Zorgeloos fietsen in Cornwall Üi SS 3reizen@wegener.nl 23 reizen Groot-Brittannië is geen fietsland. Maar er komen steeds meer routes en vrij liggende fietspaden, zag Paul Spapens in Cornwall. l: M ilSli SI SI SI §jg| 024-3650360 pZC ii®ei Zaterdag 10 mei 2008 n Dover opent de ferry als een Moby Dick zijn muil en stort zijn inhoud op de kade. Wij fietsers kennen meteen onze kleinschalige plaats als wij te mid den van spurtende personenwagens en loeiende trucks onze eerste meters in Groot-Brittannië fietsten. De grootst mogelij ke concentratie is vereist, omdat in dit tu mult ook nog eens links gereden moet wor den. Gelukkig is met ons duidelijk rekening gehouden. Aparte borden wijzen fietsers de weg het land in. Groot-Brittannië stond bij ons al langer op het verlanglijstje, hoewel het land geen fiets land bij uitstek is. Vrijliggende fietspaden zijn bijvoorbeeld net zo schaars als bergen in Nederland, al komen er wel steeds meer. Zoals The Camel Trail, een 'multi-use' route voor fietsers, ruiters en wandelaars langs een estuarium bij Padstow, een heel aardig plaatsje aan de Atlantische Oceaan in Corn wall. De trail volgt over een lengte van 18 mijl mijl is 1.609 meter) de bedding van een van de eerste spoorverbindingen ter we reld. De route is zo goed als vlak en volledig vrij van gemotoriseerd verkeer. Dit in Groot-Brit tannië uitzonderlijke aspect maakt van The Camel Trail een aparte toeristische attractie. Van heinde en verre komen de Britten om eens van de geneugten van het autovrij fiet sen te genieten. Met name gezinnen met jonge kinderen pro fiteren daarvan. Voor veel kinderen is het de eerste keer dat ze kunnen ervaren hoe het is om op hun manier van links naar rechts over een gravelpad te dwarrelen zonder dat Het National Cycle Network wordt steeds beter. (Rechts) Heuvel op, heuvel af in Cornwall. foto's CPD ze gevaar lopen. Het begin van The Camel Trail wordt gemarkeerd door een grote con centratie fietsverhuurders. Het is er zo druk met fietsers dat in het plaatsje Wadebridge stemmen opgaan om ze uit het centrum te weren, terwijl het er in een gemiddeld Ne derlands dorp veel meer zijn. Ook voor de vakantiefietser door Groot-Brit tannië is The Camel Trail een verademing, blij als hij is dat hij de steile beklimmingen van Cornwall even achter zich kan laten. Aan het klimmen lijkt in Cornwall bijna Keltische Zee Q- The Camel Trail ^acktow^bWadebridge CORNWALL geen eind te komen. 'This is the second stee- pest hill of Cornwall', probeert een wat oudere man met dat typische Engelse gevoel voor humor zichzelf en ons op te beuren als lopend en duwend wéér een heuvelkam wordt gerond. Het uitzicht is schitterend, een mooie bijdrage aan het toeristisch feest dat Groot-Brittannië is, met echter steeds die kanttekening dat het niet is ontworpen voor fietsers. De fietser moet er ook rekening mee hou den dat hij vaak op smalle verbindingswe- OBristol ri OLonden O Dover Het Kanaal FRANKRIJK gen is aangewezen, waarover het vele ver keer zich een weg baant. Sommige van deze wegen zijn door de Romeinen aangelegd en daarna nooit meer wezenlijk veranderd. Ondertussen werken de Britten hard aan het stimuleren van het fietsen door het ont wikkelen van een fijnmazig netwerk van fietsroutes. Sustrans heet de organisatie die werkt aan het uitzetten van een National Cycle Net work, inmiddels 12.000 miles lang. Van de Britten woont nu 75 procent binnen twee kilometer van een route. De variatie aan routes (met borden) is groot: van een voudige routes voor gezinnen met kinderen tot langeafstandstochten. In Bristol, waar een enorme landkaart van Groot-Brittanië hangt met daarop alle rou tes, is in 1977 met dit project begonnen met de ideële doelstelling die iedere vakantiefiet ser onderschrijft: Vrij vertaald: 'Wij willen graag een wereld, waarin je kunt kiezen ge zond en duurzaam op vakantie te gaan'. Op de fiets bijvoorbeeld. Ook in Groot-Brittan nië. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl llnformatie over de Camel Trail op www.desfination-cornwall.co.uk Sustrans: www.sustrans.org.uk redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Luxe arrangementen voor tennistoernooi Wimbledon Los van Olympische Spelen en EK is er nog een sportevenement: Wim bledon. Het toernooi in Londen vindt dit jaar plaats van maandag 23 juni tot en met zondag 6 juli. Reisor ganisatie Keith Prowse biedt arran gementen inclusief gereserveerde plaatsen aan. Prijzen variëren van 513 euro tot en met de luxe halve fi nale dames/heren voor 5.139 euro en het heren/dames finale vip arran gement voor 5.932 euro pp. Rijufietsroute door landelijke idylle en historische kernen Tussen Duisburg en Arnhem loopt onder meer de Rijnfietsroute. Een 220 kilometer lange route met histo rische kernen en landelijke idylle. Er zijn dag- en meerdaagse tochten, zo als de rondrit van Rees via Emme rich naar Millingen aan de Rijn en weer terug. Deze tocht heet Fietsen langs de arm van de Oude Rijn en duurt drie dagen. Elke dagetappe is 40 kilometer lang. Langs de route staan meerdere hotels. amsterdam@keithprowse.com Website Cityzapper klaar voor informatie vliegtax CityZapper.nl, website voor ste- denreizen op, zegt volledig klaar te zijn voor de vliegtax. Alle sys temen op de site zijn zo geactua liseerd dat de bezoeker naast het vertrek uit Amsterdam ook heel eenvoudig andere buitenlandse luchthavens kan kiezen. Door te vliegen vanaf bijvoorbeeld Brus sel bespaart een gezin met vier personen al snel 45 euro. info@rheinradweg.net Portland in Oregon is groenste Amerikaanse stad Portland, de grootste stad van de staat Oregon, is door de Amerikaan se populair-wetenschappelijke site Popsci.com verkozen tot groenste stad van Amerika. Op basis van vier categorieën is bepaald hoe groen el ke stad is. Portland is met 23,1 van de 30 punten op nummer één geëin digd. De helft van de elektriciteit in Portland komt bijvoorbeeld uit on uitputtelijke bronnen en een kwart van de bevolking gaat op de fiets naar het werk. www.cityzapper.nl www.travelportland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 141