J e eigen stukje aarde m vraag antwoord Ik heb Japanse duizendknoop in mijn tuin. Hoe kan ik die plant het best bestrijden? Ze steken niet, maar maken 'hoopjes' op mijn terras. Ik vind graajwespen daarom hinderlijk. wonen@wegener.nl 39 wonen 024-3650509 PZC Zaterdag 10 mei 2008 Groene vingers of niet: wie voor het eerst een tuin krijgt, moet aan het werk. Daarvoor geldt 'bezint eer ge begint', door Alice Plekkenpol overzichten. Tuinieren moet je dan ook niet ingewikkelder ma ken dan het is, meent televi sie-tuinman Rob Verliriden. „Ie dereen kan het. De natuur steekt heel logisch in elkaar en past zich aan de seizoenen aan. Koop dus gewoon wat je leuk vindt en kijk op het kaartje of de plant in de zon of schaduw moet staan, dan kom je al een heel eind." Er is verschil tussen een bestaan de tuin die je aanpast en een nog aan te leggen tuin bij een net op geleverde woning. In het laatste geval is het belangrijk eerst de grond goed te bewerken. Denk ook aan zaken als erfafscheiding en informeer bij de gemeente naar regels voor het bouwen van schuurtjes. Dat geldt eveneens voor bestaande tuinen waar je een boom wilt kappen. Bedenk goed welke tuin je wilt, hoeveel tijd je in het onderhoud kunt steken en wat het mag kos ten. Zo is gras goedkoop in aan schaf, maar duur en bewerkelijk in onderhoud. Daarentegen is gras veel koeler dan steen, zeker kleine tuinen kunnen 's zomers heet worden. Water maakt een tuin levendig, elektrische verlichting is in een e flat ontgroeid, wacht daar het eerste echte huis met tuin. Fijn om in te zitten, maar wie een balkon gewend is, heeft mogelijk Weinig affiniteit met vaste planten of ver- ticuteren. Tuinonderhoud vergt bovendien tijd, want een tuin heeft wel een begin, maar er komt nooit een einde aan. Voor de absolute debutanten bie den tuinboeken goede informa tie. Er staan voorbeeldtuinen in, van strak en onderhoudsarm tot weelderige jungles, stappenplan nen, tuinkalenders en planten- Maak een budget en tel daar 10 pro cent bij voor on voorziene uitga ven. Bestratingen pro fessionele mens kracht zijn het duurst. Reken tuin meubilair en tuin gereedschap mee. Rijtjeshuis? Neem een niet-bewerke- lijke voortuin (geen gras!), om dat je met tuinge reedschap door of om het huis moet lopen. Potplanten heb ben 's zomers da- I gelijks water no dig en zijn dus be werkelijk. In plaats van een parasol kun je een (fruit)boom mid den in de tuin zet ten. Wie voor het eerst een tuin krijgt, moet: aan het werk. Bedenk goed welke tuin je wilt, hoeveel tijd je in het onderhoud kunt steken en wat het mag kosten. foto Hollandse Hoogte stadstuin zelden nodig. Veel tui nen zijn vrij klein, kies daarom één stijl en houdt het aantal kleu ren beperkt. Rob Verlinden: „Soms hoor je zeggen dat een tuin bij de omgeving moet pas sen. Maar de meeste mensen heb ben een tuin niet groter dan een postzegel en hun omgeving be staat uit rijtjeshuizen. Dan kun je de tuin beter beschouwen als ver lengstuk van het huis, dus als extra buitenkamer." Ben je alleen of met z'n tweeën, koop dan compacte en lichte tuin meubelen die je in je eentje kunt verplaatsen. Natuursteen, ijzer en hout vallen af, kunststof en texti- leen zijn wel geschikt. Een kleine tafel en twee standenstoelen plus enkele klapstoeltjes of een bankje zijn doorgaans voldoende. Een grote loungeset is momenteel dé trend, maar je kunt er al niet aan eten. Bovendien moeten bij de eerste spatten regen de kussens naar binnen. Waar laat je die? Beginnende tuiniers moeten so wieso opslagruimte reserveren voor het tuingereedschap. Appara ten die je niet vaak gebruikt, kun je samen met buren aanschaffen. Huren is een optie, maar dat is reeds na vijfjaar duurder. Bovenal: wees niet bang fouten te maken. Een eerste tuin is zelden perfect. Elk najaar kun je planten verpoten, een struikje erbij of er uit. Dat maakt tuinieren zo leuk, bezig zijn op je eigen stukje van de wereld. Net verschenen: Check je tuin!, Liesbeth Piion, Unieboek, 15 euro. Tuinontwerp voor de kleine tuin, Caroline Tilston, Unieboek, 19,95 euro. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Ik heb Japanse duizendknoop'. Als mijn buurman me dat zou zeggen zonder verdere uitleg, had ik hem meewarig aangekeken. Ik had hem gecondoleerd en geïnformeerd naar de behandelingsmogelijkheden. Om er op die manier hopelijk achter te komen wat hij precies bedoelde. Direct zeggen dat ik dat niet wist, was geen optie geweest. Een journa list is alwetend - volgens mijn buur man. In die zin is het mijn geluk dat M. Klein mij niet belde maar mailde over haar probleem met de Japanse duizendknoop. Zodoende had ik tijd om op te zoeken dat we hier met een taai plantje/onkruid te maken hebben. En niet met een obstipatie veroorzakende darmkronkel, wat mijn eerste gok zou zijn geweest. Een klusje voor tuindokter Romke van de Kaa dus. Romke: „Zelfs met herhaald afmaaien kan het heel lang duren voordat de Japanse duizend knoop is uitgeroeid. Zelf ben ik geen voorstander van het gebruik van herbiciden, maar een behande ling met Roundup is effectief." Met de graafwesp van E. Ramondt eindigt onze 'serie' over overlastge vende beestjes. (Alleen voor zilver visjes maak ik later nog een uitzon dering.) Na verhalen en tips over ter roriserende mollen, katten, luizen, lieveheersbeestjes en duiven wordt het tijd de strijdbijl te begraven en te genieten van het buitenleven. Laat de mol dus fijn zijn tunnel gra ven - u klaagt ook niet als u door de Felbertauern richting Italië op vakan tie gaat. Laat de kat zijn behoefte doen tussen de rozen - dat bespaart weer een zakje besmeste tuinaarde. En laat het lieveheersbeestje ook uw kind helpen bij de kunst van het (stippen) tellen. Wat de graafwesp betreft: ik heb de vraag voorgelegd aan deskundige Romke van de Kaa. Zijn antwoord: „Ik heb last van vo gels in de tuin. Ze beginnen al zo vroeg te zingen dat ik er wakker van word." Tja, moet ik dan nog toe voegen dat de onschuldige graafwes- pen het gemunt hebben op wél schadelijke insecten zoals bladlui zen, snuitkevers en sprinkhanen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 159