Alleen geruis en piep toontjes BOEK ONLINE of bel V - AAA' Ar', A -A! PZC Zaterdag 10 mei 2008 I 1 3 REFERENDUM: NO CYCLONE H'ELPtYES JUNTA: GO! I Myanmarezen demonstreren op het Binnenhof in Den Haag tegen de junta in Myanmar. Die Iaat maar mondjesmaat hulpverleners tot het getroffen land toe. foto Joel van Houdt/C PD Myanmarezen In Nederland leven In onzekerheid. door Arjen de Boer DEN HAAG - 's Nachts ligt Aung Than Won (29) naar het plafond te staren. Slapen gaat moeilijk sinds de ramp in zijn moederland Myanmar, het vroegere Birma. Vaak stapt hij uit bed om te zien of er nog nieuws is. „Ik heb daar nog familie en vrienden. Maar ik weet niet hoe het met ze is", ver telt Than Won, die zes jaar gele den als politiek vluchteling in Ne derland terechtkwam. Sinds cycloon Nargis afgelopen weekend op het Zuidoost-Aziati sche land beukte, zijn de telefoon- en internetverbindingen zeer slecht en tasten de ruim driehon derd Birmezen in Nederland in het duister over het lot van hun ge liefden. „Ik ben zeer bezorgd over mijn 75-jarige vader en 82-jarige moe der", vertelt Lhermu (40). Zijn ech te naam wil hij niet gebruiken om dat hij bang is voor de lange tenta kels van het militaire regime in zijn geboorteland. Net als Than Won heeft Lhermu zich suf gebeld om contact te krij gen met vrienden en familie die in de grootste stad Rangoon en de zwaar getroffen Irrawaddi Delta le ven. Maar alle pogingen strandden tot nu toe in een onheilspellend geruis en pieptoontjes. Alvast wat geld opzij zetten, dat is het enige wat hij kan doen. „En bidden voor de slachtoffers", zegt Lhermu. „De situatie is erg slecht. Er was al wei nig werk, de mensen hebben geen inkomen. Nu hebben ze ook geen huis en voedsel. Ze leven in de goot." Een ticket kopen en teruggaan naar Myanmar om zelf poolshoog te te nemen, is voor beide vluchte lingen geen optie. Ook al zouden ze dat dolgraag willen. Maar zelfs de hulporganisaties die klaar staan om het broodnodige voedsel, wa ter, tenten en medicijnen naar het getroffen gebied te brengen mo gen het land maar mondjesmaat binnen. „Als ik het land binnenkom, wordt ik opgepakt en verdwijn der tig jaar achter de tralies omdat ik Myanmarezen die in Nederland wonen, kunnen geen contact krij gen met hun familie in het door een cycloon getroffen Myanmar. Zij leven in onzekerheid. de oppositie steun", zegt Than Won. „Ik zou mezelf moeten ver mommen. Het is te gevaarlijk", al dus Lhermu. Gisteren liepen beide mannen mee in een bescheiden protest mars in Den Haag om minister Bert Koenders (Ontwikkelingssa menwerking) te vragen meer druk uit te oefenen op de regering van Myanmar. Lhermu: „Maar de mi nisters en andere Europese regerin gen moeten niet wachten tot het laatste moment, de mensen heb ben nu hulp nodig." Na talloze mislukte telefoontjes is Thin Thin (28) één van de weini gen die de stemmen van haar fami lieleden heeft kunnen horen. Naar omstandigheden is alles goed, ver telt de 28-jarige studente. Geen do den, geen gewonden, maar wel schade. De ramen van haar ouder lijk huis in Rangoon zijn allemaal kapot, maar het dak is nog heel. De oude boom voor het huis is weliswaar omgewaaid, maar heeft de woning op een haar na gemist. „Ze hebben vooral schoon drink water nodig. Er wordt wel rijst ge bracht, maar het is niet genoeg. De militaire regering doet echt te wei nig." Minister Koenders deelt Thin Thins zorgen, liet hij gisteren we ten. Maar hij benadrukte dat de Nederlandse regering niet almach tig is. „Naast een miljoen euro aan noodhulp kunnen we verder al leen politieke druk uitoefenen." Die druk zal bitter weinig uitha len, weet Aung Than Won zeker. „De Myanmarese regering trekt zich van bijna niemand iets aan. Voorlopig zal ik dus weinig slaap hebben." 10 dgn BUS-/EXCURSIEREIS KROATIË v.a. 569 Een prachtige reis naar het leuke vissersdorpje Rabac, de uitvalsbasis voor een ontspannen excursiereis! Zo verkennen we het populaire eiland Krk, gaan we op zoek naar de watervallen in het Nationale Park Plitvice en verkennen we de dorpjes op de eilandjes Cres en Losinj. En wat dacht u van het Romeinse Rijeka en de statige badplaats Opatija? Op naar Kroatië. Vertrekdata: 16/5 en 5-19/9. Prijs is per persoon. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22521 waarom zou je verder zoeken 8 dgn VLIEG-/WANDELREIS TOSCANE v.a.€ 699 Vanuit het middeleeuwse stadje Abbadia San Salvatore ontdekken we het prachtige Amiatagebied, vol kastanjebossen en oude lanen omzoomd met cipressen en korenvelden. Ook nemen we u mee naar een olijfoliefabriek en eeuwenoude stadjes als Pitigliano, de 'volmaakte stad' Pienza, wijnstadje Montalcino en optioneel naar het indrukwekkende Siena! Vertrekdata: 27/5, 10/6 en 9/9. Prijs is per persoon. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22526 15 dgn VLIEG-/EXCURSIEREIS COSTA BRAVA v.a. 910 Deze reis is een prima combinatie van mooie uitstapjes en fijne dagen aan het strand. Op het programma staat o.a. een bezoek aan Barcelona, waar de kunstenaar Gaudl prachtige gebouwen heeft achtergelaten. In Figueres maakt u kennis met het werk van Dali, terwijl authentieke dorpen, het klooster van Montserrat, badplaatsjes en een mooie natuur volop afwisseling geven. Vertrekdatum: 15/10. Prijs is per persoon. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22533 r»TaT*^MH »r «ÜH Aan de Kroatische Bloemenrivièra vindt u alle ingrediënten voor een prachtige reis: leuke stadjes, mooie natuur en volop zon! Heerlijk wandelen door de Toscaanse heuvels naar de meest charmante stadjes? Dat doet u natuurlijk met KRAS! De ideale combinatie van strand, natuur en cultuur, die vindt u aan de Spaanse Costa Brava! Ontdek het nu zelf! Costa Brava i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13