woneii34 3 2 ST Slapen tussen wal en schip Stoeptegels Wat vroeger een muurtje heettedraagt nu een modieus etmeteco-muur PZC Zaterdag 10 mei 2008 womemi@wegeinier.jTil I 024-3650509 o s z z; De hit van de nieuwe eeuw is de gebroken stoepte gel. Zoals de tuinarchitecte Mien Ruys als 'Biel- zen-Mien' bekend stond - overigens zeer tegen haar zin - zo zal Wiert Nieuman als 'Stoeptegel-Wiert' de ge schiedenis ingaan. Of Wiert Nieuman nu werkelijk de eerste was die van oude, stukgeslagen stoeptegels de prachtigste rotsformaties heeft gebouwd, doet er niet toe. Feit is dat zijn bouwsels op Fort Hoofddijk, onderdeel van de Botanische Tuin van de Univer siteit van Utrecht, aan de huidige stoeptegelrage ten grond slag liggen. Vooral zijn bolvormige, met allerlei rotsplanten begroeide constructies spreken tot de verbeelding. Wie in een Vinex-wijk rondkijkt, ziet dat de gerecyclede stoeptegel furore maakt. Zitkuilen, keer- en stapelmuurtjes worden van grijze en rode stoeptegels gebouwd. Onbescha digde tegels blijken taboe te zijn. De tegel moet gebroken zijn en met het breukvlak in het zicht worden gestapeld. De grappige omstandigheid doet zich voor dat de dikke be tonnen stoeptegel nogal stevig is, zodat er heel wat breek werk aan het bouwen van een muurtje te pas komt. Ook is er een tekort aan oude stoeptegels onstaan, zodat tegenwoor dig ook ongebruikte tegels met grof geweld doormidden worden geslagen. Niet alleen de stoeptegel kan in de tuin worden verwerkt In principe kan alles wat van klei of beton is gemaakt, worden gestapeld. De wijndrinker kan lege flessen in zijn tuin ver werken. Muurtjes van dakpannen zijn decoratief, maar in dit geval is het mooier de dakpan niet door midden te slaan. Ook metselsteen is ruw genoeg. Het is dan ook niet nodig hem te breken. Wat vroeger gewoon een muurtje heette, draagt nu vaak een modieus etiket 'eco-muur', 'vlindermuur' of'biomuur'. Dat betekent niets, maar geeft wel aan dat de eigenaar met zijn geknutsel niet alleen een ke ring of een afscheiding wil maken, maar tegelijk een goed tehuis wil bouwen voor planten en dieren. Spinnen, mieren, pissebedden, duizendpoten, metselbijen en allerlei andere kruipende en wriemelende schepselen le ven in en op een verweerde muur. Luxe muren, met een am bitieuze spouw, worden zelfs bewoond door wezels, herme- lijntjes, winterkoninkjes en vleermuizen. Planten met toepasselijke namen als muurbloem, muurpe per, muurleeuwebek en steenbreek groeien in de voegen. En hoe gammeler, ruwer en verweerder de muur, hoe meer le ven. Dat maakt de eco-muur niet bepaald geschikt als mans hoge afscheiding tussen uw tuin en die van de buren, want veel buren zullen zo'n muur als een bouwval beschouwen, te meer daar het geheim van een goede eco-muur schuilt in metselen met slechte specie en slordig voegen. Bovendien is een voorwaarde voor een rijk planten- en die renleven dat de muur nooit uitdroogt. Een echte eco-muur zal dus bijna altijd een keermuur zijn die permanent voch tig gehouden wordt door achterliggende grond. Tot onge veer een halve meter hoogte kan een muurtje worden gesta peld. Daarna wordt de druk van de achterliggende grond zo groot, dat metselen noodzakelijk is. Bij stapelen is het voor de stabiliteit van uw muurtje ook van belang dat het licht achterover leunt. Stapelmuurtjes raken snel begroeid. Desgewenst kunt u dat proces versnellen door plantjes in kieren en spleten te du wen. In een vochtig muurtje zaaien varens zich vanzelf, om dat de lucht in de zomer vol is met hun microscopisch fijne sporen. Maar het zijn vaker ongewenste planten die zich in uw bouwwerk zaaien. Zoals brandnetels, kweekgras en bo men als essen en esdoorns. Bij het uittrekken van een zaai ling-esdoorn loopt u kans dat de halve muur meekomt. Stapelbol van gebroken stoep- -- ï*s tegels, foto GPD Ventilatie is het toverwoord in beddenland. Want die 0,35 liter vocht die we 's nachts kwijtraken, moet toch ergens naar toe. door Paul Ceerts Slapen is persoonlijk. Daar zijn alle bedden producenten het over eens. De een zweert bij een harde matras, de ander bij een exem plaar waarin het lekker wegzak ken is. Mensen met rugklachten stellen weer heel andere eisen aan het bed waarop ze slapen. Een matras van natuurrubber, po lyether latex of paardenhaar. Ze hebben allemaal hun eigen fans. Begrijpelijk, vindt Björn Karl- ström van de Zweedse beddenpro ducent Hastens. „Omdat de keus afhankelijk is van waar je naar op zoek bent." Om daar achter te komen, is het volgens hem slim om zoveel mo gelijk systemen uit te proberen. Toch ligt de nadruk in het offen sief dat producenten momenteel voeren niet op comfort. Dankzij een campagne van de Nederland se fabrikant Auping is ventilatie het steekwoord. Volgens Auping verliest een slaper 's nachts 0,35 liter vocht. Jaarlijks komt dat neer op 120 liter. Dat is heel veel, zo blijkt uit de televisie commercial, waarin een matras doordrenkt wordt met een plens water van 1.200 liter. Al dat vocht moet er ook weer uit. Daarom is het belangrijk om het bed overdag goed te luchten, zo dat het water kan verdampen. „We richten ons nadrukkelijk op ventilatie, omdat mensen er zelf niet spontaan aan denken", ver klaart Marjan Reitsma van Au ping de campagne. „Toch blijkt uit onderzoek dat 94 procent van de Nederlanders het belangrijk vindt. Niet alleen voor het bed zelf, ook voor lijf en leden." Een goede verdamping hangt niet alleen samen met luchten, maar ook met de ventilerende eigen schappen van het systeem. Daar over bestaat discussie. Reitsma be nadrukt dat de spiraalbodems van Auping heel geschikt zijn. „Zo zijn we 120 jaar geleden begon nen: toen kregen we van een zie kenhuis de opdracht om een ven tilerende bodem te ontwikkelen." Voor deze bodem is een speciaal AVS (Actieve Ventilatie en Sup port) matras ontwikkeld. De bo venkant is gemaakt van talalay la tex, dat een open structuur heeft. Die moet ervoor zorgen dat vocht de vrije loop heeft, zodat de venti latie optimaal is. Onder deze laag bevindt zich een zone waarin de veren verwerkt zijn. Deze vormt volgens Reitsma geen belemme ring voor de ventilatie. Martijn de Veij van TexelWool heeft zo zijn twijfels over met na me de toplaag. Kunststof en vocht gaan volgens hem niet samen. Hij zweert bij natuurlijke materialen. Het bedrijf bracht daarom on langs een zogenoemde futon (dek- Slaapbanken zijn dé oplos sing voor kleinbehuisden. Een meubel om op te zit ten en in een oogwenk te verbouwen tot bed. Meestal voor logés, die na een nacht geradbraakt opstaan. Maar de slaapbank heeft intussen de nodige ontwikkelin gen doorgemaakt. Er zijn genoeg hippe exemplaren te vinden die nog goed liggen ook. Hét boegbeeld van de bedbanken is de BR02.7 van Spectrum. Eind ja ren vijftig ontworpen door Martin Visser, maar nog altijd een topper. „De bank is nog steeds in produc tie en ons meest verkochte item", zegt Cindy Verhoeven van Spec trum. Het voordeel van Vissers bank is het tijdloze ontwerp. De strakke vormgeving refereert welis waar aan de jaren vijftig en zestig, maar verveelt nooit. De bank is bo vendien praktisch: wordt het zitge deelte een stukje naar voren ge schoven, dan ontstaat een eenper soons slaapplek. „Het ontwerp wordt over heel de wereld ver kocht, van Tokio tot New York. Met name aan mensen met een ap partement. Het kleinere woonop- pervlak zal een reden zijn deze bank aan te schaffen, maar hij wordt vooral gekocht door mensen die iets hebben met design." Ook het Deense Innovation is spe cialist op het gebied van gecombi neerd zit- en slaapcomfort. Hun de- signbanken zijn geïnspireerd op Bauhaus en zijn als zitmeubel erg geschikt om in te hangen. Boven dien zijn ze eenvoudig in gebruik: in een paar seconden klik je de rug leuning in bed- of loungepositie. Is door ruimtegebrek een bedbank dé oplossing, dan komt ook Ikea in zicht. Het Zweedse bedrijf heeft een aantal exemplaren in de collec tie die helemaal van deze tijd zijn. „Bij modellen Beddinge, PS Lyckse- le of Elctorp kun je zelf het soort matras en dus het comfort bepa len", zegt Pieter de Raad van Ikea. De collectie bestaat uit drie types. Bij het ene systeem ligt het matras direct op de grond, bij het zoge naamde klikklaksysteem en de uit- klapbanken niet. Al heeft het slapen op een bed bank iets van een compromis, doorslapen is tegenwoordig goed mogelijk. Ook rugklachten beho ren tot het verleden, volgens Ruud van den IJssel van het Haags Bed- denbedrijf omdat de systemen ver eenvoudigd zijn. Slaapbank BR02.7 is te koop vanaf 2.100 euro, de banken van Innova tion vanaf 700 euro, die van Ikea al vanaf 40 euro tot' circa 1.400 euro. www.ikea.nl www.spectrumdesign.nl www.haagsbeddenbedrijf.nl www.inno.dk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 154