Unilever zet fors meer om Connexxion gaf directeur handdruk van 800.000 euro Omstreden spel Grand Theft Auto IV breekt alle records waar anders? www.autoshak.nl Belgische trein vaker vertraagd dan Nederlandse Vliegbranche blijft klanten op web misleiden 38 Vrijdag 9 mei 2008 PZC AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetslrant 38 0113-561381 BRUSSEL - Belgische treinen heb ben veel meer vertraging en vallen vaker uit dan Nederlandse. In Bel gië moet je ongeveer 1,75 keer zo vaak op de trein wachten, waar door je 1,5 keer vaker je aanslui ting mist dan bij de NS. Dat blijkt uit een onderzoek van de website treinreiziger.nl. De cijfers zijn volgens de site opval lend, omdat het spoornetwerk in Nederland veel intensiever wordt gebruikt. In Nederland werden er in 2005 per kilometer spoor vijf miljoen reizigersuren gemaakt. In België waren dat er slechts 2,6 mil joen. Over de Belgische rails rijden wel meer goederentreinen. De Nederlandse Spoorwegen doen het dus niet zo slecht, wat be treft stiptheid. Het enige Europese creinnetwerk dat het beter doet is het Zwitserse, aldus treinreizi- ger.nl. v- Voedingsconcern boekt hogere winst ondanks hoge grondstofprijzen. DEN HAAG - Unilever heeft in het eerste kwartaal een flink hogere omzet geboekt, voornamelijk door prijsverhogingen als gevolg van ge stegen grondstofkosten. De omzet viel hoger uit dan verwacht. Ana listen waren in doorsnee uitge gaan van 5,7 procent. De omzetver- hoging is slechts in beperkte mate het gevolg van grotere omzetvolu mes, maakte het bedrijf gisteroch tend bekend. De nettowinst steeg met bijna 39 procent ten opzichte van het eer ste kwartaal van vorig jaar tot 1,4 miljard euro. De omzetgroei van 7,2 procent was voor het grootste deel (4,8 procent) te danken aan de duurdere wasmiddelen, potten pastasaus en frisdranken. Volgens topman Patrick Cescau waren de prijsverhogingen 'noodzakelijk'. De inkoopprijzen van grondstof fen zijn gestegen door tegenvallen de oogsten, de stijgende vraag naar biobrandstoffen en de groeiende consumptie in de mega- markten China en India. In de opkomende economieën, een speerpunt van het concern, deed Unilever het goed. In La- tijns-Amerika groeiden de verko pen bijna 10 procent. Vorige maand nam Unilever in Rusland ijsjesmaker Inmarko over, de marktleider in dat land. Succesnummers zijn volgens Unile ver ijsjes, thee en wasmiddelen. Producten voor persoonlijke ver zorging, die het bedrijf onder ande re onder het merk Dove op de markt brengt, deden het minder goed. Regeling voorkomt dat manager privatisering busbedrijf dwarsboomt. DEN HAAG - Vervoersbedrijf Con nexxion heeft oud-bestuurder Rob van Holten een handdruk van 821.000 euro meegegeven bij zijn, vrijwillige, ontslag. Het bedrag was onderdeel van een regeling die moest voorkomen dat managers tijdens de privatisering van het busbedrijf roet in het eten zouden gooien. Connexxion is vo rig jaar door de Staat verkocht aan het Franse openbaar vervoercon- cern Transdev. De regeling werd in 2006 ingesteld voor vijftien topmanagers uit het bedrijf Van Holten, vice-voorzit- ter van de raad van bestuur, was de enige manager die van de rege ling gebruik maakte en bijna drie jaarsalarissen opstreek. Een derde van dat bedrag was volgens een woordvoerder van Connexxion 'al eerder afgesproken'. De rest maakte deel uit van de pri vatiseringsregeling, die aan vertrek kende bestuurders zou worden be taald. Dergelijke regelingen zijn in het bedrijfsleven normaal, zegt een woordvoerder van het busbe drijf „Als het niet botert tussen het ma nagement en de overnemende par tij dan zou het management uit ei gen belang het overnameproces kunnen frustreren. Deze regeling is om dat te voorkomen." Het ministerie van Financiën was volgens Connexxion op de hoogte van de regeling. Destijds moest de raad van commissarissen de rege ling afstemmen met het ministe rie. Maar Financiën kon gisteroch tend nog niet nagaan of toestem ming is gegeven voor de regeling. De woordvoerder van Financiën stelt wel dat de regeling in het licht van het huidige beleid ten aanzien van bonussen onaccepta bel zou zijn geweest. 1^ De handdruk was onderdeel van een regeling die moest voorko men dat managers tijdens de pri vatisering van het busbedrijf roet in het eten zouden gooien. BRUSSEL - De Europese luchtvaart branche blijft de online ticketko pers 'ernstig en hardnekkig' ver keerde informatie geven, zoals mis leidend lage prijzen. „Het is onaanvaardbaar dat een op de drie consumenten die online een vliegticket boeken, wordt afge zet of misleid", aldus EU-commis- saris voor consumentenbescher ming Meglena Kuneva gisteren over een onderzoek in opdracht van de Europese Commissie. Van de 386 onderzochte websites moesten de diensten tegen eender de (137) optreden wegens inbreu ken op het EU-consumentenrecht. Meer dan de helft van deze websi tes is in orde gebracht. Kuneva dreigt met juridische stap pen als de luchtvaartmaatschappij en en touroperators hun leven niet beteren. Ze waarschuwt de luchtvaartbranche: „Neem nu maatregelen, anders moeten we in grijpen. Wij willen duidelijke teke nen van verbetering vóór 1 mei vol gend jaar." De Europese Commis sie roept consumenten op de ver boden praktijken bij de nationale toezichthouders te melden. Die kunnen de vliegmaatschappijen boetes opleggen. In eerste week zes miljoen exemplaren computerspel verkocht. DEN HAAG - Het computerspel Grand Theft Auto IV heeft alle ver kooprecords in de entertainment- branche gebroken, van het spel gin gen in de eerste week na verschij nen wereldwijd zes miljoen exem plaren over de toonbank. Dat leverde een slordige half mil jard dollar op, aldus de Amerikaan se uitgever Take Two. Het spel verslaat daarmee alle re cords van Hollywood-films - Spi- derman 3 - en muziek-, en boekver kopen - Harry Potter - tot nu toe, en verpulverde ook het gamere- cord - Halo 3 van Microsoft - met driehonderd miljoen dollar in de eerste week. Grand Theft Auto is omstreden vanwege het vele en brute geweld erin. Gamers moeten met de hoofdpersoon Niko al moordend en rovend door een grote stad trek ken om te overleven. In Chicago werden reclames voor het spel van bussen verwijderd, omdat de bur gemeester het geweld niet wilde propageren. Maar in kringen van gamers oogst te het spel vanuit alle hoeken van de wereld laaiend enthousiaste re censies. Op de eerste verkoopdag alleen werden al meer dan drieën half miljoen exemplaren verkocht. Toch zijn ook veel gamers boos. Eén op elke drie spelcomputers Playstation en de Xbox 360 blijkt vast te lopen door GTA IV. Onder andere de Belgische consumenten bond heeft inmiddels laten weten dat Take Two de kosten daarvan moet vergoeden. Ook op internet fora wemelt het van de klachten. De Amerikaanse organisatie Mot hers Against Drunk Driving (Madd) voert actie om het spel een 'adults only'-rating te geven, omdat het spel zou aanzetten tot rijden onder invloed. Van het omstreden computer- spel Grand Theft Auto IV gingen na verschijnen wereldwijd zes miljoen exemplaren over de toon bank. Het is Unilevers streven dat alle Lipton-theezakjes, met Lipton Yellow Label als een van de eerste, in 2015 duurzame thee bevatten. Het label wordt onder meer geproduceerd in Nigeria. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40