buitemanai 'Turken hebben Europa niet nodig' aanbesteding Spanning in gevangenis in Vorst op kookpunt 'Dramatische toename geweld in Zimbabwe' Regering Libië neemt wraak op Italië Leden vakbond gijzelen ziekenhuisdirectie M jP m m m jg&fa. pa PZC Zaterdag 10 mei 2008 1 1 straf werd afgeschaft. De Turkse economie bloeide op, de inflatie zakte en het aantal buitenlandse investeerders steeg razendsnel. Eu ropa was onder de indruk van het voortvarende Turkije. Maar het tempo zakte terug. En na de verpletterende verkiezingsover winning afgelopen zomer, waarbij 47 procent van de Turken op de is lamitische AK-partij stemde, bleef het stil. In plaats van zich te con centreren op de nieuwe grondwet, maakte de AK-partij zich sterk voor het afschaffen van het, voor veel Turken zo belangrijke, hoofd doekverbod op universiteiten. Een bewijs voor de seculiere elite van de 'verborgen islamitische agenda' van de regeringspartij. „Ook bij EU-gezinde Turken die 'Het zijn opportunisten, de AK-partij gebruikt de EU voor de eigen agenda' juist om die reden op de AK-partij hebben gestemd, is de frustratie groot", zegt Nesli Cakiroglu van Ari Harekti, een onafhankelijke Turkse democratiseringsbeweging. 'Waarom zijn ze gestopt met de hervormingen?' vragen veel men sen zich af 'Waren het alleen ver kiezingspraatjes? Waarom zouden we nu ze nu wel geloven'." Ook de EU zit in een lastig parket. De oppositie in Turkije, de ex treem seculiere CHP en de natio nalistische MHP zijn niet bepaald Europagezind. De AK-partij is daar door de enige gesprekspartner van de EU. Cakiroglu: „Maar hoe be trouwbaar is die partner? Dat vraagt ook Brussel zich nu af" Bevolking verliest vertrouwen in EU en premier Erdogan. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De Turkse regerende AK-partij, die verboden dreigt te worden, belooft in alle toonaarden vaart te maken met de EU-hervor- mingen. Maar veel Turken hebben hun vertrouwen in Europa en in de mooie woorden van premier Er dogan verloren. 'Hou vol, ze wachten op ons', luid de de cynische kop op de voorpagi na van het Turkse dagblad Taraf Het was een reactie op de verkla ring van EU-commissaris Olli Re- hn dat hij verwacht dat Turkije 'binnen tien tot vijftien jaar' lid kan zijn van de EU. Bij veel Tur ken is de moed echter al in de schoenen gezakt. „Lidmaatschap van de EU zou ze ker een goede zaak zijn. Goed voor de economie, voor de men senrechten", zegt de 55-jarige Er- kan Inak, die op een pleintje in Istanbul van zijn lunchpauze ge niet. Maar of het er ooit van komt? Inak lacht. Hij heeft er een hard hoofd in. „Ik weet niet of ik dat nog mee ga maken." De Cyprus-kwestie en de negatie ve uitlating van de Franse presi dent Nicolas Sarkozy over de toe treding van Turkije hebben het Turkse euroscepticisme alleen maar doen toenemen. Een paar jaar geleden was nog 75 procent van de Turken voor toetreding, in middels schommelt het rond de 50 procent. „Als ze ons niet willen, willen wij hen ook niet. We hebben de EU In plaats van zich te concentreren op de nieuwe grondwet maakte de AK-partij zich sterk voor het afschaffen van het hoofddoekverbod op universiteiten. archieffoto Agata Skowronek/CPD niet nodig", zegt de 33-jarige Em- ruh Camur. Toch prijkt Europa weer bovenaan de agenda in Turkije. Het verbod dat de regerende AK-partij van pre mier Erdogan boven het hoofd hangt, heeft de geesten in de hoofdstad Ankara wakker ge schud. De regering belooft nu in al le toonaarden vaart te maken met de hervormingen, die lange tijd hebben stilgelegen. De in het nauw gedreven AK-partij heeft de steun van Europa hard nodig. Veel Turken geloven echter niet meer in de mooie woorden van premier Erdogan en de zijnen. „Het zijn rasechte opportunisten, de AK-partij gebruikt de Europese Unie voor de eigen agenda", zegt student Baris Derdem. „Ze zijn niet oprecht. Ik geloof helemaal niet dat de AK-partij echt wil dat Turkije lid wordt van de EU", zegt ook studente Burcu Myslu. De eerste jaren dat de AK-partij aan de macht was, waren veelbelo vend. In volle vaart werden hervor mingen doorgevoerd: minderhe den kregen meer rechten, de dood VORST - Te weinig cipiers, te veel gevangenen op een cel én snikheet weer. De bewakers van de gevange nis in het Belgische Vorst staken vanwege de verhitte gemoederen in het cellencomplex. Volgens vakbondsman Christian Visart is er plaats voor vierhon derd gevangenen, maar in Vorst zitten er al 670, waarbij soms drie gevangenen in een cel van tien vierkante meter slapen. „Door het warme weer begint iedereen te ko ken. Sommigen worden aggressief, niet alleen tegen elkaar, maar ook tegen ons." Overvolle gevangenissen zijn al ja ren een groot probleem in België. HARARE - Het politiek gemotiveerd geweld in Zimbabwe is de afgelo pen twee weken 'dramatisch' toe genomen. Dit liet de Vereniging van Artsen voor Mensenrechten Zimbabwe (Zadhr) gisteren we ten. Haar leden hebben meer dan negenhonderd gevallen van marte ling en georganiseerd geweld gedo cumenteerd. De Zadhr is een orga nisatie van artsen die zich inzet voor de naleving van de mensen rechten in het Afrikaanse land. President Robert Mugabe ruziet al weken met de oppositie. De oppo sitie zegt de verkiezingen te heb ben gewonnen en de regering zou vast willen houden aan de macht. ROME - Libië zal Italië niet meer helpen bij het voorkomen van ille gale immigratie van Afrikanen via de Middellandse Zee. Dit heeft de Libische regering laten weten. De stap volgt op de benoeming donderdag van Roberto Calderoli tot minister in het nieuwe kabi- net-Berlusconi. Libië had eerder ge waarschuwd voor 'catastrofale con sequenties' voor de betrekkingen tussen Italië en Libië als de poüti- cus van de Lega Nord opnieuw mi nister wordt in Rome. Calderoli verscheen in 2006 op de Italiaanse televisie met een T-shirt met daarop een Deense spotprent van de profeet Mohammed. BRUSSEL - In ziekenhuis Höpital Francais in het Belgische Sint-Aga- tha-Berchem houden vakbondsle den de directie gegijzeld in een ver gaderzaal. Het ziekenhuis moet tij delijk zijn deuren sluiten in af wachting van een oplossing voor de financiële problemen. Het hos pitaal dreigt failliet te gaan. Het kampt met een hoge schuld bij de Belgische overheid. De vak bonden eisen snel maatregelen en zijn bereid de dertien leden van de raad van bestuur van het zie kenhuis vast te houden totdat er een oplossing is gevonden. De patiënten worden overgebracht naar andere ziekenhuizen. Opdrachtgever: Bestek: Omschrijving: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Economie Mobiliteit Postbus 6001 6330 LA Middelburg E&M18-2008 Het aanbrengen en verwijderen van wegmarkeringen van wegenverf en thermoplastisch materiaal op (parallel)- wegen en fietspaden die in beheer zijn bij de regio Zuid van de Provincie Zeeland in 2008. Aanbestedingsreglement: Besluit Aanbestedingsregels Overheidsopdrachten (BAO). Het Aanbestedingsreglement Werken (ARW) 2005 is overeenkomstig van toepassing. Aanbestedingsdatum: Inlichtingen: Aard van de opdracht: Dinsdag 17 juni 2008 10.30 uur. Dinsdag 3 juni 2008 10.30 uur. Werken. Provincie Zeeland De volledige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedingskalender.nl. Directie Economie Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11