Zeeland Spoedcursus Winkeliers staken verzet tegen autovrij Havenplein in Zierikzee Rock overheerst op finale Regioruis Bijna-bekeuring werd liefde voor het leven Vertraging door aanpak bermen Brouwersdam 26 Donderdag 8 mei 2008 PZC Aan drie voorwaarden ondernemersvereniging moet worden voldaan. door Ton van den Nouweland ZiERIKZEE - „Voortschrijdend in zicht," zegt Cees Legemaate, voorzitter van de Zierikzeese on dernemersvereniging Neptunus. Zijn vereniging verzet zich niet lan ger tegen het gemeentelijke plan om het Havenplein autovrij te ma ken. De winkeliers stellen daarbij drie voorwaarden. Om te begin nen moet er aan de Gasthuisboom gaard, achter Albert Heijn een par keerdek worden gemaakt. Dat mag boven- of ondergronds. Vervol gens moet voor het parkeren aan de Mosselboomgaard voortaan worden betaald. En tenslotte moet in wijk Malta parkeren voor be langhebbenden worden ingevoerd. Dat laatste om te voorkomen dat langparkeerders in het centrum massaal de wijk nemen naar Mal ta. Volgens Legemaate wil wethouder Ad Verseput tegemoet komen aan deze eisen. Nu de gemeente in haar verkeersplan die ruimte biedt, denken de winkeliers weer positief mee. Legemaate: „We moe- Cees Legemaate bij het Havenplein in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema ten daarin niet star zijn. Het afslui ten van de Mol hebben we ook lang tegengehouden, maar dat heeft uiteindelijk geen nadeel op geleverd." Geld voor deze plannen is er nog niet. Verseput zou dat nog in de begroting 2009 moeten Winkeliers in Zierikzee gaan on- der drie voorwaarden akkoord met het autovrij maken van het Havenplein. Meteen daarna moet het plein worden opgeknapt. vinden. Tegenover de winkeliers zéi Verseput dat het aan de ge meenteraad is dit geld vrij te ma ken. De winkeliers vinden boven dien dat na de oplossing van het parkeerprobleem meteen moet worden begonnen met de opknap beurt van het Havenplein. Neptunus denkt ook aan verhui zing van de Golff-supermarkt naar de Gasthuisboomgaard en de vesti ging van een publiekstrekker als modeketen H&M op deze plaats. Zeven jonge Zeeuwse bands staan op podium Brogum in Zierikzee. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zeven jonge Zeeuwse popgroepen staan vrijdag 16 mei in de finale van project Regioruis. Verschillende rock- en popstijlen komen daarbij aan bod, geprodu ceerd door drie Schouwse bands, drie Zuid-Bevelandse formaties en één Walcherse popgroep. Vijf bands werden tijdens drie voorron den door een jury geselecteerd, twee door het publiek. So What, GoFish en Zink komen van Schouwen-Duiveland. Zink - de band van Aswin van As, Eric Houwen en Mare de Ruiter verras te met een frisse kijk op grunge- rock. Het Bruse So What dankt de finaleplaats aan veel publieksstem- men. GoFish heeft als belangrijke troef zangeres Pam Blikman die met haar stembereik de bijna sym fonische metal van melodielijnen voorziet. De Zuid-Bevelandse Nuclear Brothers bestormen het Brogum- podium met speedrock. Hun colle ga's van Grouse brengen Britpop en The Artemis trakteert de toe hoorders op melodieuze punk rock. Heel anders - balancerend op de rand van experiment, jazz en metal - is de muziek van het Wal cherse Capital Sentimental. De band zegt beïnvloed te zijn door Frank Zappa, Captain Beefheart en Tom Waits. De finale van Re gioruis wordt vrijdag gehouden in het Zierikzeese muziekpodium Brogum. Regioruis is een project van de Jon- gerenraad Schouwen-Duiveland met steun van de gemeente en de provincie. Een jury oordeelt op ba sis van originaliteit, setopbouw, muzikaliteit en uitstraling welke band zich de eerste Regioruis-win- naar mag noemen. Een titel die be halve een prijs ook garant staat voor vervolgoptredens. De finale in Brogum op vrijdag 16 mei be gint om 20.00 uut. Bijzondere planten en dieren bekijken tijdens excursie Stampersplaat. door Melita Lanting BOMMENEDE - Het Grevelingen- meer ligt er rustig bij. De zon brandt ongenadig op de nog blan ke huid, maar gelukkig brengt een zwak briesje enige verkoeling. De Bruinvis, de boot van Staats bosbeheer, steekt van wal in de ha ven van Bommenede. Aan boord zitten twaalf excursiegangers. Ze gaan naar de Stampersplaat voor een rondwandeling onder leiding van een gids. Stampersplaat is één van de eiland jes in het Grevelingenmeer. Het is een voormalige zandplaat die na de aanleg van de Brouwersdam langzaam maar zeker is uitge groeid tot een prachtig natuurge biedje met een zogenoemde 'natte duinvegetatie'. Het is maar een klein stukje varen en al snel springt gids Theo de Kui per van boord. Oranje shirt, pet op tegen de zon en een bijna gren zeloos enthousiasme als het gaat om plantjes en vogeltjes. „Luister! Een nachtegaal." Het beestje zingt het hoogste lied maar te zien krijgt niemand hem. „Nee, vogels die zo mooi zingen verschui len zich goed en zien er vaak on ooglijk uit. Anders zou het wel heel gemakkelijk worden voor de sperwer. Heel hard zingen en ook nog goed zichtbaar", legt Theo uit. De wandeling voert over het hele eiland. Deels door de begroeiing en deels langs de waterkant. Nog maar net op weg, wijst Theo de Kuiper op een merkwaardig fe nomeen: een mollengang. Opmer kelijk, want hoe komt een mol op een eilandje dat op geen enkele manier in verbinding staat met de vaste wal? „Misschien dat het beestje is meegenomen door een roofvogel. Een mol is niet altijd on middellijk dood. Het kan zijn dat hij zo heeft geworsteld, dat hij los is gelaten. Het kan ook zijn dat het beestje is komen zwemmen." Door de omgewoelde grond is goed te zien dat het eiland vooral uit zand bestaat. Slechts een klein bovenlaagje is humusrijk. Onder de stampersplaat zit een grote bel zoet water. Het Grevelingenmeer zelf is zout en doordat het zoete en zoute water slecht mengen vindt geen uitspoeling van kalk plaats, waardoor die typische nat te duinvalleivegetatie is ontstaan. Daar groeien plantjes als orchidee ën, melkkruid of ratelaar bijzon der goed. Zo ook het moeraskartel- blad, een klein plantje dat zich in een paar jaar tijd behoorlijk heeft vermeerderd. „Allemaal planten die we ook zo graag terug zien ko men in de Zeepeduinen, waar we de natte duinvallei ook graag terug willen." De vogeltjes op de Stampersplaat zijn talrijk. Theo weet ze vrijwel al lemaal te benoemen. „Hoor, een fi- tis. Dat is een klein geel zangvogel tje. Luister maar, vijf tonen om- 'Vogels die zo mooi zingen verschuilen zich goed en zien er vaak onooglijk uit' hoog en dan vier tonen naar bene den. En wat je nu hoort is een tuinfluiter, die heeft een hele snel le zang." Het is een soort spoedcursus vo gels luisteren, maar dan wel op een leuke manier. Want naast de naam van de vogel vertelt Theo er ook vaak nog iets bij. Over de trouw van de bruine kiekendief bij voorbeeld. De mannetjes zijn be paald niet monogaam. „Die vlie gen een beetje van nest naar nest, bij al die vrouwtjes langs." De Stampersplaat wordt begraasd door 24 shetlandpony's die het he le jaar rond op het eiland leven. De dieren kunnen het niet hele maal alleen af en daarom maait Staatsbosbeheer een paar plekken om te voorkomen dat heel het ei land wordt overwoekerd door kruipwilg. Het eiland is vrij toegan kelijk, maar alleen bereikbaar voor mensen die een boot hebben. Excursies onder leiding van een gids zijn er alleen in het voorjaar en najaar. Dit voorjaar zijn nog twee tochten gepland: op 14 en 21 mei. Opgeven kan via de VW. Echtpaar Smalheer viert het zestigjarig huwelijksfeest. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zij was een Scharen- dijkse bakvis, hij een aspirant-poli tieagent. Hij hield haar aan, omdat ze op haar fiets zonder licht reed, maar liet het bij een waarschu wing. De bijna-bekeuring werd een liefde voor het leven. Jacobus (86) en Jannie Smalheer-Vaane (79) uit Zierikzee vierden gisteren hun zestigjarig huwelijksfeest. Het bleef destijds niet bij de bijna-boete. Jacobus Smalheer: „We kwamen elkaar weer tegen bij de jeugdvereniging van de kerk in Scharendijke en langzamerhand groeide het uit tot liefde." Die liefde leidde uiteindelijk tot het huwelijk dat in 1948 in het toenmalig gemeentehuis van Scha rendijke werd voltrokken. „En het was toen net zulk prachtig weer als nu", weet Jannie Smal heer-Vaane zich te herinneren. Het kersverse echtpaar streek neer in Kerkwerve en maakte daar ook de watersnoodramp mee. Smal heer: „In ons huis stond anderhal ve meter water. Wij zijn toen zo'n beetje alles wat we hadden kwijt geraakt." Mevrouw Smalheer werd geëvacu eerd naar Bussum. Haar echtge noot bleef op het door het water overvallen eiland, waar hij als poli tieman werd ingeschakeld bij het bergen van slachtoffers. Noodzake lijk maar zwaar werk volgens Smal heer. Samen met zijn bruid door kruiste hij Zeeland en een stukje Zuid-Holland tijdens zijn politie loopbaan. „Na tien jaar op Kerk werve zijn we verhuisd naar Serooskerice op Walcheren. Later zijn we van daaruit naar Zierikzee Jacobus en Jannie Smalheer-Vaane delen zestig jaar lief en leed. foto Dirk-Jan Gjeltema. gegaan en van Zierikzee naar Mi- delharnis. Oosterland volgde en na de pensionering van Smalheer koos het echtpaar voor Zierikzee als woonplaats. Mevrouw Smal heer bestierde het huishouden en zotgde voor hun twee kinderen. Op de klassieke vraag wat je moet doen om zestig jaar bij elkaar te blijven heeft geen van de echtelie den een pasklaar antwoord. „Tja, het is zeker een hele rit. Maar met geven en nemen kom je een heel eind", aldus Jacobus Smalheer. „En met hulp van boven", voegt zijn echtgenote er aan toe. Het echtpaar Smalheer heeft vijf kleinkinderen en vier achterklein kinderen. Wethouder R. van der Wekken feliciteerde het diaman ten echtpaar namens de gemeente Schouwen-Duiveland. SCHARENDIJKE - Verkeer op de Brouwersdam moet in mei en juni rekening houden met verkeershin- der in de avond en nacht. Van 19 mei tot en met 31 mei en van 2 juni tot en met 7 juni wordt tussen 20.00 en 7.00 uur gewerkt aan de versteviging van de wegber men. Langs de weg komen doorgroeiste- nen in de berm, omdat de wegkan ten nu behoorlijk stukgereden zijn. Daarnaast wordt de belijning op de weg opnieuw aangebracht. Het werk wordt in drie fasen uitge voerd en het wegverkeer zal tus sen Scharendijke en de Kabbelaars- bank telkens een stukje over de pa rallelweg binnenzijde worden ge leid. De omleidingen worden met bor den aangegeven. Het wegverkeer moet rekening houden met wat vertraging omdat er ook snelheids beperkingen gelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74