Vluchten voor naschokken handig' voor hulp aan Birma 'Alle parken staan vol met tentjes, overal liggen mensen op straat te slapen' Dries van de Wal in Chengdu PZC Woensdag 14 mei 2008 13 door Arnold Mandeniaker ook een ramp h w doen dan de hand vasthouden van een jongeman die klem zit in de puinhopen huan in de provincie Sichuan. foto Li Gang/Xinhua/AP Schaal van Richter Sterkte 0-1.9) 2-2,9 Geen schade, niet te voe len, wel waar te nemen met instrumenten Zeer lichte objecten bewegen 3 - 3,9 Trillingen vergelijkbaar met een voorbijrijdende vracht wagen, glazen rinkelen 4-4,9 j Goed te voelen, geparkeer- de auto's schommelen, raamluiken klapperen Gevaar voor verwondingen, mensen schrikken, scheu ren in stucwerk, schade aan slechtgebouwde huizen Grote schade mogelijk, mogelijke vloedgolven, bomen zwaaien heen en weer, gebouwen kunnen instorten (5-5.9 J Grootschalige paniek, scheuren in de grond, doden en gewonden, gas- en waterleidingen breken Grote verwoesting, gebouwen storten in, levensgevaar binnen en buiten gebouwen, tot 40 meter hoge vloedgolven Grote ramp, verwoesting over duizenden kilometers, plaatselijke volledige vernietiging van alle leven, vloedgolven infographic: ANP Hij dacht veilig te zijn in zijn appartement op de negende verdieping van een flat in Chengdu, de hoofdstad van de getroffen Chinese provincie Sichuan. Maar halverwege de nacht kreeg de 24-jarige Dries van de Wal uit Oirschot, die sinds twee jaar in de miljoenenstad woont en werkt, het dringend advies zijn appartement te verlaten. Zware naschokken zouden een te groot risico opleveren. Van de Wal kon met twintig andere westerlingen terecht in een vakantiekamp buiten de stad. Na een redelijk rustige nacht, met wel een serie naschokken, keerde hij gisterochtend terug naar zijn appartement. Daar zag hij kans per telefoon zijn indrukken door te geven: de hulpdiensten zijn volop actief en lijken de situatie onder controle te hebben. Van paniek onder de bevolking is volgens hem geen sprake. Wel hebben veel stadsbewoners de nacht buiten doorgebracht. „Alle parken staan vol tentjes, overal liggen mensen op straat te slapen. Wie vervoer heeft, probeert de stad te verlaten. Je hoort overal sirenes en er zijn veel militairen op straat. Hier in de stad is niet veel schade. Hooguit zie je wat stenen die naar beneden zijn gevallen of wat scheuren in gebouwen, maar er is niets ingestort." Volgens hef Chinese persbureau zijn na de beving al twintig naschokken gevoeld. Er wordt gewaarschuwd voor oneer. „Vandaar dat we toch maar teruggaan naar het vakantiekamp." Ook lijkt hef erop dat de aanvoer van voedsel en andere goederen stokt. „Veel supermarkten en restaurants zijn nu gesloten, terwijl ze gisteren nog open waren." pagne om geld in te zamelen voor de honderdduizenden slachtoffers in Bir- 'ma, was nog maar net begonnen. „Voor de fondsenwerving is het inder daad niet handig. Wat ook niet helpt is dat het een vrijwel onzichtbare ramp is. Journalisten die buiten de hoofdstad van Birma komen, worden het land uitgezet. Daardoor komen er amper beelden uit het getroffen ge bied." Veel meer dan het uitzenden van spotjes die mensen oproepen geld te storten op gironummer 555, kunnen de samenwerkende hulporganisaties niet doen, zegt Kraaijeveld. „De ellen de in Birma is van zo'n ongekende omvang dat het een tv-avond, zoals we eerder bij de tsunami van 2005 hebben gehouden, zou rechtvaardi gen. Maar dat is zonder beelden on mogelijk." Hulp in Birma is echter hard nodig. In de Irrawaddy Delta hebben de naar schatting anderhalf miljoen slachtoffers van de cycloon ook zwaar te lijden onder hevige regenval. Het officiële dodental staat op 34.000. Zo'n dertigduizend mensen worden vermist. De Verenigde Naties waarschuwen voor een 'tweede catastrofe' als Birma geen massale hulpverlening van bui ten toestaat. Aardbeving geen grote schok voor Chinese economie De negatieve economische gevolgen van de aardbeving in de Chinese provincie Sichuan zullen van voorbijgaande aard zijn. Analisten zeggen dat de schade voor de Chinese economie minder zal zijn dan die van de hevi ge sneeuwstormen van januari en begin februari, waardoor een groot deel van de productie in het zuiden en midden van China kwam stil te liggen. Door de aardbeving zijn in het uitgestrekte rampgebied tal van wegen on begaanbaar. Veel bruggen zijn ingestort en verscheidene fabrieken liggen in puin. De Chinese autoriteiten hebben uit voorzorg alle werkzaamheden in kolenmijnen, chemische fabrieken en gascentrales opgeschort. Fa brieken mogen de productie pas hervatten na een grondige veiligheidsin spectie. De financiële markten in Azië sloten eergisteren ondanks de aardbeving over het algemeen hoger. Alleen op de Chinese beurzen was een lichte daling te constateren. De Chinese autoriteiten schortten de handel in aan delen van 66 bedrijven in de aardbevingszone op. Enige bezorgdheid geldt de inflatie, die door de aardbeving een impuls kan krijgen. Sichuan is goed voor ongeveer 9 procent van de totale Chine se rijstproductie. De ramp zou kunnen leiden tot paniekaankopen, waar door de prijzen gaan stijgen. De Chinese inflatie is al op recordhoogte door een zeer sterke vraag naar levensmiddelen, consumptieartikelen en bouwmaterialen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13