Machinaal gepelde garnaal in zicht Boxsprings! 10 Heineken presenteert nieuwe 'lawaailioed' LEICHT Keukens Middelburg b.v. Tuinders niet duurzaam door negeren cao Swiss^Sense Als openingsactie krijgt u van ons 5% extra korting op uw hele keuken én apparatuur! ?!a pzc Vrijdag 9 mei 2008 39 Groningse groothandel ontwikkelt garnalenpelmachine. groningen - Na bijna dertig jaar experimenteren heeft een Groning se garnalengroothandel een alter natief ontwikkeld voor handmatig pellen. Volgende maand worden de eerste machinaal gepelde garna- den haag - Veel Nederlandse te lers van bloemen en planten leven de cao niet na en hun producten komen daardoor niet in aanmer king voor het duurzaamheidskeur merk FFP (fair flowers fair plants). Hun Poolse en andere Oost-Euro- pese arbeiders willen namelijk meer werken dan de maximaal toe gestane 48 uur per week die in de cao staat. Dat zegt Ben ter Haar, oud-bloementeler en als adviseur verbonden aan de stichting FFP, de Nederlandse organisatie achter het keurmerk. FFP garandeert een milieuvriende lijke productie en goede arbeids omstandigheden voor het perso neel. Het garandeert bijvoorbeeld dat daar geen kinderarbeid aan te pas komt. Ook zijn medewerkers vrij lid te worden van een vak bond. In Groot-Brittannië, Zwe den, Zwitserland en Duitsland ei sen bloemenverkopers dit keur merk al jaren. Sinds kort verkopen veertig Neder landse bloemisten mondjesmaat FFP-bloemen. Maar omdat er te weinig gecertificeerde telers zijn, is er te weinig aanbod voor de win kels. De Nederlandse kwekers struikelen over de FFP-eis dat ze de cao moeten naleven. Ter Haar: „Als de Oost-Europea nen bij de teler niet méér mogen werken dan 48 uur, lopen ze naar een ander." len geleverd aan restaurants. Gar nalengroothandel Zoutkamp uit Groningen heeft de garnalenpel machine ontwikkeld. De garnalen zijn bedoeld voor de horeca, maar Heiploeg wil de garnalen ook gaan verkopen aan supermarkten. Pas in juni wordt de merknaam van het product onthuld. Heiploeg verwerkt en verkoopt jaarlijks circa vijf miljoen kilo Noordzee-garnalen. De schaaldier- tjes worden stuk voor stuk hand matig gepeld: vroeger bij thuispel- lers in Nederland en sinds het thuispelverbod in 1984 in lagelo nenlanden: eerst in Polen en de laatste vijftien jaar in Marokko. In al die jaren is wel druk onder zoek gedaan naar een pelmachine die de garnaal ontdoet van kop, staart en schaal. Daarbij werkte Heiploeg intensief samen met twee uitvinders. Tot twee jaar geleden bleven de machines met twee grote nadelen kampen: de grote verliezen waar door meer garnalen nodig zijn om dezelfde hoeveelheid gepeld pro duct te krijgen en het grote water verbruik om afval te verwijderen. Heiploeg stelt die problemen nu echter te hebben overwonnen. Trom-Pet is nieuwe gadget voor Oranjefans bij EK-voetbal. amsterdam - Biergigant Heineken heeft gisteren zijn nieuwe Oran je-gadget gepresenteerd: de Hein eken Trom-Pet. De brouwer hoopt dat Nederlandse voetbalfans het hoofddeksel tijdens het EK voet bal zullen dragen. De hoed heeft de vorm van een trommel. Er kan met de bijgelever de stokjes echt op worden gerof feld. De merknaam Heineken staat er niet op omdat het bierconcem officieel geen sponsor is van het voetbalevenement. Bij vorige kam pioenschappen betaalde het con cern leergeld. Fans met een hoed waarop de merknaam prijkte, moesten het hoofddeksel aan de stadionpoort inleveren. Voor het WK in Duitsland in 2006 bracht Heineken een slordige 350.000 jagershoedjes in omloop. Concurrent Bavaria kwam toen met de 'Leeuwenhose', een oranje tuinbroek met staart. Ook dat ver liep niet zonder problemen. Dui zenden supporters van het Neder landse elftal moesten destijds in Stuttgart de wedstrijd tegen Ivoor kust in hun onderbroek bekijken, omdat ze hun Leeuwenhose bij binnenkomst van het stadion moesten afstaan. De Amerikaanse brouwer van Budweiser was de sponsor van het kampioenschap. bij de grootste boxspring-specialist van Nederland BOXSPRINGS S. MATRASSEN Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a, telefoon (0118) 60 65 94 140x200 cm. cj l Andere maten leverbaar. www.swisssense.nl 360 miljoen bloemen voor Moederdag aalsmeer - De zes bloemenveilin gen van Flora Holland verwachten deze week 360 miljoen bloemen* en planten te verkopen dankzij Moederdag. De omzet is anderhalf keer zoveel als in een normale week. De bloemen gaan voor het grootste deel (85 procent) naar het buitenland - Duitsland, België, Bra zilië en de Verenigde Staten - waar ook Moederdag wordt gevierd. Imfech krijgt order voor energiecentrale gouda - Technisch dienstverlener Imtech heeft van de Duitse ener-, gieproducent RWE een order ge kregen voor het maken van een groot deel van de technische infra structuur voor een kolencentrale in het Duitse Hamm. De waarde van de opdracht bedraagt 31 mil joen euro. Imtech ziet de order als een door braak in de markt voor grote elek triciteitscentrales. Corio ontwikkelt winkelcentrum Turkije utrecht - Corio heeft een perceel grond van 33.400 vierkante metef* gekocht om een winkelcentrum te ontwikkelen in Malatya, een sterk groeiende stad in Turkije. De tota le investering van het vastgoed fonds bedraagt 110 miljoen euro. Corio gaat het winkelcentrum sa men met ontwikkelaar Acteeum neerzetten. Het centrum, dat half 2010 opent, moet circa 50.000 vier kante meter groot worden. Britse centrale bank houdt rente gelijk londen - De rente in Groot-Brit- tannië blijft staan op 5 procent. Dat maakte de Britse centrale bank gisteren bekend. Het besluit de rente niet te wijzigen is con form de verwachtingen van analis ten. In april verlaagde de Bank of England de rente in Groot-Brittan- nië nog met een kwart procent punt om de Britse economie op stoom te houden. Winst bierbrouwer InBev valt tegen brussel - InBev, een van 's we relds grootste bierbrouwers, heeft in het eerste kwartaal van 2008 een winst voor belastingen en af schrijvingen geboekt van 982 mil joen euro. Dat is een stijging van 0,7 procent ten opzichte van dezelf de periode een jaar eerder. Het re sultaat is slechter dan analisten ver wachtten. De Belgisch-Braziliaan se brouwer (Stella Artois, Beck's en Hoegaarden) haalt de helft van de inkomsten uit Zuid-Amerika. Risicoverzekering bij overlijden kan goedkoop hilversum - Een drastische verla ging van de overlijdensrisicoverze- kering door verzekeraars in de afge lopen maanden kan consumenten veel geld besparen. Dat conclu deert Independer.nl uit onderzoek onder 7000 Nederlanders. Zo'n driekwart van de polishou ders kan besparen op zijn verzeke ring. De polis, die vaak wordt afge sloten bij een hypotheek, kan ge middeld 7200 euro goedkoper. Tweede Pinksterdag opent Leicht Keukens haar deuren in Middelburg. Functie, elegantie en harmonie: een aanwinst voor Zeeland. U vindt ons aan de andere kant van de Middelburgse Mortiereboulevard; vanaf de A58 bij de rotonde rechtsaf. LEICHT Keukens Middelburg Mortiereboulevard 3A 4337 RD Middelburg - Tel 0118-628879 Fax 0118-670079 info@leichtkeukensmiddelburg.n| www.Ieichtkeukensmiddelburg.nl Openingstijden: Maandag gesloten di-vr 9.00 - 17.00 uur. za 9.30 - 16.00 uur. Alleen deze week ook op maandag (12/5) geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41