Zeelan Pfoéh! Nou, heel veel! Gelukkig heb ik de duurste gered Ik wilde de terpentine weer ruiken Terneuzen overweegt aanleg van eigen WCT m HRUDI MOENS ambachtelijke eikenhouten vloeren Neptunus niet drietand terug op stadhuis PZC Woensdag 14 mei 2008 I 27 Loodgieters Installatietechniek BV Voor installatie onderhoud van uw cv-ketel 0118 - 479422 rmoens@zeelandnet.nl Tientallen schilderijen van Jan de Quelery zijn verloren gegaan. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Olieverf is nog wel te herstellen, maar aquarel of een pentekening is zo weg. Hoeveel schade maritiem schilder Jan de Quelery precies heeft, durft hij nog niet na te gaan. Eerst even al les laten bezinken. En dat is niet bedoeld als flauw grapje. De Vlissingse schilder woont ook in de Glacisstraat, in één van de vijf ondergelopen huizen. De Que lery: „Ik zat tv te kijken, met een boterhammetje. Ik wilde net weer gaan schilderen en ineens denk ik: wat hoor ik nou? Het leek wel of iemand het bad liet overlopen. Ik ging kijken; stond het potverdorie tot aan de weg onder water. Met doeken en lappen heb ik de deur dichtgepropt, maar er was geen be ginnen aan. De huiskamer ligt een heel stuk lager." En juist daar had De Quelery zijn schilderijen gestald. Tientallen zijn 'helemaal kapot'. „Aan sommige heb ik wel twee weken aan een stuk gewerkt. Een paar waren al verkocht. Die heb ik gelijk veiligge- 'Hier, hoor eens... mijn schoenen klotsen er nog gewoon van' steld. Schade aan de lijst is te repa reren. Maar zo'n aquarel niet. Als het vocht bij het linnen komt, blaast de verf er zo af Gelukkig heb ik de duurste gered." Het zeil, dat op de vloer lag, heeft De Que lery er gelijk uitgetrokken en de schilderijen staan in de tuin. De meeste bollen. Uit een stapeltje pentekeningen komt nog water ge lopen; het plasje op de tuintegel wordt steeds groter. „Niet normaal hè? Het ging ook allemaal zo snel. Binnen tien minuten stond het water tot mijn knieën. De brand weer heeft met zeven man in mijn huiskamer staan pompen. Hier, hoor eens... mijn schoenen klot sen er nog gewoon van." Kunstwerk van Denz de Kroon onthuld in woongebouw. door Dominica Groenleer MIDDELBURG - „Ik vind dat het werk hier goed op z'n plek hangt", zegt kunstenaar Denz de Kroon uit 's-Heer Hendrikskinderen te vreden. Sinds gisteren siert zijn kunstwerk de entree van het woongebouw De Elementen in de Koestraat in Middelburg. Het driedimensionale kunstwerk 'Digitale Man' van Denz laat een persoon zien, opgebouwd uit pixels. „Je moet het zien als een persoon die probeert te ontsnap pen uit de digitale wereld", legt Denz zijn kunstwerk uit. Zelf is hem dat na het maken vandit kunstwerk niet meer gelukt. „Ik ben juist heel veel bezig in de digi tale wereld tegenwoordig. Veel met het bewerken van foto's." Hij maakte het kunstwerk, omdat hij juist na een hele lange periode werken met foto's en pixels de digi tale wereld even helemaal beu was. „Het was een project voor Stadskantoor Goes. Het was echt een enorm project. Op alle balies in het Stadskantoor staan werken van mij." Voor dat project was hij lang bezig met het bewerken van 'Dit zou als vijfde element aan de vier elementen toegevoegd kunnen worden' foto's. „Daarna wilde ik weer ge woon aan de slag met verf en handwerk. De geur van terpentine weer ruiken. Dit kunstwerk kwam er toen uit." Toch was het niet van af het begin zeker dat het Denz' kunstwerk zou worden dat in de hal van De Elementen zou komen. „Samen met CBK Zeeland heeft Woongoed Middelburg een wed strijd uitgeschreven. Meer dan 22 Kunstenaar Denz de Kroon bij zijn kunstwerk, 'Digitale Man' in de entree van woongebouw De Elementen. foto Ruben Oreel kunstenaars uit Zeeland hebben daar op gereageerd", zegt Eric de Ceuster, directeur van Woongoed Middelburg. De bewoners van de Elementen, studenten van de Roosevelt Academy en cliënten van Emergis, konden zelf stem men op het kunstwerk dat zij graag in de hal zouden zien han gen. Zij zijn allemaal erg tevreden met het kunstwerk. „Bij de vier elementen zou dit als vijfde ele ment toegevoegd kunnen worden. Naast water, vuur, aarde en lucht het digitale element", zegt Eric de Ceuster. Getalm rond project valt verkeerd bij burgemeester Lonink. TERNEUZEN - Het provinciebestuur moet nog dit jaar de laatste kno pen voor de Westerscheldecontai- nerterminal doorhakken. Gebeurt dat niet, dan zal Terneuzen zelf ini tiatieven nemen om een deepsea- containerterminal te krijgen. Dit stelt burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. Lonink is het bestuurlijk getalm in Middelburg meer dan zat en vreest dat door de weifelachtige houding van de verantwoordelijke gedeputeerden het project hele maal niet meer van de grond komt. „Dan zullen we als Terneu zen zelf verder initiatieven ont plooien. Thans wordt in het kader van het project nautische toegang Kanaal Gent-Terneuzen de moge lijkheid van de aanleg van een in- steekhaven bij het sluizencomplex onderzocht. In zo'n haven zou ruimte zijn voor aan- en afvoer van containers." De Eikenhoutenvloer www.de-eikenhoutenvloer.nl 06-45095218 MIDDELBURG -■ Vanaf volgende week woensdag prijkt de Romein se zeegod Neptunus weer op de to ren van het Middelburgse stad huis. Met drietand. Het attribuut was bijna een jaar vermist, maar werd begin april te ruggevonden. De drietand bleek bovenop de staart van de zeegod te zitten. De terugkeer van Neptunus is tij delijk. De windwijzer heeft de afge lopen weken een kleine noodrepa- ratie ondergaan. Eind 2008 of be gin volgend jaar wordt de beelte nis van Neptunus opnieuw ver- guld. Dat gebeurt tegelijk met het onder houd aan de stadhuistoren. De ge meente moet eerst geld vrijmaken voor de herstelwerkzaamheden. Middelburg wil de toeristen deze zomer echter niet met een 'kale' to ren ontvangen. Daarom wordt zeegod Neptunus woensdagochtend met een kraan weer op zijn oude vertrouwde plek gezet. De stroom water in de Glacisstraat bereikte ook het huis van maritiem schilder Jan de Quelery. Veel van zijn schilderijen stonden juist in het laagste stuk van de huiskamer, dat blank kwam te staan. „Binnen tien minuten stond het tot mijn knieën." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29