Land- en zeeboeren tegen 'groene lengen' Rug recht, neus in de wind Hoedekenskerke sluit molen in haar hart Oud-Hollandse open dag bij Zwaakse Weel Jeugdkoor zingt voor Colombiaanse kinderen The New Orpheans in Manhuistuin Goes Excursie langs Plan Tureluur op Tholen Laatste jamsessie met toppers in Thools café wrnsewm. 34 j Zaterdag 10 mei 2008 PZC Feestelijke ingebruikname van de Koutermolen in Hoedekenskerke. Gasten beoordelen tekeningen van scholieren. foto Willem Mieras Met de ofïciële ingebruikname heeft dorp er een attractie bij. door Harmen van der Werf hoedekenskerke - Met molens had hij niks, tot hij werd gevraagd vrijwillig molenaar te worden van de Koutermolen in zijn eigen dorp Hoedekenskerke. 'Kom maar terug als jullie de molen hebben verwor ven', was Mark Remmerts' reactie. Vorig jaar mei vond de overdracht van de molen plaats aan een spe ciale stichting, gisteren was de offi ciële ingebruikname. Mark was er bij, met zijn collega Loeck Theunis- se. ,,'lk ga naar mijn vriendin', zeg ik tegenwoordig tegen mijn vrouw, als ik naar de molen ga", zei Mark. „Ik ben gefascineerd ge raakt door dat stukje oer-Holland- se techniek." Mark is in Hoedekenskerke zeker niet de enige die in de ban is ge raakt van de molen. Voorzitter Jos Roelse van stichting De Koutermo len heeft de smaak ook te pakken en als oud-directeur van de plaatse lijke christelijke basisschool heeft hij zowat het hele dorp erbij probe ren te betrekken. Scholieren had den voor de officiële ingebruikna me hun best gedaan op tekenin gen van de molen. Gasten moch ten met plakkertjes aangeven welk kind de mooiste schets had gepro duceerd. Vandaag zijn de tekenin gen nog te zien, als de wiekendra- ger van 10.00 tot 16.00 uur open is voor bezoekers. In de molen is een tentoonstelling ingericht, met een computeranimatie en filmpje over 'Ik ga naar mijn vriendin', zeg ik tegen mijn vrouw, als ik naar de molen ga' de werking van de molen. De mo len zal vaker open zijn. Hoedekens kerke heeft er een attractie bij, naast het oude Wienkeltje van Wullempje en het eindpunt van de Stoomtrein Goes-Borsele. Daar blijft het niet bij, als het aan Bor- sels burgemeester Jaap Gelok ligt. „Nu nog een veerboot in de ha ven", zei hij. Dat kan. In Scheve- ningen en Zwolle ligt nog een boot van het in 1970 opgeheven veer op Terneuzen. Opening nieuw kantoor Rusthoeve decor voor verbroedering boeren. door Mieke van der Jagt colijnsplaat - Een knots van een nieuwe truck, blinkend en schoon, maar met een wrange beschilde ring. Vervoersbedrijf De Koeijer uit Yerseke heeft niet alleen een dampende pan met prachtmossels op de truck laten schilderen maar ook een mosselpan met het deksel erop, geketend met ijzeren kettin gen en een hangslot. 'Dat nooit', staat er op de pijl die ernaar wijst. Gedeputeerde Toine Poppelaars, die gistermiddag in Colijnsplaat het nieuwe kantoor van proefboer- derij De Rusthoeve opende, mocht ook de truck in gebruik ne men. Zeeuwse boeren, of ze nu mosselboer zijn of hun bedrijf in de landbouw hebben, hebben im mers een coalitie gesloten: samen tegen de regels van Natura 2000, kwadendamme - Melkschapenbe- drijf De Zwaakse Weel aan de Siguitsedijk 15 bij Kwadendamme houdt maandag, tweede pinkster dag, van 11.00 tot 16.00 uur open dag. Kinderen kunnen ponyrijden en oud-Hollandse spelletjes spelen met Ot en Sien, die op een boeren wagen arriveren. Er kan schapen melk en -kaas worden geproefd en ook de specialiteit van De Zwaak se Weel, ijs van schapenmelk. kapelle - Jeugdkoor Jedid-Jah uit 's-Gravenpolder zingt vanavond negentig stemmen sterk in de gro te kerk van Kapelle. Het koor wordt tijdens dit concert onder steund door de honderd stemmen van het Dirklands Mannenkoor. De opbrengst van de optredens is voor huisvesting, onderwijs en me dische hulp aan kinderen in Co lombia. Aanvang 19.30 uur. die van boeren en mosselkwekers een soort omgekeerde bewijslast vragen. Ze worden elke keer voor de rechter gesleept om aan te to nen dat hetgeen ze al eeuwen doen, geen schade doet aan de na tuur. Sommige natuurbescher mers rennen, in plaats van aan te tonen dat er schade optreedt, voortdurend naar de rechter on der de kreet dat ze er ook niks aan kunnen doen: regels zijn regels. Maar volgens Wout van den Berg van de mosselkwekers zijn regels morsdood en onnodig als je ge woon met elkaar eerlijke afspra ken maakt. De boeren, zo vindt Van den Berg, moeten in de tegen aanval. Hij riep op om alle mooie velden met aardappels, uien en an der gewas, op te sieren met de leus 1^ De Rusthoeve in Yerseke nam gis- teren een nieuw kantoor in ge bruik dat nodig is omdat de proefboerderij hard op weg is een kenniscentrum te worden. goes - The New Orpheans uit Heinkenszand treden zondag van 12.00 tot 13.00 uur op in de mu ziektent in de Goese Manhuistuin. Het is het eerste van zestien zo- merconcerten, die steeds op zon dag in de tuin plaatsvinden. De Manhuistuin is bereikbaar via het poortje rechts van het ROC-ge- bouw aan de Zusterstraat of via het hek in het Schuttershofgebied in Goes. sint-maartensdijk - Onder lei ding van een gids van Staatsbosbe heer kan vandaag om 13.30 uur een excursie gemaakt worden langs natuurgebied Plan Tureluur in de Scherpenissepolder, waar veel vogelsoorten te zien zijn. Aan melden kan aan de balie van de VW Tholen in Sint-Maartensdijk. Deelname kost 2 euro, voor kinde ren tot en met twaalf jaar 1 euro. die de coalitie bindt: 'Stop de groe ne leugen'. Ondanks de strijdvaardige woor den, was het toch een feestelijke boel bij de Rusthoeve. Een groot, nieuw kantoor, in korte tijd neer gezet door bouwbedrijf Van der Linden uit Goes, vervangt de port- acabin die meer dan tien jaar als tijdelijk kantoortje dienstdeed. Proefboerderij De Rusthoeve heeft het kantoor nodig omdat ze hard op weg is een kenniscentrum te worden. De kennis die in de prak tijk op de proefvelden wordt ver gaard, kan veel meer mensen ten goede komen dan alleen de Zeeuw se boeren die de Rusthoeve bestu ren en betalen. Inmiddels zijn al met verschillende partners contac ten afgesloten, onder meer met het Groen College in Goes. In het kantoor zijn vergader- en cursus- ruimten en kantoorunits voor de partners. Poppelaars opende het gebouw met behulp van een gier, die de sleutel bracht. klein vaarbewijs marifonie jachtradar praktijkvaren VIC Vaaropleidingen Goes tel. (0113) 27 05 99 06 40 00 59 87 www.vicvaar.nl tholen - Café The Sixties aan de Kaaij 3 in Tholen sluit zondag het achtste jamsessie-seizoen af. Twee muzikale 'toppers' doen mee: Ro bert Smith (vocals en bluesharp) en Roland Bakker (hammond en keyboard). De leiding van de ses sie is zoals gebruikelijk in handen van Stikkie Djoo. Een complete backline is beschikbaar, alleen ei gen instrument meenemen. De blues/rock-jamsessie begint zon dag rond 16.30 uur. nieuwdorp - Olieraffinaderij Total in het Sloegebied bij Nieuwdorp verwacht dit weekeinde enige ge luidsoverlast te kunnen veroorza ken door het buiten bedrijf stellen van een krakerinstallatie. De installatie wordt stilgelegd voor onderhoud. In de kraker waarin stookolie wordt verwerkt tot lichte producten als lpg, benzine en kero sine, wordt katalysatormateriaal ge bruikt om het kraakproces op gang te brengen. Dit katalysatorma teriaal in de vorm van kleine staaf jes, niet groter dan hagelslag, wordt vervangen. Dit is precies werk en vergt zo'n drie weken. To tal wil de kraker begin juni weer opstarten. Het stilleggen en opstar ten gaan gepaard met het affakke- len van overtollige gassen, wat ge luidhinder kan geven. Tienermoeders zoeken samen antwoorden en steun op bijeenkomst. door Mieke van der Jagt goes - Als het aan Lindsay (17) en Nathalie (19) ligt, zit de ruimte van het jeugdwerk Goese Polder volgende keer vol met tienermoe ders. Want ze weten hoe fijn het is om met een leeftijdsgenoot te praten die in dezelfde situatie zit. Ze hebben immers elkaar. Samen met hun kinderen, Lindsay's dochter Amy van 14 maanden en Nathalie's zoon Dié- go van ruim drie maanden, zijn ze naar de eerste bijeenkomst voor jonge moeders in de Spinne geko men. Moniek Kopper, die de bij eenkomsten voor SMWO bege leidt, is blij met hun komst. Want de jonge moeders bevestigen wat binnen de welzijnsorganisatie al werd vermoed: voor tienermoe ders is de weg naar zelfstandigheid lang niet gemakkelijk. Ze kunnen best steun gebruiken. Zo is het maar net, vindt Lindsay. 'Je voelt de ogen prikken. Eigenlijk heb je dat altijd, die veroordelende blikken' Sinds Diégo geboren is, zit Natha lie in dezelfde situatie als zij. Dat alleen al geeft steun. „In het con sultatiebureau kom je ook wel moeders tegen, maar die zijn dik wijls twee keer zo oud als ik. Je voelt hun ogen prikken. Eigenlijk heb je dat altijd, die veroordelende blikken. Ik trek me er niets meer van aan. Dan denk ik: rug recht, neus in de wind. Ik heb toevallig wel het leukste kind van de we reld." Nathalie: „Als je met z'n tweeën door de stad loopt, achter de kinderwagen, geeft dat nog veel meer zelfvertrouwen. Wij zijn jong en moeder. Wat dan nog?" Maar er zijn natuurlijk ook proble men die om een ingewikkelder op lossing vragen. Voogdij, school, ge zondheid, relaties: daar kan Mo niek Kopper dan weer bij helpen. Elke tweede en vierde vrijdag van de maand kunnen moeders tot 23 jaar tussen 9.30 en ir.30 uur in de Spinne terecht. Er is altijd oppas. 800 nr MODE. WATERSPORT JACIITSERVICK -.sb«iiïicl94:vVIWUWSWHAr \V (II111 AAK INDIJK ZnmlkrteKwi'g 5. Zeer grote collectie zeilkleding: («113)532.310, Cill Gaastra Tommy Hilfiger H.H. Magie Marine /Henri Lloyd Oude Haven. Bij aankoop van een pak, Gill-laar/.en cadeau! Koningstraat 2 Wemeldinge Wilhelminastraat 33 telefoon (0115) 62 13 19 Accessoiree vanaf 2P5 broek €39,95 blouse 24.3® Nieuwe collectie Peppercorn is binnen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 86