et oog op de Zeeuwse cultuur Kamer komt op bezoek bij hospitalen ft Gedeputeerde uit zorg over nare gevolgen spoedtarief voor Zeeland Fietstocht met amuses op Nrd-Beveland ft Fietstocht door de vlasvelden PZC Woensdag 14 mei 2008 37 Gedeputeerde Staten wil dat fracties ziekenhuizen zelf zien. MIDDELBURG - Zeeland heeft recht op extra geld om kostbare medi sche voorzieningen overeind te houden in de dunbevolkte provin cie. Die zogeheten beschikbaarheids toeslagen moeten voor Zeeland in bijzondere mate gelden, vindt da gelijks provinciebestuurder voor de zorg, George van Heukelom. Zulke voorzieningen zijn intensive care-afdelingen of bijvoorbeeld me dische helikopters. Van Heukelom wil de Tweede Ka mer daarvan overtuigen tijdens een bezoek aan de Noord- en Mid den- Zeeuwse ziekenhuizen waar toe het provinciebestuur de Vaste Kamercommissie voor de zorg uit nodigt. De Kamerleden moeten 'aan den lijve' ondervinden hoe moeilijk de ziekenhuiszorg in de provincie Zeeland te organiseren is, vindt Van Heukelom. Hij wil het verder met de Kamerle den hebben over de kwaliteit van medische zorg en bereikbaarheids problemen. Zowel voor de levens reddende als voor de planbare zorg moeten inwoners van Wal cheren en de Oosterschelderegio na de fusie tot Ziekenhuis Zeeland verder reizen. De fusie zelf is voor Gedeputeerde Staten geen discussie meer. „We spreken ons niet uit over de plek waar stenen en staal moeten ko men. Kwaliteit is de sleutel. Als we niets doen, komt de ziekenhuis zorg in een neerwaartse spiraal." KAMPERLAND - Op Noord-Beve- land kan vandaag de eerste amuse fietstocht worden verreden. Veertien horecabedrijven op het ei land doen aan de nieuwe activiteit mee. Voor deelname aan de fietstocht is een amuse-fietskaart nodig. Die is verkrijgbaar bij alle VW-vestigin- gen op Noord-Beveland en Wal cheren én bij de deelnemende ho recabedrijven. De kaart kost 15 euro. Vijf amu se-bonnen - een amuse is een hap je of drankje - zitten op elke kaart. Volgens de organisatie hebben de amuses samen een waarde van zo'n 35 euro. Per bedrijf waar de fietsers 'aanme ren', kan één amuse-bon worden besteed. De start van de eerste amuse-fiets tocht is vandaag om 12.00 uur bij de VW in Kamperland en bij de deelnemende horecabedrijven. Er kan gefietst worden aan de hand van de wit-groene fietsnummer- bordjes van het Zeeuwse fietsroute netwerk. Tot in september worden de toch ten elke tweede woensdag van de maand verreden. :-Philips!and W. Stavenisse Het Sas Kattendijke- Wemeldinge - Yerseke Kreken bij Ouwerkerk (cluster doorbraakgebied Ouwerkerk). Rattekaai - - i int-Philipsland (cluster Sint-Philipsland). V '5' sruinisse aied jT" Doorbraakgebied Ouwerkerk V, Kreek- en natuurgebied De Schelphoek (cluster doorbraakgebied Schelphoek). Corishoek strijenham Natuurstenen dijkpaal aan de Stoffel Kisters of Suzanna's Inlaag (cluster Zierikzee). PZC Willem Adriaansens, Felix Binicewicz bron Rijkswaterstaat om de oesterputtencultuur, van af het laatste kwart van de ne gentiende eeuw sterk in op komst en wat nog steeds een grote stempel drukt op de lokale econo mie. Naast deze twee topclusters wor den de noordkust van Noord-Beve land, de omgeving Zierikzee, Kat- tendijke-Wemeldinge, het door braakgebied Ouwerkerk, Colijns- plaat en Strijenham zeer hoog ge waardeerd. Kenmerkend daar zijn onder meer de inlagenrijen. Co- lijnsplaat geldt als het best bewaar de 'Voorstraatdorp'. Deze typische polderbebouwing is planmatig aan gelegd, met de Voorstraat als hoofdader haaks op de dijk. De ha ven vormt nog steeds een belang rijk onderdeel van de bedrijvig heid in het dorp. Ook in Sint Phi- lipsland en Bruinisse is die struc tuur duidelijk terug te vinden. Strijenham is juist weer waardevol door de unieke opvolging van af wateringstechnieken. De opsom ming van bijzondere elementen begint met objecten die onmoge lijk over het hoofd kunnen wor den gezien. Behalve de reeds in kaart gebrachte rijksmonumenten (archeologische resten, molens en door Claudia Sondervan GOES - Eén tarief voor de spoedei sende zorg van zowel huisartsen als ziekenhuizen kan negatief uit vallen voor Zeeland. Die zorg uitte gedeputeerde George Van Heukelom gisteren bij de ingebruikname van drie nieu we auto's voor de huisartsenpos ten Goes, Zierikzee en Vlissingen. De Nederlandse Zorgautoriteit wil zo'n gelijk tarief, dat de samenwer king van huisartsen en spoedeisen de hulpafdelingen in spoedpleinen vergemakkelijkt. Nieuwe regelingen pakken bijna nooit goed uit voor Zeeland, wan trouwde Van Heukelom. Hij riep op tot waakzaamheid en bena drukte het belang van samenwer king in de spoedeisende hulp in het Zeeuws Overleg Acute Zorg. Staande bij de nieuwe Volkswagen Touaregs, waarmee de huisartsen in avond- nacht- en weekkeind- diensten op huisbezoek gaan, noemde de gedeputeerde de huis artsenposten bij hun lustrum een niet meer weg te denken organisa tie. Alle wagens hebben nu het c2000-communicatiesyseem voor hulpdiensten aan boord; daarbij hoort ook een draagbare alarmmel der voor als de huisarts belaagd wordt. Cultuurhistorie dijk- gebied Oosterschelde ingedeeld op thema Landverlies /kustverdediging Doorbraakgebied Ouwerkerk Doorbraakgebied Schelphoek Anna-Friso Noordkust Noord-Beveland Katshoek Economische en infra structurele activiteiten Viane Wemeldinge Yerseke Rattekaai Combinatie van boven staande thema's Zierikzee Kattendijke-Wemeldinge Het Sas Gorishoek Stavenisse Afwatering Prommel Strijenham Voorstraatdorp Bruinisse Sint-Philipsland Colijnsplaat caissons), de Oosterschel- dekering en Zeelandbrug zijn dat het Havenkanaal van Zierikzee, de oester putten van Yerseke, de ha ven Rattekaai, de stelberg bij Bruinisse, de nol bij de Schelphoek en de meeste inlagen. In de rapportage staat ge lijk aangegeven voor welke clusters een hoge waak zaamheid is geboden bij dijkwerkzaamheden. Dat geldt voor tien van de ne gentien gebieden. Haal je daar essentiële onderdelen uit, aldus Van den Hazel- kamp, dan wordt het tota le karakter aangetast. Uitgangspunt van het Pro jectbureau Zeeweringen is dat de huidige situatie zo min mo gelijk wordt verstoord. Daarom wordt van elk dijkvak niet alleen een technische analyse gemaakt, maar worden ook de maatschappe lijke, landschappelijke, ecologische en cultuurhisorische betekenis meegewogen. De overzichtskaart is vanaf morgen via www.zeewe- ringen.nl te raadplegen. HULST - Onder begeleiding van een gids houdt de VW Hulst zaterdag 14 juni een fietstocht langs bloeien de vlasvelden. Het vertrek is om 10.00 uur vanaf het VW-kantoor in de Steenstraat 37 in Hulst. Rond 12.00 uur wordt het Vlasmuseum 't Vlasschuurken op Koewacht aan gedaan, waar ook een lunch klaar staat. Aanmelden is mogelijk bij de VW in Hulst tot uiterlijk vrij dag 13 juni 12.00 uur, waar de kos ten van 10 euro per persoon con tant voldaan moeten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39