Er bestaat geen rechtva i Windmolens voorzien heel Tholen van stroom 4 Ander beeld van de watersnood f! POLDERDIJK fSË J Debat over persvrijheid W m GEVELVERFRAAIING vPHl ■m 48 I Zaterdag 10 mei 2008 PZC ZES VRAGEN OVER In de komende jaren verkoopt zo'n 20 pro cent van de Zeeuwse ondernemers hun be drijf Velen weten zich er geen raad mee. De Kamer van Koophandel maakt zich zorgen. Naam: Andrée Tankink Beroep: bedrijfsadviseur voor de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland Leeftijd: 38 Woonplaats: Middelburg door Jeffrey Kutterink Als je bedrijf te koop staat, verkoop je het toch gewoon? „Dat is niet zo makkelijk. Veel ondernemers in Zeeland zijn boven de 55 jaar en kijken dus allemaal tegelijk of ze hun zaak kunnen verkopen. Bo vendien komt er veel bij kijken. Hoe bepaal je de waarde van een be drijf hoe zoek je een koper en onderschat niet de emoties die bij ver koop spelen. Ondernemers zien het bedrijf als hun kindje." Waar lopen ondernemers tegenaan? „Behalve dat kopers niet voor het oprapen liggen, kun je niet in het openbaar zoeken naar een koper. Ie wilt niet dat bekend wordt dat je be drijf te koop staat. Dat is niet goed voor de naam van het bedrijf en dus de omzet. Bovendien is het voor jonge startende ondernemers niet mak kelijk een bestaand bedrijf over te nemen. Banken willen dat ze eigen geld inleggen en dat kunnen ze vaak niet ophoesten." Maar dat is toch van alle tijden? „Ja. Maar omdat het er nu zoveel zijn, kan het verkopen van bedrijven in sommige branches lastig zijn. Hoe meer bedrijven te koop staan, hoe lager de prijs." Zijn er specifieke branches waarin het moeilijk is? „Voor wie een fotowinkel of een videotheek heeft, is het door de snelle ontwikkelingen in de markt extra lastig om een koper te vinden. Dat geldt ook voor eigenaars van winkels in kleine kernen." Stappen kinderen dan niet in de zaak van hun ouders? „Dat is geen vanzelfsprekendheid meer. Veel kinderen kiezen een ande re weg dan hun ouders. Als vader bakker is, kiest zoon of dochter er niet automatisch voor om ook bakker te worden." Wat doet de Kamer van Koophandel er aan? „Sinds gisteren hebben we een stappenplan op internet waarin staat wat je moet doen en waarmee je rekening moet houden. Bovendien houdt de Kamer op 19 mei een themadag over bedrijfsoverdracht." door Joeri Wisse sint annaland - De vijf nieuwe windmolens tussen Sint-Anna- land en Stavenisse die volgende week in gebruik worden geno men, leveren genoeg stroom om al le ruim tienduizend huishoudens in de gemeente Tholen van elektri citeit te voorzien. Volgens eigenaar en energieprodu cent Eneco brengt het windpark 37 miljoen kilowattuur elektriciteit op per jaar, genoeg voor 11.000 huishoudens. Het eerste windpark van Eneco op Zeeuwse bodem staat in de Anna Vosdijkpolder en Moggershilpolder. De molens heb ben een ashoogte van tachtig me ter en staan in een rechte lijn langs Carolijn Visser maakte in 1981 haar eerste reis naar China. Zij was één van de eerste westerlingen in een toen nog zeer gesloten land. Sindsdien is ze diverse keren teruggeweest. Ze deed daarvan verslag in haar boeken Grijs China, Buigend bamboe en De koude heuvels van Mongolië. Over haar laatste verblijf in Shanghai, de grootste stad van China en sinds 2004 de grootste haven ter wereld, verschijnt volgende week donderdag haar nieuwste boek, Shanghai Skyline. door Jan van Damme Gezien die langdurige re latie met het land, mag Carolijn Visser zich een China-expert noemen. Of in elk geval een reisschrijver, die de explosieve ontwikkeling van de afgelopen vijfentwintig jaar in het nog altijd niet democra tisch geregeerde land van nabij heeft meegemaakt. Afgelopen week was de schrijfster weer in Aziatische sferen, in Pe- nang in Maleisië om precies te zijn. Terwijl er een tropische regen bui losbarst vertelt ze over haar China. „In het begin bezocht ik alleen Oost-China. De grote steden en be kende gebieden. Canton, Shang hai, Beijing, Chongqing. Alles was zo totaal anders in China dat het me niet zoveel interesseerde waar ik was. De andere westerse reizi gers zag ik al van een kilometer af stand aankomen, want in die tijd droegen alle Chinezen nog blauwe en groene pakken. Elke dag maak te een geweldige indruk op me. In andere landen, in Oost-Europa achter het IJzeren Gordijn, was er tenminste nog popmuziek die ie dereen kende en waar je over kon praten. In China was er geen enkel raakvlak. Het was een bezoek aan een andere planeet." Uw relatie met China beslaat nu een periode van 1981 tot 2008. Wat zijn voor u de belangrijkste veran deringen? „Na dat eerste bezoek liet China me niet meer los. Ik was razend nieuwsgierig wat daar vervolgens ging gebeuren: zou het land zich verder openen of ging de deur weer dicht? Vijfjaar later zag ik de eerste westerse zakenlieden, er waren een paar nieuwe hotels gebouwd. Door Canton liep een autoweg op palen. Dat vond ik toen al heel wat, niet wetende na tuurlijk dat dit het begin was van een lawine aan bouw- en sloop- projecten. In de jaren daarna stond ik voortdurend met open mond. Hele woonwijken waren weggevaagd en als flats weer op gebouwd. De economie kwam op gang als een trein die vaart maakt. De allergrootste verande ring is de aanblik van de mensen op straat. Vroeger zagen ze er ter neergeslagen uit, afwerend, bang. Nu zie je, jongeren vooral, lachen en vrolijk praten. Jonge stellen hebben de armen om elkaar heengeslagen. Dat was vroeger streng verboden." In uw boek voel je de modernise ring, met McDonalds en veel luxe in de stad. Anderzijds is het net als- de zeedijk van het Mastgat, een zij tak van de Oosterschelde. Gedepu teerde Toine Poppelaars en Han Fennema, lid van de Raad van Be stuur van Eneco stellen het wind park officieel in bedrijf Voorafgaand aan de opening vindt een forumdiscussie plaats, met deelnemers uit zowel de politiek als het bedrijfsleven. Ook wordt bekend gemaakt wie winnaar is van de fotowedstrijd die tijdens de bouw werd gehouden. De bouw van het windpark is in de zomer van vorig jaar begonnen. De voor bereidingen voor de bouw hebben ruim tien jaar in beslag genomen. ■Pjj Voor meer informatie kijk op L-* www.windenergiesintannaland.nl In het kader van de Maand van de Vrijheid wordt dinsdag een debat over persvrijheid gehouden. Carolijn Visser is één van de fo rumleden. Het debat begint om 20.00 uur in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. In haar nieuwste boek besteedt ze in een korte passage aandacht aan de journalistiek in China: Ik haalde een klein Nederlands kran tenberichtje, dat ik al maanden be waarde omdat ik het zo aangrijpend vond, uit mijn portefeuille, 'journa list gedood om mijn-reportage', was de kop. 'Een Chinese verslaggever is doodgeslagen door een groep onbe kenden, omdat hij een reportage wil de maken over de corruptie in de mijnbouw en de gevaarlijke mijnen De journalist, als beginner nog in zijn proefperiode, overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De Chinese mijnen zijn de gevaarlijk ste ter wereld. Alleen al in 2005 vie len er achtduizend doden'. Doodge slagen om een reportage. Het slacht offer kreeg niet eens een naam, zijn leeftijd werd niet genoemd. Ik borg het berichtje over de onbekende jour nalist weer op uit: Shanghai Skyline, pag. 167 of de meeste Chinezen - ook de jon ge, moderne - nog gevangen zitten in het oude, dictatoriale systeem. Mannen worden op hun zestigste (vrouwen S5) meteen mager pen sioen afgedankt en mogen niet eens meer autorijden. „Het individuele belang is onderge schikt aan het gemeenschappelij ke. De regering gaat ervan uit dat het belangrijk is de jonge mensen aan het werk te krijgen. Die heb ben nog een leven voor zich en zullen het meest geneigd zijn te protesteren als er iets is wat ze niet bevalt. Mensen boven de vijftig be ginnen meestal geen revolutie. Wel worden er overal in de grote steden 'hangplekken' voor oude ren gecreëerd met stenen damta- fels en toestellen om oefeningen aan te doen. Ja, het systeem is nog steeds totali tair. Over zoveel zaken mag niet ge sproken worden, behalve in slo gan-bewoordingen: Taiwan, Tibet, de opstand op het Tianan- men-plein in 1989. Wie gelovig is wordt in de gaten gehouden. Zon der enig bewijs kun je in de gevan genis terechtkomen. Vroeger be vochten Chinese krijgsheren el kaar met wapens, nu spannen ze met elkaar samen en zorgen er voor dat hun tegenstander een nekschot krijgt. Letterlijk. Tiental len politici per jaar worden zo van het toneel geveegd. Dat is geen ge heim, het staat in de krant. Je moet al die berichten gewoon bij elkaar optellen. Er bestaat geen rechtvaardigheid in China. Dat is het doel ook niet van de staat. Met willekeurige acties wordt de bevol king geïntimideerd en koest gehou den. Zo is het in China altijd ge gaan. Zal dat veranderen? Het kan bijna niet anders. Zoveel Chinezen gaan naar het buitenland voor studie en zaken en zij moeten toch terugko men met andere ideeën? Maar mis schien ebben die indrukken thuis weer snel weg. Want binnen de grenzen van China krijg je een zeer eenzijdig beeld van de we reld: de westerse landen gunnen China geen succes en zitten het land voortdurend op de huid, Chi nezen zien zichzelf als slachtof fers." De mens telt niet, maar ook dat wat hij heeft voortgebracht is van nul en generlei waarde. Is China binnen af zienbare tijd een gerestyled land? „Ja, China zal als het aan de Chine zen ligt, geheel nieuw worden op gebouwd. Het verleden was arm en vroeger was China een machte loos land in de wereld. De Chine zen willen meetellen, gezien wor den als gelijken. Hun steden moe- De pers en de watersnood van 7 juni tot en met 7 september. middelburg - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg prestenteert een bijzondere zomertentoonstel- ling over de landelijke en regionale mediaverslaggeving van de waters noodramp. In 1953 is de radio het belangrijk ste medium. In de eerste dagen na de overstroming zit dan ook heel Nederland aan de radio gekluis terd. De kranten reageren snel op de gebeurtenissen en sturen jour nalisten naar het rampgebied. Sommige kranten weten op 1 fe bruari, de dag na de ramp, een spe ciale editie uit te brengen. In 1953 bestaat televisie nog maar net. An ders dan nu heeft niet de televisie, maar de dagbladpers de primeur van de eerste beelden. Bekende fo tografen, zoals Cas Oorthuys, Ed van der Elsken, Aart Klein, Dolf Kruger, Kees Molkenboer en Ed van Wijk leggen de ramp in beel den vast. In de tentoonstelling zijn foto's, fragmenten van filmjournaals en polygoon- en televisiefilms te zien en radiorapportages te beluisteren die zijn gemaakt in de eerste we ken na de watersnoodramp in 1953. Het Zeeuws Museum organi seert elke vrijdagavond onder de ti tel De Zwemmende Leeuw een speciale activiteit, lezing of rondlei ding. Vrijdagavond 4 juli en 8 au gustus om 19.30 uur worden de do cumentaires Boven Water, gepro duceerd door Willemiek Kluijf- hout, vertoond. Bij aanschaf van een nieuwe zonwering 100 euro retour voor uw oude ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN. GARAGEDEUREN VUSSINGSESTRAAT 1 4371 RA KOUDEKERKE T0118 552010 F0118 552071 INFO@POLDERDIJKZONWERINGEN.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 108