velden üüia 'Ik heb hier mensen zien huilen van heimwee: ja, zo was het vroeger precies.' Leo van den Ende, schilder mocht niet naar de kunstacademie, omdat zijn vader - hoewel zelf ook kunstschilder - een armoedig bestaan vreesde. Zo sleet Van den Ende de eerste helft van zijn leven op kantoor. „Ik heb het geschopt tot hoofd in koop van een Arabische oliemaatschappij. Toen ik 48 was volgde er een massaontslag. Dat was het moment voor mij om als be roepsschilder verder te gaan." De eerste jaren waren mager, zoals zijn vader had voorspeld, maar eind jaren tachtig maakt hij een klapper met een opdracht voor het Ja panse Holland Village in Nagasaki. Hij mocht 66 schilderijen leveren. Met veel tulpen en bollenvelden uiteraard. Zijn specialiteit. Het werd zijn doorbraak als schilder. „Het panora ma is mijn aanklacht tegen het verdwijnen van de bollenvelden hier in de omgeving. Ik heb ze door de jaren heen zien verdwijnen. Allemaal vanwege oprukkende woningbouw, nieuwe bedrijventerreinen. Doodzonde. Er is nog maar 15 procent over van pakweg dertig, veertig jaar geleden." In zijn panorama heeft hij uit alle dorpen in de bollenstreek karakteristieke elementen ge schilderd: een kerktoren, een bollenschuur, een watertoren, boerderijen. „Vooral oudere emigranten vinden hier, wat ze tot hun schrik buiten niet meer zien. Ik heb hier men sen zien huilen van heimwee: ja, zo was het vroeger precies, zeggen ze dan." CV Panorama Tulipland, geopend tot en met 25 mei, dagelijks van 10.00 uur tot 17.30 uur ■m www.tulipland.nl www.vandenendepanorama.com Het doek is deels in samenspraak met het publiek tot stand gekomen. „Had ik bijvoorbeeld een huisje in een huizenrij vergeten. Hup, huisje erbij." PZC Zaterdag 10 mei 2008 1 7 kunnen en konden de schilder altijd aanspreken als hij bezig is. En dat gebeurt zonder enige schroom. In het complex verkopen ook andere kunstenaars hun werk, als het maar met bloemen te maken heeft en dan het liefst tulpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17