Eén foutje en voor altijd op zwarte lijst Politie Flevoland is grappen van programmamakers meer dan beu Zaterdag 10 mei World Fairtrade Day Fairtrade, het juiste klimaat! twee scholieren 6 I Donderdag 8 mei 2008 PZC Scholieren worden al lange tijd nauwlettend in de gaten gehouden in de detailhandel. Uit register geschrapt worden valt niet mee door gebrek aan regels. door Annemieke Kooper en jan Trommelen ROTTERDAM - Wie zich ooit eens heeft misdragen, heeft grote kans dat zijn of haar naam op een 'zwar te lijst' prijkt. Erop komen is mak kelijk, eraf des te lastiger. Omdat er geen harde wettelijke normen worden gesteld aan dergelijke lijs ten, kan een burger er levenslang op blijven staan. Negen maanden lang mocht Den nis (23) geen enkele thuiswedstrijd van Feyenoord bezoeken. De Rot terdammer kreeg een stadionver bod wegens baldadigheid. „Een be lachelijk lange straf voor wat er is gebeurd", vindt de boosdoener. Met drie vrienden stond hij tij dens een uitwedstrijd van zijn club in de toiletruimte van het Til- burgse Willem Il-stadion, toen ze voor de grap prullenbakken boven eikaars hoofden leegden. „We wa ren alleen maar een beetje aan het lol trappen", verzucht Dennis. Toch zat Dennis in mum van tijd in een ME-busje en werd hij op de trein terug naar huis gezet. Enkele dagen later kreeg hij per aangete kende post een stadionverbod en een boete van 150 euro opgelegd. Ook moest hij een pasfoto van zichzelf naar de KNVB sturen, zo dat de voetbalautoriteiten konden controleren of de Feyenoordsup- porter zich wel aan zijn verbod hield. Dennis was officieel ge brandmerkt als hooligan. Een stadionverbod, niet meer wel kom zijn op een vlucht van de KLM of geen biertje meer mogen drinken in je favoriete kroeg. Wie zich ooit heeft misdragen, heeft grote kans dat zijn of haar naam op een 'zwarte lijst' prijkt: een lijst van boosdoeners, waarmee ook winkels en bedrijven elkaar waar schuwen voor wat voor vlees ze met hun klanten en werknemers in de kuip hebben. Bij het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP), waar bedrij ven hun zwarte lijsten moeten aan melden, zijn rond de honderd ver schillende soorten zwarte lijsten bekend. Zo hebben de meeste ver zekeraars, net als banken een col lectieve zwarte lijst. Dinsdag kregen ook alle kleine winkeliers toestemming om gegevens van stelend personeel te noteren, iets wat tot nu toe alleen vijftig grote Nederlandse winkelke tens deden. Socioloog en publicist Dick Pels vindt het niet vreemd dat de zwar te lijsten populairder worden. „Ze passen uitstekend in de huidige lijstjescultuur", meent hij. „We wil len alles in een top tien, twintig of 'Bedrijven nagelen mensen steeds sneller aan de schandpaal' honderd vastleggen en dat dringt door tot in het bedrijfsleven." Vol gens de socioloog is men boven dien steeds angstiger om imago schade op te lopen. „We zijn daar door harder geworden en hebben kortere lontjes gekregen. Bedrijven nagelen mensen steeds sneller aan de schandpaal. Daarmee spelen ze voor eigen rechter", aldus Pels. Maar een wildgroei aan nieuwe zwarte lijsten is er niet, nuanceert het CBP. „Het is in de praktijk erg moeilijk om een zwarte lijst te or ganiseren. Je sluit dan vaak ook de verkeerde mensen uit", stelt woordvoerder Gert Onne van de Klashorst. „Vorig jaar mocht de Amerikaanse senator Ted (Ed ward) Kennedy het vliegtuig niet in, omdat er een E. Kennedy op de 'non fly list' stond." Het gaat wel vaker mis. Harde wet telijke normen, zoals voor de duur waarop iemand op een zwarte lijst mag staan, zijn er niet. Wie een maal met naam en toenaam in zul ke documentatie is vermeld, staat vaak jarenlang te boek als de per soon die ooit een blikje cola stal of een prullenbak omkieperde. Ook ontbreekt de controle. Zo kunnen bedrijven stiekem, zonder melding bij het CBP, een zwarte lijst bijhouden. Niemand heeft daar zicht op. „Je kan daarom be ter zorgen dat je helemaal niet op zo'n lijst komt," weet Theo de Roos, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit van Tilburg. „Als je er eenmaal op staat, is het een hele klus om je naam te zuiveren. Als burger kun je hooguit naar de rech ter stappen als je vindt dat je er te lang of onterecht op staat." Inmiddels mag Feyenoordsuppor- ter Dennis de thuiswedstrijden foto David van Dam/GPD van zijn club weer bezoeken. Ge lukkig voor hem heeft het stadion verbod op de lange termijn geen gevolgen en kan hij moeiteloos weer een seizoenkaart bemachti gen. Toch denkt hij twee keer na voordat hij weer een geintje uit haalt. Melden bij het College Bescherming Persoonsgegevens Wettelijke normen voor zwarte lijsten zijn er niet. Zo is er geen wettelij ke maximumtermijn vastgesteld. De wet schrijft alleen voor dat de bedrij ven die een lijst opzetten, de juiste procedure moeten doorlopen. De initiatiefnemers zijn verplicht bij het College Bescherming Persoons gegevens (CBP) de zwarte lijst te melden. Maar het college controleert vervolgens niet standaard of die zwarte lijst volgens de wet is opgezet. Al leen lijsten waarbij strafrechtelijke gegevens worden vastgelegd, worden al tijd door het CBP getoetst. Anders wacht het CBP op eventuele klachten. Bedrijven moeten een lijst van twintig vragen beantwoorden voordat zij van het CBP met de lijst aan de gang mogen. Bijvoorbeeld of de zwarte lijst noodzakelijk is en of er een manier is waarop mensen weer van de lijst af kunnen. Ook moet er een mogelijkheid zijn om de registratie in te zien en in beroep te kunnen gaan. Maar of bedrijven die regels ook toepassen - en bijvoorbeeld mensen weer van de lijst halen - daarop houdt het CBP geen toezicht. Radio en televisie zouden grenzen van toelaatbare zoeken. ZEEWOLDE - De politie Flevoland wil niet langer uitrukken na grap pen van programmamakers van ra dio en televisie. Dat zei een woord voerder gisteren. Het geintje van TMF-presentator Sascha Visser was de spreekwoordelijke druppel. Visser verstopte zich met twee an deren bij wijze van grap in de glij baan van het zwembad van vakan tiepark de Eemhof in Zeewolde. Dat was voor zijn programma Wakker worden met Sascha. Het Fle volandse korps onderzoekt of de kosten die in de nacht van dinsdag op woensdag werden gemaakt, kunnen worden verhaald op mu ziekzender TMF. De politie rukte uit na een melding dat er inbre kers zouden zijn. „Het is niet dat we een grap niet accepteren", stelt de woordvoer der. Maar het korps wil volgens hem een lans breken voor soortge lijke gevallen in heel Nederland. „Door dit en andere televisiepro gramma's wordt een nieuwe trend gezet." De woordvoerder heeft het over 'een nieuwe mentaliteit die zoekt naar het maken van het ultieme en meest spraakmakende program ma'. Daarbij zoeken de makers vol gens hem naar de grenzen van het toelaatbare en hopen ze te steu nen op de loyaliteit van de politie. „Daar zijn we klaar mee." Gerecycled papier staat dit jaar centraal, er worden leuke producten van gemaakt zoals vazen, waxinelichtjes en doosjes. Verrassend leuke cadeau-artikelen van gerecycled en klimaatvriendelijk materiaal, van hergebruikt blik, resten hout, rijstzakken, gerecycled glas en plastics lenen zich goed voor Moederdag. De Wereldwinkels organiseren op deze dag tal van activiteiten. U bent hartelijk welkom bij de Wereldwinkels in Zeeland, Hulst, Goes, Kapelle, Middelburg, Oostburg, Serooskerke (W), Souburg, Tholen, Vlissingen, Zierikzee en Zoutelande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6