gemeenten door deze eilandelijke samenwer king forse besparingen te kunnen realiseren. Voor een effectieve en efficiënte bedrijfsvoering wordt goed inko pen voor gemeenten steeds belang rijker. Door gezamenlijk in te ko pen is geld te besparen zonder dat op kwaliteit hoeft te worden bezui nigd. De vier gemeenten noch het ISGO beschikken - zeggen ze zelf- over voldoende eigen inkoopdes kundigheid. De gewenste deskun digheid moet er komen via het re gionaal inkoopbureau. De gemeen ten zien dat bureau als 'een logisch en vanzelfsprekend samenwer kingsverband als verlengstuk van de eigen organisatie'. Het is de be doeling dat het inkoopbureau sa men gaat werken met de budget houders van de gemeentelijke afde lingen. Voor wat betreft de bezet ting van het gewenste regionaal in koopbureau gaan de gedachten uit naar het aanstellen van twee pro fessionele inkopers. Verwacht wordt dat die inkopers per per soon jaarlijks een inkoopvolume van 4 tot 6 miljoen euro gaan bege leiden. Het is de bedoeling dat het regionaal inkoopbureau november 2008 daadwerkelijk van start gaat. De kosten ervan worden geraamd op 260.000 euro per jaar. De Goe- reese gemeenten verwachten dat het Bureau Inkoop en Aanbeste ding Goeree-Overflakkee in de praktijk meer oplevert dan het kost. Het geld dat door het efficiën ter inkopen bespaard wordt vloeit terug in de algemene middelen van de gemeenten. Poëziekamer wil eeuwenoude dichtvorm vers leven inblazen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Welsprekende dichters met een boodschap voor Schou wen-Duiveland. Dat is waar de Schouwen-Duivelandse Poëzieka mer naar op zoek is. Het culturele gezelschap wil ten bate van een ex positie in de nieuwe Kerk in Zierik- zee de eeuwenoude dichtvorm 're- feryn' hedendaags leven inblazen middels een gedichtenwedstrijd. Het idee, legt woordvoerder van de poëziekamer Ariene van Wes ten uit, is opgeweld tijdens voorbe reidingen van een nieuwe zomer- tentoonstelling in de Nieuwe Kerk in Zierikzee onder de titel 'Middel eeuwse toestanden' Gilden speel den toen een heel belangrijke rol Van Westen: „Van oudsher waren daar vaak ook Rederijkers aan ver bonden en zo werd het idee gebo ren om onder de noemer Middel eeuwse toestanden ook iets met de Rederijkers te doen. Uiteindelijk werd het idee voor een dichtwedstrijd gelanceerd en dat is historisch geheel verant woord. Destijds maten rederijkers kamers onderling de poëtische krachten in wat toen een 'landju weel' heette. De Rederijkers-poë- zie kent drie genres: in 't Sotte (ko mische, soms wat schunnige ge dichten), in 't Amoureuze (liefdes gedichten) en in't Vroede (ernsti ge poëzie). „Voor de wedstrijd mag het allemaal", aldus Van Wes ten. „Het maakt ons niet uit of je als dichter nu wilt argumenteren, provoceren of gewoon een lofdicht op Schouwen-Duiveland wilt schrijven. Het mag echt overal over gaan; politiek, natuur, noem maar op. We willen een zo breed mogelijk publiek bereiken." Voor de wedstrijd is gekozen voor de vorm van het zogeheten Rederij kersrefrein: drie strofen van acht regels en een kortere vierde strofe Dit alles volgens een vast rijmsche ma en een vaste slotzin van eltej strofe, de zogeheten 'stokregel'. „Ei genlijk een soort steeds terugkeren de conclusie", stelt Van Westen De keuze voor het Refereyn is eer bewuste. Van Westen: „We had den ook voor het Rondeel kunnenj kiezen, maar dat is veel lastiger oml te maken. Van de Rederij-i kers-dichtvormen is het Refereyn: het meest toegankelijk. De eerste inzendingen voor de gedichten-] wedstrijd zijn inmiddels al binnen! en het resultaat is - zegt Van Wes-j ten - hoopgevend. Er zijn wed-] strijdformulieren verspreid op. 'Het maakt ons niet uit of j dichters willen provoceren j of een lofdicht maken' I scholen maar ook in zorgcentra,1 het dichterscollectief kreeg een uit nodiging om mee te doen net als, de Rotary, leeskring, wandelclub,: vogelaar en strandjutter. De winnende gedichten - er wordt: onderscheid gemaakt tussen jeugd; en volwassenen - worden tot en met 14 september zichtbaar ge maakt langs de zijgevel van de kerk. De jury van de gedichten wedstrijd bestaat uit dichters Ester Naomi Perquin, Dieuwke Parlevliet en ds. Michiel de Zeeuw. Inzendingen moeten voor 1 juni binnen zijn bij Refereyn@hotmail.com. Wie mee:; wil weten kan bellen met Ariene! van Westen (0111-461384) j Beroemde Rederijkers en Rederijkerspoëzie Sommige Rederijkers - zoals Hendrik Laurensz Spiegel en Dirk Volkerts Coornhert - werden beroemd. Rederijkers schreven ook toneelstukken. Elckerlijc en Mariken van Nim- wegen zijn beroemde voorbeelden. Rederijkers is een vernederlandsing van het Franse 'rhétoriqueur' ofwel hij die de retorica beoefent. De expositie in de Nieuwe Kerk in Zierikzee opent 4 juli. Bestuurder van te water geraakte auto in ziekenhuis overleden door Henk Postma middelburg - Het publiek toont nauwelijks nog respect voor slacht offers van ongelukken. Dat conclu deren hulpverleners die maandag in Middelburg een man probeer den te redden uit een te water ge raakte auto. Het massaal op de Kinderdijk te hoop gelopen publiek filmde en fo tografeerde als een bezetene toen brandweerduikers de automobilist in kritieke toestand boven water haalden. Het slachtoffer, een 65-ja- rige man uit Vlissingen, overleed dinsdagochtend in het ziekenhuis. In de achttien minuten die verstre ken alvorens hulpverleners hem uit het wrak konden halen, stroomde een grote menigte toe. Mensen drongen naar voren. Ze fo tografeerden en filmden alsof het ging om massavermaak. Een omstander, twee politieagen ten, en daarna nog een duiker sprongen meteen de gracht in om hulp te bieden. Omdat de auto on dersteboven lag, moesten ze hun pogingen staken. Pas nadat brand weerduikers waren gearriveerd, kon het slachtoffer uit het wrak worden gehaald. Brandweercommandant Erwin Broers ergerde zich mateloos aan de ongegeneerde jacht van omstan ders naar beelden van andermans leed. „Het komt steeds vaker voor dat mensen ons daarmee voor de voeten lopen. )e verzoekt die men sen achteruit te gaan. Maar je draait je rug om, en ze zijn weer te rug. Hun foto's en filmpjes staan vaak al op het internet, nog voor dat we terug zijn in de kazerne." En wat misschien nog wel het Ramptoeristen bij de te water geraakte auto in Middelburg, waar de inmid dels overleden bestuurder nog in zat. foto Ruben Oreel meest zorgelijk is: „Ook maandag zag je weer dat ouders gezellig met hun kindertjes naar een levenloos of gehavend lichaam komen kij ken." Dat het op de Kinderdijk meteen al zwart zag van de men sen, kwam volgens de politie Zee land niet alleen door alle moderne communicatiemiddelen. „Er snel den veel hulpverleningsvoertuigen heen. Dat trekt aandacht", zegt woordvoerder Alwin Don: brand weerwagens, een helikopter, ambu lances, politieauto's, een ladderwa gen, een kraan. Maar ook hem zou het een lief ding waard zijn wan neer het publiek zich terughouden der gedraagt. „Mensen dringen vrij brutaal door de afrastering heen. Die moet je dan steeds weer terugsturen. Alleen een lint span nen blijkt niet meer voldoende." middelburg - Vanaf volgende week woensdag prijkt de Romein se zeegod Neptunus weer op de to ren van het Middelburgse stad huis. Met drietand. Het attribuu was bijna een jaar vermist, maa werd begin april teruggevondei De drietand bleek bovenop d staart van de zeegod te zitten. De terugkeer van Neptunus is tij delijk. De windwijzer heeft de afge lopen weken een kleine noodrepa ratie ondergaan. Eind 2008 of be gin volgend jaar wordt de beelte nis van Neptunus opnieuw ver guld. Dat gebeurt tegelijk met he onderhoud aan de stadhuistorer De gemeente moet eerst geld vrij maken voor de herstelwerkzaam heden. Middelburg wil de toeris ten deze zomer echter niet me een 'kale' toren ontvangen. Daar om wordt Neptunus woensdagoct' tend met een kraan weer op zijl plek gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74