53 media Vriendendiensten m llSÉSÉ Hyves en Myspace hebben heel wat vriendjes gekregen. De mailbox loopt over met uitnodigingen om deel te nemen aan de Facebooks, Linkedins en Bebo's van internet. Herman Stil maakte een overzicht. SI SI SI SI SI SI nl.netlog.com SI SI www.tripit.com SI twitter.com SI spaces.live.com SI SI SI H PZC Zaterdag 10 mei 2008 Hyves Grootste in Nederland met, naar ei gen zeggen, vier, vijf of zeven mil joen gebruikers. Na Google de best bezochte website van ons land. Wel erg nadrukkelijk afgekeken van Myspace (zie onder), maar on ontbeerlijk voor jongeren. www.hyves.nl www.linkedin.com Friendster De oervriendensite leek ooit ook hier veelbelovend, maar doet het nu vooral goed in Zuidoost-Azië, waar het met de vriendendienst Leuke, interessante en SJKjl spraakmakende websites of digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Myspace De allergrootste in de wereld met, naar eigen zeggen, meer dan 200 miljoen gebruikers, van wie er 58 miljoen als actief te boek staan. Heeft de naam vooral om muziek te draaien, maar heeft zich allang aan die geschiedenis ontworsteld. Probeert sinds dit jaar ook in Ne derland voet aan de grond te krij gen. Is meteen ook de dienst waar op gebruikers het langst blijven hangen, negen kwartier per dag. nl.myspace.com Facebook Wint, naar eigen zeggen, razend snel aan populariteit. Heeft 60 mil joen leden. Vorig jaar nog niet bij de 100 beste bezochte sites, nu al nummer 38. Verreweg de traagste netwerksite. Geen wonder met groepen als 'tegenstanders van ap plaus bij een vliegtuiglanding' en mensen die elke ochtend zeggen: vanavond ga ik er eens vroeg in'. SI facebook.com Linkedin Must-have in de zakenwereld on der het motto 'Afspraakjes op Face- book, deals op Linkedin'. Het wal halla voor cv-jagers, voor goedopge leide sollicitanten handig om op banenjacht te gaan, voor HR-types onontbeerlijk om feitenonderzoek te doen. Nummer 42 in de lijst bestbezochte sites, claimt 350.000 Nederlandse leden en 20 miljoen aanmeldingen wereldwijd. His om dominantie vecht. His lijkt zich via Oost-Europa echter lang zaam uit te breiden. www.fr i e n dste r.co m wenste dienst worden gestuurd. Alternatief voor browser Firefox, dat met 'add-ons' net zo goed is te pimpen tot netwerkbrowser. Xing Vooral iets Duits, al claimt beursge noteerde Xing in 190 landen actief te zijn. Aanmelden kost niets, maar Xing is pas echt bruikbaar voor betalende leden, die daarvoor omgerekend 6 euro per maand mo gen betalen. Dat staat weer op ge spannen voet met de ontstaansge schiedenis uit de open source-be- weging. Heet serieuzer te zijn, maar is per saldo uit beeld verdwe nen ten faveure van Linkedin. www.flock.com Bebo Bebo draait om het onderhouden van weblogs. Nu vooral actiefin de Engelstalige wereld, maar bezig met uitbreidingen richting Polen, Duitsland en Frankrijk. Onderdeel van AOL (America Online). sporen je, keurig gerangschikt op naam, op internet achterlaat, die met Google nog verborgen blijven. En geen zorgen: als de oorspronke lijke website al lang en breed is op gedoekt, staat alle persoonlijke in formatie nog vrij toegankelijk op de cache-servers van Pipl. pipl.com www.bebo.com www.xing.com Pipl Geen netwerksite, maar een na menzoeker. Goede manier om te ontdekken hoe onthutsend veel Flock Deze webbrowser voor sociale net werkfanaten is meer een manager voor netwerksites. Groepeert alle netwerksites netjes en beheert wachtwoorden. Vanuit aparte schermpjes kunnen boodschap pen, foto's en filmpjes naar de Netlog Europese antwoord op Facebook, maar meer Belgische variant op Hy ves. Elk aangesloten land heeft er zijn eigen hoekje, in de eigen taal, zodat Europese eenheid voorals nog ver te zoeken is. Geprezen om uiterlijk en gebruiksgemak. Habbo Hotel Oudgediende 'netwerksite' voor pre-pubers is meer een bastaard kindje van chat en second life, maar dan voor kinderen. Speelt in een virtueel hotel waar iedereen zijn eigen kamer mag inrichten. Meubilair kost geld, maar er is ook zonder virtuele portemonnee ge noeg te beleven. Wordt qua popula riteit benaderd door Club Penguin. www.habbo.nl www.clubpenguin.com Tripit TWitter voor reizen. Via Tripit kan de veelreizer opscheppen over be reisdheid. Brutaal dat iedereen die een uitnodiging krijgt ook direct Tripit-account krijgt toebedeeld. Twitter Twijfelgevalletje. Bij Twitter gaat het niet zozeer om het opbouwen van een vriendennetwerk, maar om het melden van dagelijkse be zigheden, en dan het liefst ook nog zo triviaal mogelijk. Windows Live Spaces Microsoft wil graag meeprofiteren van alle sociale netwerkontwikke lingen op internet, maar hobbelt maar een beetje mee. Op basis van het oude MSN is Live Spaces opge zet waarop Microsoft chat, blogs, vrienden en wat al niet meer heeft gestort. Blijft handig voor erbij. Plaxo Eén van de meelifters op de net- werksitehype. Claimt meta-site te zijn waarop alle deelnemingen aan andere vriendensites gebundeld worden, plus de YouTubes, Flickrs en Diggs van de internetwereld. www.plaxo.com Naymz Linkedin voor pakkenvolk. Bij Naymz wordt de werkende mens ingedeeld in strakke categorieën: doktoren, makelaars, advocaten, 'mensen van het respectabele soort', aldus de site. www.naymz.com Reageren? redactie.media@wegener.nl m s Daar bij die molen, die mooie molen Niets Nederlandser dan een molen. Een bijzonder gebouw met vier wie ken of een waterrad. Maar hoe ziet het er eigenlijk van binnen uit? Hoe maalt de molenaar dat graan tot meel? Vandaag en morgen stellen de molenaars van Nederland hun molens en gemalen open voor het publiek. In tal van molens zijn rond leidingen en speciale activiteiten. www.nationalemolenengemalen- dag.nl Door de 'webbomen' het internetbos leren zien Om kennis te maken met de moge lijke gevaren van internet heeft de Raad van Europa 'Wild Web Woods' ontwikkeld. Dit online spel leert kin deren veilig internetten. Via een sprookjeachtige omgeving moeten ze E-stad bereiken, een virtuele stad vol plezier. Maar dan moeten ze eerst door een bos vol gevaren. On derweg leren kinderen ook over the ma's als 'wederzijds respect'. Wie wordt de winnaar van 'De Gouden Kooi'? Eind mei trekt RTL 5 de stekker uit De Gouden Kooi. De opzet was dat degene die het langst in de villa wist te blijven, het huis en 1 miljoen euro zou winnen. Het huis is van de baan, het geldbedrag niet. Niet al leen de miljonairs stemmen elkaar weg, ook de kijkers mogen meebe slissen. Sinds deze week kan er ge stemd worden op de vijf finalisten. De live finale is op 22 mei. Ga breien! Julia en Madonna doen het ook Breien saai? Helemaal niet. Breien is juist hip. Ook wereldsterren doen het. Julia Roberts en Madonna grij pen regelmatig naar de breipennen. Wie nog niet zo bekend is met de technieken kan terecht op breien.nl. Stap voor stap wordt uitgelegd hoe je te werk moet gaan. Met wat ge duld en doorzettingsvermogen heb je wellicht tegen de winter je eigen warme trui of sjaal gebreid! www.wildwebwoods.org www.degoudenkooi.nl www.breien.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 175