Marokkaanse vlag in Kapelle De politie niet, Walchje wel Cultuurhistorie langs knooppunt van goede smaken Gfa^Su,e^ bo Oosterschelde in kaart PROFILINE Bel(0113) 671 225 www.profiline.nl Dagbestedingen PZC Vrijdag 9 mei 2008 I 31 Parijs staat voor het eerst rol Marokkanen bij herdenking toe. door Lilian Dominicus KAPELLE - laren heeft Mohamed Achahboun er bij de Franse over heid voor geijverd en nu is het zo ver: tijdens de herdenking van de Franse gevallenen in de TXveede Wereldoorlog volgende week in Kapelle mag voor het eerst de Ma rokkaanse vlag worden gehesen en het volkslied gezongen. Een overwinning, dat zeker. Parijs gaf elk jaar steevast een 'non' op het verzoek om de Marokkanen een rol te laten spelen in de her denking op de Franse begraaf plaats in Kapelle, waar 22 Noord-Afrikanen begraven liggen. „Frankrijk heeft altijd ontkend dat er Marokkanen in Zeeland zaten in de periode 1940-45", aldus Achahboun. Waarom het nu in eens wel mag? Arnold van den Ber ge van de gemeente Kapelle, cere moniemeester bij de herdenking: „Ik vermoed een liberalere hou ding van de Franse regering. Hoe meer jaren verstrijken, hoe meer er kan. De Polen, die mee hebben gevochten bij de Slag om Arnhem, zijn nu ook gerehabiliteerd." Achahboun is sinds 1985 bezig om 'niet-Westerse Nederlanders bij de 4 mei-herdenkingen en de 5 mei-vieringen te betrekken'. Samen herdenken, om een positie vere beeldvorming over de mos lims te krijgen. Jaarlijks organi seert hij busreizen voor Marok kaanse scholieren naar de plechtig heid. „Dit jaar hebben we ook leer lingen van een katholieke basis school uitgenodigd. Eerst bieden we op het Binnenhof een ge schenk aan staatssecretaris Jet Bus- semaker aan. Dan gaan we door naar Kapelle." Bussemaker zei eer der deze week in een gesprek bij de Nederlandse Moslim Omroep dat er meer aandacht op scholen moet komen voor de rol die al lochtonen in Nederland speelden 'Dit jaar hebben we ook leerlingen uitgenodigd van een katholieke basisschool' bij de bevrijding van de nazi's. Het Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie werkt aan een on derzoek en een lespakket voor scholen. Er gaan veel mythes rond over de rol van de Marokkanen in de oor log. Dat ze hebben gevochten is ze ker. Maar hoe groot hun rol was, daar is niet iedereen het over eens. Zeker is dat de Duitse bezetter Ma rokkanen als dwangarbeiders naar Zeeland stuurde, om te helpen bij de bouw van de bunkers. Maar dat ze met de Franse eenheid hebben meegevochten in de meidagen van 1940, staat niet vast. Van den Berge: „We hebben daar geen bewijs voor. Van degenen die hier liggen, weten we dat ze zijn aangespoeld op de Nederlandse stranden." Maar Achahboun is ervan over tuigd dat er wel degelijk Marokka nen hier hebben gestreden. „Er zijn 63 mensen niet geïdentifi ceerd. De meeste van hen waren Marokkanen, die waren herken baar aan het embleem met de hal ve maan. Ik heb verscheidene Ka- pellenaren gesproken die bij de herbegrafenis in 1941 zijn geweest en dat verhaal hebben bevestigd." Militaire begraafplaats Kapelle, Fran- se herdenking, woensdag 14 mei, 16.00 tot circa 17.40 uur. Onbetwist uw kozijnen specialist! \J w waag mar de voop,vaarden Deur en Raam Kozijnen, Schuifpuien wij leveren ze gemaakt van Hout, Aluminium of Kunststof voor DE BESTE PRIJS een vrijblijvend advies GRIJPSKERKE - Een markt van Zeeuwse dagbestedingsmogelijkhe den voor mensen met lichamelij ke, verstandelijke of psychische handicaps staat zaterdag 24 mei bij Imkerij Poppendamme bij Grijps- kerke. Manager A. Bras van Zorg kantoor Zeeland geeft om 14.00 uur een lezing over AWBZ en per soonsgebonden budgetten. De markt aan de Poppendamseweg 3 is open van 13.00 tot 16.30 uur. BljNADEtiSOaOI' U Het telefoonnummer voor aanmel ding en informatie dat dinsdag in de krant werd vermeld voor de Borderlinedag van Emergis is on juist. Het juiste nummer is 0113 - 267602. De informatiedag over de stoornis borderline is woensdag 14 mei bij Emergis in Goes. Initiatiefnemers Vier Vrijheden motiveren toekenning prijzen door Ondine van der Vleuten Waarom is de Zeeuwse Vier Vrijheden-prijs voor Vrijheid van Gods dienst of Meningsuiting niet naar 'de atheïstische dominee' Klaas Hendrikse gegaan? En waarom viel de politie niet in de prijzen? Twee dagen nadat de jury de knoop doorhakte, licht Roosevelt Academy-studente Brittany van der Does de motivatie van de jury toe. Met twee andere RA-studen- ten nam zij het initiatief voor de Vier Vrijheden. „Zeeuwse initiatie ven kregen voorrang boven lande lijke als Adesse. Verder zijn de prij zen niet bedoeld voor mensen die gewoon 'hun werk' doen, zoals de politie. Wat betreft Hendrikse: we hebben daar lang over gepraat, maar moesten toch concluderen dat hij als Nederlander vrij is om te zeggen en geloven wat hij wil. Het conflict is meer tussen hem en zijn kerk." De stichting Nieuw Zout kreeg wél de prijs voor Vrij heid van Godsdienst. „Met name de openingsmanifestatie heeft de Zeeuwen op een heel toegankelij ke en verfrissende wijze in contact gebracht met andere religies en cul turen. Dat is belangrijk omdat mensen eerder afwijzen wat ze De manifestatie Nieuw Zout (thema: Cultuur, Wereldbeeld en Religie) bracht onder meer een dansende derwisj naar Zeeland, foto Willem Mieras niet kennen. Deze manifestatie be vordert onderlinge acceptatie." Walchje en Goesje, de Zeeuwse va riant op de posteractie Loesje, ont vangt de prijs voor Vrijheid van Meningsuiting. „We hebben daar erg over getwijfeld, omdat we niet willen dat deze prijs als politiek statement wordt gezien. De prijs is toch toegekend. Walchje en Goes je waren voor het personeel van het ziekenhuis Walcheren de eni ge manier om argumenten tegen sluiting openbaar te maken, nadat de directie hen verbood met de pers te spreken over de gevolgen van de fusie voor de bevolking." Bij de 'zwarte' Ravensteinschool in Vlissingen was het oordeel una niem: deze verdiende de prijs voor Vrijwaring van Gebrek, omdat op alle gebieden meer voor de leerlin gen gedaan wordt dan van leraren verwacht mag worden. Zorgen voor een ontbijt, bijvoorbeeld. Vluchtelingenwerk Zeeland (Vrij waring van Angst) kreeg de prijs omdat de circa dertig vrijwilligers al hun vrije tijd benutten om men sen te helpen die geen veilige thuishaven meer hebben, zonder er iets voor terug te krijgen. Van der Does: „Ik hoop wel dat er in 2oro meer nominaties komen, want er is veel meer goeds in Zee land dan we nu gezien hebben." Inventarisatie voorkomt onachtzame vernieling bij dijkwerkzaamheden. door Marcel Modde MIDDELBURG - 'Een schat aan infor matie', zo typeert het Projectbu reau Zeeweringen het resultaat van de inventarisatie van cultuur historie langs de Oosterscheldedij- ken. Het onderzoek werd in op dracht uitgevoerd door de stich ting Dorp, Stad en Land. Het complete overzicht van oude Muraltmuurtjes, sluizen, gemalen haventjes en stelbergen wordt via een digitale kaart voor iedereen toegankelijk gemaakt. Die kaart is vanaf 15 mei te raadplegen op de internetsite www.zeeweringen.nl. De stichting heeft de objecten voorzien van een waardestelling, die varieert van 'redelijk hoog' tot 'uniek'. Daarmee wordt in één klap inzichtelijk waarmee uit oog punt van het cultureel erfgoed extra rekening moet worden ge- 1 houden bij de dijkversterking die j tot 20t5 wordt uitgevoerd. De lijvige rapportage en digitale kaart vormen een aanvulling op de meer algemenere beschrijving in de 'cultuurhistorische hoofd structuur' die de provincie eerder al had opgesteld. Die informatie was voor het projectbureau (een samenwerking van Rijkswaterstaat en waterschap Zeeuwse Eilanden) niet gedetailleerd genoeg. Eigen kennis ontbrak helemaal. De on derzoeksresultaten worden woens dag 14 mei op een bijeenkomst in Middelburg gepresenteerd. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl Marokkaanse dwangarbeiders bij de kazerne in Middelburg. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33