behulp van gebaren PZC Vrijdag 9 mei 2008 1 9 Yoga Yoga is een duizenden jaren oude hindoeïstische filosofie die leert de geest, het gevoel en het lichaam te beheersen, om daarmee de vereniging met God te bereiken. In het Westen wordt dat ver taald als een systeem van oefe ningen om beheersing over de geest en vooral het lichaam te verkrijgen (de zogenaamde ha tha yoga). De aandacht voor yoga dateert van de laatste helft van de twin tigste eeuw. Yoga wordt ge bruikt om te onthaasten en stress te verminderen. groot succes. Zij borduren verder op een ontdekking van doventolk Joseph Garcia. „Hem viel het op dat kinderen van dove ouders al voor hun tweede jaar begonnen te praten. Hun ouders spraken met behulp van gebarentaal." Er is geen standaardgebarentaal voor ba by's, zoals er een standaardgeba rentaal voor doven is. „Het is wel handig dat kinderen dezelfde geba ren hebben voor bepaalde woor den. Dat vergemakkelijkt het on derlinge contact." Daarom ook heeft Souverijn-Saers een cursus van tweeënhalf uur gemaakt waar in ouders tal van standaardgeba- ren leren voor woorden als eten, drinken, meer, poepen en pijn. Wanneer een kind zes maanden is, kun al je beginnen met het pra ten met behulp van gebaren. Leren praten gaat makkelijker als je er ook je handen bij gebruikt. Commu nicatie tussen ouders en kinderen kan zo vlotter verlopen. taal voor doven, maar je maakt woorden inzichtelijk door een ge baar. Daardoor nemen baby's woorden sneller op en zijn ze eer der in staat om actief te communi ceren." Normaal horen baby's hun ouders alleen maar woorden zeggen, waar bij naar een voorwerp wordt gewe zen. „Er komen enkel woorden en geluiden op een kind af Het moet dan zelf zien uit te maken wat die betekenen. Dat is vermoeiend en verwarrend. Door je woorden in- en voor anderen." In elke les zit ook een braingym- oefening. „Een soort warming-up voor de hersenen. Door met de lin kerhand de rechterhiel en -knie en zichtelijk te maken met een ge baar, krijgt een kind eerder door wat een bepaald voorwerp is en hoe je de naam uitspreekt. Je kind je onthoudt zo een woord beter." Gebaren zijn wel vaak gemakkelij ker te begrijpen dan de woorden die Jolie uitspreekt. Opmerkelijk is het intense plezier en gemak, waar mee het kind contact zoekt en zelf een gesprekje begint. „Een kind wordt ook minder vaak driftig, zijn boodschap komt eerder over doordat het zich met gebaar en woord kenbaar kan maken." In Nederland is het gebruik van ge barentaal ter ondersteuning van het leren praten nog niet zo gebrui kelijk. In Amerika echter zijn de boeken en dvd's van het duo Lin da Acredolo en Susan Goodwin over leren praten met gebaren een met de rechterhand de linkerhiel en -knie aan te raken, prikkel je beide hersenhelften om met el kaar te communiceren. Dyslexiepa- tiëntjes bijvoorbeeld hebben veel baat bij deze oefening." Maar ook met dansen, allerlei spel vormen, visualisatie-oefeningen en zintuigervaringen worden de kinderen geprikkeld hun lijfj zin tuigen en ademhaling bewuster te voelen. Ogen de kinderen aan het begin van de les nog wat slaperig, na enige tijd stralen ze een aan doenlijk soort blijheid uit. Ze stap pen ontspannen en levendig in het rond. „Niks moet, geen presta tiedwang. Dat, samen met de af wisselende oefeningen, stelt de kinderen op hun gemak, zodat ze vrijer worden en zich niet generen als iets niet lukt. Het maakt hen to leranter tegenover elkaar. Een kind dat goed in zijn vel zit, gaat niet pesten of laat pesten niet toe." Tolk zegt zelf vaak tranen in de ogen te krijgen tijdens de lessen. „Zeker als ik zie hoe zelfbewust de kinderen na bepaalde oefeningen zijn. Je ziet aan ze dat ze lekker in hun vel zitten." Aan het slot van de les komen de 'gorilla's' het zaal tje binnen. „Kom op jongens, lek ker even rondstappen en stevig staan, net als een gorilla. Klop je zelf maar eens op de borst." En spontaan breekt een oorverdo vend gebrul los. ■Pj www.yogawijs.com yogawijs@home.nl om je af en toe af te sluiten voor je omgeving, zodat je rustiger wordt. Daar hebben we een leuke visuali satie-oefening voor." Tolk demonstreert. „Trek met je handen een grote bel om je heen. Die bel bepaalt de grens tot hoever je de anderen wilt laten komen. Belangrijk is dat een kind leert grenzen te trekken voor zichzelf Het beïnvloeden van de medemens ontrafeld Zorg dat anderen je prijzen en hang diploma's goed zichtbaar aan de muur. Dat stimuleert het ver trouwen van de klant. En wie iets wil verkopen, heeft het makkelij ker met vermoeide klanten. Want die laten zich sneller overtuigen. Deze en nog veel meer nuttige tips staan in het vermakelijke maar in wezen serieuze Overtui gingskracht: 50 geheimen van de psychologie van het beïnvloeden. Overtuigingskracht, Uitgeverij Nieu- wezijds, 239 pag. 19,95 euro. Vruchtbare vrouwen klinken meer sexy De stem van vrouwen klinkt het aantrekkelijkst in de meest vrucht bare dagen van de menstruele cy clus en het minst aantrekkelijk tij dens de onvruchtbare dagen. Dit concludeert N. Pipitone in het vak blad Evolution and Human Beha viour na testen waarbij vrouwen op verschillende momenten van hun cyclus een tekst inspraken. Een groep mannen en vrouwen gaf vervolgens een oordeel over de aantrekkelijkheid van de stem, zon der te weten op welk moment in de cyclus de opname gemaakt was. Alcohol onderdrukt normale angstreactie Dat het drinken van alcohol leidt tot minder angst en meer bravou re, is te verklaren uit het effect dat alcohol heeft op de amygdala, her senkernen die betrokken zijn bij het ontstaan van emoties. Een al coholpromillage van 0,8 (ongeveer vijf glazen) onderdrukt de norma le waarschuwingsreactie van de amygdala op angstwekkende situa ties, schrijft J. Gilman (National In stitute on Alcohol Abuse and Alco holism, Bethesda) in het vakblad Journal of Neuroscience op grond van proeven met vrijwilligers. Vaker slaapprobleem bij kinderen met ADHD Kinderen met ADHD hebben vaak slaapproblemen, schrijven Australische onderzoekers in The Archives of Pediatrics and Adoles cent Medicine. Aan de studie de den 239 gezinnen mee met een ADHD-kind tussen de 5 en 18 jaar. Van hen hadden 175 kinderen min of meer ernstige slaapproblemen. Deze kinderen presteren slechter op school; hun ouders presteren slechter op hun werk. De onder zoekers pleiten voor extra aan dacht voor het slaappatroon van ADHD-kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19