Westkappelse Mysteries rond ambachtsheer 'Ik wil concerten geven in Ahoy' r!» 'Vlissingen, toon fatsoen' 34 Zaterdag 10 mei 2008 pzc W Pieter van Vollenhoven bij het schilderij van zijn verre verwant Maurice. archieffoto Ruben Oreel Tentoonstelling over Van Vollenhoven in museum Arnemuiden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wie was Maurice Willem Raedinck Van Vollenho ven (1882-1976)? Nederlands diplo maat, redder der Belgen en am bachtsheer van Kleverskerke, zo veel is duidelijk. Maar hoe kwam hij aan die titel? Waarom is hij - terwijl hij de ene buitenlandse on derscheiding na de andere kreeg - nooit in Nederland onderschei den? En waarom zijn wij hem in Nederland vergeten? Het zijn vragen waar ook de ten toonstelling over Van Vollenhoven in het museum van Arnemuiden geen antwoord op heeft. Het mu seum toont de bezittingen die Van Vollenhoven - verre familie van Pieter - aan de gemeente Arnemui den heeft nagelaten: talloze onder scheidingen en een portret van de man in olieverf Daarnaast wordt zijn werk voor de hongerende bevolking van België in de Eerste Wereldoorlog uitge legd. „Voor de Belgen heeft hij veel betekend", zegt Van Vollenho ven-kenner Leen Schouls. „Hij heeft samen met een Spaanse en een Amerikaanse diplomaat de he le voedselvoorziening op poten ge zet. Daar zij de Belgen uiterst blij mee geweest. Er staat ook nog een borstbeeld van Van Vollenhoven in de Belgische senaat." Museumbestuurslid Wim van der Heijden - uit Kleverskerke - deelt de fascinatie van Schouls voor Van Vollenhoven. Hij is net terug uit Spanje, waar hij Van Vollenhovens graf heeft opgespoord. „In Madrid. Hij ligt daar op een elitaire begraaf plaats, maar hij heeft voor Spaanse begrippen een heel normaal graf Zijn vrouw, een prinses uit de fa milie Bourbon, ligt daar ook." Hoe Van Vollenhoven aan de titel ambachtsheer van Kleverskerke is gekomen, is niet duidelijk. „Ik ver moed dat hij hem gekocht heeft", zegt Schouls. „Maar dat kan ik niet hard maken." Net zomin is duide lijk wie er nu recht heeft op de ti tel. Zeker is dat Van Vollenhoven wel eens in het dorp is geweest, vertelt Van der Heijden. Maar nie mand weet daar nog details van. „De kerk kreeg een aantal jaar hon derd gulden, daar is nog wel eens een kroonluchter van gekocht." En toch, er wringt iets met die man, vindt Van der Heijden. „Het vreemde is, als je zijn memoires leest, zou hij op zijn minst ook een Nederlandse onderscheiding gehad moeten hebben. Maar die heeft hij nooit gekregen. Volgens 'Hij is wel eens in het dorp geweest, maar niemand weet daar details van' mij is er iets niet pluis." Schouls en Van der Heijden hebben al met al geen sympathieke indruk van Van Vollenhoven gekregen. „Hij had het buitengewoon met zich zelf getroffen", zegt Schouls. R| Het museum in Arnemuiden is tot november op woensdag en zater dag geopend van 13.00-17.00 uur Auto's en fietsers kunnen al in de zomer over de panoramaweg. door Maurits Sep westkapelle - De dijkversterking bij Westkapelle gaat sneller dan verwacht, dus wie wil weten hoe het er onder het zand en de helm- planten uitziet, moet snel zijn. Half juli is het werk klaar, en is de zeedijk sterk genoeg om superstor- men te weerstaan. In de vroege vrijdagochtend slaat de stoom van de dijk. Aannemer KWS Infra uit Sas van Gent legt een twintig centimeter dikke laag open steenasfalt tegen de binnen kant van de zeewering. Vanaf de Schelpweg tussen Westkapelle en Domburg is goed te zien hoe de dijk wordt 'opgebouwd'. De basis is een zeewering van zand. Daar overheen ligt een wit poreus filter doek, dat wel water doorlaat, maar voorkomt dat het zand wegspoelt. Zo blijft de dijk stabiel. Over het doek wordt de laag asfalt gelegd. Die maakt de zeewering overslag- bestendig: als het zeewater over de dijk zou slaan, spoelt die niet aan de binnenkant weg. Althans, mis schien wel het zand dat nog over het asfalt komt, maar niet de kern van de dijk. De asfaltlaag die tegen de dijk ligt, loopt door onder het fietspad en de Schelpweg. Dat moet, legt André Marinissen van Waterschap Zeeuwse Eilanden uit, om de con structie dicht te maken. De versterking van deze zwakke schakel in de Walcherse kust is half maart begonnen. Twee maan den later is het werk al ver gevor derd. Ook het fundament voor het meest aansprekende element in het project is al gelegd: de panora maweg die over de nieuwe dijk komt. De aansluiting ter hoogte van het rode ijzeren vuurtorentje op de Westkappelse Zeedijk is ge maakt. Later volgt de andere aan- De dijkversterking tussen West- kapelle en Domburg hoefde pas in oktober klaar te zijn, maar aan nemer KWS Infra wil het werk al voor de bouwvak af hebben. sluiting, bij de Baaiweg. Het tracé van de panoramaweg komt in het verlengde van de weg over de zee dijk naar het paviljoen Westkaap. Maar verkeer kan straks niet vanaf de panoramaweg rechtdoor rijden naar het paviljoen, waarschuwt Marinissen. „Dat zou onveilig zijn voor fietsers en voetgangers. Daar om leggen we een plateau aan, zo dat auto's moeten remmen en een bocht moeten maken." Het schelpenpad voor wandelaars is nu verdwenen, maar er komt een ander pad voor terug. Dat komt tussen de panoramaweg en de Schelpweg. Het wordt geen strak geplaveid pad, maar een echt wandelpad. Het loopt ook door een wat golvend terrein dat de dijk een natuurlijker aanzien geeft en een goede aansluiting geeft op de duinen verderop, richting Dom burg. De fietsers kunnen ofwel on der langs de dijk langs de Schelp weg fietsen, of over de fietsstroken op de panoramaweg. De binnenkant van de zeewering wordt afgedekt met een laag zand. Om dat vast te houden, worden helmplanten geplant. Dat was al thans het idee, zegt Marinissen. „Maar de dijk ligt aan de binnen kant in de luwte. Helm heeft ech ter weerstand nodig om goed te groeien. We hebben daarom de Stichting Duinbehoud gevraagd om ons te adviseren over alterna tieve beplanting." Dijkversterking De kustversterking bij Westka pelle is onderdeel van het pro ject Zwakke Schakels. Dit is het eerste deel van de Walcher se kust dat wordt aangepakt. Als de dijk is versterkt, wordt ook een nieuw strand aange legd. Rijkswaterstaat heeft de opdracht daarvoor verstrekt. De zandsuppletie begint in au gustus, na de zomervakantie. Inmiddels is in Vlissingen het café-restaurant Hoge Duinen gesloopt. Dat is de eerste stap in de kustversterking tussen Viissingen en Dishoek, die dit najaar echt wordt uitgevoerd. s? 1 3 WWW.ZIJ1DSCII0R.NL 800 nr MODE, WATERSPORT J ACIITSERVICE ZUIDSCHOR Zeer grote collectie zeilkleding: Gill Gaastra Tommy Hilfiger H.H. Magie Marine Henri Lloyd Bij aankoop van een pak, Gill-laarzen cadeau! WoiHlURTSDIJK Zandkrt'ckwce 5. (0113)58 2310. zondags open GoKA Oude Haven, K<miii£>ir:uil 2 Sportclubs proberen nog snel invloed uit te oefenen op raadsfracties door Wendy van den Hurk vlissingen - Over drie dagen valt het definitieve besluit: kiest de ge meenteraad van Vlissingen voor lo yaliteit aan haar college of aan de sportclubs? Oftewel: komt er nou een Sportboulevard of niet? Om daar nog snel invloed op uit te oefenen hebben de hockeyclubs uit Middelburg en Vlissingen en at letiekvereniging Dynamica maar weer eens een brandbrief geschre ven. Zij dringen aan op één geza menlijke accommodatie op Vrij burg. „Het idee van een sportbou levard zou bovendien een belang rijke impuls geven aan sporttoeris- me naar Vlissingen. Noch atletiek, noch hockey kent het verschijnsel hooligans, met andere woorden, u kunt het als stad slechter treffen." De clubs benadrukken vooral de gedane beloftes daarvoor. In vier A4'tjes zetten zij de tienjarige voor geschiedenis van de Sportboule vard uiteen. Die loopt door tot 18 januari jongstleden, toen de clubs nog een tekening van de Sportbou levard door de gemeenten Middel burg en Vlissingen voorgelegd kre gen. „Wij voelen ons belazerd." Chendo werd eerste bij 'Kinderen zingen met sterren'. door Dominica Groenleer MIDDELBURG - Hij is nog maar ne gen jaar ('volgende week word ik tien'), maar hij staat op 31 mei wel samen met Gerard Joling op het podium van het Gelredome bij de allergrootste bingo ooit. Chendo Smit uit Middelburg won met zijn team de eerste aflevering van 'Kinderen zingen met sterren'. Zijn team mocht zingen met Ger ard Joling. „Gerard is heel grappig. Als er iets mis ging tijdens de opnamen, maakte hij er altijd grapjes over", zegt Chendo. En er ging wel eens wat mis. „Sommige dingen moes ten vijf keer over!" Chendo wil nu zelf ook een heel beroemde zanger worden. Een beetje zoals Gerard Joling. „Maar niet zoals Frans Bauer en Jan Smit, die vind ik niet zo leuk." De negenjarige zanger Chendo Smit uit Middelburg. foto Ruben Oreel Voor hij besloot mee te doen met 'Kinderen zingen met sterren', wil de Chendo eigenlijk meedoen met Idols. Maar dat ging niet. „Daar ben ik nog te jong voor. Toen za gen we staan dat het programma 'Kinderen zingen met sterren' kwam, en heb ik me daarvoor op gegeven." Chendo zingt nog niet zo lang. „Ik vond zingen altijd al leuk, maar ik ben het pas echt gaan doen toen ik de musical Ciske de Rat had ge zien. En ik vind de films van High School Musical heel leuk. Daarvoor playbackte ik vaak samen met een vriendje." Op zangles zat hij ook niet. „Nu heb ik me opgegeven voor zangles. Dat was een tip van Gerard en de jury. Verder was het jurycommen taar heel positief" Chendo was erg blij met de over winning van zijn team, maar uitge breid vieren deden ze het niet. „We hebben hamburgers gegeten." Nu wil hij een beroemde zanger worden. „Ik wil graag concerten ge ven in Ahoy." ■Pjj Voor een filmpje van Chendo: www.pzc.nl W* Chendo Smit mag samen met zijn team, bestaande uit nog twee andere kinderen en Gerard Joling, optreden in het Gelre dome in Arnhem op 31 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36