Shamisen spreekt een universele taal Goes wil gebruik zonnecel stimuleren UDEURLOO fT1 Met de schrik vrij na botsing op snelweg Documentaire over slavernij in Zeeuwse Bibliotheek Middelburg B PZC Dinsdag 13 mei 2008 1 7 Kazuhide Toyama geeft tuinconcert bij Wemeldingse vriend. door Mieke van der Jagt wemeldince - Vandaag is het con cert alleen nog voor genodigden, maar als het aan Rik Mallekote ligt, geeft zijn vriend Kazuhide Toyama binnenkort in heel Zee land concerten. Zijn instrument, de shamisen, valt nog maar zelden in Europa te beluisteren. De vrolij ke, dansbare volksmuziek spreekt een universele taal. „Zonde om dat niet meer onder de mensen te brengen", vindt Mallekote. Hij ontmoette Toyama begin jaren negentig in Amsterdam, waar ze al lebei woonden. Toyama, wiens Tweede deel in reeks op basis van het boek van James Horton. middelburg - In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg is morgenavond de documen taire Freedom in the air te zien. Dat is het tweede deel van een serie over de geschiedenis van de slaver voorouders tot in ontelbare genera ties kappers waren op het Japanse platteland, werkte in de high brow kapperszaak Yonekura in het al even chique Hotel Okura in Am sterdam. „Ik ben nog steeds kap per daar. Het is de traditionele Ja panse manier van kappen: alleen heren. Een heel enkele keer ko men er dames in de zaak. Die moet ik dan scheren. Japanse vrou wen worden geschoren op hun hu welijksdag." Toyama vertelt hoe de traditie die hem aansprak in het kappersvak, hem evenzeer greep in de Japanse muziek: „Op mijn veertiende maakte ik kennis met de shamisen en ik bleek er talent voor te heb ben. Mijn oudets waren ertegen, want het is ook het instrument nij in de Verenigde Staten van Amerika. Het boek Slavery and the making of America van James Hor ton is de basis voor de documen tairereeks. Dit deel wordt ver toond in het kader van de maand van de vrijheid. De film wordt ingeleid door Gon- ny Pasaribu van de Roosevelt Aca demy. Aanvang: 19.30 uur. De film is in het Engels. dat geisha's bespelen. Ik zou er wei eens homoseksueel van kunnen worden. Nou, dat was toch wel ge beurd, ook zonder shamisen. Ik heb het doorgezet en ben blijven spelen. Sinds ik in Europa ben, heb ik al op heel veel plaatsen op getreden." 'Alleen rijke instellingen als banken betalen. Op scholen speel ik voor niets' Vanavond trekt Toyama voor een concert in de Wemeldingse tuin van Rik zijn kimono aan. Het is een ingewikkeld zijden pak met voorgeschreven strikken en ban den. „Een soort jacket, maar dan Japans. Ie draagt het voor officiële gelegenheden." Uit Toyama's shamisen, een zware soort die zich tot de normale sha misen van de geisha verhoudt als een cello tot een viool, tovert hij volijke muziek, waarbij ook gezon gen wordt over het leven van alle dag van boeren, vissers en vooral ook bruiden die lijden onder bazi ge schoonmoeders. De snaren wor den beroerd met een groot plek- trum van schildpad en tokkelen ge beurt met de linkerhand op de hals. Uit één aanslag speel je een hele melodie. Dat maakt de shami sen meer verwant aan een viool dan aan een banjo of een gitaar. „Ik speel voor niks in bejaarden huizen en op scholen. Alleen rijke instellingen als banken betalen." Maximaal duizend euro per systeem voor bestaande woningen. goes - De gemeenteraad van Goes bespreekt donderdag 22 mei een voorstel om zonneboilers en zon necellen in woningen die ouder zijn dan tien jaar, te subsidiëren. Deskundigen hebben uitgezocht dat maatregelen als zonneboilers, waarbij tapwater door de zon wordt opgewarmd, en zonnecel len, die zonlicht omzetten in elek triciteit, voor het milieu het mees te rendement hebben, als ze wor den toegepast in de bestaande wo ningvoorraad. Voor Goes geldt dat zeker, omdat de gemeente niet voor niets al is uitgeroepen tot de meest duurzame gemeente van Zeeland. De gemeente heeft een een flinke pot voor duurzaam bou wen en sprak al bij de collegevor ming af dat er subsidies moeten ko men voor zonne-energie. Van het potje wil het college nu 500.000 euro reserveren voor in stallaties die warm water of elektri citeit genereren uit zonne-energie. De zogenaamde zonneboilers zijn al binnen een jaar of acht terug te verdienen, zeker als ook een HR-ketel wordt geïnstalleerd. Met een subsidie kan die terugverdien- tijd worden bekort. Dat is met name belangrijk bij de zonnecellen, omdat die nog erg duur zijn. Wie erin investeert, moet rekenen op een terugverdien- tijd van 12 tot 13 jaar. Een subsidie van 1000 euro per installatie, per huishouden, zou een stimulans tot investeren kunnen zijn, vooral als ook het Rijk een bijdrage levert, zoals het plan is. Het moet dan wel mogelijk zijn subsidies te sta pelen. Daarover is nog geen duide lijkheid. Het Goese college stelt daarom voor de zonnecellen alleen te sub sidiëren, als stapeling mag. Zoniet, dan komt er een ander voorstel. goes - TVvee automobilisten kwa men zondag met de schrik vrij na een aanrijding op de A58 bij Goes. Een 59-jarige automobiliste uit Vlissingen kwam vanuit de rich ting Bergen op Zoom en merkte dat ze haar voorganger wel heel snel naderde. Ze probeerde naar links uit te wijken, maat het was te laat. Ze botste tegen de auto voor haar, die werd bestuurd door een 27-jarige vrouw uit Oost-Sou burg. Door de klap slipte de voorste au to, schoof door de rechterberm en belandde op zijn kop in de bosjes. De auto van de 59-jarige vrouw draaide na de aanrijding een aan tal malen om zijn as en kwam op de vluchtstrook tot stilstand. Beide vrouwen zijn door ambulan cepersoneel behandeld, maar hoef den niet overgebracht te worden naar het ziekenhuis. DE DEUR NAAR MOOI WONEN! Haringvlietplein 4, Zierikzee tel. +31 (0) 111 45 61 61 Kijk voor meer informatie op www.deurloomeubelen.nl STATE 2E'ART MENSWE^R Kanaalstraat 12. 4388 BM Oost-Souburg. Tel. 0118 462158 www.jQhns.nl De traditie die Kazuhide Toyama aansprak in het kappersvak greep hem evenzeer aan in de Japanse muziek. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55