Zeeland Werk aan de dijk met h Nog geen plek jeugdhonk Hulst gevonden ZÜ2SC2B Culturele en muzikale dagen in Oost-Soburg ZES VRAGEN OVER 36 I Woensdag 14 mei 2008 PZC 3[< De vakbond FNV Sport wil een onderzoek naar de gehoorschade die instructeurs in fit nesscentra oplopen door de harde muziek die tijdens de oefeningen te horen is. Naam: Don van de Merwe Beroep: Manager bij Flex Fitcenter in Goes Leeftijd: 37 Woonplaats: Goes door René Schrier Komen de klachten van FNV Sport u bekend voor „Ik had er nog niet van gehoord. Maar ja, er staat wel de hele dag mu ziek aan. Toch heb ik nog nooit klachten van de instructeurs of de klan ten gehad." Muziek hoort toch bij de uitstraling van een fitnesscentrum? „Bij ons hoor je overal wel muziek. Anders is het niet te doen. Sporten zonder muziek zou niet gaan. Vooral bij de groepslessen aerobics is mu ziek belangrijk. De gemeente Goes heeft trouwens wel eens metingen bij ons gedaan en die kwamen niet boven het toegestane maximum uit." Wat zou je kunnen doen om gehoorbeschadiging te voorkomen? „Wij letten er op dat onze instructeurs niet te veel lessen geven. Zo kan het gehoor weer herstellen. Je moet natuurlijk geen vijftien lessen in de week willen geven. Niet meer dan zes, is ons streven." Is het echt zo dat je bij jullie met oordopjes door het gebouw moet lopen? „Welnee. Aan de bar is rustige muziek te horen, meer sfeermuziek. In de fitnessruimte is de muziek al weer wat sneller. Daar draaien we dance. Dan wordt er getraind en moet er een zeker ritme in zitten. En in de aerobicsruimte ligt het aan de lessen die er gegeven worden. Soms is dat body shaping en doe je het wat rustiger aan en een andere keer is het body combat. Dan gaat het er veel steviger aan toe." Krijg je wel eens reacties op de muziekkeuze? „Ja meestal dat het er te rustig aan toe gaat. Bijvoorbeeld als we lounge muziek op hebben staan. Dan willen ze dat het wat sneller gaat. Onze klanten zijn ook wel wat gewend. De gemiddelde leeftijd ligt zo rond de 30 jaar." Kiezen jullie zelfde muziek en kopen jullie de cd's in de platenzaak of gaat dat anders? „Iedere maand hebben we nieuwe muziek voor de aerobics lessen. Die lessen worden op maat gemaakt en de bedrijven die ze aanbieden zoe ken daar de muziek bij. Dat doen we niet zelf" OOST-SOUBURG - In Oost-Souburg staat het weekend van 16, 17 en 18 mei in het teken van de amateur- muziek. Diverse amateurgezel schappen zullen optredens verzor gen in de woonzorgcentra De Gou we Tuyn en Nieuw Bachtenpoorte in Oost-Souburg. Vrijdag 16 mei is er om 14.00 uur een optreden van de Vrolijke Rol lers in woonzorgcentrum De Gou we Tuyn. De Vrolijke Rollers is een rolstoeldansgroep van 24 le den, gehandicapt en niet gehandi capt. Om 19.00 uur is er in woon zorgcentrum De Gouwe Tuyn een optreden van Jeugdorkest Vlijt en Volharding. Op 7 juni gaat Vlijt en Volharding op concours maar bij wijze van generale repetitie zal het gezelschap het repertoire voor het concours nu al opvoeren in de bin nentuin van De Gouwe Tuyn. Zaterdag 17 mei treedt om 12.30 uur in De Gouwe Tuyn het Harp- ensemble van de Zeeuwse Muziek school. Dit gezelschap bestaat uit tien mensen onder leiding van Do- rine van Dijk. Later op de middag treedt in woonzorgcentrum Nieuw Bachtenpoorte, Oranje- plein 80 in Oost-Souburg het Karo- lingenkoor uit Oost-Souburg op. Dit concert begint om 14.30 uur. Negentien cultuurhis torische clusters, met daarbinnen en rondom maar liefst 220 elemen ten. Het dijkgebied van de Oosterschelde is meer dan zomaar een standaard zeewering. door Marcel Modde In 2006 begon het Project bureau Zeeweringen met het versterken van de steen bekleding van de dijken rondom de Oosterschelde. Een vijftien jaar durend kar wei. Gelijktijdig ontstond de behoefte aan een complete in ventarisatie van cultuurhisto rische objecten in de nabij heid en de waarde die des kundigen daar aan verbin den. Om te voorkomen dat er met de werkzaamheden 'per ongeluk' een tastbaar stukje Zeeuwse geschiedenis zou worden vernietigd. Het bu reau schakelde de Stichting Dorp, Stad 8c Land in. Het re sultaat wordt vandaag in Mid delburg gepresenteerd in de vorm van een een 107 pagina's dik rapport en een digitale overzichtskaart. Niet dat er nog geen gegevens beschikbaar waren op basis waar van een waardeschat ting kon worden ge maakt. De provincie zette eerder al een 'cul tuurhistorische hoofd structuur' op papier. Maar dat was het pro jectbureau nog iets te grof van aard en dus zocht het een verdere verdieping. Op verschillende loca ties langs de Ooster schelde is een concen tratie van cultuurhisto rische elementen te vinden. Aan de hand daarvan heeft onder zoeker Alette van den Hazelkamp negentien clusters samengesteld. Twee springen er na drukkelijk uit: het 'doorbraakgebied' Schelphoek op Schouwen en de Yerseker oester- puttencultuur Die zijn volgens haar uniek te noemen, zowel bin- Cultuurhistorie aan de Oosterscheldedijken De tastbare cultuurhistorie in het dijkengebied rondom de Oosterschelde is ingedeeld in negentien clusters. Twee springen er uit: de omgeving Schelphoek en de oestercultuur in Yerseke. Deze clusters hebben de waardering uniek gekregen. nen Zeeland als Nederland en waarschijnlijk ook buiten de lands grenzen. De Schelphoek herbergt tal van elementen die herinneren aan het onze provincie kenmerkende the ma landverlies en kustverdediging. De inlagen, half verzonken caissons, maar ook de Plompe To ren en de Oosterscheldekering worden tot het cluster gerekend. Dit gebied scoort op alle onderde len hoog, maar met name op de 'inhoudelijke, fysieke en beleefba- re waarde'. De cluster Yerseke wordt juist weer gekenmerkt door de bijzondere bedrijvigheid rond- door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente heeft nog al tijd geen knopen doorgehakt over de vestiging van een jongerencen trum in Hulst. Wethouder Frank van Driessche (Welzijn) praat daar binnenkort verder over met de doelgroep, ver tegenwoordigd door de jongerenor ganisatie Youth4All. Een van de opties is het jongeren centrum onder te brengen in het leegstaande voormalige fitnesscen trum dat deel uitmaakt van het ge bouwencomplex bij gemeen schapscentrum Den Dullaert. Een definitief besluit daarover is echter nog niet genomen. De jongeren zelf hebben eerder al aangegeven dat hun voorkeur uitgaat naar een jongerencentrum in of dichtbij de binnenstad van Hulst. Het gemeentebestuur van Hulst roept al een jaar of vier dat het goed zou zijn de jongeren, zoals in het verleden, weer een eigen on derkomen te geven. De fracties in de gemeenteraad dis cussieerden daar anderhalve maand geleden nog over met de jeugd. Burgemeester Jan-Frans Mulder trok aan het eind van dat debat de conclusie dat de jongeren binnen drie jaar over zo'n honk moeten kunnen beschikken. Coördinator )an van Puyvelde van Den Dullaert laat weten, dat het stichtingsbestuur van Den Dul laert de ruimte van het voormalige fitnesscentrum met ingang van 1 juli in elk geval voor een periode van twee jaar huurt van de eige naar, met een optie tot koop. Ook als de gemeente besluit het jonge rencentrum niet in het voormalige fitnesscentrum onder te brengen, ziet Den Dullaert volgens hem goe de mogelijkheden voor de exploita tie van de ruimte. „We hebben nu drie vergaderruim ten die vrijwel maximaal bezet zijn. We moeten nu zelfs nogal eens schuiven met bijeenkomsten die in Den Dullaert plaatsvinden. Bovendien heeft iemand met een praktijk voor haptotherapie belang stelling getoond om zich bij ons te komen vestigen", aldus Van Puy velde. Den Dullaert hecht er meer en meer aan de buurtfunctie van het centrum te onderstrepen en invul ling te geven. Met beperkte midde len probeert het stichtingsbestuur die taak op te pakken. Zo is recent een bescheiden buitenterras ge opend, waar mensen uit de wijk onder het genot van een drankje even de benen kunnen strekken en van de zon kunnen genieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38