Meningen Boze Chinese burgers pikken niet alles meer R Schoolfiets-actie! Gescheurd, verkleurd, versleten? Amsterdamse PvdA wil winkels spreiden om mensen te laten lopen Knop Tweewielers 14 I Vrijdag 9 mei 2008 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Brieven maximaal 150 woorden Spoedeisende hulp Zaterdag 3 mei omstreeks 9.30 uur deed zich in Zeeuws-Vlaanderen de situatie voor dat er geen enkele mogelijkheid tot wegverkeer over het kanaal van Gent naar Terneu- zen was. In Sas van Gent werd aan de brug gewerkt. De brug in Sluis kil was open en de zuidbrug bij de sluizen stond ook open (er wordt momenteel aan de sluizen ge werkt). De westelijke helft van Zeeuws-Vlaanderen was op dat moment verstoken van spoedei sende hulp in het ziekenhuis te Terneuzen. De wettelijke 15 minu ten aanrijtijd van een ambulance lijkt mij in deze situatie niet haal baar. Een en ander midden in de meivakantie, wanneer in west-Zeeuws-Vlaanderen het toe ristenseizoen is begonnen. Overleg tussen Rijkswaterstaat en ambu lancevervoer lijkt mij voor de be reikbaarheid van het ziekenhuis in Terneuzen in dit soort situaties hoogst noodzakelijk. Hopelijk heb ben zich geen calamiteiten voorge daan, en komt deze situatie in de toekomst niet meer voor. Betty Audenaert Parklaan 5, Sas van Cent Ziekenhuizen 27 Oproep aan alle plaatselijke politie ke partijen. Sta voor je inwoners en organiseer een demonstratie voor de inwoners van Walcheren om naar Den Haag te gaan en een petitie aan te biden en zo te laten zien om hoeveel mensen het gaat. Wij als inwoners zullen bereid moeten zijn oim de reiskosten te betalen; het is uiteindelijk in ons eigen belang om dit te doen en het is een steun in de rug voor allen die er nu voor strijden om het ziekenhuis in Vlissingen te houden. Het lijkt er op dat men al een beetje de strijd moe wordt. La ten we laten zien dat we achter hen staan en als inwoners van Wal cheren maar op de barricade gaan. Als premier Balkenende excuus moet maken aan Suriname over de slavernij, dan mag de heer Sim ons wel excuus maken aan de Wal- cherse bevolking voor het afbre ken van wat onze voorouders heb ben opgebouwd. W.L. Anemaet Bloemenlaan 17, Vlissingen Pinkstervuur Als ik het goed begrepen heb lag dat hout, grote bergen snoei en struiken, enz., er al vanaf Pasen (PZC 6 meiToen wilde het niet branden vanwege de nattigheid. De vogels zullen ongetwijfeld heel blij zijn met die Pinkstervuren. Als men tijdens de broedtijd zulke ho pen heeft liggen, zijn er ongetwij feld zangvogels in die bergen hout aan het broeden; daar durf ik mijn hand wel voor in 't vuur steken. Maar een kniesoor die daar op let, toch? Als de vlammen maar flink hoog oplaaien! Wanneer denkt men toch eens na, vraag ik me af! j. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Aanvaring Ondanks dat er wel een paar zwar te schapen tussen de jachteigena- ren zitten is het niet helemaal te recht om de hele groep jachteige- naren over een kam te scheren als onverantwoorde schippers. Voor veel officieren zijn jachten en vis serschepen als een rode lap op een stier. Uit eigen ervaring merk ik dat het goed afstellen van een radar bij veel officieren al een probleem is of uit gemak en routine niet wordt gedaan. Ook wordt navigatie appa ratuur oneigenlijk gebruikt (plot ten op AIS e.d., visserschepen en jachten zijn daar meestal niet op te zien). Zelf maak ik vier overtochten per week als kapitein op de Noordzee waar wij gemiddeld een maal per week een incident tot een bijna aanvaring meemaken. Hier zijn vaak Oost-Europese of andere niet-Europese officieren debet aan door huftergedrag, onkunde of on oplettendheid. Mijn tip voor jacht- eigenaren, zorg dat je goed zicht baar bent en schaf een actieve A.I.S. aan! A.H. Fongers Stadhuisstraat 11, Middelburg Herdenking Zaterdagavond woonde ik in Waar de de Dodenherdenking bij en zondagavond in Oostkapelle. Mij viel op dat waar ik ook ooit de do den herdacht heb (o.a. Dam Am sterdam en voormalig kamp Amersfoort) nergens zo vol over tuiging en zo massaal het Wilhel mus heb horen zingen als juist in Waarde. Elders zingt niemand of een enke ling mee, maar in Waarde stem den alle 500 aanwezigen in. En ik vraag me af hoeveel dorpen in Zee land kunnen zeggen dat bijna de helft van de bevolking - al dan niet lijdend onder een 'ijzeren reli gieuze routine (A.P. Cornet PZC 7 mei)' - op de herdenking aanwezig is. Van mij - vergelijkbaar kerkelijk als een gemiddelde Waardenaar - mag men doden gerust op zondag herdenken. Laten we echter, voor we met vingertjes wijzen naar de genen die dat in Waarde op zater dag wilden doen, kijken naar hun wijze van herdenken; den vader land getrouwe! A.M. Wisse Noordstraat 23, Crijpskerke Gedenkdagen Wat vreemd dat herdenken en vie ren op twee verschillende dagen zijn gepland. Het einde van een moderne oorlog als de Ttoeede We reldoorlog vieren we op een mo derne manier: zonder God en met lawaai. Waar die twee minuten stil te de dag ervoor dan toe doen? Hoe meer minuten stilte, hoe meer lawaai men de dag erop mag maken. Men moet waarschijnlijk iets universeels gedenken. Niet God, maar zoiets als de Dood, de Slachtoffers, de Vernietiging. Be vrijd van wat, en welke vrijheid hebben we gekregen? Bier zuipen uit plastic bekers, je door een mas sa wurmen zonder de muziek en jezelf te verstaan. Shoarmabunke- ren, extra opstandige relnichten, Turkse genocideontkenners, Ha- mas-terroristenleiders en andere sociaal-democratische jodenha ters. Bevrijd ons van het eeuwigduren de Marshallplan van de wereldver beteraars en hitsige libertijnen die altijd Bevrijdingsdag willen vieren. Van de Eurocraten die WO II mis bruiken om ons een totalitair Euro pa aan te praten. Bevrijd ons van Bevrijdingsdag. J.G. Wondergem Prinsenhove 34, Middelburg Overheden komen middenklasse met kleine stapjes tegemoet. door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - 'Rot op met je zieken huis'. 'NEE tegen lijken in ons ge bouw'. Het is klare taal op de pam fletten die bewoners van apparte mentencomplex Xinzha in Shang hai op hun gebouw hebben ge plakt. Ze protesteren openlijk te gen de gemeente op een onge woon harde toon. De districtsbe stuurders willen op de onderste drie verdiepingen van de flat een bejaardenziekenhuis vestigen. Met meterslange spandoeken luchten de bewoners hun hart. In het centrum van Shanghai voe ren bewoners van een zeventig jaar oud wijkje ook een protest te gen bouwplannen van de stad. „Daar, op die laatste lege plek, gaan ze een nieuwe toren bou wen", wijst Li Jianzhen. „Veel gro ter dan ze eerder zeiden. Straks zijn we aan vier kanten ingesloten door torens en krijgen we hele maal geen zonlicht meer", vertelt Li, „Maar we gaan ze tegenhou den! Als straks de bouwmachines komen, vormen we een menselij ke muur voor de poort van de bouwplaats. De politie kan ons niets maken. Niet wij, maar de overheid overtreedt de wet door zonder overleg met ons zo'n toren neer te zetten." Het is een ongebruikelijk geluid in China, waar de wil van de commu nistische partij wet is en inspraak niet meer dan een toneelstuk. Maar steeds vaker proberen bur gers uit hoe ver ze kunnen gaan om voor hun eigen belang op te komen. Twee maanden geleden protesteer den een paar duizend boze huisei genaren in het centrum van Shang hai tegen de aanleg van het super snelle Maglev-treinspoor, dwars door hun wijk. De trein is een prestigeproject voor de lokale over heid. Die verbood de demonstra tie, maar greep niet in toen de be woners hun actie toch doorzetten. Het werd de grootste demonstra tie sinds jaren in Shanghai. 'Burgers snakken naar een manier om met de leiders te communiceren' Het is wennen voor de machtheb bers: een mondige middenklasse. Ze snappen dat negeren geen zin heeft en als er iets is waar de auto riteiten nerveus voor zijn, is het volksonrust. De burgemeester van Shanghai maakte vorige week dan ook bekend dat de plannen voor de Maglev-trein nog eens zullen worden besproken met de bewo ners en dat het werk zeker een jaar wordt opgeschort. Op nationaal niveau wordt ook na gedacht over hoe vooral de groeiende, rijkere middenklasse te vreden gehouden kan worden met door Ton Damen AMSTERDAM - De Amsterdamse Pv dA wil buurten in de stad zo gaan inrichten dat de inwoners meer moeten gaan bewegen. Winkels, parken en andere voorzieningen moeten op loopafstand zijn. De gemeenteraadsfractie baseert zich op onderzoek aan de Vrije Universiteit, waaruit blijkt dat vooral inwoners van 'groene' bui tenwijken last hebben van overge wicht door de relatief overvloedige ruimte. PvdA-raadslid Hetti Willemse: „De inrichting van wijken luistert nauw. Winkels moeten niet twee kilometer van huizen liggen, want dan pakken mensen de auto om er te komen. Het is zo simpel. Bouw woningen dicht bij een parkje, een fonteintje, maar ook bij wat win kels, een buurthuis of lunchroom. Dan krijg je de mensen de straat op." Andere fracties, maar ook PvdA-wethouder Tjeerd Herrema zien weinig in het plan. meer invloed. Zonder dat aan de almacht van de Partij iets veran dert, uiteraard. Een invloedrijke communistische denktank publiceerde hier vorige maand een pamflet over. Daarin wordt voorgesteld om de bijna drieduizend leden van het Volks congres, het nationale parlement dat nu aan z'n jaarlijkse vergade ring bezig is, direct door de bevol king te laten kiezen. Nu zijn het door de Partij aangewezen volks vertegenwoordigers, die elk voor stel dat president en premier voor leggen dienen te fiatteren. Een staatskrant prees onlangs het initiatief van de Zuid-Chinese stad Kunming om de rechtstreekse tele foonnummers van alle stadsbe stuurders openbaar te maken. „Burgers snakken naar een manier om met de leiders te communice ren", aldus de krant, „Kunming laat zien dat meer inspraak de over heid beter kan maken." Het Chine se kabinet probeert het nu ook. Via de website chinalaw.gov.cn kun nen Chinezen sinds deze week hun mening geven over bepaalde wetsvoorstellen. Het eerste voor stel waarover kan worden gemaild, moet lottowinnaars zestig in plaats van dertig dagen geven om hun prijs te claimen. Het zijn kleine stappen. Mensen die zich uitspreken tegen de al macht van de Partij, blijven het ri sico lopen om te worden opge pakt. Echte democratie wordt in China nog altijd resoluut van de hand gewezen. Stoffeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 21 36 42 www. stoffee rd e r i j b ro u we r. n 1 Bij aankoop van een schoolfiets (28 inch) keuze uit een: Jokapi schooltas, t.w.v.€ 69,95 gratis of een Agu Quebec regenpak, t.w.v. 159,- voor slechts 30,- Altijd wind mee Gazelle Easyglider, van €2.149,- Nu €1.499,- Vederlicht fietsen met de Gazelle Full Carbon van €1.899,- Nu €1.139,- Sparta lON's, uit voorraad leverbaar tegen knalprijzen! Gazelle Basic Omafiets adviesprijs 429,- Nu 250,- (diverse kleuren) Gazelle Orange Limited Edition, van €839,- Nu €690,- Gazelle (hamonix Pure, van €649,- Nu €535,- Gazelle Chamonix Plus, van €799,- Nu €659,- Diverse modellen tegen zeer scherpe prijzen. Zanddwarsstraat 8-10 a 4401 CL Yerseke telefoon: (0113)57 2814 emailknoptweewielers@hetnet.nl www.knoptweewielers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14