Zeeland Klacht tegen directie na brand Huis van Bewaring Colijnsplaat op zoek naar brandweerlui Batavus Mambo Automobiliste uit Goes ernstig gewond bij aanrijding op N289 Lekker fietsen, maar dan net even anders va €769- PZC Donderdag 8 mei 2008 129 Vrijwilligers moeilijk te vinden langs beproefde, informele kanalen. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De brandweer op Noord-Beveland zit te springen om vrijwillige brandweerlieden voor de post Colijnsplaat. De nor male manier om die te vinden - rondvragen in het dorp, balletjes opgooien bij gezonde jongelui - heeft niet mogen baten. Een echte wervingsactie is nodig omdat de groep minstens twee mensen te kort komt. En de brandweer heeft haast. Commandant Aart van Oos ten: „In september beginnen de opleidingen. Als mensen interesse tonen, nodigen we ze altijd eerst uit om een paar keer bij een oefe ning te komen kijken. Zijn ze dan enthousiast, wat overigens meestal wel het geval is, dan moeten ze nog worden gekeurd en ingeschre ven voor de opleiding. Het is dus zaak dat we op korte termijn kan didaten hebben." De brandweer op Noord-Beveland bestaat uit twee posten: Colijns plaat en Kamperland, met elk een hulppost: Kortgene en Wissenker- ke. Het korps bestaat normaliter in WW De Noord-Bevelandse brandweer zoekt op korte termijn minstens twee vrijwilligers voor de post Colijnsplaat. Op de gebruikelijke wijze zijn ze niet te vinden. Onveiligste kruising van Zeeland maakt reputatie weer waar. KRUININGEN - De onveiligste krui sing van Zeeland, de Zanddijk/ N289 bij Kruiningen, heeft haar re putatie weer eens waargemaakt. Een vrouw raakte daar dinsdaga vond ernstig gewond bij een aan rijding. Dat heeft de politie giste ren bekendgemaakt. Een 27-jarige automobilist uit Ka- pelle, met in zijn auto twee passa giers (een 43-jarige vrouw uit totaal uit 36 vrijwillige brandweer lieden, die worden aangestuurd door twee beroepskrachten. De post Colijnsplaat zit twee vrij willigers onder het minimum, maar commandant Van Oosten wil niet klagen: „In Kamperland hebben we zelfs een wachtlijst en in Wissenkerke bereiden twee en thousiaste kennismakers zich voor op de opleiding. Het gaat alleen om Colijnplaat. Je moet mensen hebben die in het dorp of net daar buiten wonen, in verband met de paraatheid." De commandant vindt dat de Noord-Bevelandse brandweer echt wel wat te bieden heeft. „Een goe de opleiding, waaraan je in je nor male werk of in je gezin ook een heleboel kan hebben. Tegenover de oefeningen, twee of drie per maand, de uitrukken, ongeveer vijftig per jaar in heel Noord-Beve land, en de paraatheid, stelt de brandweer redelijke vergoedingen. Wat we speciaal in Colijnsplaat te bieden hebben, is een hele leuke groep vrijwilligers. Op de post Co lijnsplaat zijn al twee vrouwen en er kunnen er altijd meer bij." Een kandidaat moet tussen de 18 en 40 jaar zijn en een goede conditie heb ben, want een compleet adem- luchtmasker weegt wel vijftien ki lo. Hoogtevrees of engtevrees kun je beter niet hebben, zin om in teamverband verantwoordelijk werk te doen, wél. Een vooroplei ding is niet nodig. Zierikzeeënaar is boos over beledigende opmerking en late hulp. door Caria van de Merbel ZIERIKZEE - Marcel de Bruijn is weer thuis in Zierikzee. Afgelopen zondag was hij betrokken bij de brand in het huis van bewaring van gevangenis Torentijd in Mid delburg. Marcel zat in de cel waar de brand uitbrak; om precies te zijn: de Zie rikzeeënaar veroorzaakte de brand door met een brandende sigaret op bed in slaap te vallen. Hij is blij dat-ie het kan navertellen, maar ook boos. Boos omdat het zo lang duurde voordat hij uit de cel werd gehaald, maar vooral vanwege de beledigende opmerking achteraf De Bruijn heeft een officiële klacht ingediend bij Torentijd om dat het eerste dat het afdelings hoofd na de gebeurtenis vroeg, was: 'Wie is hier de pyromaan?' Marcel de Bruijn, die niet wil ver tellen waarom hij in Torentijd zat, is nog bezig de traumatische erva ring van zondagavond te verwer ken. „Ik had geluk dat ik op een dubbelcel zat. Als ik geen celmaat had gehad, was ik levend ver brand. Ik lag bovenin het stapel bed, die ander lag onderin. Hij zag de rook en maakte me wakker. De Marcel de Bruijn foto Dirk-Jan Gjeitema vlammen kwamen toen al bijna te gen het plafond." De twee sloegen alarm, maar het duurde volgens De Bruijn 'wel 25 minuten' voor ze de cel uit waren. Voor De Bruijn waren het angstige momenten. „Je weet dat je geen kant op kunt. Je gaat alles doen om eruit te komen of om zuurstof te krijgen. Ik heb nog geprobeerd het raam in te slaan." De pogingen van De Bruijn om het raam in te slaan waren vergeefs en dat is vol gens locatie-directeur Jack Burger van Torentijd maar goed ook. „Dan was het vuur veel erger ge worden", aldus Burger. Volgens de gevangenisdirecteur heeft het geen 25 minuten geduurd voor De Bruijn en de ander uit hun cel wer den bevrijd. „Het duurde korter dan tien minu ten. Mensen die stress hebben, hebben een ander besef van tijd. Maar ik snap heel goed dat het voor de betrokkenen een traumati sche ervaring is geweest. En die op merking waarover een klacht is in gediend? Het was fout om zoiets te zeggen. Het was niet de bedoe ling hem daarmee te kwetsen. Hij heeft ook niets opzettelijks ge daan." Burger zegt dat de hulpverlening zondagavond volgens de standaard procedure is gegaan. „Eerst is ge probeerd te blussen via het kijk venstertje. Toen dat niet lukte, is de deur geopend." Roken in een cel is niet verboden, zegt Burger. „Een cel is te vergelij ken met een privé-omgeving. Ro ken wordt pas verboden als ie mand een gevaar is voor zichzelf of anderen." PW Marcel de Bruijn heeft bij de di- rectie van Torentijd een klacht in gediend. De Zierikzeeënaar vindt dat het te lang duurde eer hij uit de brandende cel werd gehaald. Goes en een 38-jarige vrouw uit Kapelle), reed vanaf de N289 de Zanddijk op. Hij zag een van links over de Zanddijk komende vracht wagen, bestuurd door een 40-jari- ge man uit Arnemuiden, niet aan komen. Er ontstond een aanrij ding waarbij tenminste één van de vrouwen ernstig gewond raakte. Zij is naar een ziekenhuis ge bracht. Over de andere betrokke nen en over schade, is niets be kend. De kruising wordt overigens ko mende maanden omgevormd tot rotonde. Eigentijdse stadsfiets met accent op design Speciale styling Leverbaar in Spirit, DeLuxe en Surpreme versie Mambo Deluxe (moederfiets) o Speciale bagagedrager o Stuurvergendeling o Dubbele standaard Zeer comfortabel Met 7 of 8 versnellingen Consumentenadviesprijs Afgebeeld Mambo Supreme 899.-) Bekijk alle Mambo versies bij de Batavus-dealer of check www.batavus.ni Fietswereld Bouwman Noordstraat 17 Burgh Haamstede Tel. 0111-651250 www.fietswereldbouwman.nl Profile Centerpoint de Fietsspecialist Meelstraat 31, Zierikzee Tel. 0111-450018 www.profiledefietsspecialist.nl Jan de Jonge Tweewielers Weststraat 5 Zierikzee Tel. 0111-412115 www.dejongetweewielers.nl Verrassend goed, zonnig geprijsd! NIEUW TERRASSCHERM NODIG?? 125," EURO RETOUR VOOR UW OUDE SCHERM President Rooseveltlaan 735 4383 NG Vlissingen 0118 441944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77