Plasterk mijdt de confrontatie en houdt iedereen te vriend HARD Maxima verliest zaak over foto's Wilders ziet af van Fitna-debat i ZOA BIRMA HEEFT UW HULP m NODIG SLACHfOFFERS CYCLOON VRAGEN OM HULP. Stap valt over gekoeld bier Actie tegen lange wachttijd rijexamens Politie Utrecht lost miljoenendiefstal op Daders draaien op voor mentale schade Extra agenten tegen overlast van jongeren Kiezer ziet Verdonk als opvolger Fortuyn Verburg ziet geen misstanden slachterij Minister bezoekt Kamp Holland 6 Zaterdag 10 mei 2008 PZC ANALYSE door Laurens Kok Voorlopig geen selectie aan de poort en het collegegeld blijft voor elke student gelijk. Minister Ronald Plasterk van Onderwijs heeft gisteren duidelijk zijn visitekaartje afgegeven. Zolang hij de baas is op het ministerie staan er geen grote veranderingen op sta pel in het hoger onderwijs. Plas terk zet een dikke streep onder het beleid van zijn voorgangers Annet te Nijs en Mark Rutte, beiden van de WD. Waar de liberalen studen ten de gordijnen injoegen met plannen voor hoger collegegeld en strengere toelatingseisen voor 'eli taire' studies, zoekt de PvdA'er vooral consensus. Om universitei ten, hbo's én studenten achter zich te krijgen, nodigt hij hun be langenbehartigers uit op zijn mi nisterie om hun zegje te doen. Vooral de studentenbonden LSVb en ISO zijn vol lof over die open opstelling: Plasterk luistert niet al leen aandachtig, hij is ook nog eens bereid zijn koers te wijzigen als de argumenten hem hebben overtuigd, jubelen zij. Een heel ver schil met Rutte, die lange tijd doof bleef voor kritiek, tot de verkiezin gen andere politieke verhoudin gen aankondigden en zijn plannen sneefden. Plasterk lijkt de lessen van de com- missie-Dijsselbloem goed in zijn Minister Ronald Plasterk oren te hebben geknoopt: geen grote veranderingen opleggen van bovenaf. Het plan om aankomende studen ten in een persoonlijk gesprek be ter voor te bereiden op de gekozen studie is daar een goed voorbeeld van. Hogeschool InHolland liep al met een dergelijk idee rond en de mi nister neemt dat nu over. Omdat nog niet alle hbo's en universitei ten klaar zijn voor zo'n intakege sprek krijgen zij tijd: het gaat voor lopig alleen om experimenten. Daarin schuilt meteen ook het ge vaar voor Plasterk. Het stikt in liet onderwijs inmiddels van de experi menten, proeven en pilots om moeilijke kwesties op te lossen. De ene staatssecretaris Sharon Dijksma gebruikt ze om zwarte scholen tegen te gaan, de andere (Marja van Bijsterveldt) om het schoolverzuim terug te dringen en Plasterk zelf om het studiesucces in het hoger onderwijs te vergro ten. Bij al dat vrijblijvende geëxperi- menteer rijst de vraag wanneer de testfase voorbij is en er daadwerke lijk knopen moeten worden door gehakt. Plasterk hecht aan consen sus, maar hij zal niet iedereen te vriend kunnen houden. Vroeg of laat zal toch ook hij de confronta tie moeten aangaan. HET DODENTAL IN BIRMA (Myanmar) als gevolg van een CYCLOON die over het land raasde, is hoog. Ruim 22.000 mensen stierven en 41.000 mensen worden vermist. Duizenden mensen hebben geen ONDERDAK en worden bedreigd door EPIDEMIEËN en TEKORT AAN SCHOON DRINKWATER en VOEDSEL Stort uw gift o.v.v Birma 2180 op onderstaande gironummers. UW HULP HELPT. Afstemming heeft plaatsgevonden met TEAR omtrent deze noodhulpoctie. woerden - Bierfabrikanten stimu leren het drinken van alcohol op straat. Dat verwijt de Stichting Al- colholpreventie Stap de brouwers. Volgens Stap bieden Heineken en Grolsch vaker gekoeld bier aan, hetgeen direct gebruik stimuleert. De inhoud van meeneemverpak- kingen is de afgelopen jaren toege nomen, meldt Stap op grond van eigen onderzoek. Draaidoppen voor bier en wijn maken directe consumptie gemakkelijker en som mige flessen mixdrank zijn voor zien van een drinkbekertje. Jack Verhoek van het Centraal Brouwerij Kantoor noemt de kri tiek onzin. „Die nieuwe producten bieden betere service aan de consu menten, die steeds moeilijker een koud plekje in hun koelkast kun nen vinden." TARIN KOWT - Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken (I) spreekt in Kamp Holland met luitenant Dirk over de inzet van diens een heid. De bewindsman bracht gisteren een bezoek aan de Nederlandse leger basis in Uruzgan. Hij zei dat het gebied veiliger is geworden sinds zijn vori ge bezoek, een jaar geleden. foto Saskia Gaster/ANP Aangeklaagden wisten niet dat het om gestolen afbeeldingen ging. door Hans Jacobs den haag - Prinses Maxima heeft in Argentinië een rechtszaak verlo ren over publicatie van privéfoto's uit een van haar gestolen digitale camera's. Volgens de rechtbank in Buenos Aires wisten de aange klaagde journalisten niet dat de fo to's daaruit afkomstig waren. De rechtszaak was namens de prinses aangespannen door de Nederland se ambassade in Argentinië. Begin vorige maand voorkwam de aan bieder van de foto's een veroorde ling van de rechtbank door voor te stellen twee jaar lang maandelijks minstens twintig uur een taakstraf uit te voeren en maandelijks geld over te maken aan een door Maxi ma aangewezen goed doel. In Den Haag werd gisteren verzekerd dat dit niet de Argentijnse Rooms-Ka- tholieke Kerk is. Prinses Maxima raakte in 2004 haar digitale camera kwijt toen zij in eigen land een huwelijksfeest bijwoonde. De foto's en filmpjes die daarop stonden, waaronder op namen van prinses Amalia, wer den op 10 mei 2004 verkocht aan de Argentijnse bladen Paparazzi en Caras. De journalisten van die bladen zeiden dat zij niet wisten dat het om gestolen foto's ging. den haag - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen kondigde gisteren maatregelen aan om de wachttijden voor rijexamens aan te pakken. Rijscholen kunnen straks alleen examenreserveringen indienen voor kandidaten die al in opleiding zijn. Het CBR gaat gere serveerde examenplekken die niet worden gebruikt weer opnemen in het reserveringssyteem. utrecht - De politie in Utrecht heeft in korte tijd de diefstal van een partij diamanten en edelste nen ter waarde van 4 tot 5 miljoen euro opgelost. Daarbij zijn zes mensen aangehouden. Hoe de dief stal woensdag op de Mariaplaats in Utrecht plaatsvond en wie de diamanten en edelstenen bij zich had, wil de politie niet kwijt. Ook wil de politie niet vertellen hoe zij de dieven op het spoor kwam. amsterdam - De politie Amster- dam-Amstelland verhaalt sinds kort de psychische schade die agen ten oplopen door toedoen van rel schoppers of andere vechtersba zen op de daders. Tot nu tot eiste het korps alleen een schadevergoeding in het geval van lichamelijke schade. Het doel is het geweld tegen politieagenten aan te pakken. zandvoort - De politie zet tijdens het pinksterweekeinde in Zand- voort extra agenten in om overlast door jongeren in de badplaats te voorkomen. De politie pakte woensdag al tien jongeren op die zich schuldig hadden gemaakt aan het lastigvallen van toeristen, over matig alcoholgebruik en wildplas- sen. Donderdag werden twintig jongeren gearresteerd voor vernie ling en onzedelijk gedrag. den haag - Rita Verdonk dankt haar populariteit aan haar duide lijkheid, krachtige persoonlijkheid en vechtersmentaliteit. Haar aan hangers steunen haar, omdat zij 'de Haagse politiek zat zijn'. Zij zien Verdonk als een opvolger van Pim Fortuyn. Dat bleek gisteren uit de politieke barometer van In terview NSS. Daarin staat Ver- donks TON op 23 zetels. den haag - Uit controles van de Voedsel en Waren Autoriteit bij slachterij Friesland Vlees in Leeuwarden is niets gebleken van risico's voor voedselveiligheid of volksgezondheid bij verwerking van vee. Minister Verburg van Landbouw heeft dat gisteren ge zegd. Verburg zal geen excuses aan bieden aan het bedrijf dat door ver halen over vermeende misstanden in problemen is gekomen. giro 733, Gorinchem www woordendoad nl giro 132, Zwolle www.redeenkind.nl giro SS0, Apeldoorn www700.nl Slechts een handvol moslims had zich aangemeld. den haag - De eerste debatavond van Geert Wilders met moslims en anderen over de anti-Koran film Fitna gaat niet door. De PW-fractie heeft de bijeenkomst op 16 mei in Waddinxveen afgebla zen, omdat te weinig moslims zich hebben aangemeld. De moslimge meenschap heeft volgens Wilders maandenlang om een debat ge schreeuwd. Wilders heeft gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch oog in oog gestaan met de vrouw die hem in 2006 en 2007 een recordaantal dreigmailtjes toestuurde. De 34-ja- rige Tilburgse vrouw bood haar ex cuses aan en schudde de politicus in de rechtszaal de hand. Wilders bleef erbij dat de vrouw moet worden berecht voor de meer dan honderd doodsbedreigin gen die zij hem toestuurde en gaf na afloop geen antwoord op de vraag of de verontschuldigingen worden aanvaard. Het gerechtshof in Den Bosch had de PW-politicus opgeroepen als getuige. Wilders legde uit dat hij nog nooit van één persoon zoveel haatmails heeft ontvangen. De rechter veroordeelde de Tilburgse vorig jaar tot een jaar cel plus tbs. Volgens deskundigen is zij vermin derd toerekeningsvatbaar. De advo caat-generaal kwam gisteren tot eenzelfde eis: een jaar cel en tbs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6