Gezondheid Wie wil nog voor Thuisdokteren Vijftig jaar getrouwd Hooikoorts 18 Woensdag 14 mei 2008 PZC A HUISARTS door Marieke van Schie Samen ieder in hun stoel naar de tv kijken was hun afleiding y "Tk JT eneer Kapot is volgende week vijftig jaar getrouwd, l\/l zullen we een bloemetje sturen?", vraagt mijn assis- X V A tente tijdens ons wekelijks overleg. „Hoe weet je dat?", vraag ik. „Dat zei hij, toen ik hem laatst sprak. Sinds zijn vrouw is opgenomen in het verpleeghuis, bel ik hem regelma tig om te horen hoe het gaat, of hij komt eens binnen lopen. Hij ziet erg op tegen deze dag." Kapot was werkzaam bij het dierenasiel bij ons in de buurt. Zijn vrouw heeft het niet makkelijk gehad. Vroeg haar moeder verloren, met dertien kinderen was het leven geen weelde. Ze kwam op dertienjarige leeftijd in een dienstje, en moest sla pen in het kolenhok. Hard gewerkt, lieve vrouw. Uiteindelijk kreeg ze een zoon met haar man. Mevrouw Kapot is haar moeilijke jeugd nooit te boven geko men. Toen ik haar twintig jaar geleden leerde kennen was ze bij tijden erg angstig, durfde haar huis niet uit en bleef maar huilen. Troost bleek de beste remedie. Zo leerde ik haar man kennen. Een ruwe bolster, met een blanke pit. „Ha dokter, fijn dat je even komt voor mijn vrouw. Ze is er weer aan toe. Maar ja, ik ken haar niet anders. Het is een goede vrouw. Die ver domde jeugd!" Toch hadden ze op hun wijze een gezellig leven, zeker toen er kleinkinderen kwamen. Haar zoon was stabiel, hij liet althans nooit blijken dat hij het zwaar had. Zorgde al op jonge leeftijd voor zijn ouders. Naarmate ze ouder werden, nam hij hen steeds meer uit handen. Zij rookte en liep wat rond in huis. Kookte zo goed en kwaad als het ging. Haar man was altijd tevreden. Sa men ieder in hun stoel naar de tv kijken was hun afleiding. Buiten kwam ze weinig meer. Toen sloeg de achterdocht toe. Samen met de ouderenpsychia- ter ging ik bij hen langs. Het kostte wat moeite eer ze hem toe liet in haar wereld. Maar er kwam door hem ook een hulpje in huis. Hij zorgde ook dat ze weer de straat op kwam. Samen naar de winkels om boodschappen te doen in de buurt. Daarna kwam de dagverzorging. De Soos, zoals ze het noemde. Eerst een keer per week, toen drie dagen, en uiteinde lijk - toen ze haar man als een bedreiging ging zien - een opna me in het naburig verpleeghuis. Hij was er letterlijk en figuurlijk kapot van. „Als ze dood was kon ik er vrede mee hebben, maar nou zit zij daar en ik hier!" Ia, dat is ook erg, zo ben je niet gestart. Maar we hebben het niet voor het kiezen. En zo gingen ze er allebei aan onderdoor. Als ik een visite moet maken in de buurt, bel ik in een impuls aan. „Ha dokter, wat kom je doen?" „Je feliciteren met je vijf tigjarig huwelijk, en kijken hoe het met je gaat", zeg ik. We lo pen naar binnen, op de tafel staan onze bloemen in een vaas, en nog een bos in een emmertje. We hebben het met haar in dat huis gevierd, maar ze weet niet meer wat er aan de hand is. Ik mis haar zo, al weet ik dat het niet meer ging. Fijn, dat je even langs komt, dat is nog beter dan bloemen!" In deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor de behandeling van veel voorkomende klachten. Wat kan de patiënt zelf doen en wanneer is de expertise van de huisarts nodig? Vandaag: Hooikoorts. DE KLACHTEN: - Niezen, verstopte neus, loopneus, jeukende, tranende of bran dende ogen. - Soms een droge keel, kriebelhoest, benauwdheid of vermoeid heid. - De klachten treden op tussen februari en september, afhankelijk van het gewas waarvoor men allergisch is. NAAR DE DOKTER: - Nee, hooikoorts is lastig, maar kan geen kwaad. - Ja, het heeft zin de huisarts (telefonisch) te raadplegen als onderstaande adviezen on voldoende effect hebben. WAT KUNT U ZELF DOEN: - Plan bezigheden buitenshuis zo veel mogelijk in de ochtend. Dan zijn er de minste pollen. - Binnen zijn er minder pollen als de ramen gesloten blijven. - Probeer niet in de ogen te wrijven, dat verergert de klachten. - Een zonnebril kan de ogen enigszins beschermen tegen stuifmeelkor- rels. - Volg via radio of teletekst de hooikoortsberichten. - Kies vakanties aan zee of in de bergen. - Medicijnen helpen goed tegen hooikoorts. Medicijnen in de vorm van oogdruppels, neusspray en tabletten zijn zonder recept verkrijg baar bij drogist of apotheek. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a. Uitg. Adr. Hey- nen. 9,95 euro. Dat het drinken van een of twee glaasjes gegist druivennat per dag geen kwaad kan, wisten we al. Recent onderzoek levert steeds meer en beter bewijs voor de heilzame gevolgen van een goed glas wijn. door Will Gerritsen VOOR GRIJZE CELLEN Er komen steeds meer aanwijzin gen (geen definitief bewijs!) uit be volkingsstudies en laboratorium onderzoek dat het innemen van een of twee glaasjes wijn per dag, liefst rode, beschermt tegen de mentie. Onderzoekers van de Mount Sinai School of Medicine in New York gaven in hun labora toria 'Alzheimer-muizen' wat rode wijn van de cabernet-sauvignon- druif in hun drinkwater. Ze ont dekten dat bij deze muizen de afta keling in de hersencellen, typisch voor Alzheimer, belangrijk vermin derde in vergelijking met de muis jes die een beetje alcohol of alleen water kregen. Bovendien bleef hun geheugen beter functioneren, zo meldden ze in FASEB Journal. Italiaanse onderzoekers stelden vo rig jaar in Neurology dat ouderen met een lichte verstandelijke ach teruitgang dankzij dagelijks één glaasje wijn of alcoholisch drankje minder snel in een dementerings Jongeren zijn moeilijk naar de ouderenzorg te leiden. Niet sexy genoeg. Een boek met portretten van twaalf verzorgenden moet het imago van de zorg opkrikken. door Florence Imandt foto Robin Utrecht proces weggleden dan geheelont houders. Te veel drank vergroot echter juist het risico op dementie. In rode wijn zitten beschermende stofjes zoals resveratrol dat het 'roesten' (de zogeheten oxidatie stress) van de cellen - óók de her sencellen - bestrijdt. Portugese on derzoekers toonden eind april in vakblad Alcohol and Alcoholism aan dat rode wijn juist vanwege de ze antiroestwerking bescherming biedt tegen de schade die alcohol aanricht in een bepaald deel van de hippocampus, de gyrus denta- tus, belangrijk voor onder meer het geheugen. Helaas voor de on derzoekers uit portstad Porto bleek portwijn niet over deze gun stige eigenschap te beschikken. Dat komt waarschijnlijk door het hoge suikergehalte. VOOR VROUWEN... Vrouwen werden in 2002 opge schrikt door het bericht dat alco hol de kans op borstkanker ver groot. Elk glaasje verhoogt het risi co met ruim 7 procent: vier glaas jes drank per dag met 32 procent. Hoewel deskundigen destijds al de cijfers relativeerden (een glaasje per dag geeft 1,07 keer méér risico op borstkanker vergeleken met niet-drinkende vrouwen), bleef de onrust. Het goede nieuws kwam in april uit wetenschapsblad An nals of Epidemiology: Franse on derzoekers hadden vastgesteld dat vrouwen die van anderhalf glaasje wijn per dag genieten juist half zo veel kans lopen op borstkanker als vrouwen die geen wijn believen. Voor hun eindconclusie formuleer den de onderzoekers voorzichtig: „Matige en geregelde wijncon sumptie verhoogt niet het borst- kankerrisico." Zo verwonderlijk is dat niet, want het supergezonde stofje resveratrol in rode wijn blijkt in reageerbuis jes gehakt te maken van borstkan- kercellen en bij proefdierstudies te gen borstkanker te beschermen. In 2015 is er een tekort van n.ooo mensen in de bejaarden zorg. Nu de vraag stellen wie er dan voor jou of voor jouw vader of moeder zorgt, is helemaal niet gek. Want waar er voorheen steeds sprake was van golfbewegin gen in personeelsaanbod, gaat het anno 2008 om een structureler probleem. We hebben namelijk te maken met een drievoudige ver grijzing: meer ouderen, die gemid deld allemaal steeds ouder worden en minder jongeren. Hoog tijd om in sneltreinvaart jon geren warm te maken voor het be roep van verzorgende. Ze weten onvoldoende wat het inhoudt, me nen Ad de Jongh en Hans Hooger- heide, respectievelijk adjunct-direc teur van het ROC Rotterdam en di recteur van een onderwijsadvies- bureau. „Ouderenzorg is niet sexy", formu leert Ad de longh (59) het klip en klaar. „En onder de groep jonge ren die nog wel groeit, de allochto nen, heeft de zorg weinig status. Zij kiezen liever een econo- misch-administratief beroep." Om jongeren duidelijk te maken wat het werken in de zorg je kan geven, schreef De Jongh samen met Hoogerheide een boek dat de titel Wie zorgt er straks voor mij? meekreeg. Het is een serie portret ten van twaalf mensen die in de ouderenzorg werken. Zij werden aan de hand van een vaste vragenlijst geïnterviewd met veel aandacht voor de eigen per soonlijke achtergrond. Dat is name lijk een belangrijke reden voor de beroepskeuze, zegt De Jongh die zich al meer dan dertig jaar be roepsmatig met zorgopleidingen bezighoudt. „Een flink deel van de verzorgenden komt uit onvolledi ge gezinnen en kiest uit idealisme voor het vak. Ze willen het beter doen dan ze zelf ervaren hebben." Iemand als de 47-jarige Joop bij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18