kans met waterland-canon J Lezingen door Steunpunt voor Verlies en Rouw Volop navolging canon ©Husq varna Canon van de watergeschiedenis Veranderingen onderhoud Moerdijkbrug profiteer van de voorjaars acties op www.husqvarna-actie.nl pzc Dinsdag 13 mei 2008 3 Van middeleeuwse poldertjes tot de Deltawerken. Elf Zeeuwse onderwerpen die thuishoren in de canon over de Nederlandse watergeschiedenis. Samengesteld door consulent landschap en historie Aad de Klerk. De kleinschalige bedijkingen, aangelegd tussen 1300 en 1600 die nu vooral in de Zak van Zuid-Beveland terug te vinden zijn. Ook de weeien, die herinneren aan dijkdoorbraken, zijn hier onlosmakelijk mee verbonden. Het net van waterwerken begon al in de middeleeuwen. Zij vertellen het verhaal van de continue angst voor het binnenwater dat vanuit de lage polders weer naar buiten moest worden gewerkt om droge voeten te houden. Belangrijk voor een provincie met een groot getijdenverschil zijn de getijden- havens (zoals nu nog de Rattenkaai bij Rilland) en de getijdenmolens. In Middelburg staat nog zo'n molen bij de Stadsschuur. ss Inlagen, zo oud als de polders zelf, ontstonden door de aanleg van reservedijken en zijn primitieve voorzieningen om het land te bescher men. De spectaculairste inlaag is te vinden bij de Plompe Toren. De paalhoofden aan de Zeeuwse kust zijn belangrijk cultureel erfgoed en werden ook vroeger vaak geschilderd. Op Walcheren kwamen in de zestiende eeuw al paalhoofden voor. Vroeger een van dé bezienswaardighe den van Zeeland: de Westkapelse Zeedijk. Een echt staaltje van vernuft dat eind vijftiende en begin zestiende eeuw is gebouwd. De Staats-Spaanse linies, aangelegd in de Tachtigjarige Oorlog, zijn echt goed te begrijpen als je weet van de sluisjes waardoor stukken achterland onder water konden worden gezet om de vijand op afstand te houden. Een typische Zeeuws element is een hollestelle, die nog te zien is bij Anna-Jacobapolder. In de ringwallen die werden aangelegd op buitendijks schor kon een herder zoet regenwater opvangen voor zijn Als reactie op de stormvloed van 1906 bedacht jonkheer De Muralt dat 'dijkèn handig konden worden verhoogd met betonnen muraltmuurtjes. Een zuinige oplossing, want dijken hoefden niet breder te worden De Deltawerken kunnen niet ontbre ken. De Zandkreekdam was in 1960 het eerste onderdeel van het Drie Eilanden plan en de Deltawerken. Caissons hebben een grote rol gespeeld in het dichten van gaten in de Zeeuwse dijken. Na de inundatie van Walcheren werd een caisson gebruikt bij Fort Rammekens. Bij Ouwerkerk liggen caissons uit 1953. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 zierikzee - Lieke Bosveld houdt inZierikzee en Middelburg een lezing voor het Zeeuws Steun puntvoor Verlies en Rouw. Bos veld zal het hebben over de volgen de onderwerpen: wat kan er ge daan worden als rouw 'niet opvangen goed' verloopt, hoe herken je ver stoorde rouw, en hoe kan hulp ge boden worden. De bijeenkomst in Zierikzee wordt op dinsdag 13 mei gehou den in Filmtheater Fizi. De lezing in Middelburg vindt plaats op woensdag 21 mei in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Aanvang voor beide bijeenkomsten is om 19.00 uur. Op de bijeenkomsten wordt ook de lotgenotenkaart van het Zeeuws Steunpunt gepresenteerd. In de gemeenten Middelburg en Schouwen-Duiveland krijgen nabestaanden drie maanden na een overlijden een lotgenoten- kaart toegestuurd. Daarop staat praktische informatie voor nabe staanden. den haag - De officiële canon van de Nederlandse geschiedenis kent inmiddels al meer dan vijftig navol gers. Een wiskundecanon, een ca non van de Nederlandse film, en een banencanon. Er is inmiddels zelfs een kassencanon verschenen met essentiële informatie over de glastuinbouw. Frits van Oostrom, grondlegger van de canon van de Nederlandse geschiedenis, kon een lach niet onderdrukken toen hij daarvan hoorde. „Later dacht ik: eigenlijk best een goed idee." Alles wat na de geschiedeniscanon is gekomen, is 'debiliteit', vindt his toricus en publicist Jan Blokker. „Een canon van de provincie, van het water en straks van 'elke keutel gemeente' in dit land. Zuur somt Blokker het op. „Ik neem hier met afgrijzen kennis van. Dit is absolu te gekte." Nederland heeft geen be sef van traditie, constateert de his toricus. „Hebben we eindelijk een fatsoenlijke canon, maken we er meteen een spelletje van. En op ca nonlijstjes maken zijn we straks óók weer uitgekeken. In wezen zijn we een vernielzuchtig volkje." Voor Aad Vijverberg, schrijver van de 'canon van de kassen', was het maken van de canon echter een zeer serieuze bezigheid. Was het voor hem dan niet ingewikkeld om vijftig historische hoogtepun ten te vinden? „Ik heb echt ontzet tend moeten selecteren." Een wa penfeit dat volgens Vijverberg bij voorbeeld absoluut een plek in de canon verdiende is de sterke in vloed van de wetenschap op de glastuinbouw. Een canon maken, doe je niet voor jezelf, zegt Van Oostrom. „Maar voor mensen die wel iets van een onderwerp willen weten, maar daar niet hun levenswerk van willen maken. Het zijn dus kenners die de selectie maken." Met een canon bewijzen zij ande ren een dienst. goes - In de nacht van vrijdag 16 op zaterdag 17 mei verandert de verkeerssituatie op de Moerdijk- brug. Hierdoor zijn er van 20.00 tot 7.00 uur in de richting Breda minder rijstroken beschikbaar. Vanaf 17 mei 7.00 uur zijn weer drie versmalde rijstroken beschik baar. Deze situatie duurt tot het najaar, in verband met onder houd. Vanaf 20.00 uur zijn twee rijstroken richting Breda beschik baar; later op de avond wordt dit teruggebracht tot één. In de perio de dat slechts één rijstrook beschik baar is, kan het verkeer niet recht streeks de A17 richting Roosendaal op. Dat verkeer wordt omgeleid via afrit 18 Zevenbergschen Hoek. bij Rider 13C€ 3999,- duurzame stalen tractoren bij R147S 3-in-1 maaier 599,- Ga voor de spectaculaire voorjaars aanbiedingen en het adres van een geautoriseerde Husqvarna dealer bij u in de buurt naar de speciale website: www.husqvarna-actie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3