Delta internationaler, Deltadochter Indaver Burgemeester van Hulst is voor strengere straffen softdrugshandel Zwijgen PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Vrijdag 9 mei 2008 PZC ONDINE VAN DER VLEUTEN Achttien jaar geleden koos ik voor Zeeland en ik weet nog precies waarom. De zon, de zee, het groen, de rust, de veiligheid. Mijn zus bleef na haar studie in Am sterdam hangen. De grote stad, zegt zij, is rijk aan cultuur, je kunt er op zondag je auto wassen en niemand kijkt hoe vaak je de ramen lapt. Dat is zo, antwoord ik, de sociale controle is in Zeeland groter, maar dat maakt het ook een veilige plek om op te groeien. Een week geleden bezocht ik haar in de gloednieuwe wijk IJ- burg. De straat lag nog open. Het was zondag. Buiten waren twee mannen bezig natuurstenen keien op kruiwagens te la den. „Heel", zei mijn zus. „Die Omprfa nn z'n heb ik 8isteren ook al gezien- L Toch eens vragen wat ze ermee Zeeuws, de keerzijde moeten." Dapper, vond ik dat. We waren van ons kent ons tenslotte in Amsterdam. „Zou je niet gewoon de politie bellen?", vroeg ik. „Meld misdaad anoniem? Straks krijg je nog een straatsteen door de ruit." Ze keek me vernietigend aan, ging naar buiten en kwam even later terug met de mededeling dat de mannen een barbecue aan het bouwen waren. „En ze had den niet veel meer nodig. Ik weet niet, hoor. Maandag zal ik het wel tegen de stratenmakers zeggen." Kort daarna was de doodslag op de postbode van Zaamslag landelijk nieuws. Zeeland was verbijsterd. Verbijsterend vond ik ook het zwijgen erna. Iedereen wist wie erbij betrokken was, bijna niemand sprak. In Zaamslag niet. En evenmin op Walcheren, waar de politie nog altijd wacht op informatie om het bewijs tegen een aantal 'nieuwjaarsvandalen' rond te krij gen. Sommige inwoners, zegt de politie, zijn bang voor vergel ding. Ook is de bereidheid om aangifte te doen laag. Omerta op z'n Zeeuws, de keerzijde van 'ons kent ons'. Zon, zee, groen en...waarom was ik hier ook al weer? COLOFON tendeels bepaalt door het Rijk, veelal via belastingen." Zet u aandeelhouders onder druk om geen aandelen te verkopen „Ik zet niemand onder druk. Ik heb de plicht om aandeelhouders goed te informeren." Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31,4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Delta heeft Zeeuwse wortels, maar is steeds minder een Zeeuws bedrijf. Toch profiteert Zeeland van de bouw van een afvaloven in de Ierse hoofdstad Dublin. door Jeffrey Kutterink Hoe Zeeuws is Delta ei genlijk nog? Het oude nutsbedrijf is inmid dels wijd vertakt. Het investeert in Moerdijk, Delfzijl, Broek-op-Langedijk, Limburg, Cur acao, België en nu ook in Ierland. Wat hebben Zeeuwen er aan en kan niet beter de rekening om laag? Delta beseft zelf ook dat het be drijf de samenleving inmiddels veel heeft uit te leggen. Niet zo zeer uit eerbied voor de 200.000 Zeeuwse klanten. Politieke rede nen nopen het energiebedrijf na te denken over de vraag hoe Zeeuws het nog is. Want bij ge meenten en provincie (de aandeel houders) wordt steeds vaker hard op getwijfeld of een overheid nog wel aandelen moet hebben in een commercieel bedrijf Zeker nu Del ta wordt gesplitst in een netwerk en commercieel deel. Is verkopen van aandelen niet aantrekkelijker? Delta heeft iets uit te leggen. „We hebben de plicht om aandeelhou ders van goede informatie te voor zien, zodat ze de juiste beslissing kunnen nemen", verzacht direc teur Peter Boerma. Maar hij erkent dat Delta er niets aan heeft als aan delen van de hand worden ge daan. Om aandeelhouders uit te leggen met welk vuur ze spelen, heeft bu reau Booz Allen onderzoek gedaan naar de waarde van Delta voor de provincie Zeeland. De conclusie is helder. Verdwijnt Delta uit Zee land, dan zijn de gevolgen net zo groot als wanneer alle horeca in Zeeland de deur dicht doet. Delta levert de Zeeuwse economie jaar lijks 240 miljoen euro op. Daarin is niet alleen rekening gehouden met de 1200 werknemers in Zee land. Ook is becijferd dat er dan een streep gaat door bijvoorbeeld alle sponsoractiviteiten. Delta is weliswaar nog geworteld in Zeeland, maar kun je toch geen Zeeuws bedrijf meer noemen? „Het hangt er vanaf wat je onder een Zeeuws bedrijf verstaat. Maar het klopt dat Delta buiten Zeeland veel geld investeert. Ze moet dat doen om de basis - die wel dege lijk in Zeeland is en blijft - over eind te houden." Wat hebben Zeeuwen eraan dat Del ta in Dublin een oven bouwt? „Delta valt uit elkaar als ze zich al leen richt op de verkoop van elek triciteit, gas en water. De mogelijk heden om energie te im- en expor teren worden groter. Dat betekent dat we moeten concurreren met energiebedrijven in Noord-Euro pa, inclusief de witte steenkool- en kerncentrales. Op het gebied van water heeft de overheid be paalt dat de tarieven omlaag moe ten. Ook dat betekent minder in komsten. Daarom richten we ons 'Delta levert de Zeeuwse economie jaarlijks 240 miljoen euro op' sinds een aantal jaar op het ver werken van afval, de verkoop van industriewater en de ontwikkeling van zonnecellen." En de rekening dan? „Delta heeft al de laagste prijzen. En de prijs van energie wordt gro- door Jeffrey Kutterink De Belgisch afvalverwerker Indaver - dochterbedrijf van Delta - gaat een afval verbrandingsoven bouwen net bui ten het Ierse Dublin. Het is de eer ste afvalverbrander van Ierland. In Ierland wordt alle huishoudelij ke afval tot nog toe gestort. Ierland riskeert torenhoge boetes van Brus sel als het land in 2010 niet op een milieuvriendelijker manier het af val gaat verwerken. Het is toch geen toeval dat Delta dat nu doet? „Energiebedrijven moeten split sen. Dat is wel het moment dat aandeelhouders zich de vraag stel len of ze hun aandelen Delta niet beter kunnen verkopen." Dus Delta chanteert toch? „Helemaal niet. Waarmee? Onzin. Als gemeenten hun aandelen wil len verkopen doen ze dat toch? Dat is hun beslissing. Ik zeg alleen dat die niet verstandig is. Delta is 1,5 tot 2 miljard euro waard. Ver koop Delta en zet het geld op de bank. De rente is circa 4% en le vert jaarlijks 60 miljoen euro op. Nu krijgen de aandeelhouders 57 miljoen euro. Daar bovenop draagt Delta jaarlijks voor 240 mil joen euro bij aan de Zeeuwse eco nomie. Dus gooi je 180 miljoen eu ro weg. Aan het geld op de bank heb je niets, want dan teer je in op de rente." Wat gebeurt er als een gemeente toch afwil van aandelen? „Dan kijken we of andere aandeel houders dat deel willen kopen. Of we zoeken een andere partij." Delta heeft Zeeland nodig? „Ia. Verhuizen naar pakweg Am sterdam heeft geen enkel nut. On ze centrales staan hier en ons net werk ligt hier. We kunnen hoog uit makkelijker aan specialistisch personeel komen. Maar daar staan veel hogere kosten tegenover. Del ta heeft een Zeeuwse basis en dat blijft zo. Maar dat kan alleen door te groeien en ook in het buiten land te investeren." Indaver heeft inmiddels een mi lieuvergunning gekregen om 30 ki lometer ten noorden van Dublin een afvalverbrandingsinstallatie te bouwen. Het is de eerste afvalver werker die een milieuvergunning in de wacht heeft gesleept. Nog twee andere bedrijven hebben plannen voor installaties in en rond Dublin, maar die bedrijven zijn nog in juridische procedures gewikkeld. De zogenoemde roosteroven van Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harold de Puysseleijr HULST - Burgemeester Jan-Frans Mulder van de gemeente Hulst is voorstander van strengere straffen voor een effectievere bestrijding van de softdrugshandel. Hij meent dat nu vaak sprake is van dweilen met de kraan open. Hulst behoort tot de drie Zeeuwse gemeenten waar de politie het meest optreedt tegen de handel in softdrugs. De gemeente boekt daarbij in absolu te aantallen bezien winst; 48 regis traties in 2007, tegenover 93 in 2006. Twee jaar geleden is het pro ject 'Ontmanteld' begonnen, dat zich richt op terugdringing van het aantal hennepkwekerijen. Be trapte kwekers worden langs alle kanten aangepakt. Bevindt de kwe kerij zich in een woning, dan wordt de kweker het huis uitgezet. Daarnaast haalt het nutsbedrijf fi nancieel verhaal, licht de belasting dienst het doopceel van betrokke ne, en gaat justitie over tot vervol ging. Die opeenstapeling van straf fen zorgt er volgens Mulder voor dat veroordeelde kwekers zich wel bedenken voor ze aan een nieuw avontuur beginnen. Daarom pleit Mulder ook voor strengere straffen voor softdrugsverkopers. Nu staan straffen volgens hem niet in ver houding tot de door dealers ge maakte verdiensten. Directeur Peter Boerma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2