De dag van moeder ivliitillisaiii spectrum 8 Ze zijn de moeders van het bekendste showbizzkoppel van dit moment: Gerda Smit en Richarda van Kasbergen. Vanwege Moederdag praten ze over hun eigen moeders, hun moederrol en natuurlijk over Jan en Yolanthe. Richarda van Kasbergen, moeder van Yolanthe ff i iis PZC Zaterdag 10 mei 2008 door Jan Vriend foto Brunostock fotomontage Erna van Eerdewijk buurthuis organiseerden, kregen de kinderen de kans toneel te spelen en te dansen. In de vakantie ben ik een keer met het hele stel op één dag heen en weer naar Parijs gereden. Mijn vader betaalde de benzine. Ik stopte bij de EifFeltoren, gaf ze een boter ham en reed door naar de Sacre-Coeur. Daarna weer naar huis. Het kostte niks, maar we hadden Pa- I rijs gezien. Van verjaardagen, buurtfeesten en voet- h ,i balwedstrijden op tv maakten we ook grote gebeur- I' - 1 tenissen. Daarmee was het bij ons thuis wel altijd rommelig, maar ook gezellig. „Nu is de oudste 31 jaar en de jongste 19. Ze praten allemaal graag over j de gekke, maar mooie jaren die we samen achter de f 1 rug hebben. Inmiddels ben ik alweer zeven jaar ge- trouwd met Dik. Hij is psycholoog. We vormen een 1 goed team. Ik praat, hij luistert." Over haar eigen moeder: „Thuis gaf ze me een strem ge opvoeding, maar tegelijk was ze verschrikkelijk zorgzaam. Ze zette alles op alles om me gelukkig te maken. Als meisje van 3 mocht ik al naar ballet. En toen ik ouder werd, gaf ze me alle ruimte om uit te gaan. De buitenwereld keek wat bevreemd naar mijn buitenlandse avonturen, maar mijn moeder bleef altijd achter me staan. Toen ik met de kinde ren uit Spanje terugkwam, waren mijn ouders naar Hilversum verhuisd. Om dichtbij hen te zijn, zocht ik daar een huis. Mijn moeder, mijn vader en mijn broer en zijn vrouw hielpen me zo veel ze konden. J Kwamen ze niet oppassen, kwamen ze wel aardap- H IJL pelen brengen. Of ze namen de kinderen mee om wat gezelligs te doen. Nog altijd hebben we een hechte band." Over de karaktertrekken die ze van haar moeder erf- 11 i de: „De zorgzaamheid. We hebben allebei een bijna dierlijk instinct als het gaat om de band met onze kinderen. Mijn moeder en ik konden niet slapen voor ze thuis waren. We gaan ook allebei met onze f f' kinderen mee, als er ergens een probleem opgelost 5 is moet worden." Over de karaktertrekken die ze liever niet van haar B ij j moeder had geërfd: „Mijn moeder is nogal eigen wijs. Ik heb óók sterk mijn eigen mening. Er is een verschil: ik kan beter mijn ongelijk bekennen." Over de liefde van dochter Yolanthe voor lan: „Ze zijn reuzeverliefd! Volgens mij passen ze geweldig goed bij elkaar. Allebei hebben ze een sterke band met hun familie en met hun omgeving. En allebei weten ze wat het betekent om hard te moeten wer- J ken voor een loopbaan in het showvak. Daardoor begrijpen ze eikaars wereldje. Het aardige is ook dat ze ongeveer dezelfde achterban hebben. Dan snap je van elkaar wat het betekent om fans te hebben. En hoe het voelt als de camera's op je zijn gericht. „Ik begrijp ook dat Yolanthe straks in Volendam wil gaan wonen, want het is gezellig volk daar. Ik kom er al jaren, omdat ik al heel lang gids ben in het Vo- lendams Museum. Ik denk erover om ook richting Volendam te verhuizen. Niet dat ik meteen bij Yo lanthe en Jan om de hoek wil gaan zitten, maar mis schien is Durgerdam of omgeving wel wat. Mijn an dere kinderen wonen in Almere en Hilversum, dus dan zitten we mooi in het midden." Over Moederdag: „Vorig jaar draaiden we een video band waarop Jan dat liedje voor zijn oma zong. Ie mand had die opname op Koninginnedag bij een vrijmarkt op de kop getikt. Meteen schoten de tra nen in mijn ogen. Zo aandoenlijk! Wat er dit jaar op het programma staat, is voor mij nog een verras sing. Maar ik weet zeker dat de kinderen wat voor me zullen organiseren." Wie? Richarda van Kasbergen, 55, woont in Hilversum. Met haar zachte g koestert ze haar Lim burgse jeugd. Ze is geboren in Venlo. Dochter van een politie man. Heeft een jongere broer. Trok na haar school opleiding de wereld in als toeristenhostess. „Ik zat in Engeland, Frankrijk, Joegoslavië en Spanje. Over al ging ik met toeristenbussen mee op excursies. In Spanje leerde ik de vader van Yolanthe kennen. Hij had al drie kinderen, samen kregen we er nog vier. Ons gezin bestaat uit zes meisjes en een jongen." Moeder van: Yolanthe Cabau van Kasbergen (23 jaar). Geboren op Ibiza, opgegroeid in Neder land. Volgens Spaanse traditie gebruikt ze zowel de achternaam van haar vader als die van haar moeder. Ze volgde de mavo en een theaterschool. Brak die opleiding af om het vak in de praktijk te leren. Speelde rollen in de tv-series Onderweg naar mor gen, Costa! en de film Snow fever. Was te zien bij BNN-programma's als Try before you die en presen teert nu bij de Tros het showprogramma Twinzz, een talentenjacht voor zingende tweelingen. Yolanthe had vier jaar een relatie en woonde enkele jaren samen. Inmiddels deelt ze haar appartement met zanger Jan Smit. Binnenkort betrekken ze het nieuwe huis dat hij in Volendam liet bouwen. „Yolanthe lijkt in veel dingen op mij. We zijn alle bei aanpakkers. Niet zeuren, maar doorgaan. Ook in haar optimisme herken ik dingen van mezelf" Vanaf haar schooltijd zette Yolanthe alles op alles om in het televisievak aan de slag te komen. Dat doorzettingsvermogen heeft ze van haar vorig jaar overleden vader, zegt haar moeder. „Hij wist precies wat hij wilde en was nergens bang voor." Over haar moederrol: „Toen mijn relatie in Spanje in 1988 stukliep, ben ik met alle zeven kinderen naar Nederland verhuisd. De jongste was nog maar drie maanden. Het was lastig om rond te komen, want we moesten leven van een uitkering. Bij de kassa van de supermarkt stond ik soms na te reke nen of ik de spekjes voor de macaroni wel kon beta len. Toch heb ik het met de kinderen altijd goed ge had. Ik ben nooit bij de pakken neer gaan zitten. Im proviserend is het altijd gelukt. Omdat ik vond dat ik de samenleving wat terug moest geven voor mijn uitkering, was ik vrijwilliger bij een buurthuis en deed ik pr-werkOp de avonden die we in het A m ItSs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 124