n Graf ruimen zonder navraag Dag afstudeermaquettes, dag Rietveld-topstuk Maxima leert scholieren met geld omgaan Pas op met drinken water Sparen voor vroeg pensioen is onmogelijk 4 I Woensdag 14 mei 2008 PZC DEN HAAC - Water lijkt een won dermiddel waar je niet genoeg van kunt drinken. Het is 'goed voor je huid', schrijven afslank- en voe dingssites, 'goed voor de lijn' en voor 'de zuivering'. Maar niets is minder waar. Vocht is nodig, maar te veel vocht kan do delijk zijn. Volgens cardioloog Peter Klootwijk van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, is 2,5 liter vochtinname per dag normaliter 'de bovengrens'. „Door te veel water wordt het natrium in het bloed te veel verdund, dat kan schadelijke gevolgen hebben." De eerste symptomen van zouttekort zijn hoofdpijn, opgezette vingers en een flauw gevoel. Als dit niet wordt opgeheven met extra zout dan kan het tot hartfalen leiden. Nabestaanden kunnen voor nare verrassing komen te staan. door Annemieke Kooper DEN HAAC - Begraafplaatsen kun nen vanaf de komende zomer gra ven ruimen zonder de nabestaan den te informeren, als gevolg van een wijziging van de Wet op de Lijkbezorging. Nabestaanden kun nen daardoor voor verrassingen ko men te staan, verwacht de Lande lijke Organisatie van Begraafplaat sen (LOB). Volgens de nieuwe regels hoeven beheerders van begraafplaatsen niet langer actief op zoek naar fa milieleden of kennissen van de overledene wanneer de huurter mijn van het graf is verstreken. Zo'n graf mag dan zonder meer worden geruimd. Beheerders zijn nu nog verplicht om moeite te doen om huurders te traceren, om hen de gelegen heid te geven om de grafhuur te verlengen. Twee jaar voordat de termijn afloopt, krijgen de nabe staanden een brief Bordjes met een waarschuwing dat de termijn bijna is verstreken worden ook bij het graf gezet en bij de ingang van de begraafplaats. Veel brieven kunnen in de prak tijk echter niet worden bezorgd, omdat nabestaanden zijn verhuisd en hun nieuwe adres niet hebben doorgegeven aan de begraafplaats, en ook nauwelijks nog op bezoek komen bij het graf Beheerders zijn tot nog toe ver plicht de hulp in te roepen van de gemeente, die via de gemeentelij ke basisadministratie nabestaan den kan opsporen. Ook moeten ze een advertentie plaatsen in het lo kale dagblad. Door de wetswijzi ging blijven alleen de bordjes bij het graf en de begraafplaatsingang nog verplicht. De Landelijke Organisatie van Be graafplaatsen (LOB) verwacht dat Beheerders van begraafplaatsen hoeven binnenkort niet langer actief op zoek naar nabestaan den wanneer de huurtermijn van het graf is verstreken. door Sal Stam nieuwkoop - Scholieren moeten beter met geld leren omgaan. Prin ses Maxima kwam het ze gisteren persoonlijk vertellen. Onderwijs over geld uitgeven kan niet vroeg genoeg beginnen, vindt het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud), één van de initiatiefnemers van De Geld- koffer. Prinses Maxima ging giste ren op basisschool De Rietkraag in Nieuwkoop als eerste met het kof fertje aan de slag en onderstreepte voor de klas het belang van het le ren omgaan met geld. Op school en ook thuis blijkt de voorlichting vaak onvoldoende. De helft van de scholieren leent wel eens geld, zegt het Nibud. Juf Damen van De Rietkraag kan daar over meepra ten. „Vaak lenen kinderen geld van broer of zus als ze iets moois wil len kopen. Of ze vragen ouders een voorschot op hun zakgeld." Problemen beginnen meestal op la tere leeftijd. Veel jongeren hebben bijvoorbeeld geen flauw idee hoe hoog rentelasten kunnen zijn, zegt directeur Gerjoke Wilmink van het Nibud. Vooral laag opgeleide jongeren komen klem te zitten en sommigen roepen uiteindelijk hulp in. Volgens Wilmink moeten mensen steeds meer financiële zaken zelf regelen. Jongeren die net het huis uit zijn en een laag inkomen heb ben, kunnen dat maar moeilijk overzien. „Gemiddeld kijkt deze groep tegen een schuld aan van ne genhonderd euro. Vroeger had je geen geld meer als je portemon nee leeg was. Nu kun je pinnen en chippen, er wordt automatisch af geschreven, en je kunt mobiel bel len zonder dat je weet voor hoe veel." Het Nibud wil dat omgaan met geld onderdeel wordt van het reguliere lesmateriaal. PETER VAN STRAATEN Vj\ Prinses Maxima geeft een gastles 'omgaan met geld' aan leerlingen van ba sisschool De Rietkraag in Nieuwkoop. foto Koen van Weel/ANP jaarlijks 'tientallen' nabestaanden de gevolgen zullen ondervinden van het uitblijven van de verplich te zoekactie. Vooral nabestaanden die in het buitenland wonen, lo pen volgens de organisatie de kans voor verrassingen te komen staan. De LOB verwacht overigens dat 'het gros van de beheerders' actief op zoek zal blijven gaan naar de nabestaanden. „Het brengt veel te veel ellende met zich mee als ie mand er op de begraafplaats ach ter komt dat moeder opeens is ge ruimd", aldus Albert van der Laan, secretaris van de LOB. Uitvaartverzekeraar Dela vindt de afschaffing van de verplichte zoek tocht begrijpelijk, maar moreel be zwaarlijk. DEN HAAC - Vakbonden en werkge vers zijn boos op staatssecretaris Jan Kees de lager van Financiën omdat hij volgens hen individueel bijsparen voor prepensioen onmo gelijk maakt. Ze vinden dat hij daarmee eerdere afspraken schendt. Het gaat om werknemers die in het verleden een prepen sioen hebben opgebouwd. Volgens De Jager telt dat mee bij de bepa ling van het oudedagspensioen. Maar volgens werkgevers en vak bonden is eerder afgesproken dat het al opgebouwde prepensioen zou worden ontzien. In een vrijdag verstuurde brief doet de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en bonden, een 'dringend beroep' op De Jager om zijn standpunt te heroverwegen. De brief lekte giste ren uit. De sociale partners drin gen aan op een gesprek met de CDA-staatssecretaris. IK viwp HEM ~Z-0 ~Z-\&LlG. 'K- PAM TOcH /WAA-rz. -)r\ Brand bij TU Delft verwoest waardevol werk en materiaal. door Floor Ligtvoet DELFT - De oranjekleurige vlam men vechten zich op meerdere plaatsen een weg naar buiten. Het hoge faculteitsgebouw van de Technische Universiteit Delft lijkt door de rook te worden opgeslokt. Op veilige afstand kijken twee stu dentes bouwkunde van achter een afzetting toe. „Onze tekeningen en maquettes liggen nog binnen", zegt Marije Oosterhof zacht. De brand is veroorzaakt door kort sluiting. Een waterleiding op de ze vende verdieping sprong vroeg in de morgen, waarna het water voor kortsluiting zorgde bij een kof- fieautomaat een verdieping lager. Dat zei de decaan van de faculteit, Wytze Patijn, tijdens een bijeen komst van honderden studenten en medewerkers in de aula van de universiteit. De brand zou al rond negen uur zijn ontstaan. Iemand heeft een lei ding zien branden, maar de rook ontwikkeling maakte het onmoge lijk het vuur direct te blussen. Nie mand raakte gewond. Beide jonge vrouwen hebben hun schetsen en schaalmodellen van hout en karton hard nodig om over een paar maanden te mogen 'Eigenlijk is het om te huilen. Dat heb ik thuis ook al een beetje gedaan' afstuderen. Maar slechts zo nu en dan zien ze een brandweerman met een handvol spullen lopen. Charlotte Bakker ziet bleek. Eigen lijk is het om te huilen, stelt ze vast. „Dat heb ik thuis ook al een beetje gedaan. Onlangs deed ik een project in Malawi. Ik heb toen 150 kindertekeningen meegeno men. Ook die liggen binnen." Het zwartgeblakerde raamwerk van de zevende verdieping waar de brand ontstond door een kortsluiting, is goed zichtbaar. De vrouwen kijken en turen. „Het is zo onwerkelijk", zegt Marije. „Ik geloof het waar schijnlijk pas echt als ik kan zien wat de brand allemaal heeft aange richt." Nog meer dan voor hun eigen werk vrezen de aanstaande bouw kundigen voor de bibliotheek en de antieke stukken die in het ge bouw van de faculteit bouwkunde stonden opgeslagen. In de schatka mer van de faculteit stonden on der meer schaalmodellen van Ger- rit Rietveld, Frank Lloyd Wright Le Corbusier, Loos, Duiker en lean Prouvé. Verder bezit de faculteit een bijzondere collectie stoelen van de ontwerpers Rietveld, Gis pen, Oud en Prouvé. Stuk voor stuk collectors-items die nu hoogstwaarschijnlijk verloren gaan in alle vuur- of waterkracht. Volgens de TU Delft is de exacte schade van de brand nog onduide lijk. Maar dat veel onderzoekswerk en historisch materiaal bij de brand verloren is gegaan, daar twij felt niemand meer aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4