Meningen Nelson Mandela is eindelijk welkom in de VS PZC Zaterdag 10 mei 2008 1 5 WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de ze week ingestemd met het beëin digen van de reisbeperkingen die gelden voor de Zuid-Afrikaanse oud-president Nelson Mandela en andere leden van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). Het Huis deed dat op verzoek van minister van Buitenlandse Zaken Rice. Zij vond het te gek voor woorden dat Mandela en andere ANC-leiders nog altijd haar toestemming nodig hadden als ze naar de Verenigde Staten willen komen. De reisbeperkingen stammen nog uit de tijd dat het ANC het Zuid-Afrikaanse apartheidsbe wind bestreed en door de Zuid-Afrikaanse regering als een terroristische organisatie werd be schouwd. Vorig jaar nog werd Barbara Mase- kela, de voormalige Zuid-Afrikaan se ambassadeur in de VS, op grond van de sancties de toegang tot het land geweigerd. Ze wilde een familielid bezoeken dat op ster ven lag. De Apartheid werd in 1990 afge schaft. Dat gebeurde nadat presi dent De Klerk besloot tot vrijla ting van Mandela. De ANC-leider zat tijdens het apartheidsbewind 27 jaar gevangen. In 1994 werd Mandela, na de eer ste verkiezingen waaraan alle ras sen mochten meedoen, president. Sinds zijn aftreden in 1999 be kleedt Thabo Mbeki die functie. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Brieven maximaal 150 woorden Vier vrijheden In de PZC gelezen dat er in mei een prijs uitgereikt wordt: vier vrij heden Zeeland. Studenten van de Roosevelt Academy vonden het wel een goed idee om het labyrint in Toorenvliedt in Middelburg te nomineren. Ik wil dit voorstel steu nen, vooral omdat ik dit met nog drie andere leeftijdgenoten onder leiding van Piet de Bruin aange legd heb een paar jaar geleden. Dat het bewust of onbewust een be paalde symboliek heeft blijkt wel uit het feit dat het tot nu toe won der boven wonder onbeschadigd is gebleven. A. van den Berge-Wolders Arnelaan 31, 4335 TH Middelburg Park Molenwater In de PZC van 7 mei las ik over de mogelijke aanleg van een park op het vrijkomende terrein van Minia tuur Walcheren. Een alleszins loffe lijk streven. Een stadspark binnen loopafstand van de inwoners van de binnenstad, Nieuw Middel burg, Veerse Poort enz. En: de vuil- stort van 1945 onder het huidige Miniatuur Walcheren hoeft niet aan de oppervlakte te worden ge bracht. Het terrein is afgegraven ten behoeve van de aanleg van nooddijkjes tijdens de inundatie van 1944. Het grote gat is destijds opgevuld met alles wat men kwijt moest in een door water omringd Middelburg. In de binnenstad, dus binnen de vesten, woonden des- tijd plusminus 40.000 mensen. Re ken dus maar uit hoeveel troep er onder het huidige miniatuur kan liggen, naast het afval van Wehr- macht en het puin. Laat de bodem met rust, is mijn bescheiden ad vies. Dat de hotemetoten dit wel weer in de wind zullen slaan, zet mij slechts aan het lachen. C.J. Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Intercity In de PZC van 2 mei wordt ge kopt: 'Middelburg moet zes minu ten extra reistijd met trein slik ken'. Waar halen B en W van Mid delburg de moed vandaan om de verbeterde bereikbaarheid met 2 intercity's per uur in 2009 ter dis cussie te stellen. Eindelijk krijgt Zeeland een snellere bereikbaar heid voor ieder station. De mobili teit wordt verbeterd, waarbij de aanpassingen van het andere open baar vervoer een grote opgave zal zijn. Het is jammer dat Middel burg alleen binnen hun eigen burcht kijkt nu er juist behoefte is aan een bredere en objectievere kijk voor Zeeland. Er wordt gespro ken over een Zeeuwse lobby in Den Haag, een Ziekenhuis Zee land met 2 sublocaties, bereikbaar heid, recreatie industrie, WCT, VCT, Concert at Sea, Bevrijdingfes tival, enz. We hebben zoveel moois in Zeeland. Ga voor het Zeeuwse belang en begraaf de strijdbijl. G.R. Walraad Vliedberg 30, Vlissingen 0PP as Ik ben verwonderd over de drukte die gemaakt wordt over de vergoe ding aan grootouders voor het pas sen op hun kleinkinderen als na schoolse opvang. Honderden grootouders zouden geld geven om hun kleinkinderen te mogen zien. Ik heb twee keinzoons van 22 en 17 jaarmaar ik heb het altijd als een feest beschouwd om hen van school te halen en er bij ons voor te zorgen. Mijn zoon werkt in ploegendienst en mijn schoon dochter heeft een eigen zaak. Je blijft er (wanneer je gezond ben) nog jong bij ook. Je bouwt een band met ze op. Ik pluk nu nog de vruchten daarvan. Het is toch van de gekke dat je jezelf door de staat laat betalen om voor je kleinkinde ren te mogen zorgen. Leendert Fremouw Duindoornstraat 14, Cadzand Hendrikse In de brief'Klaas Hendrikse' (PZC 3 mei) tref ik opmerkingen aan waarvan ik mij afvraag of die gepu bliceerd hadden moeten worden. De auteur stelt dat ...de (protes tantse) kerken grotendeels verwor den zijn tot ontmoetingsplaatsen van... en dan worden groepen ge noemd die kennelijk - anders zou het woord 'verworden' niet zijn ge bruikt - minderwaardig zijn. Waar zijn we de in de brief ge noemde combinatie verworden ('entartet'), homosexueel en al lochtoon ('van vreemde bodem') eerder tegengekomen? Wat vieren we ook alweer op 5 mei, de dag waarop ik deze repliek schrijf? De brief van de heer J.G. Wonder- gem ervaar ik als bijzonder kwet send. Onder mijn vrienden tel ik homofielen, allochtonen en een 'losgeslagen' (door haar man mis handelde, dus gevluchte) vrouw. Mijn wederhelft hoort bij de in die brief minachtend 'koorkerk knaapjes' genoemde gemeente en is daar zelfs organist. Moet ik hem, mijn vrienden en anderen zomaar laten beledigen? Liesbeth Binkhorst Dam 54, Middelburg Delta De nutsgedachte was een mooi so ciaal goed, dat echter alleen geldt voor een afgebakende discipline. Dat is Delta al lang niet meer. Een commercieel energiebedrijf is wel een sociaal-maatschappelijke ver antwoording schuldig aan de maat schappij. Delta geeft aan dat ook te willen doen aan participerende overheden. Echter de invloed van mogelijk toekomstige aandeelhou- dende partijen, die net zo vlot van aandeelhouderschap wisselen als een hond van vlooien, biedt geen ultieme garantie. Er is een zwaar wegend argument, waarom het aandeelhouderschap van Gemeen ten en Provincie van cruciaal be lang blijft: het feit dat kern-, alter natieve en conventionele energie steeds meer kritische eerste levens behoeften worden, waarbij maat schappelijke sturing als noodzake lijke correctie ten aanzien van aan deelhouderschap kan functione ren. Het opgeven van een dergelij ke medesturing, op een moment dat zo'n belangrijke kentering in het energiedenken plaatsvindt, ge tuigt van een absoluut gebrek aan toekomstvisie én competentie bij betreffende bestuurders. J. Pollemans Singel 10, Biervliet Vredesverdrag Steeds wordt er naar Harnas gewe zen als de grote schuldige. De jood se historicus Ilan Pappe schrijft in zijn boek 'De etnische zuivering van Palestina' dat onder leiding van David Ben Gurion een etni sche zuivering van Palestina heeft plaatsgevonden. Honderdduizen den Arabische en christelijke Pales- tijnen van huis en haard verdre ven. Alles achter moeten laten. Duizenden mannen in de leeftijd tussen 10 en 50 jaar doodgescho ten, huizen verwoest en geplun derd. Honderden dorpen zijn van de aardbodem verdwenen. Men sen die al generaties lang vredig naast elkaar woonden, Arabieren, christenen, Druzen, Joden. Alle maal aangetoonde feiten! Als dat géén terrorisme is. Ondertussen vindt er in Gaza een langzame ge nocide plaats. De westerse mo gendheden maken zich daar mee schuldig aan door dat te laten ge beuren. Laat Israël eerst eens de hand in eigen boezem steken. Als men écht vrede wil zal men toch ook met Harnas moeten praten C. van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle Benzineprijzen Zijn nu haast hoogste ter wereld. Winst Shell 2007:7800 miljoen dollar door kunstmatig opdrijven olieprijzen door onrust te zaaien over de beschikbaarheid van olie. Wordt met graagte gedoogd door overheden. Nederland voorop. Ho gere olieprijzen, hogere belastin gen. Wouter Bos schrijft elke dag lachend een niet gebudgetteerd ka pitaal bij van de Nederlander, ook van de gewone man. Penningmees ter spelen kan iedere Nederlander op deze manier! Tijdelijke kwartje van Kok en dubbeltje Lubbers was een truc. Sociaal zwakkeren zijn de dupe. Maar niet alleen zij. Via hogere olieinkomsten worden ook, via sommige oliesjeiks, terro ristische organisaties gesteund (Ta liban). Deze schaffen steeds ge avanceerdere wapens aan waar mee onze vredessoldaten in Uruz- gan worden gedood. De olieprijs is vervijfvoudigd sinds 2002.100 mij oen mensen lijden honger hier door. Dit zal leiden tot nieuwe oor logen met nog hogere olieprijzen. En niemand die hier iets aan doet! Giel van Boom Kreeksingel 16, Hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15