Eindeloze blik op de bollen 1 6 Zaterdag 10 mei 2008 PZC Kerktorens, bollenschuren, boerderijen, het zijn allemaal deels verdwenen elementen uit de bollenstreek. „Vooral oudere emigranten vinden hier, wat ze tot hun schrik buiten niet meer zien." 's Werelds grootste tulpenpanorama, staat er trots geschreven op de website van Tulipland. Schilder Leo van den Ende legt volgende week in Voorhout de laatste hand aan het 63 meter lange doek met een miljoen bloeiende bloemen. Als herinnering aan de verdwenen bollenvelden. En als aanklacht tegen de oprukkende beoouwing. door Tanja Kits foto's Diederik van der Laan Als volgende week na twaalf jaar noeste arbeid de allerlaat ste penseelstreek over het pa norama Tulipland glijdt, be gint voor schilder Leo van den Ende (69) een periode van uitrusten. „Ik ben helemaal afgedraaid. Li chamelijk en geestelijk." Iedere avond komt hij doodmoe thuis. Zijn vrouw moet het eer ste half uur niets tegen hem zeggen, hij zit dan met een sigaartje op de bank uit te bla zen van wat hij een 'heksenketel' noemt. Meestal gaat hij om half acht al naar bed. Maar spijt van wat hij zelf een topprestatie noemt, heeft hij niet. „Ik heb geen kinderen. Dus ik vind het erg leuk om op deze manier na mijn dood iets na te laten, waar velen van kunnen genieten. Ik zie dit als mijn kindje." Bezoekers kunnen en konden hem altijd aan spreken als hij bezig is. En dat gebeurt zon der enige schroom. „De meesten vinden het schitterend, ik hoor nauwelijks negatieve reacties. Maar soms heb je mensen die hun ei gen frustraties op je willen botvieren. Kwam een meneer mij vertellen dat het geen pano rama was wat ik maakte. Omdat er niet zoals bij Mesdag een voorgrond was van zand of gras. Dat komt omdat ik nog bezig ben met schilderen, legde ik uit. En tóch is het geen panorama, hield hij vol. Ok, prima, dan niet. Ja, na twaalf jaar heb ik wel met de mensheid leren omgaan." Het doek van 63 meter lang en 4 meter hoog is deels in samenspraak met het publiek - vooral in de leeftijdscategorie van 60-plus - tot stand gekomen. „Had ik bijvoorbeeld een huisje in een huizenrij vergeten. Hup, huisje erbij geschilderd. Iemand miste spelende kin deren. Goed, doen we die er ook bij. De meeste panorama's worden gemaakt door groepen schilders, die kunnen elkaar corrige ren en aanvullen. Ik heb het helemaal alleen gedaan." Panorama Tulipland ontstond twaalf jaar ge leden op initiatief van een paar inwoners uit Voorhout „Ze hebben mij erbij gevraagd om dat ik in Voorhout woon en omdat ik hier in de buurt de meest toonaangevende schilder was. Toen ik in het voorjaar van 1997 de eer ste streken zette op het grote lege doek, kromp mijn maag wel ineen. Waar ben ik aan begonnen, dacht ik. Nu het af is, zeg ik wel: nóóit weer. Al kreeg ik 10 miljoen." Het levensverhaal van de schilder is klassiek. Hij Leo van den Ende voor zijn zelfportret, dat hij in het panorama heeft verwerkt: „Ik heb zelf geen kinderen. Dus ik vind het erg leuk om op deze manier na mijn dood iets na te laten." De voormalige bollenschuur die nu dienst doet als onderkomen van het panorama trekt wekelijks duizenden bezoekers, voornamelijk in de leeftijdscategorie 60-plus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16