Goed tegen vetrol, slecht voor de oren Minister Hirsch Ballin legt escortbedrijven aan banden Macabere dag voor brandweer Enschede Talent allochtonen op basisschool miskend Kwart meer artsen nodig in 2025 Kamer boos over beloning Connexxion Steun voor algeheel verbod op stiletto Oud-Elfstedenman Jan Sipkema overleden Danny Blind krijgt werkstraf 6 Woensdag 14 mei 2008 pzc ENSCHEDE - Op de dag dat het precies acht jaar geleden is dat Enschede werd opgeschrikt door de vuurwerkramp, hingen er gisteren opnieuw enorme rookwolken boven de stad. En evenals acht jaar geleden was het een prachtige zomerse dag met strakblauwe hemel. Ongeveer 120 brand weerlieden waren gisteren uren in touw om een grote brand op bedrijventerrein De Marssteden te bestrijden. Een plasticrecyclingbedrijf brandde uit. Eén werknemer moest met lichte brandwon den naar het ziekenhuis, „ledereen die acht jaar geleden in de stad was en vandaag deze rook pluim boven de Marssteden ziet, gaat met z'n ge dachten terug naar de vuurwerkramp van 13 mei 2000", zei burgemeester Peter den Oudsten. „Dat is bizar en naar. Maar deze grote brand van vandaag is van een totaal andere orde dan de vuurwerkramp." foto Robert Hoetink/ANP DEN HAAG - Veel kinderen uit de tweede generatie Turken en Ma- I rokkanen beginnen hun school- loopbaan met een achterstand, om- dat hun talenten op de basisschool niet worden erkend. Daardoor be- reiken de jongeren het hoger on derwijs veelal via een lange weg i van opleidingen. Dat blijkt uit een j onderzoek van het Instituut voor Migratie en Etnische Studies j (Imes) van de Universiteit van Am sterdam. Voorheen werd in de j brugklas bepaald welk niveau het beste bij de leerling paste. Dat sys- j teem is afgeschaft. RIJSWIJK - In 2025 is er ongeveer j een kwart meer artsen nodig dan nu. Dat komt vooral door de ver- i grijzing en doordat vrouwelijke huisartsen vaak parttime werken. Dat meldde gisteren medisch on- j derzoeksinstituut Nivel. Er komen steeds meer vrouwelijke artsen. In j 2000 was nog maar 26 procent van 1 de huisartsen en specialisten vrouw, nu is dat al 33 procent en in het jaar 2025 zal dat zijn toege nomen tot 55 procent. Nivel bere kende dat tot 2015 ongeveer 17 pro cent meer artsen nodig is. DEN HAAG - De Tweede Kamer is boos over de beloningen voor het bestuur van Connexxion die het vervoersbedrijf een paar jaar gele den zelfheeft verhoogd. Het minis terie van Financiën beweert niet van de extra beloning in 2005 en 2006 te weten, terwijl de staat toen nog de enige aandeelhouder was. De PvdA wil weten of het geld teruggevorderd kan worden. Vorige week liet minister Wouter Bos (Financiën) al weten ophelde ring te zullen eisen bij Con nexxion over de beloning. DEN HAAG - Minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) kan alle stiletto's verbieden. Een meerderheid in de TWeede Kamer schaart zich achter een algeheel verbod op deze steekwapens. In elk geval de rege ringsfracties CDA en PvdA en de oppositiepartijen SP en WD steu nen het voorstel. Momenteel mo gen meerderjarigen nog kleine sti letto's, vlindermessen en valmes- sen bezitten. Hirsch Ballin wil af van die regeling, omdat dit soort wapens vaak worden getrokken bij steekpartijen. LEEUWARDEN - Jan Sipkema, de voormalige voorzitter van de Vere niging 'De Friesche Elf Steden', is maandagavond overleden. Dat heeft de organisatie gisteren be kendgemaakt. Sipkema leidde de vereniging tussen 1984 en 1994. Hij is 75 jaar oud geworden. Sipke ma reed de loodzware Elfsteden tocht in 1963 als wedstrijdrijder. Hij reed de tocht uit, maar kreeg geen kruisje omdat hij meer dan anderhalf uur na winnaar Reinier Paping binnenkwam. Sipkema leed aan de ziekte van Parkinson. Harde muziek tijdens fitness kan schade aan gehoor veroorzaken. door Dylan de Gruijl en Arjen de Boer DEN haag - Veel fitnesscentra draaien opzwepende muziek tij dens de trainingen die ze verzor gen. Maar te harde bassen kunnen schadelijk zijn voor de oren van sportinstructeurs en klanten, blijkt uit onderzoek. De deelnemers aan de les body pump druipen van het zweet in het donkere, raamloze zaaltje. „Oké, dan gaan we nu de borst- spiertjes doen", zegt docent Danielle Meijer (33). De vijftien deelnemers gaan op hun rug liggen en stoten gewich ten de lucht in op de maat van har de housemuziek die uit de boxen tettert. De beats zijn zo hard dat Daniëlle een microfoon moet ge bruiken om aanwijzingen te ge ven. DEN HAAG - Alle escortbedrijven moeten straks een vergunning heb ben. De overheid kan op die ma nier beter optreden tegen misstan den in die sector, zoals illegale prostitutie in hotels. De ministers Ernst Hirsch Ballin (Justitie) en Guusje ter Horst (Bin nenlandse Zaken) komen binnen kort met een voorstel om een en ander te regelen. Hirsch Ballin kon digde dat gisteren aan in de Twee- „En een, twee, drie. Kom op! Ar men recht en uitademen!" Door de muziek zijn mensen ener gieker, meent de fitnessinstructri- ce, die twee uur per week lesgeeft in fitnesscentrum Health Spa in Den Haag. Maar de volumeknop gaat bij haar niet continu helemaal open. „Alleen de eerste tien minu ten gaan we voluit. Harder kan de stereo trouwens niet, want er zit een limiet op." Dat moet ook wel, stelt bedrijfslei der Evert-Jan Postema. Een te lan ge en geregelde blootstelling aan veel decibellen en hoge tonen kan schadelijk zijn voor het gehoor. Lang niet iedereen in de fitnesswe reld is zich bewust van mogelijke gehoorschade. „Bij ons is het geen onderwerp van gesprek. Dan zal het geen probleem zijn", stelt een woordvoerster van fitnesskoepel Efaa. Daar zit het knelpunt, reageert Jolanda Klinkers van Intenz be drijfsfitness. „Er is te weinig be wustwording." Daarom gaf Intenz de Kamer. Hij reageerde op eerde re berichten dat in hotelketens, vooral langs snelwegen, veel illega le prostituees werken. Hirsch Ballin zei zich daarover zor gen te maken, vooral omdat er vol gens hem aanwijzingen zijn dat er ook sprake is van mensenhandel. Hij wil daarom dat er ook voor es cortbureaus een vergunningenstel sel komt, zoals voor bijvoorbeeld bordelen al het geval is. de Vrije Universiteit Amsterdam opdracht onderzoek te doen naar het fenomeen. Uit de resultaten blijkt dat de mu ziek in veel sportscholen de aan vaardbare grens van 85 decibel overschrijdt. Van de ondervraagde mannelijke sportinstructeurs denkt eenderde kans te krijgen op een beschadigd binnenoor, bij de vrouwen is dit de helft. 'In Amerika zijn al de eerste rechtszaken tegen fitnesscentra aangespannen' 'Het is voor hen ook niet duidelijk hoe hard de muziek mag', meldt het onderzoek. In de Verenigde Staten is harde muziek tijdens sportlessen al veel langer onderwerp van verhitte dis cussies. Audioloog Jan de Laat, hoofd Audiologisch Centrum van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), is bekend met Daardoor is het mogelijk om de be drijven beter in de gaten te hou den. Door het mobiele karakter van de escortservice is dat nu vaak lastig. De bedrijven zijn niet altijd te lokaliseren, omdat exploitanten soms alleen maar gebruikmaken van een mobiele telefoon, aldus Hirsch Ballin. Veel gemeenten hanteren overi gens al een vergunningsplicht voor escortbureaus. het fenomeen. „In Nederland zijn er nog weinig klachten, maar in de Verenigde Staten zijn al de eerste rechtszaken tegen fitnesscentra aangespannen." De Arbeidsinspec tie stelt dat werkgevers hun werk nemers moeten beschermen wan neer het geluid acht uur lang de 85 decibel overschrijdt. „Sommige dis co's draaien op 120 decibel", weet De Laat. „In sportscholen is dat vo lume natuurlijk een stuk lager. De kans op schade is niet groot, maar het kan wel als je er lang en her haaldelijk aan bloot staat." De Laat schat dat 3 procent van de meer dan twee miljoen fitnessers gevoelig is voor gehoorschade als zij vaak blootstaan aan harde mu ziek. Vakbond FNV Sport wil snel duidelijkheid over de risico's van harde muziek in de sportschool en wil onder de leden een enquête houden. Ook de Nationale Hoor- stichting gaat een eigen onderzoek houden. pagina 36: zes vragen over fitnessmu- ziek AMSTERDAM - De rechter heeft Danny Blind veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur voor het ver oorzaken van een ongeval. De trainer van Ajax botste in de cember 2006 bij de Amsterdam Arena achterop de auto van een vrouw. Zij liep een whiplash op. Hij reed te hard en had te veel ge dronken. Blind kreeg tevens zestien maan den ontzegging van de rijbevoegd heid, waarvan tien maanden voor waardelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6