Buitenland Servië kiest tussen EU en Moskou Pa Fritzl was verslaafd aan dochter Elisabeth Verdachte pedofiel opgepakt TUIN FAIR nPEMMJE vijver en vissencentrum 't groene kikkertje Ook voor de aanleg van: Tevens verkoop van: OOK GEOPEND OP: PZC Vrijdag 9 mei 2008 1 1 17 mei 2008 "De Sequoiahof" kanaalweg 79, Vlake info www.sequoiahof.nl Op verlies staande partij van premier Kostunica kan de doorslag geven. door onze correspondent David-Jan Codfroid BELGRADO - Brussel of Moskou, daar gaat het volgens politicoloog Slavisa Orlovic zondag om bij de vervroegde parlementsverkiezin gen in Servië. Stormen de Serviërs door naar de Europese Unie of wacht hen een nieuwe periode van internationale afzondering met slechts de Russen als veel belo vende, maar weinig gevende bond genoot? De gedachte aan de laatste optie stemt Orlovic somber: „Ik wil niet in dat scenario geloven, maar het zou kunnen gebeuren. Je zou de keuze ook kunnen omschrijven als: heden of verleden", zegt de po liticoloog. Met andere woorden, blijven de Servische kiezers mok kend terugkijken naar de periode van bloedige burgeroorlogen, van Navo-bombardementen en het ver lies van de provincie Kosovo of heeft Brussel het perspectief zo lonkend weten te maken, dat zij in meerderheid op de pro-Europese partijen stemmen? De opiniepeilingen geven geen uit sluitsel. Aan kop gaat de Servische Radicale Partij, die niets met de EU te maken wil hebben zolang Europa niet terugkeert op zijn schreden en erkent dat Kosovo een onvervreemdbaar onderdeel is van Servië. De Albanese meerder heid daar verklaarde zich in februa ri eenzijdig onafhankelijk van het land en de EU heeft er een missie heen gestuurd die een handje moet helpen bij de opbouw van dat nieuwe land. De Servische Ra dicale Partij wordt op de voet ge volgd door een coalitie rond de De mocratische Partij van president Boris Tadic, die juist niets liever wil dan een zo spoedig mogelijke aansluiting bij de EU. Maar het staat vrijwel vast dat geen van tweeën een absolute meerderheid haalt in het parle ment. Er moet dus een coalitie worden gesloten en in dat geval komt de partij van de huidige pre mier Vojislav Kostunica in beeld. Hoewel zijn Democratische Partij van Servië zwaar op verlies staat, kan zij dus toch een doorslaggeven de rol spelen bij de vorming van een nieuwe regering. Omdat Kost unica zich over de jaren heen steeds 'patriottischer' is gaan op stellen, lijkt een coalitie tussen hem en de Servische Radicale Par tij het meest voor de hand lig gend. „Als dat gebeurt, verliezen we nog vier jaar op de weg naar de Europe se Unie, de weg naar een normaal leven, een beter leven", zegt Slavi sa Orlovic. „Dan komen er herin neringen op aan de jaren negentig, de periode-Milosevic. Dan komt er een anti-Europese en een pro-Russische houding, dan ko men er misschien wel weer conflic ten in de regio." Brussel heeft er al les aan gedaan om de pro-Europe se krachten een hart onder de riem de steken. Het bood Servië zelfs een Stabilisatie- en Associatie verdrag aan (een belangrijke stap op weg naar lidmaatschap). Aan de uitvoering daarvan is welis waar de strikte voorwaarde van volledige samenwerking met het Joegoslavië-Tribunaal verbonden, maar de symbolische waarde er van is groot. Bovendien kwamen 'Dan verliezen we nog vier jaar op de weg naar de EU, de weg naar een beter leven' zeventien EU-landen daags voor de verkiezingen nog met het aan bod om het voor Serviërs makkelij ker en goedkoper te maken om vi sa te bemachtigen. EU-veiligheidschef Xavier Solana en commissaris Olli Rehn van Uit breiding spraken keer op keer in het openbaar de hoop uit dat Ser vië pro-Europees zou stemmen. Al die inspanningen lijken effect te sorteren. De Democraten van Tadic kruipen stukje bij beetje in de richting van de Radicalen. In een van de laatste opiniepeilingen lag het verschil zelfs maar op hon derdduizend stemmen. Sinds de val van Slobodan Milose vic in 2000 zijn zo ongeveer alle verkiezingen in Servië 'historisch' genoemd. Het land stond telkens op 'een kruispunt van wegen'. Meestal veranderde er niet veel, maar dit keer is de kwalificatie meer waar dan in voorgaande ge vallen, vindt politicoloog Orlovic. „Anders dan in de afgelopen jaren is nu echt duidelijk waar het om gaat", zegt hij. „Servië heeft nu uit zicht op Europa. Als de Servische Radicale Partij wint, dan krijgen we wellicht een stabiele regering, maar dan zullen we nog eens vier jaar moeten wachten. Na het isole ment en de internationale sancties onder Milosevic en na het Navo-in- grijpen tijdens de Kosovo-oorlog hebben we geen tijd meer te verlie zen." Oproep van Interpol met foto leidt tot aanhouding in VS. LYON - De internationale politieor ganisatie Interpol heeft een man opgepakt in de Verenigde Staten die wordt verdacht van het sek sueel misbruiken van Aziatische jongetjes in Zuidoost-Azië. Het gaat om de 57-jarige Wayne Nelson Corliss, zo maakte Interpol gisteren bekend. Woensdagavond werd Corliss gear resteerd in zijn appartement in Union City in de staat New Jersey. De man heeft een bekentenis afge legd. Interpol had dinsdag zijn foto op internet gezet en wereldwijd ge vraagd naar zijn identiteit. Daarop kwamen ruim tweehonderd tips binnen. Drie tips uit de VS bleken naar de juiste persoon te wijzen. Interpol riep de hulp van het pu bliek in, omdat twee jaar onder zoek niets had opgeleverd. Corliss zou drie jongens van tussen de zes en tien jaar oud hebben mis bruikt. De politie kwam de man op het spoor na de inbeslagname van een computer van een Noorse pedofiel in maart 2006. Op de computer waren ongeveer honderd seksfo- to's opgeslagen waarop Corliss is te zien. Het was de tweede keer dat de in ternationale politieorganisatie een wereldwijde oproep deed. Vorig jaar oktober werd een 32-jarige Ca nadese pedofiel aangehouden, elf dagen nadat een oproep was ge daan. Man die dochter 24 jaar in kelder opsloot en misbruikte spreekt. WENEN - De 73-jarige Josef Fritzl heeft gezegd dat hij verslaafd was aan het plegen van incest met zijn dochter in de kelder van zijn huis in Amstetten. „Ik had steeds meer zin in seks met Elisabeth", aldus Fritzl gisteren in de Oostenrijkse krant News. „Ik wist dat Elisabeth niet wilde wat ik wilde en dat ik haar pijn deed. Het was een verslaving, maar ik wilde echt kinderen met haar." Verder zei hij dat hij tijdens de 24 jaar dat hij haar vasthield in zijn 'imperium', heeft geweten dat het niet juist was wat hij deed en 'dat ik gek moet zijn om zoiets te doen'. Het kerkerleven werd zijn tweede leven, waarin hij voor zijn dochter af en toe een bloemetje meebracht en voor de kinderen speelgoed. „Ook keken we samen videofilms terwijl Elisabeth ons favoriete eten klaarmaakte." Fritzl denkt dat het naziregime mogelijk iets met zijn gedrag te maken heeft, maar 'ik ben niet het beest dat de media be schrijven'. Verder zei hij dat hij Eli sabeth heeft moeten opsluiten, omdat ze 'niets van regels wilde weten'. De advocaat van Josef Fritzl heeft eerder gezegd dat hij een geestelijk aandoening heeft en niet in een cel, maar in een gesloten inrich ting thuishoort. Josef Fritzl heeft gezegd dat hij verslaafd was aan het plegen van incest met zijn dochter Elisabeth. Kort voor haar opsluiting stond zij op het punt weg te lopen. Kort voordat ze werd opgesloten, stond Elisabeth Fritzl op het punt haar ouderlijk huis te ontvluchten. Dat is gebleken uit oude door haar geschreven brieven die gisteren zijn gepubliceerd in de krant Öster- reich. „Na de examens verhuis ik naar mijn zus en haar vriend", schreef de nu 42-jarige Elisabeth op 9 mei 1984 aan een vriend enkele maan den voordat pa Fritzl zijn 18-jarige dochter opsloot om haar 24 jaar lang te misbruiken. Voor die tijd werden haar broers, zussen, moe der en zijzelf al door Josef Fritzl ge tiranniseerd. In een andere brief schreef zij dezelfde vriend korte tijd later: „Als je deze brief ont vangt, is het allemaal voorbij. Ik geef je mijn nieuwe adres zodra ik ben verhuisd." Niet veel later be landde ze voor 24 jaar in de kelder onder haar ouderlijk huis. Jongens in Belgrado reageren op verkiezingsposters met de foto's van de nationalistische premier Vojislav Kostuni ca (I) en de van oorlogsmisdaden beschuldigde Vojislav Seselj. foto Srdjan Ilic/AP 'tuinen 'vijvers 'natuurtuinen 'palissades 'waterval 'beekloop 'bestrating 'zwemvijvers 'waterplanten 'vijvervissen 'filters 'pompen 'vijverfolie enz. Bezoek ook eens ons RanaNatuurpark, 10.000 m2 vijver en tuinplezier. Openingstijden: di t/m vrij 9.00-17.30 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Welleweg 35, Dreischor Tel.nr. 0111401459/401545 www.hetgroenekikkertje.nl 2e Pinksterdag van 10.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11