Vlamingen en Walen ruziën gewoon voort PliilÊUll! Catalonië kampt met watercrisis Ga snel naar Win een digitale Sony spiegelreflexcamera ter waarde van 900! ^REISRRDRR 10 I Woensdag 14 mei 2008 PZC Schepen voeren water aan naar Barcelona. MADRID - In de haven van Barcelo na is gisteren een schip met twin tigduizend kubieke meter drinkwa ter aangekomen, als onderdeel van een noodplan om de droogte te be strijden waarmee Catalonië kampt. Het schip is afkomstig uit het nabijgelegen Tarragona. Donderdag zal er uit Marseille nog een schip komen met water naar Barcelona. Spanje beleeft de droog ste lente sinds mensenheugenis en Catalonië is een van de gebieden die de meeste hinder ondervin den. Aangezien er geen regen wordt voorspeld vrezen de autoriteiten dat de watervoorraad zo ver zal slinken dat er een ernstig tekort aan drinkwater ontstaat. Er is nu al vijf keer zo weinig water in voor raad als gewoonlijk. De vijf miljoen bewoners van de regio Barcelona gebruiken onge veer een miljoen kubieke meter water per dag. De komende tijd worden er elke twee maanden tien schepen met water in Barcelo na verwacht. Rel rond burgemeesters randgemeenten Brussel leidt tot wrevel door Pascale Thewissen BRUSSEL - Een regeringscrisis is voorlopig afgewend, maar het ge ruzie tussen Vlamingen en Walen gaat gewoon door. Dit keer leidt de weigering van de Vlaamse mi nister van Binnenlandse Zaken, Marino Keulen, om Franstalige burgemeesters in drie Vlaamse randgemeenten van Brussel te be noemen tot de nodige wrevel. De Raad van Europa, die zich op werpt als hoeder van Europese mensenrechten en democratie, be moeit zich er nu ook weer eens mee. Rapporteurs van de Raad zijn op bezoek geweest of gaan vandaag langs bij de drie kandi daat-burgemeesters van Linke beek, Kraainem en Wezem- beek-Oppem. Ook voeren ze ge sprekken met de Brusselse minis ter-president Charles Picqué en met Vlaams minister Keulen, die al heeft laten weten dat hij er alles aan wil doen om te voorkomen dat Vlaanderen opnieuw in een ne gatief daglicht wordt geplaatst. Veel vertrouwen in de goede af loop heeft Keulen niet. De Bel gische staatsstructuur is zo inge wikkeld, dat de rapporteurs van de Raad van Europa er amper wijs uit worden. Tien jaar geleden kwam er ook als eens een gezant naar Bel gië na klachten van Walen over discriminatie door Vlaanderen. Zijn conclusie was destijds: België zou in het hele land tweetaligheid moeten invoeren en de Vlaamse randgemeenten van Brussel moes ten volgens hem gewoon bij de hoofdstad worden aangehecht. Dan zouden alle problemen in één klap zijn opgelost. Het rapport werd in Vlaanderen weggehoond. Zijn opvolgers - er volgden nóg drie onderzoeken - verging het niet anders. De weigering van minister Keulen om de (verkozen) burgemeesters te benoemen, leidt al maanden tot spanningen tussen de Walen en de Vlamingen. Volgens Keulen hebben de burgemeesters de wet overtreden door de kiesbriefjes in het Frans te versturen. En dat ter wijl Linkebeek, Kraainem en We- zembeek-Oppem op papier Vlaam- De Raad van Europa bekijkt of Vlaanderen de mensenrechten schendt door de herbenoeming van burgemeesters in Brusselse randgemeenten te weigeren. se gemeenten zijn. „Dat deden ze niet zomaar uit onwetendheid, maar echt met kwaad opzet. Hun bedoeling is mensen tegen elkaar op te zetten, en dat gaat regelrecht in tegen de taken van een burge meester", verdedigt Keulen zijn be slissing. De Franstaligen op hun beurt noemen de beslissing van Keulen 'een ontkenning van de de mocratie'. De 'fact-finding mission' van de Raad van Europa moet uitzoeken wie gelijk heeft. Keulen is de kri tiek intussen meer dan zat. Eerder dit jaar moest hij zich ook al verde digen tegen een vernietigend rap port van de Verenigde Naties over de Vlaamse wooncode. Die houdt in dat mensen die in Vlaanderen in aanmerking willen komen voor een sociale huurwoning, Neder lands moeten praten of verplicht een taalcursus moeten volgen. Discriminerend, vond het VN-co- mité, tot grote ergernis van Keu len. „De wooncode heeft nog geen enkele Franstalige Belg verhinderd om in Vlaanderen een sociale wo ning te huren", aldus Keulen, die in een advertentie in de Franstali ge krant Le Soir de Walen opriep om Vlamingen niet langer te de moniseren door hen af te schilde ren als 'racistisch en egoïstisch'. ZEKERRR OP VAKANTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10