Cederhof blijft Sluipers trekken zich niets aan van 'slingers' in provinciale weg 'Marokkanen vochten wel mee in Zeeland' Excursie boerderij Van der Meulen Abtskerke Hagelkanonnen knallen voor geluidsonderzoek Lezing over inktvissen in vismijn Colijnsplaat Yurt bouwen zonder schroeven of spijkers De Krab-darttoernooi beleeft tweede editie Zorgcentrum Cederhof krijgt internetcafé Info-avond over waterplan voor Noord-Beveland 26 l Woensdag 14 mei 2008 PZC B Ook schoolvoorbeeld van weleer moet met zijn tijd mee. 's-HEER ABTSKERKE - De boerderij van wijlen Van der Meulen aan de Zuidweg bij 's-Heer Abtskerke is zaterdag het middelpunt van een excursie van heemkundige kring De Bevelanden. Medewerker Chiel [acobusse van stichting Het Zeeuw se Landschap leidt de gasten rond op wat het eerste boerderijreser vaat van Zeeland moet worden. Hof Van der Meulen wordt mo menteel in ere hersteld. De rondlei ding begint om 14.00 uur. KAPELLE - De twee hagelkanonnen van Kapelse fruittelers knallen za terdag voor een geluidsonderzoek. De gemeente Kapelle wil (verder) in kaart brengen welke effecten het kanongebruik op mens en na tuur heeft. Met de geluidsgolven van de kanonnen kan hagel in de lucht worden verpulverd en scha de aan fruit worden voorkomen. Tweederde van alle vrachtwagens heeft niks te zoeken op N664. door Frank Balkenende 's-heer arendskerke - Asverschui- vingen en drempels halen weinig uit in de strijd tegen sluipverkeer op de provinciale weg N664 tus sen Heinkenszand en Goes. Die conclusie trekt de werkgroep Knip N254 Nu (N254 heet nu N664) uit een middagje meten. Tweederde van de vrachtwa genchauffeurs gebruikt de provin ciale weg als doorgangsroute en be zorgt daarmee de vele aanwonen- den (nog steeds) overlast. Leden van de actiegroep posteer den zich afgelopen vrijdag maar weer op twee plaatsen langs de provinciale weg om effecten van genomen maatregelen te meten. Ten eerste wilden ze weten of de colijnsplaat - Stichting Promotie Colijnsplaat en Kats (SPCK) houdt vanavond een lezing in de vismijn in Colijnsplaat over inktvissen. Ma rien bioloog Inez Flameling geeft de lezing. Ze bespreekt onder meer het leefgebied van de inkt vis. Duiker Theo Sparreboom toont onderwaterbeelden van inkt vissen in de Oosterschelde. De le zing begint om 19.45 uur. Toegang kost vier euro. Aanmelden via kan 0113-695554. nieuwerkerk - Theetuin De Stok roos aan de Krabbenhoekseweg bij Nieuwerkerk houdt zaterdag een workshop 'Yurt bouwen'. In een klein groepje ervaren deelnemers hoe het Mongoolse volk zonder spijkers en schroeven een stevig onderkomen opbouwt. De dag be gint om 10.30 uur. Aanmelden kan via 0111-641389 of 06-53442746. vernieuwing van het spoorviaduct nog naijlt. Eind 2006 was het werk aan het viaduct klaar. Daarvoor was er enkele maanden lang slechts één rijbaan beschikbaar en ontmoedigden verkeerslichten weggebruikers om van de N664 ge bruik te maken. De provincie hoopte dat toen vooral bij vracht wagenchauffeurs de knop omging: via snelweg A58 ben je net zo snel van het Sloegebied op de Delta weg richting Rotterdam. En vice versa uiteraard. Die gewenning trad kennelijk nau welijks op. De provincie heeft vo rig jaar tevens enkele (aan de aan de actiegroep) beloofde maatrege len getroffen: asverschuivingen in Uit onlangs gehouden metingen van een plaatselijke actiegroep blijkt dat asverschuivingen en drempels weinig helpen tegen sluipverkeer op de N664. KRABBENDIJKE - Stichting D'n Gou den Tripel houdt op 24 mei voor de tweede keer het De Krab-dart toernooi in Krabbendijke. Dat ge beurt in een grote tent op het par keerterrein aan de Dorpsstraat. Tussen tien uur 's ochtends en zes uur 's avonds kunnen maximaal 64 darters bepalen wie de beste is. Daarna is er een feestavond. In schrijven via www.dngoudentri- pel.nl of bij eetcafé De Krab, Noordweg 3 in Krabbendijke. KAPELLE - Zorgcentrum Cederhof in Kapelle krijgt een internetcafé. Bewoners van het Cederhof kun nen vanaf 22 mei in de gerenoveer de binnentuin internetten en e-mailen. Daardoor kunnen ze in contact blijven met kinderen, kleinkinderen en vrienden. Vrijwil ligers geven de bewoners uitleg over het gebruik van het internet. de N664 ten oosten van het via duct over de Nieuwe Rijksweg/ Noordzakweg. In de chicanes zijn ook een paar drempels gelegd en ter plaatse geldt een maximum snelheid van zestig kilometer per uur. Allemaal met het doel vracht wagens die van en naar het Sloe en de Westerscheldetunnel ko men, de snelweg op te dirigeren. De werkgroep constateert na een uur meten dat 'slingers in de weg weinig helpen'. Woordvoerder Peter Gruijters zegt dat de metin gen raadsleden van de gemeente Goes en Borsele moeten aanspo ren de MER Sloeweg te omarmen. Ze nemen daar dit jaar een besluit over. In die milieueffectrapportage wordt onder meer voorgesteld een 'harde' knip te maken in de N664, zodat vrachtwagenchauffeurs al leen via de snelweg de Sloeweg kunnen bereiken. „Als dit idee doorgaat, is alles opgelost." door David Duijnmayer KAPELLE - Zorgcentrum Cederhof in Kapelle is klaar voor de toe komst. Donderdag 22 mei is de offi ciële heropening van het vernieuw de complex. In een twee jaar du rende renovatie zijn 75 verzorgings huiskamers teruggebracht tot veer tig appartementen. De recreatie zaal heet nu Grand culinair café Cederhof en er zijn meer mogelijk heden voor dagverzorging voor omwonende ouderen. „We kun nen weer twintig jaar vooruit", denkt directeur Eelke de Jong. Cederhof, in de jaren tachtig nog een schoolvoorbeeld van hoe een zorgcentrum er uit hoorde te zien, was inmiddels niet meer berekend op de huidige zorgeisen. Met de re novatie speelt Cederhof in op een veranderende vraag naar zorg. Se nioren brengen hun oude dag lie ver niet meer door in een tehuis, maar willen zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen. Zorg op afstand maakt dat in veel Vernieuwing bij zorgcomplexen gevallen mogelijk. Een gevolg van het langer zelfstandig wonen, is wel dat de ouderen die uiteindelijk in het zorgcentrum komen wo nen, gemiddeld meer zorg nodig hebben. „Soms is dat arbeidsinten siever, maar het beantwoordt wel aan de wensen van de cliënt", zegt De Jong. De meeste grote zorgcentra op de Bevelanden en Tholen zijn de afge lopen jaren flink gemoderniseerd. Andere, zoals Poelwijck in 's-Heer Arendskerke, Ten Anker in Tholen of Ter Weel in Yerseke, gaan dat de komende jaren nog doen. De belangrijkste aanpassing is steeds het terugbrengen van zorg binnen de muren van het tehuis (intramu rale zorg) en een toename van zorg op afstand. „De wachtlijst voor intramurale verzorgingsplaat sen neemt de laatste jaren af', zegt De Jong. „Ouderen kunnen heel veel verzorging thuis krijgen. Toch zal de vraag naar intramurale zorg altijd blijven. De trend is om alles in woonzorgcomplexen onder te brengen, maar wij hebben er be wust voor gekozen om wel nog veertig plaatsen te behouden voor mensen die hier willen wonen." Heel wat zorgcentra vernieuwen zich. Een aantal zaken is de afgelopen vijf jaar al gerealiseerd. Gerealiseerd Cederhof, Kapelle: gerenoveerd. De Fonteyne, Heinkenszand: woonzorgzone met appartementen, woongroe pen, logeerhuis, kinderopvang, huisartsenpraktijk, apotheek en grand café. De Schutse, Sint-Annaland: nieuwbouw zorgcentrum. Maartenshof, Sint-Maartensdijk: woonzorgcomplex gerenoveerd en uitgebreid. Cleijenborch, Colijnsplaat: nieuwbouw zorgcentrum. Plannen Erasmusflat, Goes: Eind 2010 nieuwe appartementen klaar. Serviceflat maakt plaats voor 4 woonblokken. Ter Valcke, Goes: 3 projecten volgend jaar zomer gereed in 's-Gravenpolder, 's-Heerenhoek en Kamperland. Poelwijck, 's-Heer-Arendskerke: Derde kwartaal 2009 ingrijpende renovatie. j Ter Weel (Vredelust), YersekeBezig met nieuwbouw. De Zwake, 's-Gravenpolder: Groot multifunctioneel complex met zorggedeelte. Amatiahof, Wissenkerke: Begonnen met bouw appartementen met zorgmoge- lijkheid. Ten Anker, Tholen: Nieuwe serviceflat eind dit jaar gereed. Groepswoningen in wijk Stadszicht. Komende drie jaar renovatie van het zorgcentrum zelf. PZC Rolant Quist KAMPERLAND - Voor Noord-Beve land is een waterplan in de maak om het gebied ook bij veel regen val droge voeten te garanderen. In het Casembroothuis in Kamper land houdt waterschap Zeeuwse Eilanden vandaag vanaf half acht een informatieavond over de eer ste opzet van het plan. Maatregelen waaraan Zeeuwse Ei landen denkt, zijn: extra waterber-j ging door aanleg van natuurvriep delijke oevers en uitbreiding \'A gemaalcapaciteit. Het waterself probeert zo in te spelen op de v| wachte klimaatverandering een grotere kans op veel reged korte tijd. Het project moet oq den tot een betere waterkwj volgens Europese regels. Koaj effecten van het plan woa' avond gepresenteerd. Da len worden later, wa mei, in een workshoa hebbenden uitgewesj Twee ooggetuigen melden zich bij de gemeente Kapelle. door Lilian Dominicus KAPELLE - Er vochten in de meida gen van 1940 wel degelijk Marokka nen mee in Zeeland. Dat zegt de 86-jarige A. Cardon uit Goes, een van de twee oud-strijders die de gemeente Kapelle belden naar aan leiding van berichtgeving in de PZC. Cardon werkte aan het begin van de oorlog als kapper in het Sint Jo- annaziekenhuis en het Gasthuis in Goes. „Er werd me toen gevraagd of ik wilde meehelpen om gewon de soldaten op te halen die bij Kruiningen hadden gevochten. Ze lagen van Wemeldinge tot Hans- weert langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Onder hen waren ook Marokkanen." De Marokka nen verbleven een tijd in de zie kenhuizen, maar wat er daarna met ze is gebeurd, weet Cardon niet. „Er zijn er twee in Goes geble ven. Die zijn hier ook getrouwd, dat is algemeen bekend." Ook is deze week uit het archief van de gemeente Kapelle een toe spraak van de voormalige Franse ambassadeur opgediept, die duidt op Marokkaanse deelname in de Franse eenheid. „Zo streden de sol daten van vijf infanterieregimen- ten, waarvan het 271e, bestaande uit twee regimenten van Marok kaanse tirailleurs op deze Zeeuwse grond", sprak mevrouw Gazeau-Secret in 2004 tijdens de Franse herdenking in Kapelle. Bij gebrek aan bewijs gingen histo rici ervan uit dat de Marokkanen die tijdens de oorlog in Zeeland verbleven, er alleen hebben ge werkt als dwangarbeider. De 22 Noord-Afrikanen op de Franse be De 86-jarige oud-strijder A. Cardon, hier op de militaire begraafplaats in Ka pelle, heeft meegeholpen Marokkaanse gewonden uit de strijd op te halen. foto Ronald den Dekker graafplaats in Kapelle zijn aange spoeld op Nederlandse stranden. De twee ooggetuigenverslagen zet ten de Zeeuwse oorlogsgeschiede nis mogelijk in een ander licht. „De grote vraag is nu: waar zijn de ze Marokkanen gebleven?", zegt Arnold van den Berge, ceremonie meester bij de Franse herdenking. „Dat er geen enkele gesneuveld is, lijkt onwaarschijnlijk." De herden king begint vanmiddag om 16.00 uur in Kapelle. ■F| www.pzc.nl: film van de herbegrafe- nis in 1941 Bij de gemeente Kapelle hebben zich twee ooggetuigen gemeld die beweren dat Marokkaanse soldaten wél in mei 1940 in Zee land hebben gevochten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54