Zeeland PZC Ongeluk als massavermaak Bewoners in hoger beroep Buurtsuper Veere lijkt haalbaar WALCHEREN 31 25 36 en 37 Internetcafé In zorgcentrum Woningbouw Veere stokt Midlife spit Oud-militairen strijden voor Papoea's in Nieuw-Guinea Woensdag 14 mei 2008 Dijk Oosterschelde is meer dan zomaar een zeewering Tip? redwalch@pzc.nl Bestuurder van te water geraakte auto in ziekenhuis overleden door Henk Postma MIDDELBURG - Het publiek toont nauwelijks nog respect voor slacht offers van ongelukken. Dat conclu deren hulpverleners die maandag in Middelburg een man probeer den te redden uit een te water ge raakte auto. Het massaal op de Kinderdijk te hoop gelopen publiek filmde en fo tografeerde als een bezetene toen brandweerduikers de automobilist in kritieke toestand boven water haalden. Het slachtoffer, een 65-ja- rige man uit Vlissingen, overleed gisterochtend in het ziekenhuis. In de achttien minuten die verstre ken alvorens hulpverleners hem uit het wrak konden halen, stroomde een grote menigte toe. Mensen drongen naar voren. Ze fo tografeerden en filmden alsof het ging om massavermaak. Een omstander, twee politieagen ten, en daarna nog een duiker sprongen meteen de gracht in om hulp te bieden. Omdat de auto ondersteboven lag, moesten ze hun pogingen staken. Pas nadat brandweerduikers wa ren gearriveerd, kon het slachtof fer uit het wrak worden gehaald. Brandweercommandant Erwin Broers ergerde zich mateloos aan de ongegeneerde jacht van omstan ders naar beelden van andermans leed. „Het komt steeds vaker voor dat mensen ons daarmee voor de voeten lopen. Ie verzoekt die men sen achteruit te gaan. Maar je draait je rug om, en ze zijn weer te rug. Hun foto's en filmpjes staan vaak al op het internet, nog voor dat we terug zijn in de kazerne." En wat misschien nog wel het meest zorgelijk is: „Ook maandag zag je weer dat ouders gezellig met hun kindertjes naar een levenloos of gehavend lichaam komen kij- Hulpverleners worden steeds va- ker in hun werk gehinderd door omstanders die ongegeneerd ja gen op schokkende beelden van menselijk leed. ken." Dat het op de Kinderdijk meteen al zwart zag van de men sen, kwam volgens de politie Zee land niet alleen door alle moderne communicatiemiddelen. „Er snel den veel hulpverleningsvoertuigen heen. Dat trekt aandacht", zegt woordvoerder Alwin Don: brand weerwagens, een helikopter, ambu lances, politieauto's, een ladderwa gen, een kraan... Maar ook hem zou het een lief ding waard zijn wanneer het pu bliek zich terughoudender ge draagt. Don: „Mensen dringen vrij brutaal door de afrastering heen. Die moet je dan steeds weer terugstu ren. Alleen een lint spannen blijkt niet meer voldoende." Verzet op Joossesweg tegen komst van camping duurt voort. WESTKAPELLE - Bewoners van de Joossesweg in Westkapelle gaan in hoger beroep tegen de komst van Camping Moens. Onlangs wees de Middelburgse rechtbank hun be zwaren tegen de verhuizing van de camping van de hand. Campingexploitant Annelies Boog aard is niet verrast door het hoger beroep. „We hadden al een beetje verwacht dat ze de uitspraak zou den aanvechten." Ze vindt het vooral erg jammer. „Jammer voor ons, jammer voor onze gasten nu en in de toekomst." De huidige camping ligt te dicht op nieuw natuurgebied. Provincie en gemeenten staan dan ook ach ter de verhuizing. Boogaard kan nog niet overzien of het hoger beroep opnieuw leidt tot vertraging. „Als het aan ons ligt gaan we in 2009 gewoon naar de Joossesweg." De bewoners van de appartementen en recreatiewo ningen aan de Joossesweg vinden dat de concentratie recreatie rond de weg nu veel te groot wordt. Ze willen dat de gemeente de recrea tie beter gaat spreiden. KAPELLE - Zorgcentrum Cederhof in Kapelle krijgt een internetcafé. Bewoners van het Cederhof kun nen vanaf 22 mei in de gerenoveer de binnentuin internetten en e-mailen. Daardoor kunnen ze in contact blijven met kinderen, kleinkinde ren en vrienden. Vrijwilligers ge ven de bewoners uitleg over het ge bruik van het internet. veere - In de gemeente Veere wor den minder huizen gebouwd dan de bedoeling was. De gemeente wilde afgelopen jaar 40 bouwper celen aan de man brengen. Maar dat werden er slechts 27. Bij projectontwikkelaars, woning bouwcorporaties en zorgverleners is de bereidheid afgenomen om in de gemeente woningen te bou wen. Daarnaast liepen bouwplan nen vertraging op door planologi sche procedures. B en W melden dat in het jaarverslag 2007. Gemeente werkt mee aan ombouwen oude bakkerij tot winkel. door Henk Postma veere - Nog niet alle Veerenaren geloven erin, maar de eerste stap is genomen: als niemand in het stad je dwars gaat liggen, mag de voor malige bakkerij Bliek aan de Rij- kendijk nog dit jaar worden ver bouwd tot buurtsuper. Burgemees ter en wethouders zijn graag be reid daar vergunning voor te ge ven. Of zo'n levensmiddelenwin kel, midden in het stadje, er dan ook echt komt, hangt af van de ani mo van zorginstanties om gesubsi dieerd personeel te leveren. Wet houder Jaap Melse is optimisch. Onderzoek heeft volgens hem uit gewezen dat zo'n buurtsuper fi nancieel haalbaar is. Elders in kleine dorpjes draaien dat soort winkels al. Dagelijks is er verse aanvoer, verzorgd door Spar en Prisma Food Retail. De landelij ke organisatie DOA Support heeft er de partijen voor bij elkaar ge bracht, en wil dat ook in Veere doen. Voorwaarde is wel dat de be nodigde vergunning door nie mand wordt aangevochten. „Het is aan de bevolking van Veere om niet lastig te doen", zegt DOA-ver- tegenwoordiger Jan van de Meer. Cruciaal is dat de buurtsuper voor auto's bereikbaar blijft, ook wan neer de binnenstad autovrij zou worden. Het idee is daar dan spe ciaal een 'verkeerslasso' voor te ma ken: een doorsteek van de parkeer plaats bij Marina Veere naar het Oranjeplein. me- Tip? redactie@pzc.nl Tja, hij is geen twintig meer, die collega. Het is weer eens in zijn rug geschoten en sindsdien zie je hem als een kromgetrokken eeu- weling over de werkvloer schuife len. De midlife spit heeft dan wel weer zijn voordelen. Iedereen is begaan met hem, vooral de vrou welijke collega's. De patiënt vlijt zich dan ook gretig in de warme deken van feminiene compassie. Thuis liggen de zaken net even iets anders. Nu hij zich weer enigszins verticaal door het le ven beweegt, kan-ie best bood schappen halen. Vindt zijn lief hebbende vrouw: „Want zo'n winkelwagentje rijdt net zo goed als een rollator!" Het dodelijk ongeluk met een te water geraakte auto trok maandag in Middelburg drommen filmend en fotograferend publiek. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27