Aardbeving Sichuan is 'niet 12 Woensdag 14 mei 2008 PZC In China is een ramp r Wie in China de televisie aanzet, kan helemaal bijgepraat worden over de aardbeving in de provincie Sichuan die aan duizenden mensen het leven kostte. De autoriteiten zijn open over de ramp. Dat was dertig jaar geleden, bij een andere verwoestende aardbeving, wel anders. door Remko Tanis e foto op de voorpagina van de gra tis metro krant in Pe king was gis teren tref fend. Geen puin in het rampgebied, geen red dingswerkers, maar premier Wen Jiabao in zijn vliegtuig op weg naar de slachtoffers. De Chinese re gering wil vooral één ding duide lijk laten zien: het land treedt slag vaardig op bij grote catastrofes. Dat blijkt ook wel uit de feiten. Een dag na de zware aardbeving in de centrale provincie Sichuan is er een zeer grote reddings- en hulp operatie op gang gekomen. Twin tigduizend militairen zwermen uit over het rampgebied, dertigdui zend zijn nog onderweg. Hun werk wordt ernstig bemoeilijkt door hevige regen en landverschui vingen. Minstens duizend man medisch personeel is naar de provincie ge stuurd. Gisteren kwamen er ook al tienduizenden tenten aan als on derdak voor de vele dakloos gewor den gezinnen. In de gebieden waar hulp over de weg nog niet kan komen, heeft het leger para chutisten ingezet om die zwaarst getroffen gebieden vanuit de lucht te bereiken. De massale reddingsoperatie is zonder hulp uit het buitenland op gang gekomen. China beschikt over voldoende middelen om zelf adequaat te reageren. Hulp uit het buitenland is wel aangeboden, maar vooralsnog beleefd afgehou den door de autoriteiten. Tegelijk ontstaan onder de Chine se bevolking de eerste spontane in- zamelacties. In Peking doken giste ren op diverse balies in winkels en hotels glazen potten op, om geld in te zamelen voor de slachtoffers. Het toonaangevende poppodium Mao Live organiseert een benefiet concert, waarvan de opbrengst naar het Chinese Rode Kruis gaat. Chinezen volgen het nieuws over de beving op de voet. Televisiezen ders berichten voortdurend over het drama, met speciale 'ramp- logo's', zware vioolmuziek onder de beelden, en veel gesprekken met deskundigen. „Het is verschrikkelijk, al die slech te dingen die mijn land de laatste tijd overkomen", zegt een 24-jari- ge student in Peking, terwijl hij in ternetsites afspeurt naar nieuws. Aardbevingen in China De aardbeving die maandag de provincie Sichuan in China trof, vond plaats in een van de meest actieve aardbevingsgebieden in de wereld. Het was de ergste beving in dat gebied van de afgelopen 30 jaar. ■i Actieve aardbevingsgebieden EU.R AZIATISCHE Pl.AAT Kracht op de Schaal van Richter Tektonische plaat: een stuk van de aardkorst. De oppervlakte van de aarde bestaat uit zeven grote tektonische platen, en verschillende kleinere. Breuklijn: scheuren in de tektonische platen. infographic: CN „Het is te hopen dat de wereld de moed van ons volk ziet." De open en snelle reactie van de Chinese autoriteiten op de natuur ramp is een wereld van verschil met 1976, toen een aardbeving in Oost-China aan minstens 255.000 mensen het leven kostte. De com munistische machthebbers weiger den toen elke hulp uit het buiten land en probeerden zelfs de om vang van de ramp te verzwijgen. Die tactiek wordt momenteel nog steeds gebruikt door de dictatoria le generaals in buurland Birma. Daar kostte de zware cycloon Nar- gis begin deze maand aan zeker 30.000 mensen het leven, en moge lijk aan een veelvoud daarvan. China wil elke vergelijking met Bir ma voorkomen. Dat lukt goed. Niet alleen is de hulp razendsnel op gang gekomen, ook de staats media zijn vanaf het eerste mo ment ongekend uitvoerig met be richten over de beving. Via avond vullende uitzendingen kan heel China het reddingswerk op de voet volgen. De ramp in Sichuan drukt andere problemen waarmee China kampt even naar de achtergrond. Door de onrust onder Tibetanen, de inter nationale kritiek op de mensen rechtensituatie en de protesten rond de Olympische fakkel, voelde China zich steeds verder in het nauw gedreven; en dat terwijl de zomerspelen in Peking snel nade ren, het moment waarop het land juist wil schitteren op het wereld toneel. China's reactie op de ramp heeft onder meer vanuit de Verenigde Staten en Groot-Brittannië lof ge kregen. Dat levert de Chinese autoriteiten, minder dan drie maanden voor de Spelen, nieuw krediet op in het buitenland. Een Chinese verpleegster kan niet veel mi van een ingestort gebouw in de regio Beic Op de voorpagina's van de ochtendkranten stond gis teren geen letter meer over de cycloon Nargis die vorige week over Birma raasde. In een aantal kranten werd zelfs helemaal niet meer van de ramp gerept, ver zucht Sebastien Kraaijeveld van de Sa menwerkende Hulp Organisaties (SHO) en het Rode Kruis Nederland. Daarvoor in de plaats ging de aan dacht naar de aardbeving die afgelo pen maandag in China duizenden le vens eiste. De ene ramp verdreven door de ande re ramp, het maakt het er voor de SHO niet gemakkelijker op. De cam-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12