Hij heet Dirk en we noemen hem Jan I PZC Woensdag 14 mei 2008 21 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Kort reisverhaal. San Se bastian, Noord-Spanje. Overdekte markthal. Boerinnen met koop waar van eigen erf en akker. Grote tomaat gekocht. En brood. Opgegeten aan zee. Nooit eerder en spijtig genoeg later ook niet, at ik zo een buitenaards lekke re tomaat. Geprobeerd 'm terug te vinden. Volgende ochtend vroeg in de markthal de boerin gezocht. Ze was er niet. Er waren anderen, even vriendelijk en met even mooie tomaten. Mooi, maar niet half zo smakelijk. Haal je vingers maar weer uit je oren, het reisverhaal is uit. Reisver halen zijn vervelend, ik weet het. 'We hebben maar anderhalve dag regen gehad, verder alleen mooi weer, heerlijk gegeten, helemaal niet duur en Henk is met zijn mo biel in het water gevallen, haha.' We kunnen het beter hebben over de tomaten thuis. We weten er weinig van, kunnen ze niet benoe men. Had ik tenminste de naam geweten van de superbe Spaanse tomaat, dan had ik er later om kun nen vragen. Desnoods aan de zaad veredelaars van Enkhuizen. Enza Zaden onderaan de Zuider zeedijk is goed in tomaten. De lek kere tomaten van de jongste jaren zijn het resultaat van geduldig krui sen van rassen. 'Tasty Tom' bij voorbeeld, een kleine tomaat met precies dat zure en zoete tegelijk. Zoete tomaten zijn afschuwelijk, maar tomaten waarin zoet en zuur vechten om voorrang zonder dat een van de twee kan winnen, zijn het lekkerst. Tasty Tom is er zo een. Weet je dan hoe hij heet? Niet echt. Het is een merknaam, eigendom van een paar samenwerkende telers. De ras- naam luidt: Campari. Niet alle Campari's zijn Tasty Tom, maar al le Tasty Tommen zijn van het ras Campari. Zo zijn er meer die een rasnaam en een merknaam heb ben. Maar op de verpakking wordt de naam van het ras achterwege gelaten. Wij burgers die de boodschappen doen, zijn daar niet mee geholpen. Ik kreeg een tip uit de tomaten- branche. Een stuntsuper verkoopt puike tomaten voor een euro per kilo. Een luxe super verkoopt pui ke tomaten voor 3 euro per kilo. Ik denk dan onmiddellijk dat er kwaliteitsverschil zal zijn. Nee, daar gaat het juist om, zegt de tip gever. Bij de stuntsuper heten ze anders dan bij de kruidenier van stand, maar het zijn dezelfde goe de tomaten. Identiek, zelfde ras. En de stuntsuper kocht ze voor hetzelfde geld in als de deftige, die er drie keer zoveel voor vraagt, zegt mijn informant. 1 k heb ze gekocht en vergele- I ken. Geen spat verschil. Ook H de groentespeciaalzaak had I mooi spul en voor dezelfde la ge kiloprijs als het stunthuis. Hoe hier de tomaten heten? Tomaat. Stom! Geef mij liever de naam van het ras, dan weet ik waar ik mor gen om moet vragen als ze me van daag goed bevielen. Bijvoorbeeld de 'Dirk'. Een nieu we stevige tomaat voor in salades. Niet eerder kreeg een nieuw ras zo'n kloeke naam. Enza zoekt over al ter wereld telers die in kleine aantallen nieuwe kruisingen be proeven. Zo was er een teler in Ca nada heel enthousiast over een nieuwe soort. Een geëmigreerde Hollander, Dirk de Jong. De to maat naar zijn hart is door Enza naar hem vernoemd. De Dirk. Lekker met een typisch tomatige toon, is het ras Temptation. Al ja ren op de markt, maar nooit van gehoord? Toch worden er veel van verkocht. Door een stuntsuper die hem Tomino noemt. Er is ook een hoekig tomaatje, ge- illustratie Judith Hoffman boren in Enkhuizen, inmiddels we reldberoemd, behalve hier. Ras: Sunstream. Hij wordt voornamelijk geëxpor teerd, maar hij is te koop in Neder land, je moet je adresjes weten. Groente- en fruitspecialisten verko pen Sunstream onder de malle naam Red Star Romantic. Mij is de rasnaam liever, dan kan ik overal ter wereld mijn tomaten terugvin den. En Enkhuizen, die ene grote to maat uit San Sebastian, die kun nen jullie toch wel terugvinden en voor me vermenigvuldigen? ALLEMENSEN Guus is de bekendste brildrager van het land Hij trekt niet alleen stadions vol publiek als zanger, Guus Meeu- wis doet het ook goed als brildra ger. TNS NIPO deed er onder zoek naar en wat blijkt: Guus Meeuwis is op dit moment de bekendste brildrager van Neder land. Uit eenzelfde onderzoek vorig jaar rolde minister-presi dent Balkenende als winnaar. Meeuwis is er blij mee. „Ik draag mijn bril dan ook met volle over tuiging. Niet alleen omdat deze bij mijn karakter past, maar óók omdat de bril mede bepalend is voor hoe ik als zanger op de mensen overkom." Helmut Koh! trouwt in het ziekenhuis Het was geen uitbundige ceremo nie, maar de omstandigheden waren er ook niet naar bij het huwelijk van de gewezen Duitse bondskanselier Helmut Kohl met Maike Richter. De 78-jarige christendemocraat herstelt van verwondingen die hij opliep door een zware val. Hij huwde de 44-jarige econome Maike Richter vorige week in een kli niek in Heidelberg, liet het kan toor van Kohl gisteren weten. Bij de plechtigheid was alleen de naaste familie aanwezig. 'Lelijk achterwerk van Mischa Barton is nep' Ze is wel wat paparazzi gewend, maar nu is actrice Mischa Barton toch best kwaad. De foto's die vorige week van haar werden verspreid zijn nep. Dat laat ze via woordvoerster Lisa Perkins weten. Op de plaatjes in kwestie is Barton (22) te zien in bikini, een outfit waarbij haar dijen en achterwerk nogal onvoordelig uitkomen. Maar die putjes zijn gefotoshopt om ze duurder te kunnen verkopen, zegt de woordvoerster in The New York Daily News. „Ik zeg niet dat ze perfect is, dat is niemand. Maar ze hebben haar het onderstel van een 80-jarige gegeven. Dat is niet eerlijk." Geen trouwplannen voor Kate en Owen Een enorme diamanten ring om de vinger van Ka- te Hudson heeft opwin ding veroorzaakt. Maar ze gaat niet trouwen met Owen Wilson, laten ze we ten aan het Amerikaanse tijdschrift US Weekly. Het gaat volgens de woordvoer der van Hudson niet om een verlovingsring. „Ze maakt Kate Hudson. een film genaamd Bride wars, vandaar de ring." De 29-jarige Hudson werkt in Boston aan de film. Hudson en Wilson waren een half jaar samen toen ze een jaar geleden uit el kaar gingen. Na een on stuimige pe riode, waarin Wilson een zelf moord poging deed, lij ken de twee el kaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21