Grote actiebereidheid 12 Absolute persvrijheid? Die bestaat niet, in China niet en hier niet 'Dit gaat over de rug van leerlingen' Huwelijk PZC i e krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 14 mei 2008 PZC ÏSE ERNSTJAN ROZENDAAL Ik vond het nogal wat dat we laatst de huwelijksdag van Pas- kal Jakobsen tot voorpaginanieuws bombardeerden. Want als je daar de krant mee opent, wat doen we dan als zich straks een kind aandient? En - onverhoopt natuurlijk - een echtscheiding of overspel? Hoewel, onverhoopt? Dat is dus de vraag. Want als dat soort voorvallen nieuws is, dan moet ik als journalist misschien juist wensen dat ze zich voordoen. Moe ten we er als PZC niet op voorbereid zijn? Nu sturen we 's avonds nog journalisten naar raadsvergaderingen, maar kun nen we ze niet beter laten posten voor het huis van bekende Zeeuwen? Je weet maar nooit. Maar niet doen, zou ik zeggen. Onze zaterdagrubriek 'Bij de kap per' heeft echt geen Zeeuwse in vulling nodig. Voor je het weet, zijn we een papieren RTL Boule vard. Dan neem ik liever het NOS Journaal als referentieka der. Dacht ik. Tot het afgelopen weekeinde. Ik ging er op mijn vakantieadres in Zwitserland eens goed voor zitten. De tv op BVN, even het Journaal kijken voor het nieuws uit Nederland. Ik viel middenin een minutenlange re portage over het huwelijk van Frans Bauer. Alle Nederlandse media bleken die dag in verhoogde staat van paraatheid. Bij thuiskomst las ik in de Volkskrant dat zelfs vicepremier Bos na het kabinetsberaad zei dat 'het huwelijk ook voor de regering de belangrijkste actualiteit van de dag was'. Wat hebben wij het laten liggen, besefte ik ineens. De belang rijkste dag in het leven van de Zeeuwse volkszanger hebben we afgedaan met een foto-onderschrift. Excuses Paskal. Kun je ons misschien wat foto's sturen van de huwelijksreis? Dan ma ken we alsnog een bijlage. Voor je het weet, zijn we een papieren RTL Boulevard COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om net persoonsgegevens. In het coloton treft u nadere informatie Stakende buschauffeurs nopen velen tot creatieve oplossingen. Je moeder lief aankijken, toch maar op de fiets of gewoon thuisblijven. Werknemers van Dow mogen zelfs met de taxi. doorjoeri Wisse en Michiel Bouwman De staking in het streek vervoer mag dan niet voor alle chauffeurs van Connexxion en Ve- olia Transport verplicht zijn, de kans dat reizigers van vandaag of morgen tóch hun bestemming met de bus kunnen bereiken, is ni hil. Dat voorspelt Jack d'Hooge, actie- leider en afdelingsvoorzitter van FNV Bondgenoten in Zeeuws- Vlaanderen. „De actiebereidheid onder de chauffeurs is in heel de provincie groot. Dat bleek wel tij dens de publieksvriendelijke acties tijdens de feestdagen. Ruim negen tig procent van de chauffeurs deed mee en liet de mensen gratis met de bus meegaan." Met een enkele bus die wél rijdt, schiet de reiziger niets op, vindt d'Hooge. „Omdat er geen aanslui tingen zijn, komt niemand op z'n bestemming", zegt hij. Reden voor de gezamenlijke vakbonden om de vervoersbedrijven te vragen om degenen die niet willen meedoen aan de staking, niet uit te laten rij den. Woordvoerders van de buson dernemingen in Zeeland (Veolia in Zeeuws-Vlaanderen en Con nexxion in Midden- en Noord-Zee land) konden gisteren niet zeggen in welke mate het busvervoer door de stakingen zal worden ge hinderd. Beide bedrijven wachten af hoeveel chauffeurs vanmorgen aan de stakingsoproep gehoor ge ven. Pas dan wordt eventueel be sloten de complete dienstregeling stop te zetten. Daarmee valt te voorkomen dat reizigers ergens stranden. Bang voor uitgesproken negatieve reacties van reiziger is Jack d'Hoo ge, zelf ook buschauffeur, niet. „Met de publieksvriendelijke ac ties van afgelopen weken hebben we bij de reizigers begrip ge kweekt. Ook hebben we ze met pamfletten op de hoogte gebracht van de acties." Mare de Haas kan echter geen be grip opbrengen voor de staking. De student vrijetijdsmanagement uit Hoek reist elke dag met de bus naar het NS-station in Goes om vanaf daar verder te reizen naar zijn hogeschool in Breda. „Het is nu de derde of vierde keer in een jaar tijd dat er stakingen zijn in het openbaar vervoer. Blijkbaar heeft dat staken dus weinig zin. ik heb geen belangrijke lessen, dus ga ik maar niet naar school." Lisa van Halst (18) uit Kortgene, vat de staking sportief op: „Als ik zelf buschauffeur was, zou ik ook hoger loon willen. Maar ik ga mor gen wel met de fiets naar school. De staking is erger voor mensen die niet met de fiets kunnen", zegt ze. „Ik ben wel blij dat ze tijdens het begin van de eindexamens wél rijden." Niet iedereen is echter op de hoogte van de acties in het openbaar vervoer. „Rijden er geen bussen?", zegt Linda Slimmen (22) geschrokken. „Dan kan ik dus niet maar m'n werk. Of ik moet 20 kilo meter fietsen vanuit Kortgene. ik probeer maar met de auto te gaan, met m'n moeder mee of zo." De 14-jarige Fleur Ramme- loo uit Philippine neemt morgen wél de fiets naar het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen. „Het is maar elf kilo meter én het is mooi weer. Maar in de bus hoorde ik wel mensen die verder weg wonen zeggen dat ze morgen gewoon niet naar school komen." Of de Connexxionbusjes die van uit verschillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen rechtstreeks naar Dow rijden ook staken is nog maar de vraag. „Dat is helemaal on zeker. Wij hebben alle medewer kers die reizen met de bus op de hoogte gebracht van de eventuele staking. Als onze busjes niet rij den, vragen we ze mee te rijden met collega's. Als dat niet lukt, ver goeden wij een taxi", zegt een woordvoerder van Dow. Reizigersinformatie van Veolia 013-5499919 en www.veolia-trans- port.nl; Connexxion op 0900- 2666399 en www.connexxion.nl. Het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens van Veolia vaart wel. Directeur Bert Vogel van het Calvijn College in Goes, Krabbendijke, Middelburg en Tholen kan geen greintje begrip opbrengen voor de actie die buschauffeurs vandaag en morgen houden. „Als je weet dat zoveel mensen afhankelijk van je zijn, moet je als buschauffeur uiterst terughoudend zijn met stakingen. Dit gaat over de ruggen van onze leerlingen heen." „Over die van véél leerlingen. De drieduizend scholie ren van de reformatorische scholengemeenschap voor praktijkonderwijs, vmbo, havo en vwo komen uit heel Zeeland. Vogel hanteert de vuistregel dat één op de drie van hen dagelijks op de bus is aangewe zen. „Dit grijpt dus nogal in." Geluk bij een ongeluk is dat de eindexamenkandida ten zich thuis op hun finale toetsen aan het voorbe reiden zijn en dat de klassen havo 4 en vwo 5 een ex- cursieweek hebben. Dat de actievoerders hebben ver zekerd dat de examinandi volgende week in elk geval wel met de bus naar de examenzalen kunnen, heeft iets van de ergernis van Vogel weggenomen. En de leerlingen die vandaag en morgen worden ver ondersteld gewoon op school te verschijnen? Vogel: „Een poging om touringcars in te zetten, heeft geen zin. In de vervoersbranche zou dat als besmet werk worden aangemerkt." Bij het Calvijn College gaan ze ervan uit dat ondanks de busstaking toch alle leerlingen op school zullen zijn. Vogel: „Bij uitval van het busvervoer in het verle den hebben we ervaren dat ouders uiterste inspannin gen doen om hun kinderen op school te krijgen. Veel ouders regelen onderling wat: de een brengt, de an der haalt. Vanuit Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaande ren kan dat natuurlijk wel eens minder makkelijk zijn. Ach, bij de registratie van de absenten zien we het resultaat wel." In Middelburg werd gisteren gedebatteerd over persvrijheid. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Bestaat persvrij heid? Met die vraag werd gistera vond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg het debat over pers vrijheid afgesloten, een activiteit van de Roosevelt Stichting in het kader van de Four Freedoms Awards. Nee, zei PZC-hoofdredacteur Peter Jansen, absolute persvrijheid be staat niet, evenmin als absolute vrijheid. Nee, vond ook schrijfster Carolijn Visser. Persvrijheid vergt een voortdurende inspanning, was het antwoord van Kenneth van Toll van Free Voice en Stefan Ver- wer (lokaalmondiaal TV Produc ties). Twee uur bleken te kort voor uitgebreide discussie over de stel lingen. Dat waren: 1. Het westen kijkt bevooroordeeld naar China; 2. Waar de persvrijheid wordt aan gepast, staat de dictatuur voor de deur; 3. In Nederland is burgerjour- nalistiek een modeverschijnsel, in Birma bittere noodzaak; 4. Sport journalisten moeten zich niet met politiek bemoeien. Ter inleiding werden steeds film pjes vertoond, gemaakt door stu denten van de Roosevelt Aca demy: korte interviews met Chine se jongeren bijvoorbeeld. Daarna mochten de forumleden en de cir ca zestig belangstellenden reage ren. Persvrijheid, kon na afloop ge concludeerd worden, is afhankelijk van sociale, economische, politie ke en technische factoren. Aandeel houders van krantenbedrijven wil len bijvoorbeeld gewoon winst zien, ook in Nederland. Een aantal keren werd gezegd dat journalis ten creatiever zouden moeten zijn. Bijvoorbeeld door meer gebruik te maken van lokale journalisten bij oorlogsberichtgeving. En door be ter gebruik te maken van burger- journalistiek: want die blijft. zie ook: www.pzc.nl/persvrijheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2