even 'ontzettend uit' Thuis is het shit en er is geen ruk op tv' spectrum iodvan Zaamslag verkeert in shock PZC Zaterdag 10 mei 2008 rgerplicht do, Een aantal van de raddraaiers deed ook wel eens mee aan de activiteiten van Sjaz. Westphaal: „Individueel zijn ze ook allemaal goed aanspreekbaar, maar het lijkt net of de komst van politie als een rode lap op een stier werkt. Het is volgens mij toch anders als er een va der is, die opeens opduikt en zegt dat het zo wel genoeg is. Of als een jonge renwerker of een type Bromsnor, een echte dorpsagent hen aanspreekt. Aan de andere kant is de maatschappij ook veranderd. Tegenwoordig zitten ze al met veertien, vijftien jaar 's nachts op het Plein." Maar sinds vorige week is alles anders. Zaamslag is sinds het overlijden van Herwegh een doods dorp. Geen jongere die zich nog langdurig op het Plein laat zien en ook op het skateterrein achter de korfbal- velden is het ondanks de schoolvakan tie erg rustig. De negatieve reacties die jongeren in Zaamslag moeten incasse ren komen goeddeels van internet, waar honderden mensen op verschil lende sites hun ongezouten mening hebben geplaatst. Reacties als 'Laten we de watersnoodramp reconstrueren maar dan beperken tot refodorpen in Zeeland' vormen geen uitzondering op webpagina's, waar overigens ook de vermoedelijke dader langs alle kanten wordt doorgelicht. Van Vliet geeft toe dat het moeilijk is om dat beeld te veranderen. „Tegen mensen die zo reageren, kun je weinig doen. Wij proberen de jeugd een steun in de rug te bieden door een uitlaat klep voor ze te zijn." Tijdens de inloopavond van afgelopen maandag, zijn de jongeren gestimu leerd om van hun hart geen moordkuil te maken. Ze zijn gewezen op mensen waar ze in vertrouwelijkheid hun ver haal kwijt kunnen over wat ze die avond gezien of gehoord hebben. Het zal nog wel even duren voordat zij er op straat met elkaar over durven pra ten. Want hangen? Dat is in Zaamslag even 'heel erg uit'. Hans Kaldenbach foto Harry Verkuylen/AD NieuwsMedia Wat doet u als een hanggroep de hele nacht lawaai maakt?' Met de aanleiding voor het drama in Zaamslag nog vers in het geheugen heeft de eerste zin op de achterflap van het boek Hangjongeren, 99 tips voor buurtbewoners en voorbijgangers een extra lading gekregen. Au teur van het boek en opvoeddeskundige Hans ICaldenbach uit Zeist weet dat mensen in Zaamslag wel een tweede keer nadenken voordat ze ingrijpen als jongeren lastig zijn. „Zeker bij een dorp adviseer ik om jongeren altijd vriendelijk te groeten, verder niets. Daardoor kennen ze je wel op het moment dat je ze aanspreekt op vervelend gedrag." Hard optreden met woorden als 'Nu moet het zijn afgelopen' of'Als ik je hier nog één keer zie dan trem ik je in elkaar' werken vol gens Kaldenbach in 95 procent van de geval len averechts. Daardoor voelen jongeren zich uitgedaagd, halen vrienden erbij en hebben alle tijd om nog even door te gaan. De remedie: vriendelijk groeten en respect tonen. Het klinkt soft, maar het werkt wel, zegt Kaldenbach: „Ook al vraag je je af: 'Wie misdraagt zich hier nou?' Het is beter om slim te zijn en voor een andere benadering te kiezen. Huidige volwassenen moeten, of ze het leuk vinden of niet, op hun woorden letten. Met 'Vertel me, wat is er gebeurd?' kom je verder dan 'Doe niet zo opgefokt!"' De term hangjongeren gebruikt hij met te genzin. Want napratende kerkgangers zijn ook geen hangchristenen en kletsende bu ren op straat evenmin hangburen. Daarmee ontkracht hij het vooroordeel dat hangjon geren ongeschoolde crimineeltjes in de dop zijn. „Verreweg de grootste groep heeft niets te doen: 'Thuis is het shit en er is geen ruk op tv. Ze zeiken constant aan je kop'." Kaldenbach, die ook trainingen geeft aan on der andere politie en docenten, merkt ver der op dat de meesten 'gewoon lekker in hun vel zitten'. Zijn boek Hangjongeren staat bol van de tips om juist die jongeren goed te benaderen. Drank maakt de aanpak echter een stuk complexer. „Dronken jongeren hebben een ongeremd zelfwaardegevoel. Ze voelen zich groot en sterk. Als ze verwijtend worden aangesproken zijn ze in hun eer aangetast." Een extra reden voor Kaldenbach om te plei ten om het drankgebruik onder jongeren sterk terug te dringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 119