een ander zorgen? PZC Woensdag 14 mei 2008 19 sers in Australië bleek dat wie zich dagelijks een glaasje wijn in schonk, langer en met meer ple zier leefde dan leeftijdgenoten die geen druppel aanraakten. Zou het te maken hebben met de verbazingwekkende werking van resveratrol dat, zoals Amerikaanse onderzoekers in Nature meldden, het biochemisch systeem van het lichaam laat geloven dat het wei nig calorieën binnenkrijgt? Een permanent calorieëntekort gaat ge paard met een langer leven, zo is al vaak in dierexperimenten geble ken. Of komt het doordat matig ge bruik van rode wijn hart- en vaat ziekten zou voorkomen, zoals on derzoekers geregeld laten zien? An deren beweren dat niet rode wijn, maar de alcohol erin de doorslag gevende factor is. Of je nu matig wijn, bier of jenever drinkt, het maakt niet uit. Zou kunnen. Het wetenschappelijke webblad PLoS berekende januari dit jaar dat wie niet rookt, voldoende beweegt, ge noeg fruit en groente eet en matig alcohol consumeert liefst veertien jaar langer leeft dan wie deze leef stijl niet eerbiedigt. Helaas is on duidelijk welke rol wijn hierbij speelt. Hoogleraar Dana King (Me dical University of South Caroli na) publiceerde in maart in The American Journal of Medicine over mensen die pas op middelba re leeftijd zijn begonnen met (ma tig) drinken. „Nieuwe drinkers van wijn profiteerden meer van hun nieuwe gewoonte (68 procent minder hart- en vaatkwalen) dan nieuwe gebruikers van andere alco holische dranken (21 procent min der hart- en vaatziekten)", schrijft ze in een e-mail. Hoe dan ook, de Londense hoogle raar Roger Corder stelde eind 2006 in Nature vast dat niet resveratrol maar een ander rodewijnstofje, procyanidine genaamd, verant woordelijk is voor een goede con ditie van hart en vaten. Deze sub stantie is vooral te vinden in tanni- nerijke rode wijnen uit Zuid west-Frankrijk en Sardinië waar traditionele wijnmakers de ge kneusde druiven langdurig laten gisten samen met procyanidine- houdende steeltjes, pitjes en schil letjes. Corder eindigt zijn beschou wing in Nature met een juich kreet, op een onderkoelde, Britse wijze gebracht: „Toevallig blijkt de bevolking in deze streken een lan ger leven te hebben dan elders." Nog een voordeel: rode wijn kan bij vrouwen dementie voorko men. In het aprilnummer van de American Journal of Epidemio logy doen Zweedse wetenschap pers verslag van hun onderzoek onder oudere Zweedse vrouwen die 32 jaar werden gevolgd. Van de vrouwen die dementie kregen, ble ken de wijndrinkende dames de minste averij in hun brein op te lo pen. „Misschien zijn er andere ver klaringen, maar het verband dat we vonden was bijzonder sterk", vertelde onderzoeksleider Lauren Lissner in een perscommuniqué. WANT EEN GLAS BESCHERMT TEGEN KANKER „Ik drink elke avond een glas rode wijn omdat ik me zorgen maak over prostaatkanker. Deze ziekte komt in mijn familie nogal veel voor", liet onderzoeker Coral La- martiniere van de University of Alabama in een persverklaring we ten. Hij had uitgevogeld dat mui zen die het extract resveratrol (uit rode wijn) in hun voer kregen aan zienlijk minder ernstige prostaattu moren ontwikkelden dan de mui zen die dit niet kregen. Bovendien stopte of vertraagde de groei van de minder akelige versies van deze gezwellen. Helaas: om hetzelfde beschermen de effect als bij de muisjes te berei ken zou Coral Lamartiniere een fles rode wijn per dag achterover moeten slaan. Wat teveel van het goede is. Je kunt wel nog meer res veratrol binnenkrijgen door het nuttigen van pinda's, allerlei bes sen en rode druivensap. Onderzoekers zijn de laatste jaren druk doende de heilzame werking van het rodewijnextract te analyse ren. Korte opsomming: in laborato riumstudies bleek het goedje korte metten te maken met blaaskanker- cellen, alvleesklierkankercellen, leu- kemiecellen, darmkankercellen en zo meer. Maar gunstige onder foto Don Ryan GPD zoeksresultaten uit een reageerbuis je of bij proefdieren zeggen vol strekt niets over eventuele heilza me effecten bij mensen. Niette min lijkt resveratrol veelbelovend. Twee weken geleden meldde de Britse pillengigant GlaxoSmithKli- ne het Amerikaanse Sirtris voor 720 miljoen dollar te willen over nemen. Sirtis heeft al zijn kaarten gezet op resveratrol en een middel ontwikkeld dat het rodewijnex tract imiteert, doch duizend maal krachtiger is. Het zou bij ouder domsziekten kunnen helpen, zo als diabetes, aftakeling van spie ren, afbraak van breincellen en ook kanker. EN JE LEEFT LANGER... Resveratrol, het wonderstofje in ro de wijn, verlengt het leven van gist, fruitvliegjes en wormen. Mis schien ook dat van mensen. In een studie (verschenen in Journal of the American Geriatrics Society) onder 12.432 vrouwelijke 70-plus- boek over beleid waarin we onder meer pleiten voor lesbrieven voor de groepen acht van de basis school. Je kunt mensen niet jong genoeg voorlichten." En als het helemaal niet lukt om meer mensen voor de zorg warm te maken? „Dan zullen we men sen uit het buitenland moeten ha len. Polen, Roemenië, de Filippij nen. Of heel sterk kiezen voor taak- differentiatie: meer lager opgeleide mensen inzetten voor simpele kar weitjes als schoonmaken." rri Wie zorgt er straks voor mij? Hans Hoogerheide en Ad de Jongh, Uitge verij Kavanah, 14,50 euro. voorbeeld. Hij kreeg als kind nooit een kus of knuffel, maar kan zijn energie en zijn liefde voor mensen helemaal in zijn beroep als verzor gende kwijt. „Cliënten voelen dat ik het niet voor het geld doe." Joop is - net als de meeste andere geportretteerden - enthousiast, maar ook kritisch. Hij vindt dat de registratie- en verantwoordingscul tuur in de zorg te ver is doorge schoten. „Er komen steeds meer dagen waaarop ik onvoldoende naar bewoners heb kunnen luiste ren. Dat is onbevredigend en be gint steeds meer te wringen." Juist vanwege deze kritische no ten wilde een aantal geïnter viewden alleen anoniem zijn verhaal doen. De auteurs gingen daarin mee 'uit respect voor de pri vacy', zegt De Jongh. „Natuurlijk zou het krachtiger zijn geweest wel namen te noemen en foto's te plaatsen. Maar een aantal was bang voor consequenties. Verzor genden gaan niet makkelijk de straat op, daar zijn ze te betrokken voor. En ons gaat het er vooral om de inhoud van het beroep te laten zien." Niet alleen jongeren hebben daar geen realistisch beeld van, ook be leidsmakers weten niet echt wat er leeft in de sector. „Zij vinden dat er geen probleem is. Als alle zorg- handelingen tot op de minuut ver antwoord worden, is het goed. Maar een papieren werkelijkheid klopt altijd. En anders maak je hem kloppend, da's niet zo moei lijk. Alleen komt die werkelijkheid niet overeen met de praktische er varing van verzorgenden. Zij vin den dat bureaucratie ten koste gaat van intermenselijk contact." Mocht Wie zorgt er straks voor mij? de beleidsmakers niet bereiken, dan wellicht toch het volgende boek van De Jongh en Hoogerhei de. „Volgend jaar komt er een Buitenlucht maakt ouderen opgewekter Het risico op een depressie (bij ouderen) is gemakkelijk te verklei nen door regelmatig naar buiten te gaan en daarbij de huid bloot te stellen aan (zon)licht. Een zonne bad vergroot de aanmaak van vita mine D in de huid. Een depressie bij ouderen blijkt namelijk vaak sa men te gaan met een verlaagde hoeveelheid vitamine D in het lichaam. Dat schrijft onderzoeker W. Hoogendijk (VUmc, Amster dam) in het vakblad Archives of General Psychiatry. Hij analyseer de daarvoor de gegevens van 1.282 ouderen. Meertaligheid houdt geest later scherper Mensen die meer dan één taal spreken, hebben op latere leeftijd minder kans op een achteruitgang van hun geestelijke vermogens dan mensen die slechts één taal be heersen. Hierbij geldt dat hoe meer talen iemand beheerst, des te kleiner de kans is op (versnelde) geestelijke achteruitgang. Dit stelt G. Kavé (Universiteit Tel Aviv) op grond van gegevens van 814 oude re personen. Het beschermende ef fect van meertaligheid kan niet verklaard worden uit een hogere opleiding, aldus Kavé. Lapje met virussen is effectief tegen tumor Tumoren kunnen effectief en pa tiëntvriendelijk bestreden worden door ze te bedekken met een stuk je huid dat doordrenkt is met on schuldige virussen die een 'gene zend' molecuul (interleukine-12) maken. Doordat het molecuul di rect in de buurt van de tumor wordt aangemaakt, ontstaan er geen of minder schadelijke bijwer kingen. Dit meldt M. Dempsey (Stanford University) in het vak blad Plastic and Reconstructive Surgery op grond van geslaagde proeven bij ratten. Gezondheid ex-roker na vijfjaar al veel beter Het verhoogde risico op sterfte als gevolg van hart- en vaatziekten of kanker door roken neemt in de eerste vijf jaar na het stoppen met roken al sterk af Na twintig jaar is er nauwelijks meer een verhoogd risico aanwezig. Dit concludeert S. Kenfield (Harvard School of Pu blic Health, Boston) in het me disch tijdschrift )AMA op grond van gegevens van ruim 100.000 vrouwen. De informatie wordt sinds 1980 verzameld in het kader van de groots opgezette Nurses Health Study. Hart niet beter af met dagelijks b-vitamines Dagelijks B-vitamines (folium zuur, vitamine B6 en vitamine B12) slikken, beschermt niet tegen een hartinfarct of beroerte. Dit concludeert C. Albert in het me disch tijdschrift JAMA op grond van gegevens van een kleine 5.500 vrouwen met een verhoogde kans op een hartinfarct of beroerte die ruim zeven jaar deze vitamines in namen. Wel verlaagde het vitami- negebruik de hoeveelheid homo cysteine in het bloed, een stof die verband houdt met een hoger risi co op hart- en vaataandoeningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19