Als de koningin door de polder Verpleeghuiszorg verbetert te traag O 'Met meer grijs blijft Zeeland groen' PZC Dinsdag 13 mei 2008 19 Dave en Maggie Dickinson met hun Hector: „In een oldtimer kun je om je heen kijken en van de omgeving genie ten, want hij gaat nu eenmaal niet harder dan zestig kilometer per uur." foto Willem Mieras Overal in de provincie auto's op leeftijd tijdens pinksterweekeinde. door Cornelleke Blok GOES - Het was 't weekend van de oude auto's. Het kan bijna niet an ders of je bent een oldtimer tegen gekomen op een dijk of landwegge tje. Grote kans dat er een Engels man in zat. Dave en Maggie Dickinson uit Yorkshire komen - net als meer dan honderd andere Engelsen - elk jaar terug om de 'Windmill- run' - oftewel de Molentocht - te rijden. „De mensen houden hiervan de oude auto's. Ze stop pen en zwaaien." En de Engel sen zwaaien uitbundig terug. „Je voelt je soms net de koningin." Een toertochtje door de Zeeuwse polder, vanuit een Engelse oldti mer. Hector heet-ie, de Austin 12 uit 1930 van de Dickinsons. „Naar de oude man van wie we 'm gekocht hebben. Hij heeft er meer dan vijf tig jaar in gereden", vertelt Maggie. Hector ziet er statig uit, met z'n grote koplampen en lange blauwe lijf Dave: „In dit soort auto's re den mensen met een goede baan, maar niet de allerrijksten. Het was een auto voor een bankmanager of een leraar." Het is warm en ook Hector heeft dorst. Dave pakt een jerrycan en giet water in de 'neus' van de auto. Zeeuwse huizen die in 2005 onder maat waren, lopen nog steeds achter. door Claudia Sondervan GOES - Het gaat beter in de ver pleeghuizen, maar het betert te langzaam. Personeel is niet deskun dig genoeg en het ontbreekt aan zekerheid dat de zorgvraag van be woners wordt gehonoreerd. Dat bleek de Inspectie voor de Gezond heidszorg vorig jaar bij controles in de huizen voor verpleegzorg Ten Anker in Tholen, Buitenrust in Middelburg, De Vliedberg in Koudekerke, Simnia in Domburg en Rehoboth in Goes. De verpleeghuizen hoorden bij de 249 instellingen die bij een grote inspectie in 2005 het slechtst uit de bus kwamen van alle 640 ver pleeghuizen in Nederland. Instellingen moeten beter luiste- Zeeuwse verpleeghuizen die in 2005 slecht presteerden, zijn in middels verbeterd, maar nog niet op niveau, stelt de Inspectie voor de Gezondheidszorg. „Kijk, dat metertje houdt de tem peratuur van het water bij", wijst Dave. „Met dit weer stijgt het zó snel. Soms moet je langs de kant gaan staan en wachten tot de auto afgekoeld is." Hmmm, dat belooft wat. Hector bromt, sputtert wat, maar ren naar wat de cliënt aan zorg vraagt, stelt de inspectie in een rap port dat eerst nu is verschenen. De hulp bij het eten en drinken en het toezicht op dementerende ouderen is verbeterd, maar blijkt nog niet bij alle instellingen gega randeerd. De inzet van opgeleide en ervaren mensen wordt beter, maar te traag. Zorgplannen wor den nog niet goed bijgewerkt en nageleefd. De controle kwam op het moment dat de instellingen hun bewoners moesten wegen naar de zwaarte van de zorg die zij nodig hebben, omdat het nieuwe vergoedingensysteem daar verschil in maakt. Rehoboth heeft op alle vlakken de meet van de inspectie nog niet ge haald. De Vliedberg blijft te pover uitgerust in deskundig personeel en cliëntgerichtheid. Bovendien zijn de registraties - van onder meer doorligwonden - niet op or de. Buitenrust heeft ook onvol doende deskundig personeel. Ten Anker blijft over de hele linie te laag scoren. Ook Simnia blijft in ge breke bij de deskundigheid van personeel. dan rijden we soepel weg. Hee, geen sleutel? „Nee, je moet ge woon het knopje omdraaien om te starten", legt Dave uit. Dat klinkt simpeler dan het is, want een oldtimer besturen is niet mak kelijk, blijkt even later. „Als je wilt schakelen, dan moet je dubbel klut sen." Dave geeft een slinger aan de enorme versnellingspook. „Het duurt even om op te trekken." Iiiiieeee! De rem. Een lange rij old timers wacht om over te steken. Hector zit tegen z'n kookpunt aan. Het moet een geweldig gezicht zijn: al die Engelse oldtimers ach ter elkaar. Overal stoppen fietsers langs de kant. Soms met fototoe stel in de aanslag. Ze zwaaien en roepen. De boer in de boomgaard zet z'n trekker even stil. Er is geen toeschouwer die 'koning' Da ve en 'koningin' Maggie vergeten te begroeten. Ze genieten zicht baar van de mensen, de trekpaar den, de koeien en de dijken. Zelfs al zijn ze hier voor de zeventiende keer. Dit is het ultieme oldtimergevoel, vinden ze. Maggie: „In een oldti mer kun je om je heen kijken en van de omgeving genieten. Het is heel relaxed." Dave: „In een moderne auto heb je altijd het idee dat je sneller moet. Een oldtimer gaat nu een maal niet harder dan zestig kilome ter per uur. En dat is goed. Kijk, de klok op het dashboard is groter dan de snelheidsmeter. Mensen hielden vroeger de tijd in de gaten, niet de snelheid. Met dit soort au to's kan je nooit haast hebben." Het tussenstation is Borssele, voor dat de tocht weer teruggaat naar Goes. Meteen wil iedereen Hector uitgebreid inspecteren. Dave en Maggie worden uitbundig begroet door twee van hun oude 'Dutch friends'. Dave: „De Molentocht is geweldig, maar het zijn de ritten zoals deze die het weekend écht leuk maken. Rijden door de polders, de Zeeuw en ontmoeten. We keep coming back!" rOxT ^KLAVERBLAD ZEELAND HEEFT U ERVARINGEN RONDOM (HER)INDICATIE HUISHOUDELIJKE VERZORGING? LAAT HET ONS WETEN! W WW.KLAVERBLADZEELAND.NL Arjan Beekman. statenlid [ChristenUnie] Provinciale Staten Provincie Zeeland Provinciale Staten laat twee leden aan het woord Hoe gaat Zeeland reageren op de ingezette bevolkingskrimp? Gaan gemeenten, organisa ties en scholen campagne voeren om zoveel mogelijk gezinnen en jongeren naar de provin cie te halen of leggen ze zich neer bij krimp en omarmen ze de vergrijzing? Ziet de provincie kansen in rust en ruimte en voordelen van een mogelijke toename van recreatie en toerisme? De nota 'Onverkende Paden' is bedoeld als inspiratiebron voor een brede maatschappelijke discussie over de toekomst. Vooruitlopend daarop reageren de statenleden Joan van Burg (SGP) en Arjan Beekman (CU) op de stelling: "Met meer grijs blijft Zeeland groen." Joan van Burg (SGP) "Dat is maar de vraag. In het rapport Onverkende Paden staat dat in alle Zeeuwse gemeenten het aantal 65-plussers toeneemt. In 2030 zijn de baby boomers 80-plus. Het 'grijs' zal daarmee ook toe nemen. Maar of Zeeland daardoor groen blijft, ik weet het niet. Als je sec kijkt naar de bakstenen, dan zal het wel meevallen. Er worden tegenwoordig woonzorgcentra gebouwd die vrij compact zijn. Daar zal niet veel aan veranderen, er komen er hooguit een paar bij. Wat wel invloed kan hebben op het groen is het bestedingsvermogen van de toe komstige senioren. De babyboomers zijn gewend aan een bepaalde luxe en ze hebben daar ook de middelen voor. Ze consumeren en spenderen meer dan de senioren van nu. Neem het energieverbruik: mijn oma heeft geen rijbewijs, maar alle huidige 65-plussers wel en over die groep hebben we het. Ze rijden tot op hoge leeftijd in hun auto. Dus of de stelling opgaat, ik weet het niet. Ik was wel blij met het onderzoek. Nu duidelijk is hoe de bevolkings opbouw zich zal gaan ontwikkelen, kunnen we onze toekomstplannen gaan uitstippelen. Het is belang rijk dat we die gegevens gebruiken om een brede maatschappelijke discussie aan te zwengelen. Wat mij betreft ligt de nadruk van die discussie op de leefbaarheid in de kleine kernen. Die moeten we goed houden. Het verdwijnen van een school of een sportveld is een stap achteruit in de leefbaarheid. Als je dat op tijd in de gaten hebt, kan je daar iets aan doen." Arjan Beekman (ChristenUnie) "Ja, ik denk dat die stelling wel klopt. Als er meer senioren naar Zeeland komen, zullen de zorgsec tor. de horeca en de recreatie groeien. In dat geval zal de provincie groener blijven dan wanneer we industrieën aantrekken. Industrie tast eerder rust, ruimte en groen aan. En die kernkwaliteiten zijn geweldig, die kan je maar een keer verknoeien. Ik vind dat we daar zuinig op moeten zijn. Dat aan trekken van senioren kan overigens zonder het Florida van Nederland te worden, want er zal wel een diversiteit in de bevolkingsopbouw blijven. We zullen jongeren nodig blijven hebben, daarom moe ten we ons niet alleen op senioren richten. Een veelgehoorde klacht is dat jongeren na hun oplei ding buiten de provincie wel terug willen komen, maar hier geen passend werk kunnen vinden. Daarom moeten we goed nadenken over werkgele genheid. In het verleden heeft het provinciebestuur zich gericht op projecten als de Westerschelde Container Terminal. De werkgelegenheid die dat zou bieden is zelfs gebruikt als argument om de terminal er te laten komen. Maar nu al zie je dat we moeite hebben de banen in alle sectoren te vullen. Dan ben je alleen bezig voor mensen die met bus jes uit Antwerpen of uit de Randstad moeten komen. Terwijl er straks veel mensen in het mid den- en kleinbedrijf met pensioen gaan Dat gat kunnen we vullen met de jeugd uit Zeeland! Onderwijs en het midden- en kleinbedrijf moeten intensief samenwerken en zo daarop vooruit lopen. Je biedt de jeugd een passende opleiding met het vooruitzicht op een baan. Dan heb je ze een toe komst te bieden." Provinciale Staten vergaderen op 16 mei. De verga deringen zijn rechtstreeks te volgen via www.zee- land.nl en Omroep Zeeland televisie. Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19