Toeristische 'De sociale functie van luxe suites in Schoondijke Lonink weerlegt kritiek op politie d a's Apart Sluis maakt haast met bestemmingsplannen Jas Aparte mode met een tikje durf! Inbraak in Hengstdijk 26 Donderdag 8 mei 2008 PZC Z Bijzonder karakter initiatief rechtvaardigt afwijkend beleid. door Frank van Cooten SCHOONDIJKE - Robert Malcorps wil vijf luxe suites voor toeristen gaan bouwen op zijn perceel aan de Lange Heerenstraat 71 in Schoondijke. Hij heeft zijn plan nen 'Guesthouse Ensenada' ge doopt. Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis vraagt de raad een vrij stellingsprocedure voor het be stemmingsplan te beginnen. Op dit moment zijn er nauwelijks ver gelijkbare initiatieven van een hoog luxeniveau in de streek, is de motivatie van het college. Malcorps doet immers geen con cessies aan comfort, luxe en kwali teit. „Omdat onze regio al een aan tal hoogwaardige initiatieven kent, zoals golfbanen, de jachthaven in Breskens en de toprestaurants in onze gemeente, verwacht de heer Malcorps dat zijn luxe guesthouse in een behoefte zal voorzien voor mensen die geïnteresseerd zijn in dit segment", stelt het dagelijks ge- 02 Onder de naam Guesthouse Ense nada krijgt Schoondijke een aan tal zeer luxe appartementen voor toeristen. De gemeente ziet wel wat in die plannen. meentebestuur. Op het perceel staan nu twee vervallen bijge bouwtjes. Malcorps wil deze ge bouwtjes verbouwen tot comforta bele recreatie-appartementen. Hij wijst er volgens het college terecht op dat er in en rond de gemeente Sluis een groot aanbod is van luxe dagrecreatieve en culinaire voorzie ningen, maar dat deze doelgroep vrijwel nergens in dezelfde chique sfeer kan overnachten. Daarnaast is de markt voor klein schalige accommodaties de laatste jaren sterk aan het groeien, even als een toenemende vraag naar luxe en comfort tijdens een vakan tie, of een weekendje weg. Het college vindt het daarom ac ceptabel af te wijken van het gel dende beleid, dat - met uitzonde ring van boerderijen - geen appar tementen voor toeristen in het bui tengebied toestaat. Op dit moment staan de bijgebou wen er ietwat vervallen bij, maar zij zullen met natuurlijke materia len grondig worden verbouwd en hun landelijke uitstraling behou den. Ambtelijk is het initiatief reeds voorbesproken met de provincie Zeeland en natuurbeschermings vereniging 't Duumpje. Beiden hebben geen bezwaren. Op het ter rein komt onder meer ook een hoogstamfruitboomgaard en een drinkput. Bij het eeuwfeest van de Westdorpse harmonie werden honderd eikels geplant. Een deel kwam slechts tot wasdom. Eikels worden niet altijd bomen. door Conny van Gremberghe door Raymond de Frel zaamslag - De Terneuzense bur gemeester )an Lonink heeft gister avond een bezinningbijeenkomst in de protestantse kerk in Zaam- slag aangegrepen om kritiek op het optreden van politie en hulp verleners in de koninginnenacht te weerleggen. De drie kerken in Zaamslag hiel den de bijeenkomst om vanuit een bijbels perspectief stil te staan bij de dood van 56-jarige Peter Her- wegh vorige week door zinloos ge weld en de gebeurtenissen die daar op volgden. Dominees H. de Haan en F. van Vliet en burge meester Lonink spraken voor een halfvolle kerk (met opvallend wei- Waar de Zeeuwse Almanak al niet goed voor kan zijn. Onlangs kon u hier lezen over een vrijwilligster op een rommelmarkt in Óvezande, wiens jas per abuis door een colle ga-verkoopster van de hand was gedaan. De nieuwe eigenaar van de jas las het ook, begreep wat er gebeurd was, en om een lang verhaal kort Tip? redactie@pzc.nl te maken: de dame uit Ovezande heeft haar jas terug. En de organi satie mocht de opbrengst van de jas ook nog eens houden. Iedereen blij, zou u denken. Maar dat is toch niet het geval De dochter van de vrijwilligster was namelijk al lang blij dat haar moeder dat oubollige jasje einde lijk kwijt was... Westdorpe was eind negentiende eeuw een dorp van boe ren, knechten en ne ringdoenden. Een polderdorp waar gewerkt werd en op zondag gebeden. Vertier was er amper. In 1883 besloten de heren Kerckhaert, Van Waes en Remerij de dorpsge meenschap een vereniging te schenken die zich bezig zou hou den met muziek, zang en toneel. Het katholieke volksdeel in den lande was aan het emanciperen en de Westdorpenaren mochten dat verrijkende proces van maatschap pelijke mobiliteit niet aan zich voorbij laten gaan. De naam van de vereniging was ras gevonden: 'Eikels worden Boomen', een naam die het sociale groeiproces van de dorpsbevolking nadrukke lijk duidde. De vereniging hield zich in de eerste jaren met van al les bezig. Toneelvoorstellingen, zang- en ander koorwerk en - als bijzaak - instrumentale activitei ten. Plaats van handelen was meestal de school, het tegenwoor dige gemeenschapshuis Concor dia, waar de harmonie - na jaren te hebben gemusiceerd in het café Bij Emma - weer is teruggekeerd. Voor het bestuur was elk jaar het belangrijkste agendapunt op de jaarvergadering de feestdag van pa troonheilige Sint-Caecilia. Wan neer en hoe zou die gevierd wor den? De heiligendag valt normaal op 22 november, maar zo laat in 'Uit pure kolere brak dirigent Armand Thomaes zijn baton in tweeën' het jaar vonden de Westdorpse muzikanten maar niets. „De Caeci- liadag was in Westdorpe jarenlang het hoogtepunt voor de leden van de vereniging", zegt Eddy de Cau- semaeker, al een halve eeuw spe lend lid. „Op zich niet zo vreemd in een dorp dat voor de Tweede Wereldoorlog meer dan tachtig ca fés telde. De feestdag van de pa troonheilige duurde in Westdorpe soms twee dagen. Dan werden de ene dag de cafés oostelijk van de kerk aangedaan en de andere die westelijk. Tegen de tijd dat ze 's avonds op de tweede dag bij het clublokaal aankwamen, wisten de meeste muzikanten de deur klink niet meer te vinden." Gegeten werd er ook op die dagen. En goed. Voorzitter Jacques de Bliek van de harmonie trof in de annalen uitgebreide bestuursversla- gen aan - netjes met kroontjespen geschreven - waarin gewag werd gemaakt van de organisatie en be kostiging van de malen. De Bliek: „In 1923 kregen de bestuurders en muzikanten een biefstuk van drie ons geserveerd (geleverd door de dorpsslagers) voor de somma van twee gulden. Voor die tijd was dat uitzonderlijk." Dat maal, zo weet De Causemae- ker is traditie geworden in West dorpe. De biefstuk ook. Van de vele eikels die kort of lang deel uitmaakten van het gezel schap, zijn er weinig tot volle was dom gekomen. Muzikaal talent was er wel, maar er was niet altijd even veel ontplooiingsruimte. Dat nig jongeren) de inwoners van het dorp moed en kracht in. Lonink wilde kritiek op de politie wegnemen. „Zij kwam om de over last van jongeren te beteugelen. Op het moment dat het misdrijf plaatsvond, was die overlast ook weg. Dat zal tijdens de rechtzaak ook blijken." Ook nam hij het op voor de hulpverleners. „De ambu lance was er binnen twaalf minu ten. De norm is vijftien minuten. Al na het eerste telefoontje zijn zij richting Zaamslag vertrokken. En ja, het kan vervelend zijn dat ie mand van de alarmcentrale in Driebergen vraagt waar Zaamslag ligt. Maar dat werkt niet vertra gend in het hulpverleningsproces." Een repetitie van Eikels worden Boomen vandaag de dag. foto Camile Schelstraete Kleedingvoor^ en (J3 Westlcade96 Sas van Gent WWW.dasapart.nl hengstdijk - Bij een inbraak in een bedrijfskantoor aan de Vogel- weg in Hengstdijk werden in de nacht van dinsdag op woensdag enkele honderden euro's buitge maakt. volvo CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. VOLVO DEALER TEL 0115-697455 door Frank van Cooten SLUIS - De gemeente Sluis ziet zich genoodzaakt haast maken met het actualiseren van bestemmingsplan nen. De meesten moeten voor 1 juli 2013 opnieuw vastgesteld wor den. Als dat niet gebeurt, vervalt het recht om leges te heffen voor bouw-, aanleg- en sloopvergunnin gen. Sluis heeft momenteel voor het buitengebied dertig verschillende bestemmingsplannen, voor de dorpskernen en bedrijventerrei nen een kleine honderd en voor de recreatieterreinen circa twintig. Dat moeten er een stuk minder worden. Daarnaast is actualisatie nodig, omdat de meeste bestem mingsplannen ouder dan tien jaar zijn. Met de komst van de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening is het volgens het dagelijks gemeentebe stuur zaak binnen vijf jaar het be- stemmingsplannenbestand te actu aliseren en gelijk te trekken. Al en kele jaren is geprobeerd een inhaal slag te maken. Hiertoe is een plan van aanpak opgesteld. Vanwege het tekort aan personeel is deze in haalslag echter tot twee keer toe niet van de grond gekomen. Een belangrijke stap bij het ver sneld actualiseren van de bestem mingsplannen is volgens het colle ge dat de raad ermee instemt. Dat legt immers een fors beslag op de capaciteit van de afdeling Ontwik keling. In de nieuwe wet staat ook dat een artikel 19-procedure niet meer kan. Dit is de mogelijkheid een be stemmingsplan tussentijds ver sneld te wijzigen voor het toestaan van een bepaalde ontwikkeling. Dat betekent dat de raad mogelijk terughoudender moet omgaar met bouwplannen die niet pass in het bestemmingsplan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64