De droom van Soweto reizen Stevige goudkoorts w Een handjevol doorzetters wroet en slaat met alle macht in de grond M 0 Dertig jaar geleden riep de naam Soweto beelden op van dodelijk geweld. Anno 2008 is Soweto volgens Ilona Eveleens een metropool waar het hart van Zuid-Afrika slaat. FZC Zaterdag 10 mei 2008 reizen@wegener.nl 121024-3650360 2*2% I 'X e goudkoorts moet hier ooit verzengend zijn krh'ii.-v I I geweest, maar nu is er nog nauwelijks sprake juJLvan enige verhoging in de kampen rond de Xingü rivier in Brazilië. Veel fotografen legden in de ja- JzZ. ren zeventig de heelden vast die de hele wereld zou zien. Een mierenhoop van goudgeel gekleurde mensen, ploeterend in de aarde op zoek naar het edelmetaal. Van dat beeld is niet veel meer over. De meeste mijnen doen een beetje sneu aan. Een klein dorpje, dan een half uurtje lopen naar de 'garimpu', waar een paar zwoegers bezig zijn het laatste beetje goud uit de aarde te persen. Het zijn stuk voor stuk geïsoleerde gemeen schappen. Rondom elke goudader gedijt nog steeds een kleine samenleving met eigen regels en wetten. Zelfs in een land als Brazilië voelt het als een stap terug in de tijd. De meeste kampen liggen op een uur of twee, drie varen van de dichtstbijzijnde grote stad. Er is geen stro mend water, de beperkte elektriciteit komt uit oorver dovend donderende generatoren. Het leven is er een voudig en hard. Overal zie je 'compra de oro', handel in goud. Maar waar ik ook informeer, er blijkt er nauwelijks iets te koop. Een kettinkje of kleine ring, hooguit. Maar hoe geminimaliseerd de goudzoekerij ook is, de zoekers blij ven stralen van hoop. Er wordt door het handjevol doorzetters met alle macht in de grond ge wroet en geslagen. Het zal lukken, het moet er uit komen. Ook al is het nodig om bergen te verplaatsen, het goud zal gevonden worden. De goudzoeker is om belastingtechnische rede nen altijd somber gestemd over de oogst. Wat je vindt, moet je immers aangeven bij de over heid en wat je niet vindt, kun je rustig in je zak steken en onderhands verkopen. Van alle goud zoekers die ik spreek, heeft vrijwel niemand ooit iets van enige omvang gevonden. Lijkt me sterk. Maar dat het een vetpot is, geloof ik ook niet. Toch is er iets wat de laatsten der Mohikanen hier aan de gang houdt. En dat moet toch wel die koorts zijn. Iedereen die ik spreek is gepassioneerd. Hoe zwaar, nat en vies het ook is, goudzoeken is hun leven. Het mooiste leven dat er is, verzekeren velen. Boven op een berg staat een installatie die niet zou mis staan in een fantasyfilm van ex-Monty Python Terry Gilliam. Een constructie waarin lieren, staalkabels, hijs kranen en grote metalen bakken de hoofdrollen spelen. Daarnaast de noeste werkers. Er wordt nauwelijks ge sproken. Soms klinkt een kreet. Men schreeuwt naar be neden om de mannen te bereiken die diep in de aarde staan te hakken dat het een lieve lust is. De stukken rots die naar boven worden gehaald, bevatten soms het goud waarnaar zo wordt gehunkerd. Geen grote stuk ken uiteraard, nee, kleine stofdeeltjes, die slechts met een getraind oog zichtbaar zijn. We staan een poosje te kijken bij de mannen die de rotsblokken uit het binnenste der aarde omhoog hij sen. Ze hebben onder elkaar erg veel lol. Enkele stenen die naar boven komen, worden voorzichtig terzijde ge legd. Een van de mannen bekijkt ze. Je voelt dat hij het 'oog' heeft. Voorzichtig draait hij de stukken rots rond. Zijn oog ziet het kleinste stofje. En terwijl ik intensief meekijk, voel ik even het virus dat de man bij zich draagt. Kijk, goud, zegt hij ineens. En verdomd, een minuscuul klompje schuilt vlak onder het doorzichtige oppervlak van de steen. Mijn hart slaat over en ik begrijp dat er iets heiligs gebeurt. Er wordt goud gevonden. Ik mag de steen even vasthouden. Vol ontzag kijk ik nog eens goed naar dat puntje goud. Ik voel me koortsig. Wan neer ik de heilige graal zwetend aan de man wil geven, word ik ineens teruggeplaatst in de realiteit. „Hou maar", zegt hij. „Dit goud is waardeloos, je kunt het er niet uitkrijgen." Teleurgesteld steek ik het in mijn broek zak. De rest van de keien wordt weggeveegd en er komt een nieuwe lading aan. Met mijn rotsblokje op het nachtkastje droom ik nu el ke nacht van goud. Want ik zal het er uit krijgen. Ik wel. Koortsig zoek ik door. Mijn goud, mijn onbereikba re goud. Soweto herbergt ook het grootste winkelcentrum in Zuidelijke Afrika, de Maponya Mali. foto EPA Reageren? redactie.reizen@wegener.nlReageren? Het kliptown open air museum dat tegenover het Holiday Inn hotel ligt, heeft geen website, maar op een website van de stad Johannesburg is een verhaal te vinden over het museum: www.joburg.org.za Een bezoek aan Soweto wordt tijdens de meeste georganiseerde reizen naar Zuid-Afrika aangeboden en kost ongeveer veertig euro per persoon. (Zie hiervoor de reisbureaus). Jimmy's tours door Soweto via website: www.face2face.co.za Algemene informatie: www.zuid-afrika.nl De samenstelling van het Nederlandse voet balteam vergeten? Geen probleem, ge woon vragen aan een willekeurige puber in Soweto. Die noemt razendsnel elke speler op, compleet met rugnummer. Overi gens kan zo'n jongen of meisje het zelfde doen met elk voetbalteam ter wereld dat er toe doet. Soweto, de dichtstbevolkte zwarte woonplaats in Zuid-Afrika, is voet balgek en heeft maar liefst drie teams in de nationale eredivisie. De bijna één miljoen inwoners van de township zijn verdeeld in fa natieke aanhangers van de Orlan do Pirates, Kaizer Chiefs en Moro- lca Swallows. Wedstrijden zijn al tijd een voetbalfeest en geen slag veld van hooligans. Soweto, zo'n twintig kilometer van Johannesburg, Zuid-Afrika's economische centrum, is een plaats van uitersten. Er wonen 34 miljonairs in paleisachtige huizen, terwijl luttele kilometers verder mensen in wanstaltige krotten overleven zonder stroom en water, geterroriseerd door ratten. Het begon allemaal in 1904 toen Klipspruit werd gebouwd, de oudste van de 32 townships die So weto vormen. Het waren huisjes voor zwarte arbeiders, werkzaam in de goudmijnen bij Johannes burg. Blanke bestuurders zuiver den de stad steeds meer van zwar te Zuid-Afrikanen die verdreven werden naar nabijgelegen town ships. Het apartheidssysteem breidde zich gestaag uit en Soweto groeide razendsnel. In 1963 kreeg het de naam Soweto die velen Afrikaans in de oren mag klinken maar ge woon een afkorting is van SOuth

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 136