Het zeebad is in trek 'Uilen horen eigenlijk niet in gevangenschap' 1v WM PZC zaterdag 10 mei 2008 ee o o fH I SB m fv az in (St 03 O F4 I OB tn r*> QÈ in fsS U 00 0 fN 4/S f»* t— 0É l/S M U N 01 00 fS s CO in ÏS. ■*- Q£ m CM U N a. oo ni k 03 u-> is. GC UV fM U N cu CO fS t 00 in ts. In het jubileumboek PZC250jaar wordt de geschiedenis van Zeeland in krantentaal verteld. Aan de hand van geselecteerde artikelen krijgt het deltagebied vorm. Op deze pagina een vooruitblik: de kust trekt. door Jan van Damme Lange tijd werd Zeeland be schouwd als een provincie die je maar beter kon mijden. De Zeeuwse koortsen waren le gendarisch. Pas in de loop van de 19e eeuw wordt de heilzame werking van zee en strand ontdekt. 30 juli 1835 Domburg - Met voldoening kunnen wij melden, dat het gebruik der zeeba den te Domburg ook dit jaar het ge- wenschte gevolg heeft: schier dagelijks neemt het getal toe der genen die zich van de aangeboden gelegenheid eener welingerigte badkoets bedienen. Ook de inwoners der plaats laten niets on beproefd, om hunne woningen ge schikt te maken en gedeeltelijk af te staan tot verblijf van zoodanige perso nen, die het zeebad wenschen te ge bruiken. 28 juni 1886 Vlissingen - Deez dag is opnieuw een gewichtige voor Zeeland's haven plaats. Het badhuis staat er thans! Komt daarom samen van heinde en ver; en aanschouwt wat smaak, ge paard aan eenvoud, ontwierp! Voorlo pig zijn er 44 kamers gemeubileerd, waaronder 5 salons in den stijl van Louis XVI, in vier kleuren, geel blauw, zilvergrijs en brons. 15 juni 1898 Zierikzee - Ofschoon de tram Brou wershaven-Steenbergen nog niet ge legd is, geeft zij reeds aanleiding tot het opperen van allerlei plannen. Zoo moet er althans ernstig sprake zijn van een badinrichting op het strand van Wester-Schouwen, dat daartoe zoo uit muntend geschikt zou zijn. 2 juni 1936 Vlissingen - Burgemeester C.A. van Woelderen opent wandelpier: „Nu is hier deze pier gebouwd tot op 50 M. vanaf het vaarwater. Dat vindt men nergens op onze geheele zandige lang zaam naar zee glooiende kust. Behalve het prachtige panorama van de Noord zee, van de breede Scheldemonding zullen de bezoekers van de pier kun nen steeds kunnen genieten van de al tijd afwisselende scheepvaart op de Schelde. 14 april 1954 Middelburg - 'Het moge wat wrang klinken, maar Zeeland heeft sinds de ramp de wind mee, wat bekendheid betreft en het is thans reeds zo, dat er bijvoorbeeld al veel meer aanvragen voor logies uit Duitsland binnen zijn, dan in vorige jaren het geval was. Toch zal er intensief propaganda ge voerd moeten worden voor Zeeland als toeristenoord.' Dat zegt de sinds kort in Zeeland benoemde directeur voor Vreemdelingenverkeer, de heer G.W. Oskamp. 20 september 1982 Domburg - B en w van Domburg wil len met de raad van gedachten wisse len over een beleid rond de naaktre- creatie. Het gaat om twee typen naakt- recreatie: mensen die zich terugtrek ken op een stil stuk strand en het ver schijnsel van de topless-dame. Ver schoond blijven van zicht op top less-dames is voor anderen vrijwel niet mogelijk, aldus b en w. 29 juli 1994 Middelburg - Eind juli, begin augustus is Zeeland bomvol. Wanneer de zon het laat afweten trekken de vakantie gangers massaal - bij voorkeur per au tomobiel - naar dorp en stad. Resul taat: een gekkenhuis. Schuifelend door de winkelstraten. Volle terrassen, zoe ken naar een plekje voor de auto. Dit is de zevende aflevering met geselec teerde teksten uit het jubileumboek van de PZC, dat 31 mei verschijnt. 'fjibtut't 1/un. O-mtuztq M'- 'V r- Stichting'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 Met stoel en al in het water op het Zeeuwse strand, zomer 1994. foto Ruben Oreel Pootjebaden rond 1900. illustratie Zeeuws Documentatie Centrum Bij vogel- en zoogdierenopvangcen trum De Mikke worden vele verschillen de soorten vogels binnengebracht. Zo ook uilen. „Dit jaar hebben we al vijf kerkuilen binnen gekregen. Dat is best al veel", vertelt beheerster Coby Lou- werse. De laatst binnengebrachte kerkuil is ver suft en verzwakt aangetroffen in Zeeuws-Vlaanderen en maakt volgens Coby Louwerse een erg tamme indruk. Van de muizen en kuikens die hij dage lijks voorgeschoteld krijgt eet de uil al leen de kuikens. „En dat is erg raar, want de uilen die we binnen krijgen uit het wild laten juist de kuikens liggen." Toen de uil daarna kuikens uit de hand van een van de medewerkers at, was het voor Coby een uitgemaakte zaak. „Dat zou een wilde uil nooit doen. Hij is dus vast ergens ontsnapt en kon daar na geen eten vinden. Zo is hij verzwakt geraakt, denk ik." De kerkuil is ook veel wakker overdag. „Daaraan konden we ook al wel een beetje zien dat het wel eens een tamme uil kon zijn." De meeste uilen die bin nengebracht worden blijven bovenin de volière stilletjes zitten. „Deze niet. Deze uil zat om zich heen te kijken en was juist heel erg wakker." Wat Coby wel vreemd vindt, is dat de uil geen ring om heeft. „Dat zou wel moeten." Wat De Mikke nu gaat doen met de vo gel weet Coby nog niet. „Daar moet ik eens heel hard en goed over gaan na denken. Ik ben eigenlijk sowieso van mening dat zulke dieren niet in gevan genschap thuishoren." Coby denkt dat ze wel eerst een poging gaan onderne men om de uil terug te laten keren in de natuur. „Maar dan moet hij eerst in staat zijn zelf muizen te vangen. Dat gaan we hem dus proberen te leren." Mocht het niet lukken om de uil zelf muizen te laten vangen wil dat niet zeg gen dat ze de uil gaan laten inslapen. „Eerder hebben we ook een aantal uilen onder kunnen brengen in safari park Beekse Bergen, waar ze worden ge bruikt bij de roofvogelshow. Misschien dat hij daar dan heen kan." Toch heeft deze uil het nog getroffen. Veel uilen die worden binnengebracht gaat het heel wat slechter af „Veel zijn gewond aan hun vleugel of poot. En als ze daar blijvend verwond zijn is het las tig ze weer terug naar de natuur te stu ren. Hun vleugels en poten hebben ze namelijk nodig om voedsel te vinden." Vaak laten ze die uilen dan inslapen. „Zo ook de uil die we hadden voor deze tamme uil. Hij had met z'n poot vast ge zeten tussen kabels in een schuur. Die poot was niet meer te redden. Een uil die een poot mist overleeft het zelden." Van de 23 uilen die De Mikke vorig jaar binnenkreeg werden elf uilen losgela ten, de overige twaalf gingen dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 132