de harmonie stond voorop' Nacht van Zaamslag weer echt in de nacht Officieel afscheid van roken in de horeca in Hulst 'Dow verdient calamiteitenweg' Ingebruikname railterminal z PZC Donderdag 8 mei 2008 127 had te maken met het karakter van het gezelschap. De Bliek: „Ei kels worden Boomen was en is een dorpsharmonie. Een gezel schap met een echt sociale functie. Meedoen in muziekcompetitie stond niet voorop. Het werd wel gedaan, maar verder dan de twee de afdeling van de katholieke bond is men nooit gekomen." „De sociale functie stond voorop en nog", verhaalt De Causemae- ker. „We brengen serenades bij vijf tig- en zestigjarige huwelijken. We haalden de bejaarden van het dorp in als ze op reis waren ge weest. We speelden op feestdagen en bij evenementen. In onze hoog tijdagen hadden we zelfs verschil lende leden in het korps die am per een noot konden spelen. Ze lie pen mee met proppen in hun in strument en terwijl wij onze no ten bliezen, kwam er bij hen geen geluid uit. Niemand had dat in de gaten. Dat wil overigens niet zeg gen dat er af en toe niet fanatiek werd gemusiceerd. Ik herinner me nog goed dat dirigent Armand Thomaes uit pure kolere zijn ba ton in tweeën brak, omdat iets niet lukte. Als we onze opwach ting maakten, dan moest het ook goed gebeuren. Streng kon het be stuur ook zijn. Verstek laten gaan op repetities werd een tijdlang be boet met een dubbeltje per keer. Dat was net zo veel als het presen tiegeld dat destijds betaald werd." De Westdorpenaren bliezen overi gens niet overal zomaar hun noot jes. Een uitnodiging van het Zel- zaatse stadsbestuur in 1920 om in de Vlaamse stad een concert te ver zorgen, werd door de Eikels uit het grensdorp resoluut afgewezen. „Omdat aan de uitnodiging politie ke motieven verbonden waren", meldden de annalen. De Bliek: „Waarschijnlijk wordt hiermee ge doeld op de Annexatiekwestie van na de Eerste Wereldoorlog, toen de Belgen een oogje hadden laten vallen op Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur van de vereniging voelde destijds goed aan dat ze door de Zelzatenaren voor hun karretje dreigden te worden gespannen." Het ledental van de pas sinds 1946 katholieke vereniging schommelde door de jaren heen tussen de twin tig en vijftig leden. „De laatste ja ren is het redelijk stabiel zegt Paula van den Abeele-de Maillie, „maar we zouden een aanwas van jeugdleden goed kunnen gebrui ken. Alleen zit dat er niet in. De tij den zijn echt veranderd." Zij kwam een kwart eeuw terug als lid bij de harmonie toen de dweil band Tandsjen Bei de vereniging kwam versterken. De Bliek: „Feitelijk worstelen we met een probleem waar veel ver enigingen mee te kampen hebben. Je ziet dat ook in andere dorpen. Dat is spijtig, maar het is niet an ders. Eikels worden Boomen is nog springlevend. Al 125 jaar, en dat willen we vieren ook." Ög Het jubileumconcert vindt plaats in zaal Concordia in Westdorpe op za terdag 17 mei om 14.30 uur. Eikels worden Boomen De muziekvereniging 'Eikels worden Boomen' wordt opge richt op 6 maart 1883. In 1886 wordt de naam veran derd in 'Eikels worden Boomen door Eendracht', maar na drie jaar wordt de laatste toevoe ging geschrapt. Tussen 1886 en 1920 is de ver eniging een muziekgroep, een gezelschap en een toneelclub rijk. Het fanfaredeel speelt een bijrol. Na de Tweede Wereldoorlog wordt die bijrol verruild voor een hoofdrol, In 1946 kreeg de vereniging het predikaat katholiek. Iets wat bij de oprichting was verge ten. In 1983 wordt de fanfare har monie, nadat leden van dweil band Tandsjen Bei aanhaken. Het ledental schommelde al tijd tussen twintig en vijftig. HULST - In De Korenbeurs in Hulst wordt maandagavond 30 juni, de vooravond van het algehele rook verbod in de horeca, het sigaarpaf fen, pijplurken en sigaretsmoren officieel ten grave gedragen tijdens een rookavond. En om midder nacht precies wordt het vuur plechtig gedoofd. Per r juli gaat het rookverbod in en Edwin Verstraete van De Koren beurs wil daarbij stilstaan met een sigaar- en pijprookavond. Gastspre kers zijn een paar heren van het Walchers pijprookgilde, die ko men vertellen over de geneugten en de techniek van het pijproken. De plaatselijke tabakshandel Van der Veeken komt uitleg geven over de diversiteit aan sigaren en tabaks soorten. Ook sigarettenrokers en andere belangstellenden zijn die avond vanaf 19.30 uur gewoon wel kom. Deelname aan de rookavond kost vijf euro. Verstraeten: „We hadden het graag gratis gedaan, maar in Nederland mag je rookwaren niet gratis weggeven, vandaar." Aanmel den voor de rookavond kan bij De Korenbeurs via 0114 312213. Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop. Auping dealer Tapijt gordijnen worden gratis gelegd en gemaakt m.u.v. trappen Tapijt, Zonwering, Laminaat, Matrassen, Novilon, Bodems, Marmoleum, Bedlinnen, Gordijnen Dekbedden BRUIDEGOM IN ZEELAND Kom nu kijken en passen voor je trouwpak bij de grootste mannenmode-winkel van Zeeland: Van Westen Mannenmode in Zaamslag VERDIEN JE TROUWPAK TERUG! Maak jóuw gast ónze klant en verdien je trouwpak terug! Kijk snel op www.vanwesten.com/trouwpak en profiteer! VAN WESTEN n westen mannenmode zaamslag 0115-436100 vanwesten.com TERNEUZEN - Het onafhankelijk Ter- neuzens raadslid Pim Broekhuij- sen vindt dat Dow moet kunnen beschikken over een echte calami teitenweg. Verkeerswethouder Co an Schaik van Terneuzen meent at de af- en aanvoer van hulpdien en over de normale wegen kan, mocht er bij Dow iets gebeuren. De kosten voor een aparte weg van 1 miljoen euro kan dan be spaard worden. Broekhuijsen spreekt van 'verkeerde zuinigheid'. Een bedrijf als Dow met driedui zend werknemers verdient vol gens Broekhuijsen beter. door Raymond de Frel ZAAMSLAG - De 39e editie van de Nacht van Zaamslag wordt volgen de week zaterdag weer echt in het donker gereden. De Zeeuws-Vlaamse Automobiel Club, de organisator van de auto toerrit, laat de eerste deelnemer pas om 20.00 uur van het Plein in Zaamslag vertrekken. Tot vorig jaar startten de eerste auto's om 18.00 uur hun motoren, maar dat betekende dat de tocht hoofdzake lijk nog bij daglicht werd gereden. Bovendien was de vroege aan vangstijd voor veel mensen een struikelblok, zo bleek uit enquêtes tijdens voorgaande edities. Al die veranderingen, inclusief het verschuiven van de traditio nele datum (in het weekend van Moederdag) naar het weekein de na Pinksteren, moet leiden tot een stijging van het aantal deelne mers. Liefhebbers van de autorittensport kunnen deelnemen in verschillen de klassen. Het traject voert door heel Zeeuws-Vlaanderen. Equipes uit Walcheren, Zuid-Beveland, West-Brabant, België en Zeeuws- Vlaanderen doen mee in de wed strijdklasse. Zij leggen ongeveer 125 kilometer af De tourklasse is er voor mensen die het leuk vinden om bij nacht over een routekaart gebogen de weg door de Zeeuws-Vlaamse pol ders te zoeken. Sinds enkele jaren is er ook een speciale oldtimerklasse, waaraan al leen auto's met een leeftijd vanaf twintig jaar mogen meedoen. Het parcours is voor deze categorie zo bedacht, dat de klassieke vierwie lers geen schade kunnen oplopen. Inschrijven kan vanaf 17.00 uur bij restaurant The Beefhunter. De prijsuitreiking is 's nachts om half drie in café De Griete. TERNEUZEN - De railterminal van de Zwitserse transportgigant Bert- schi op de Mosselbanken bij de Braakmanhaven wordt dinsdag 13 mei feestelijk in gebruik genomen. De terminal, waar onder meer dro ge bulk voor Dow Benelux wordt overgeslagen, had eigenlijk al jaren eerder operationeel kunnen zijn, maar tijdens de bouwperiode werd de voortgang verschillende keren opgeschort omdat Bertschi andere projecten in Europa belang rijker vond. Ook de aanleg van een spoorverbinding tussen Dow en de Mosselbanken leverde enige vertraging op. Bertschi besloot al in 2004 om zich te vestigen op het Valuepark Terneuzen (een samenwerkings verband van Zeeland Seaports en Dow). De aanleg van de terminal kostte het bedrijf ettelijke miljoe nen. Jaarlijks zullen op de Mossel banken 20.000 containers ver werkt worden. Er wordt begonnen met enkele treinen per dag. De Westdorpse harmonie 'Eikels worden Boomen' in 1958, met vooraan in het midden Eddy de Causemaecker, toen net lid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65