Mi ingen Honger is niet schuld van natuurontwikkeling Anton Engels geeft tips voor hardlopen in de hitte PZC Familieloop Middelburg Vlissingen PZC Woensdag 14 mei 2008 11 TE CAST Jos Hugense is Voorzitter van Districtscommissie Zeeland van Natuurmonumenten Uitlatingen van de voorzit ter van landbouworganisa tie LTO hebben sinds me dio 2007 een stroom van reacties op gang gebracht over de relatie tussen natuurontwikkeling en voedselvoorziening. Maar voordat politici en journalisten klakkeloos roepen dat natuurontwikkeling de oorzaak is van het verlies aan land bouwgrond en honger in de we reld, zouden zij er goed aan doen om eerst naar de feiten te kijken. In de afgelopen vijftien jaar is in Nederland het bebouwd opper vlak toegenomen met 20 procent, recreatiegebied met 40 procent en natuur met slechts 6,5 procent. In de periode 1996-2003 verloren we 50.000 hectare landbouwgrond, slechts 5800 hectare daarvan werd omgezet in natuur. In de laatste eeuw is driekwart van alle natuur gebied in Nederland verdwenen, terwijl het landbouwareaal nog steeds groter is dan in 1900. In Eu ropa hebben we in de laatste hon derd jaar de helft van alle soorten aan dieren en planten verloren. Een derde van alle broedvogels is sinds 1950 verdwenen uit ons land. Een kwart van het open land schap in Nederland is aangetast door bebouwing. Wonen, werken, recreatie en verkeer zorgen voor steeds meer druk op de beschikba re ruimte en daar zijn zowel de agrarische sector als natuurbeheer slachtoffer van. Niet de hoeveelheid voedsel die wij produceren is van invloed op het aantal hongerenden, maar de verdeling ervan. Dat het de maat schappij niet lukt dit probleem op te lossen is schrijnend, maar om de schuld bij natuurontwikkeling te leggen is toch te gortig. Elke dag sterven 30.000 mensen door voed seltekort, het is stuitend om zelfs maar de suggestie te wekken dat er enig causaal verband is met natuur ontwikkeling. Niet zelden is dat wat goed is voor de boer, ook goed voor de natuur en andersom De overheid heeft zich ten doel ge steld grote gebieden aaneengeslo ten natuur te behouden, de zoge heten ecologische hoofdstructuur (EHS). In het kader van de EHS zijn afspraken gemaakt in het par lement, afspraken waar een be trouwbare overheid zich aan houdt. Om populistisch te suggere ren dat aan die afspraken gemor reld kan worden, is ongepast en helpt niet om met elkaar tot een constructief debat te komen over de werkelijk belangrijke proble men. De EHS vormt de basis van het Nederlandse natuurbeleid in een land waar de natuur in een zorgwekkend tempo achteruit blijft gaan. Natuurbeheerders werken elke dag aan het behoud en beheer van wat nog rest. Dat doen ze niet voor zichzelf, maar voor u, om van te genieten of in te recreëren en voor uw kinderen en kleinkinderen zo dat ook zij nog iets kunnen erva ren van natuur in dit land. Natuur monumenten betrekt boeren daar bij en besteedt een deel van haar werkzaamheden uit aan de agrari sche sector. Met samenwerking en dialoog worden zo vaak eikaars problemen opgelost en blijkt niet zelden dat wat goed is voor de boer, ook goed is voor de natuur en andersom. Stemmingmakerij en eigenbelang voorop stellen ten koste van de an der past niet binnen een goede sa menwerking, begrip voor weder zijdse standpunten en samen op lossingen bedenken wel. En soms, ik geef het toe, past daar ook wel eens wat meer begrip bij van natuurbeschermers voor mensen die op het land hun brood verdie nen. Maar de oorzaak van druk op de beschikbare ruimte ligt niet bij na tuurontwikkeling, niet bij de land bouw en veeteelt en niet bij de overheid. De oorzaak ligt bij ons zelf. De toenemende wereldbevol king en welvaart vormen de basis van een grotere vraag naar voed sel, grondstoffen en energie. De na tuur is daarvan niet de veroorza ker, maar het slachtoffer. Wat meer respect voor de mensen die proberen om hier en daar nog een postzegel natuur in stand te hou den zou de burgers van dit land sieren. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Deelnemers aan de PZC Familieloop moeten in hitte veel drinken. door Koen de Vries GOES - Anton Engels klinkt een beetje verrast als hem de vraag ge steld wordt hoe je tijdens de voor bereiding op de PZC Familieloop (31 mei) het best kunt omgaan met de hitte. De atletiektrainer an nex fysiotherapeut uit Middelburg houdt dezer dagen vakantie op Mallorca en daar is het beesten weer. Vandaar. „Vijfentwintig graden in Neder land?", vraagt Engels verrast. „Hier bij ons ook, maar alleen als je 's morgens en 's middags bij elkaar optelt." Engels heeft zijn tips on danks het tegenvallende weer snel paraat. Ze zijn in verschillende ca tegorieën in te delen. 1. Kleding „Zorg voor een shirt dat het zweet niet absorbeert", adviseert Engels. „Dus geen katoen. Daarin blijft het vocht zitten." Ook pleit Engels voor een pet, zodat het hoofd uit de zon blijft. 2. Moment van trainen Verder denkt hij dat het verstandig is om niet tijdens de heetste perio de van de dag te trainen. Dus niet tussen 12.00 uur en 15.00 uur. 3. Drinken „Wat veel mensen niet weten, is dat je steeds veel moet drinken. Niet alleen tijdens en na de trai ning, maar ook ervoor. Ja, ook de dag voor de training. Dat hoeft geen energiedrank te zijn. Water is zelfs beter, maar dan wel mineraal water. Als het warm is, zweet je veel en raak je veel mineralen kwijt. Die vul je aan met mineraal water. Kraanwater is wat dat be treft minder goed." Tenslotte stelt Engels dat het be langrijk is om tijdens de training regelmatig te blijven drinken. „Neem dus water mee. Of loop een rondje waar je steeds langs een 'drinkplaats' komt. Maar blijf daar niet te lang hangen. Dat komt de training niet ten goede", zegt Anton Engels gekscherend. 4. Locatie Het verdient aanbeveling op een koele plaats te trainen. In het bos bijvoorbeeld, of op een plaats waar een lekker windje waait. De weersverwachting voor Mallor ca is positief In de loop van de week wordt het beter. Hopelijk duurt het niet te lang voordat op Mallorca de zon schijnt, want vrij dag keert Engels met vrouw en kind terug naar Nederland. Daar is dan het zomerse weer net op zijn retour. Jammer voor de familie En gels, fijn voor de atleten die trai nen voor de Familieloop. PZC Familieloop De PZC Familieloop wordt za terdag 31 mei gehouden. Het startschot klinkt om 11.00 uur voor de Kloveniers doelen in Middelburg, de fi nish is 8,7 kilometer later op de Boulevard te Vlissingen. Er is tegelijkertijd ook een loop over 3 kilometer over de Boule vard. »- Wilt u meedoen of informatie? Zie www.pzc.nl/familieloop Ziekenhuizen Gelezen in de PZC van 7 mei: 'Weer een petitie voor behoud van volwaardig ziekenhuis Wal cheren'. Er is inmiddels veel ge schreven en veel gepraat over de ziekenhuis-affaire in Zeeland. Het initiatief van Ben Bosselaar is lofwaardig, echter: wordt het niet tijd dat alle organisaties wel ke het (nagenoeg) zelfde doel na streven (petitie.nl, Comité Behoud Ziekenhuis Walcheren, Groen- Links, de gemeentebesturen Veere-Middelburg-Vlissingen en het door het Walcherse CDA geïni tieerde Comité Ziekenhuis Blijft) de krachten bundelen en gezamen lijk alles in het werk stellen om dat doel te bereiken wat praktisch iedere Walchenaar wenst! Initia tiefnemers: EMM, oftewel Een dracht Maakt Macht. Doe het sa men. A propos: voelt het duo Zo mer en Simons nog steeds niet dat zij zo goed als zeker een verkeerde beslissing genomen hebben; heel Walcheren staat op de kop. G. Haagberg Josine Reulinglaan 6, Vlissingen Slachterij Friesland Slachterij Friesland stelt sluiting uit. Na grootse aankondiging van controles bij slachterij Friesland la ten klanten het massaal afweten. Mensen die niets te verbergen heb ben, hebben geen probleem met controles. Dus waarom laten zij het nu afweten. Wat vreemd nu toch dat er nu niets meer te vin den was door de AID. Hoe zou dat nou komen? Als men niets wil vin den, vindt men ook niets. Annette Vos Zuiderlandseweg 7, Heinkenszand Kraaien Gelukkig is er een begin. Goes neemt het vogelprobleem serieus (PZC, 06-06). Misschien zou het beter zijn als er eens wat kraaien uitgeroeid worden. Zij eten alle jonge net uitgebroede vogeltjes op. Ik had vier mezennestjes in mijn tuin. Sinds de kraaienplaag blijven ze leeg. Ik heb gezien hoe de laat ste jonge meesjes, voordat ze de grond hadden bereikt, al werden opgegeten door wel drie kraaien. Ik zou willen dat er op Schou- wen-Duiveland ook zo'n initiatief als in Goes kwam. Bij mij in de tuin komen iedere dag wel vijftig musjes eten, zingen en nestelen in de heg. Merels hebben een nestje in de heg gemaakt en er komen ook iedere dag duifjes vragen om voer. Ik hoef u niet te zeggen hoe ik daar van geniet, sinds mijn gol den retriever, dertien jaar oud, van heimwee gestorven is dertien we ken na het overlijden van haar baasje, mijn man. Ik hoef niemand te vertellen hoe ik hen mis. En om dat ik vanwege mijn functiebeper kingen niet in staat ben een hond of kat te houden, ben ik heel dank baar en gelukkig met de vogels. Maar die kraaien? Een ramp. J.M Dorsman De Brauwstraat 46, Zierikzee Herdenking Marokkanen Prima streven van de heer Achah- boun (PZC 9/5) om ook zijn Ma rokkaanse achterban bij de oorlogs herdenkingen te betrekken. Laat hij echter alles wel in perspec tief blijven zien en de juiste feiten weergeven. Er zijn geen Marok kaanse eenheden ingezet in Zee land in de meidagen van 1940, hoewel niet uit te sluiten valt dat onder de pakweg 20.000 Fransen mogelijk enige koloniale man schappen zaten. Gesneuveld zijn ze hier echter niet. Onder de 75 in 1941 in Kapelle herbegraven mili- j tairen bevond zich geen Marok kaan. Onder de daar in de jaren 1949/50 herbegraven 106 onbeken den bevinden zich ongetwijfeld wel Marokkanen. Dit betreft vrijwel uitsluitend mili tairen die op troepentransport schepen zaten die voor de Franse kust tot zinken zijn gebracht. Hun lichamen zijn in de loop van de oorlog op de Nederlandse kust aangespoeld. Van een (wezen lijk) Marokkaans aandeel in de strijd om Nederland kan echter niet gesproken worden. j.N. Houterman Herengracht 44, Middelburg Draag als de zon schijnt bij het hardlopen een pet en geen katoenen kle ding. foto Filip Singer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11